Атина

  во

  Австралискиот пливач Грент Хакет го собори светскиот рекорд на 800 м. слободно во мали базени. Тој на првенството на сојузната држава Викторија во Мелбурн оствари време од 7;23,42 минути што значеше за 86 стотинки побрзо време од рекордот кој го исплива во 2001 година.

  На претстојните олимписки игри во Пекинг Хакет ќе се обиде да стане првиот пливач кој победил во иста дисциплина на три едноподруго олимписки игри. По златото во Сиднеј и Атина на 1500 м. слободно, тоа ќе се обиде да го оствари и во Пекинг.
  | | веќе видена | слични

  Лилија Шобукова јасно ги изрази своите олимписки амбиции, откако на националното првенство на Русија во саботата го собори европскиот рекорд на 5.000 метри. Делницата од пет километри, 30. годишната руска атлетичарка ја мина за 14:23,75 минути. Времето што таа го оствари е подобро за помалку од секунда од досегашниот континентален рекорд во оваа дисциплина на Турчинката Елван Абејлегесе од 2004 година во Осло.

  Шобукова, која заврши на 13. место во финалето на 5.000 метри на ЛОИ 2004 во Атина, сега е една од главните руски претендентки за медал во Пекинг по нејзиниот перформанс во Казан.

  Сопственичка на светскиот рекорд во оваа дисциплина е Тирунеш Дибаба од Етиопија. Тој изнесува 14:11,15 минути, а беше остварен на митингот од Златната лига во Осло во минатиот месец. Светската шампионка во скок во далечина, Русинката Татјана Лебедева, обезбеди учество на ЛОИ 2008 во Пекинг и во дисциплината трискок. Откако си обезбеди олимписки билет во скок во далечина таа викендот победи и во трискок, ...
  | | веќе видена | слични

  Игроорците на „Танец“ претресувани од грчките цариници како да се шверцери

  Од нашиот известувач
  Димитар Чулев

  ОВЧАРАНИ - На Караманлис му се случи „народ“ во Овчарани, Леринско, само 24 часа откако се избламира со тврдењето дека во Грција „не постои и никогаш не постоело македонско малцинство“. Близу три илјади луѓе, кои играа, пееја и говореа на македонски јазик, викендот дојдоа на централната манифестација на празникот Свети Илија во Овчарани, а манифестацијата овој пат го привлече вниманието и на грчките медиуми.

  „Славопровокација на скопјаните во Лерин“, објави на насловната страница вчера гласилото од Лерин „Прото тема“, а грчките електронски медиуми, меѓу кои предничи ТВ Антена, во континуитет објавуваат прилози од Овчарани, Солун, Скопје, Меџитлија, во кои комбинирано известуваат за „скопскиот упад“ во панаѓурот во Овчарани. Во живо вчера се емитуваше пренос од обидот на македонскиот национален ансамбл „Танец“ да влезе во Грција по петчасовните договарања со грчките ...
  | | веќе видена | слични

  Грција спречи македонски новинари да влезат на нејзина територија

  20 07 2008

  АТИНА, Грција -- Грчките погранични власти во саботата (19-ти јули) одбија да дозволат на група македонски новинари да влезат во земјата, објавија македонските медиуми. Телевизиските новинари и новинарите на некои весници сакале да го снимаат собирот на бегалците по Втората светска војна од Егејска Македонија во северните села кај Лерин и Мелити. Пограничните власти на новинарите им рекле дека немаат соодветна акредитација за да влезат во Грција. Претходно во саботата, некои грчки телевизиски канали кои сакаат да влезат и да ја снимат прославата на Егејците-бегалци во Скопје, не добија дозвола да влезат во Македонија.

