Атина

  во

  АТИНА, Грција -- Полицијата во петокот (28-ми ноември) објави дека пресекла мрежа на трговија со илегални имигранти од Азија во Женева преку Турција. Тројца членови на групата се уапсени. Полицијата ја открила мрежата откако телата на двајца имигранти биле пронајдени на островот Парос, јужно од Атина, во вторникот. Инспекторите утврдија дека жртвите биле дел од група од 32 илегални имигранти од Пакистан и Бангладеш, кои биле држени во камион-фрижидер, во сопственост на 43-годишен жител на Атина.

  Во другите вести, грчкиот брод запленет од сомалиски пирати пред повеќе од два месеци беше ослободен во петокот заедно со 25-те членови на екипажот. Никој на бродот, кој пловел под малтешко знаме, не е повреден. Сите членови на екипажот се од Филипините. (Катимерини - 29
  | | веќе видена | слични

  Со изборот на Јолевски се согласил и претседателот Црвенковски, кој бил телефонски информиран од страна на премиерот Груевски за новото име на преговарачот.

  Медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за ова официјално ќе биде информиран в понеделник. На следната рунда преговори се очекува македонскиот тим да биде составен од сите тројца преговарачи.

  Јолевски е амбасадор на Македонија во САД веќе две години. Претходно беше долгогодишен преговарач на Македонија со Светската трговска организација како и шеф на кабинет на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски.

  Неговото назначување доаѓа во период на намалена дипломатска активност во однос на спорот со Грција, откако на трети овој месец претседателот Црвенковски неочекувано го разреши Никола Димитров од должноста.

  Освен Јолевски, како можни кандидати се споменуваа и професорот на правниот факултет Георги Иванов и амбасадорот во Атина, Благој Ханџиски.

  Според информациите на А1, се очекува ...
  | | веќе видена | слични

  е нов преговарач за името, во рамки на преговорите што се одвиваат под закрила на Обединетите нации.

  Јолевски најавил дека во тимот остануваат и досегашниот преговарач Никола Димитров, како и шефот на кабинетот на премиерот, Мартин Протуѓер.

  Со изборот на Јолевски се согласил и претседателот Бранко Црвенковски, кој бил телефонски информиран од страна на премиерот Никола Груевски за нов иот преговарач .

  Медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц за ова официјално ќе биде информиран в понеделник. На следната рунда преговори се очекува македонскиот тим да биде составен од сите тројца преговарачи.

  Јолевски е амбасадор на Македонија во САД веќе две години. Претходно беше долгогодишен преговарач на Македонија со Светската трговска организација , како и шеф на кабинет на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски.

  Неговото назначување доаѓа во период на намалена дипломатска активност во однос на спорот со Грција, откако на 3 ноември претседателот ...
  | | веќе видена | слични

  Балканска средба за мирот започнува денеска во Атина, објави грчкиот весник “Вима“. На средбата, која што ќе се одржува денеска и утре, ќе присуствуваат претставници на движењата за мир од 12 држави. Ќе се разгледува опасноста од нестабилноста на Балканот и во Кавказ, како и ситуацијата во Авганистан и Ирак.
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот вардарец и младински репрезентативец Златко Таневски беше единствениот наш интернационалец што играше во завчерашното трето коло во Лига-купот на УЕФА од четворицата Македонци во најмасовното натпреварување на Стариот континент.

  Таневски, кој дебитира во Купот на УЕФА го одигра целиот меч за Лех, кој загуби во Москва со 2-1 и на тој начин им овозможи на поранешните победници во Купот на УЕФА пласман во пролетните шеснаесеттинафинални мечеви. За разлика од Таневски, Гоце Толески (Славија Прага) и Драган Чадиковски (Партизан), своите мечеви ги преседоа на клупата за резерви, а вториот партизановец Александар Лазевски, актуелен младински репрезентативец не беше воопшто ни во конкуренција за настап. Славија ремизираше без голови кај Жилина, а Партизан го заврши настапот со третиот пораз, втор во Белград, сега од Стандард Лиеж со 0-1. Петтиот Македонец во Купот на УЕФА, Горан Попов, кој досега беше единствениот што играше од нашите, во ова коло беше слободен со Херенвен.