  Премиерот Костас Караманлис остро ја отфрли можноста да се разговара за постоењето на македонско малцинство во Грција. „Нема и никогаш немало македонско малцинство го Грција“, рече тој. Неговата изјава беше одговор на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски, кој ја повика Атина да ...
  | | веќе видена | слични

  ротерувањата од нашите огништа беше извршено од луѓе во врвот на Комунистичката партија на Грција, која го идноктринира македонскиот народ да учествува масовно во Граѓанската војна“, тврди Сократ Пановски, дете-бегалец во Романија, кој има напишано неколку книги за бегалската драма. Тој вели дека до овие сознанија дошол откако прочитал дваесетина грчки книги на оваа тема. „Самите автори, учесници во тие случувања, го признаваат тоа. Јоану С. Колјопулу, кој бил еден од раководителите на КПГ, во книгата Македонското прашање во периодот на Граѓанската војна (1946-1949) Западна Македонија , ќе напише дека тие правеле се за да ги вовлечат Македонците во Граѓанската војна, им ги давале сите права, дури и правото на самоопределување за што помасовно да учествуваат, а со цел протерувањето од нивните огништа да биде полесно“, вели Пановски.

  Колјопулу пишувал дека тогаш КПГ вршела строга селекција на офицерскиот кадар и водела сметка на командните места да не става Македонци. Притоа, тој посочувал и ...
  | | веќе видена | слични

  Грчкиот европарламентарец Јоргос Гепоргиос побара Европскиот парламент да одржи посебна седница за да ја согледа состојбата на грчкото малцинство во Албанија.

  Тој во своето барање до Парламентот, кое што според тиранскиот весник „Газета шкиптаре“ е прифатено, наведува дека Албанија користи расистички практики кон грчкото малцинство.

  Европарламентарецот се повикува на покренатото обвинение од страна на јавното Обвинителство против 10 припадници на грчкото малцинство во јужна Албанија, кои протестираа пред полициската станица во Химара, за ослободување на неколкумина притворени.

  Јавното Обвинителство ги товари дека извикувале антиалбански пароли и барале автономија на „Северен Епир“ (Јужна Албанија). Грчкиот европарламентарец додава дека нивните протести биле во согласност со албанскиот Устав.

  Албанските медиуми наведуваат дека односите меѓу Тирана и Атина се заладени веќе подолг период и поради судскиот процес против градоначалникот на Химара, Васил Болано, поради ...
  | | веќе видена | слични

  Грчки европарламентарец ја обвинува Албанија за расизам

  Тирана 20 07 12:34

  Грчкиот европарламентарец Јоргос Гепоргиос побара Европскиот парламент да одржи посебна седница за да ја согледа состојбата на грчкото малцинство во Албанија, јави дописникот на Макфакс.

  Тој во своето барање до Парламентот, кое што според тиранскиот весник „Газета шкиптаре“ е прифатено, наведува дека Албанија користи расистички практики кон грчкото малцинство.

  Европарламентарецот се повикува на покренатото обвинение од страна на јавното Обвинителство против 10 припадници на грчкото малцинство во јужна Албанија, кои протестираа пред полициската станица во Химара, за ослободување на неколкумина притворени.

  Јавното Обвинителство ги товари дека извикувале антиалбански пароли и барале автономија на „Северен Епир“ (Јужна Албанија). Грчкиот европарламентарец додава дека нивните протести биле во согласност со албанскиот Устав.

  Албанските медиуми наведуваат дека односите меѓу Тирана и ...
  | | веќе видена | слични

  Грчкиот премиер Костас Караманлис тврди дека во Грција не постои и никогаш не постоело македонско малцинство, и секое такво тврдење е неосновано и политичко мотивирано. Ова е суштината на писмото на Караманлис, кое вчера пристигна во Владата како одговор на претходното писмо на премиерот Никола Груевски во кое се бара грчкиот премиер лично да се ангажира за решавање на правата на македонското малцинство. - Нема „македонско“ малцинство во Грција. Никогаш не ни имало. Имајќи го предвид ова, секое тврдење за постоењето на такво малцинство е неосновано, политички мотивирано и непочитување на историската реалност на регионот - се вели во писмото на Караманлис. Во однос на барањето за враќање на имотите на Македонците протерани од Грција, за кои се тврди дека вредат околу 10 милијарди евра, шефот на грчката влада ги упатува луѓето да си ја бараат правдата на суд. - Секој индивидуалец може да ги употреби правните инструменти пред судовите, вклучувајќи го и Европскиот суд за човекови права во Стразбур -вели ...
  | | веќе видена | слични

  Точно напладне, на плажата кај манастирскиот комплекс Свети Наум, денеска ќе биде означен стартот на 22. издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој по традиција се плива на патеката Климе Савин, долга 30 километри, а целта ќе биде на Градското пристаниште во Охрид. Годинава на оваа трка ќе учествуваат 27 пливачи од 8 земји, од кои 19 во машка и 8 во женска конкуренција. Најголем фаворит е Петар Стојчев од Бугарија, кој досега има пет триумфи. Македонија ќе биде претставена со осум пливачи, а наш најголем адут ќе биде ветеранот Томи Стефановски. Маратонот има долга традиција во Охрид. Со него се поврзани имињата на великаните на маратонското пливање Нико Нестор, Климе Савин и Атина Бојаџи, но и покрај тоа и годинава имаше доста проблеми во организацијата. Тешко се обезбедуваа средства, а поради недостигот од рекламен материјал, на еден ден пред трката немаше плакати за маратонот низ Охрид. Организатор на маратонот, кој е шести по ред од гранпри-серијата на Меѓународната пливачка федерација, е Македонската ...
  | | веќе видена | слични

  Албанските државјани даваат силна поддршка на барањето од македонската влада упатено до Атина за признавање македонското малцинство во Грција.

  Во анкетата на албанската новинска агенција „Балканвеб“ околу 80 отсто од изјаснетите Албанци, дадоа подршка на барањето за признавањето на македонското малцинство во Грција, пренесува дописникот на Макфакс.

  Во анкетата направена на веб страница на „Балканвеб“ од вкупно 1012 изјаснети, 803 или 79,3 отсто дадоа подршка на барањето за признавање на малцинството, додека 209 или 20, 3 отсто се изјаснија против.

  Оваа сондажа на оваа новинска агенција, беше објавена во неколку познати албански електронски и пишувани медиуми. крај мн ил
  | | веќе видена | слични

  Бегалец од Егејска Македонија се препознава на слика кога како дете бил во бегалски камп во Полска

  Слободно враќање во родните краишта, враќање на грчките државјанства и на имотите, побараа децата-бегалци од Егејска Македонија од Четвртата светска средба, која почна вчера во Скопје по повод 60-годишнината од егзодусот на Македонците жртви на Граѓанската војна во Грција.Во усвоената декларација, некогашните деца-бегалци, повикувајќи се на Повелбата и на Општата декларација за правата на човекот и на Европската конвенција за човековите права, ја повикаа Грција да ги поништи дискриминаторските закони со кои им ги одзеде неотуѓивите права.

  - Според Уставот на Грција, правото на државјанство и на приватна сопственост се неприкосновени. Ние не бараме ништо повеќе од почитувањето на така дефинираните права запишани во највисокиот правен документ на Грција - се вели меѓу другото во декларацијата.На свечениот собир во спортската сала „Борис Трајковски“, на кој присуствуваа претседателот Бранко ...
  | | веќе видена | слични

  „Виножито“: Македонците постоеле и ќе постојат

  Грчките власти и сите политичките партии да прекинат со лагите од минатото и да ја кажат вистината за македонското малцинство, кое живеело и се уште постои во Грција. Ова вчера го побара „Виножито“, партија на македонското малцинство во Грција, доставувајќи до грчките министри и политичари, листа со прашања, „кои ниту еден грчки новинар никогаш не би им ги поставил“.

  Реакцијата од „Виножито“ за искривувањето на историските факти од страна на грчката држава, следува по жестоките реакции на барањето за признавање на македонското малцинство, јазикот и за враќање на имотите на протераните Македонци од Грција.