  Покрај ...
  | | веќе видена | слични

  Државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс, призна неуспех на американската политика во спорот меѓу Атина и Скопје за името, изјавувајќи дека не гледа решение во блиска иднина, пишува денеска грчкиот весник „Македонија“.

  Рајс, се вели во текстот, избегна да го коментира решението на Скопје да поднесе жалба против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг, но повторно изрази поддршка за присоединување на ПЈРМ во НАТО.

  “Според Рајс, членството на ПЈРМ во НАТО е од полза како за самата држава, така и за НАТО, Грција и за Балканот“, пишува грчкиот весник.
  | | веќе видена | слични

  Атлетската федерација на Грција и изрече двегодишна суспензија на Фани Халкија поради користење допинг-средства. Тркачката на 400 метри со пречки, која освои златен медал на ОИ 2004 во Атина, не го бранеше првото место на Олимпијадата во Пекинг откако беше утврдено дека е позитивна на метилтринолон. Суспензијата на Халкија е активирана од август годинава и ќе трае до истиот месец во 2010 година.
  | | веќе видена | слични

  Грчката атлетичарка Фани Халкија е суспендирана две години од страна на Грчката атлетска федерација. Халкија (29) освои златен медал на 400 метри со пречки на ЛОИ 2004 во Атина. Но нејзе и беше забрането да се натпреварува на Игрите во Пекинг годинава затоа што имаше позитивен допинг-тест на стероидот метилтриенолон. Грчката федерација реши дека забраната е во сила од август, кога Халкија беше избрката од тимот од Пекинг.

  - Халкија е суспендирана на две години - потврди адвокатот Јоргос Агиостратитис. Халкија, заедно со колегата Тасос Гусис и тренерот Јоргос Панајотопулос, е соочена со обвинение за криминал, поради употреба на стероиди. Гусис, кој исто така беше позитивен на супстанцијата што беше најдена кај Халкија, веќе отпорано доби суспензија од две години.
  | | веќе видена | слични

  АТИНА, Грција -- Петмина полицајци кои работеле на пристаништето Патрас се обвинети дека припаѓале на криминална група која шверцувала илегална имигранти во Италија, објави во четвртокот (27-ми ноември) министерот за поморска трговија, Анастасис Папалигурас. Полицајците беа помеѓу групата од осуммина уапсени на пристаништето во средата. Инспекторите велат дека групата оперирала во изминатите две години и им наплаќала на имигрантите помеѓу 3.000 и 5.000 евра за да ги однесат во Италија. (Катимерини, АП - 27
  | | веќе видена | слични

  Очигледно е дека прашањето за името нема брзо да се реши Кондолиза Рајс со песимистичка проценка за иднината на македонско-грчките преговори. Оваа изјава на државната секретарка е прва за спорот по поднесувањето на тужбата пред Меѓународниот суд на правдата, а во пресрет на министерскиот совет на НАТО во Брисел на кој таа последен пат ќе партиципира како шефица на американската дипломатија.

  - Во врска со Македонија - наша голема надеж е дека прашањето за името може да биде решено. Постојано велам дека треба да се реши брзо, но очигледно е дека нема брзо да биде решено. Но, важно е дека двете страни признаваат дека што и да се случи со прашањето за името, вистинска корист од зачленувањето на Македонија во НАТО ќе има НАТО, ќе има Македонија, ќе има Грција, ќе има Балканот. Даниел Фрид се обидуваше да работи со амбасадорот Нимиц за да се дојде до компромис и ние продолжуваме тоа да го правиме вели Рајс. Ваквата изјава на Рајс дипломатски извори во Вашингтон ја објаснуваат како манифестација на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија и оваа година не успеа да помине нов чекор кон зачленување во Европската унија, но луѓето во земјата силно се надеваа дека следната година барам ќе се ослободат од строгиот визен режим.