  Реагирајќи на тврдењето на официјална Атина дека македонското малцинство никогаш не постоело во Грција, „Виножито“ прашува за кого во 1925 година на македонски јазик бил испечатен Абецедарот и како е можно „непостоечко малцинство“ да зборува на „непостоечки македонски јазик“.„Кои се тие што биле спомнати во сите официјални пописи ...
  | | веќе видена | слични

  Отворањето нат.н.„егејско“ прашање, во разговорите (медијацијата)соГрција,е секако потег за поздравување. Крајно време беше за преземање таква иницијатива, но тоа е само првиот чекор: топката е повторно кај нас бидејќи не е доволно само да му се каже на Метју Нимиц. Доколку сме сериозни, отворањето на овој проблем мора да биде проследено со конзистентни, добро осмислени дипломатски активности. Зад тоа мора да стои деликатно разработена стратегија, која постепено ќе се спроведува. Првата задача мора да биде веднаш да се состави тим од макар неколку експерти кои би се концентрирале на подготвување соодветни материјали и би разработувале можни опции или предлози за решавање на проблемот. Секако, исклучително корисно би било да се ангажираат и странски консултанти. Меѓу приоритетите треба да биде подготвување кус но содржаен меморандум, кој би се дистрибуирал до сите релевантни личности и институции. Потоа, макотрпно треба да се работи на генерирање на што поширока поддршка на нашите легитимни барања, кои се ...
  | | веќе видена | слични

  Над 10.000 влезници за концертот на Мадона, што ќе се одржи на 25 септември на плажата Јаз во Будва, веќе се продадени, јавува „Блиц “. Во продажба се пуштени 66.000 карти по цена од 35 и од 70 евра (просторот пред бината) и од 200 евра (ВИП). Поголемиот дел од билетите се веќе продадени, а во наредните два дена се очекува да бидат продадени сите ВИП-карти. Интересно е тоа што најголем интерес има од Бугарија, Романија, поранешна Југославија - изјавил Макс Чатовиќ. Концертот го организира Општина Будва и Туристичка организација на овој град, додека продукцијата е на „Лајф нејшн“ и на „Комуна“.Техничката екипа задолжена за концертот има 250 луѓе, а ќе престојува во Будва осум дена. Мадона ќе пристигне на денот на концертот, а ќе остане се до 27 септември, кога ќе отпатува за Атина.
  | | веќе видена | слични

  Грчкиот премиер Костас Караманлис тврди дека во Грција не постои и никогаш не постоело македонско малцинство, и секое такво тврдење е неосновано и политичко мотивирано. Ова е суштината на писмото на Караманлис, кое вчера пристигна во Владата како одговор на претходното писмо на премиерот Никола Груевски во кое се бара грчкиот премиер лично да се ангажира за решавање на правата на македонското малцинство. - Нема „македонско“ малцинство во Грција. Никогаш не ни имало. Имајќи го предвид ова, секое тврдење за постоењето на такво малцинство е неосновано, политички мотивирано и непочитување на историската реалност на регионот - се вели во писмото на Караманлис. Во однос на барањето за враќање на имотите на Македонците протерани од Грција, за кои се тврди дека вредат околу 10 милијарди евра, шефот на грчката влада ги упатува луѓето да си ја бараат правдата на суд. - Секој индивидуалец може да ги употреби правните инструменти пред судовите, вклучувајќи го и Европскиот суд за човекови права во Стразбур -вели ...
  | | веќе видена | слични

  Точно напладне, на плажата кај манастирскиот комплекс Свети Наум, денеска ќе биде означен стартот на 22. издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој по традиција се плива на патеката Климе Савин, долга 30 километри, а целта ќе биде на Градското пристаниште во Охрид. Годинава на оваа трка ќе учествуваат 27 пливачи од 8 земји, од кои 19 во машка и 8 во женска конкуренција. Најголем фаворит е Петар Стојчев од Бугарија, кој досега има пет триумфи. Македонија ќе биде претставена со осум пливачи, а наш најголем адут ќе биде ветеранот Томи Стефановски. Маратонот има долга традиција во Охрид. Со него се поврзани имињата на великаните на маратонското пливање Нико Нестор, Климе Савин и Атина Бојаџи, но и покрај тоа и годинава имаше доста проблеми во организацијата. Тешко се обезбедуваа средства, а поради недостигот од рекламен материјал, на еден ден пред трката немаше плакати за маратонот низ Охрид. Организатор на маратонот, кој е шести по ред од гранпри-серијата на Меѓународната пливачка федерација, е Македонската ...
  | | веќе видена | слични

  Грчката погранична полиција притвори нелегални имигранти

  18 07 2008

  АТИНА, Грција -- Полицијата во четвртокот (17-ти јули) притвори повеќе од 100 нелегални имигранти од Азија, кои наводно се криеле на гробишта во близина на југоисточната граница со Турција. Групата, која главно ја сочинуваат луѓе од Авганистан, Пакистан и Бангладеш, успеала да се скрие таму откако употребила чамци на пумпање за да премине од Турција во Грција. Грчките погранични власти уапсија еден од тројцата осомничени шверцери кои помогнале на групата. (Катимерини - 18
  | | веќе видена | слични

  Жалам што во овој критичен момент на преговорите, ми го испративте писмото, вели грчкиот премиер

  Во Грција не постои „македонско“ малцинство. Тоа никогаш и не постоело. Во овој контекст, какви било тврдења во однос на постоењето на такво малцинство се целосно неосновани, политички мотивирани и тие претставуваат непочитување на историската реалност во регионот. Што се однесува до какви било имотни прашања, секое лице може да ги искористи законските постапки за да се обрати до судовите, вклучително и до Судот за човекови права во Стразбур.

  Овој исклучителен став е дел од одговорот на грчкиот премиер Костас Караманлис адресиран до македонскиот премиер Никола Груевски и неговото писмо каде што шефот на македонската Влада ја повикува Грција да го смени својот негаторски став спрема македонското малцинство во таа земја и да преземе соодветни чекори за решавање на реално постојните проблеми на една поголема група луѓе кои по Граѓанската војна во 1949 принудно биле протерани од своите домови во ...
  | | веќе видена | слични

  Дури осуммина Македонци меѓу 27 учесници на денешниот 22. пливачки маратон

  Роберт Димитриевски

  Пријателите Петар Стојчев и Томи Стефановски по седум години денеска повторно заедно ќе ги сечат водите на Охридско Езеро, натпреварувајќи се со уште 25 пливачи на маратонот што ќе стартува во 12 ч. во Свети Наум, а целта на патеката „Климе Савин“, долга 30 км, е во градското пристаниште. Стојчев и еден од најуспешните македонски пливачи на долги патеки во историјата последен пат на Охридскиот маратон во својство на учесници другаруваа во 2001 година, кога обајцата се искачија на победничкиот пиедестал - Бугаринот како севкупен победник, а Стефановски како третопласиран. Пред и потоа најдобриот светски маратонец шест пати триумфира во Охрид и еднаш беше втор, а спортистот на Македонија за 2001 го сардисаа повредите на рамената, поради кои беше подложен на дури шест операции. И тогаш кога сите мислеа дека кариерата на Томи е готова, 37-годишниот од септември минатата година повторно му се врати ...
  | | веќе видена | слични

  Тие побараа грчката влада да ја надмине дискриминаторската политиката од минатото

  Виктор Цветаноски

  „Бараме Грција да ни овозможи слободно враќање во родните краишта, да ги поништи дискриминаторските закони со кои ни се одземени правата и да ги воспостави нашите неотуѓиви права. Ја повикуваме грчката влада, во име на историската правда и на општоцивилизациската вредност на човековите права, да се соочи со неодржливоста на политиката од минатото“. Ова е основната порака што вчера беше испратена од Четвртата светска средба на децата-бегалци собрани од сите страни на светот, од Австралија, САД и Канада и од Романија, Полска, Чешка , Унгарија и Србија, некогашните социјалистички држави што ги прифатија децата во 1948 година за време на Граѓанската војна.

  Од собирот одржан во Скопје беше донесена Декларација во која се изразува непоколеблива надеж дека во некој друг ден децата-бегалци ќе се соберат во некој од убавите градови на нивната татковина Грција. Тие ја повикуваат владата на ...
  | | веќе видена | слични