  За тоа дали ќе падне или не „шенгенскиот ѕид" денес се расправаше и на состанокот на мешовитиот Македонско европски комитет.

  Мешовитиот парламентарен комитет на Македонија и на Европската унија во завршната изјава од петтиот состанок што се одржа во Скопје, бара од Унијата, како што пишува, да ја исполни заложбата за воспоставување на безвизен режим за македонските граѓани во 2009-та.

  Европската комисија ни денеска не соопшти дали следната година од Македонија ќе се патува без визи во земјите од Унијата, иако и според амбасадата на Европската унија во Скопје, имаше најави дека извештајот ќе биде објавен до крајот на оваа работна недела.

  Според македонските власти, државата е подготвена за симнување на визниот режим, а остварувањето на потребните услови за тоа се нотирани и во ...
  | | веќе видена | слични

  Според статистичките податоци Грција во периодкот јануари-септевмри извезла стоки во вредност од 19,97 милијарди евра, а дефицтот на трговската размеан се намалил за 2,9 насто.
  | | веќе видена | слични

  САД не веруваат во брзо решение на спорот околу името на Македонија, иако американската администрација се обидува да им помогне на ОН во изнаоѓањето компромис меѓу Скопје и Атина.  „Што се однесува до Македонија, имаме голема надеж дека прашањето за името може да се разреши. И натаму велам брзо но очигледно е дека набргу нема да биде решено“, рече американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

  Државниот секретар рече дека нејзиниот помошник, Даниел Фрид се обидува да работи со посредникот на ОН за името, Метју Нимиц во изнаоѓањето компромис за името, како и оти напорите ќе продолжат и натаму

  Рајс им порача на Скопје и Атина дека е важно да сфатат дека членството на Македонија во НАТО е придоб ивка за НАТО, Македонија и Грција
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната организација за заштита на човековите права Хјуман рајтс воч ја обвини Грција дека ги малтретира доселениците што бараат азил во земјата, како и дека тајно ги протерува во соседна Турција, јави АФП.

  Во извештајот на организацијата се наведува дека Грција ги притвора Ирачаните и другите доселеници што бараат азил во валкани и во пренатрупани објекти и потоа присилно и тајно ги протерува во Турција.

  - Грчките власти постојано протеруваат доселеници во Турција, каде што тие се затворани во нехумани и понижувачки услови, и тоа најчесто на неодредено долг период - изјавил Бил Фрелик, директор на Одделот за бегалци во Хјуман рајтс воч.

  Тој додал дека Грција им дозволила азил на само 0,03 отсто од бегалците во првите девет месеци од 2008 година. Според него, во 2007 година од поднесените 25.111 барања за азил, Атина одобрила 0,04 отсто.
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот италијански шампион Интер се посрамоти со поразот завчера од грчки Панатинаикос среде Милано во претпоследната рунда од елитната Лига на шампионите, но и со тоа го обезбеди пласманот во осминафиналето на пролет. Покрај Интер, по победите дома, пласманот го обезбедија и Атлетико Мадрид и Ливерпул (група Д), па сега во пресрет на последното коло, остануваат само три непознати меѓу најдобрите 16.

  Во моментов во осминафиналето се Барселона, Спортинг (група Ц), Вилјареал, Манчестер ј. (Е), Лион, Баерн (Ф), Арсенал, Порто (Г), Јувентус и Реал Мадрид (Х).

  - Панатинаикос си победи апсолутно заслужено. Некои ќе кажат, среќно, но јас нема да се сложам со нив. По една ваква игра вечерва, ние не заслужуваме да одиме понатаму. Играчите треба да се запрашаат што направија денеска. Треба да бидат лути, но на самите себе - рече контроверзниот Жозе Мурињо, стратегот на „нераѕурите“.

  Панатинаикос со триумфот во Милано, сега е во пол-позиција да го обезбеди пласманот понатаму, особено ...
  | | веќе видена | слични

  Невладина организација ја обвини Грција за лош третман на Ирачаните кои бараат азил

  27 11 2008

  АТИНА, Грција -- Владата не ги штити ирачките имигранти кои бараат азил во Грција, објави во средата (26-ти ноември) невладината организација Хјуман рајтс воч. „Грција систематски ги апси и затвора Ирачаните кои бараат азил и другите мигранти во валкани, пренатрупани објекти и насилно и тајно ги протерува во Турција“, се вели во документот на 121 страница. Според организацијата, најголем дел од Ирачаните што влегуваат во ЕУ преку Грција, мора да побараат азил таму. „Грција не ги заштитува ранливите луѓе и ги злоупотребува во затвор. Додека Грција не престане со ваквиот однос, државите во ЕУ не треба да ги испраќаат лицата што бараат азил таму“, вели Бил Фрелик, полициски директор за бегалци на Хјуман рајтс воч и автор на извештајот. Според Фрелик, полицијата понекогаш „погрешно ги информира“ имигрантите за нивните права да бараат азил во Грција.

  Исто така во средата, владина комисија ...
  | | веќе видена | слични

  Грција го поддржува Кипар во расправијата за експлоатацијата на нафта со Турција

  27 11 2008

  АТИНА, Грција -- Претседателот Каролос Папуљас во средата (26-ти ноември) се состана со кипарскиот колега во посета на земјата, Деметрис Христофиас, и рече дека ни Грција, ни Кипар не се задоволни од активностите на Турција во Средоземното Море. Анкара и Никозија разменуваат обвинувања и поднесуваат протести поради неодамнешните активности на експлоатација на нафата на кипарскиот брег, во ексклузивната економска зона на земјата. Во средата Папуљас ја поддржа позицијата на Кипар, велејќи дека турските обиди да ги поткопа суверените права на земјата за користење на своите поморски ресурси се неприфатливи. Христофиас рече дека Кипар внимателно го следи однесувањето на Турција. (Сајпрус мејл, Фамагуста газете - 27
  | | веќе видена | слични

  Натпреварите од третото коло во Купот на УЕФА на програмата се денеска и некои екипи имаат шанса да обезбедат пласман во следната фаза од натпреварувањето.

  Во сите осум групи ќе се одиграат неколку интересни дуели, а ги издвојуваме оние кои ќе се играат во Портсмут, Атина, Гелзенкирхен и Хамбург.
  | | веќе видена | слични

  РЕЗУЛТАТИ ОД ВТОРИТЕ 8 НАТПРЕВАРИ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

  На екипите на Манчестер Јунајтед, Виљареал, Баерн, Олимпик Лион, Арсенал, Порто, Јувентус, Реал Мадрид, Барселона и Спортинг, во осмина финалето од Лигата на Шампионите, по натпреварите одиграни вечерва, им се придружија екипите на Челзи, Атлетико Мадрид и Ливерпул.

  Најмлаку неизвеснот имаше во групата Ц каде патот во следното коло уште од минатото коло си обезбедија Барселона и Спортинг. Во дуелот на овие два тима публиката во Лисабон можеше да ужива во отворена игра и голови, а бодовите им припаднаа на Каталонците. Шахтјор ја декласираше екипата на Базел и така го обезбеди третото место во групата и продолжување на на натпреварувањето во Купот на УЕФА.

  Во групата Д пласман меѓу 16 најдобри си заверија Ливерпул и Атлетико. "Црвените" со доста мака го победија Олимпик од Марсеј, додека мадридски Атлетико пред празни трибини беше подобар од ПСВ.

  Највозбудливо до последните моменти ќе биде во групата Б. Анортозис ...
  | | веќе видена | слични

  Натпреварите од третото коло во Купот на УЕФА на програмата се в четврток и некои екипи имаат шанса да обезбедат пласман во следната фаза од натпреварувањето.

  Во сите осум групи ќе се одиграат неколку интересни дуели, а ги издвојуваме оние кои ќе се играат во Портсмут, Атина, Гелзенкирхен и Хамбург.
  | | веќе видена | слични