Атина

  во

  Во Грција не се малтретираат македонски државјани, тврди Атина

  Во Грција немало случај на малтретирање македонски државјанин, соопшти грчката Канцеларија за врски во Скопје, пренесувајќи го ставот на владата во Атина.

  „Грчките власти не примиле каков и да е извештај за таков инцидент, ниту пак постојат какви и да е индикации дека таков инцидент се случил. Од тие причини, нема ништо што владата на Грција би го осудила. Крајно време е да престане искривувањето на вистината “, се наведува во реакцијата на грчката Влада.

  Реакцијата следува по барањето на Владата на Република Македонија до властите и надлежните институции во Атина да го осудат најновиот случај на малтретирање македонски државјанин и да ги откријат и санкционираат сторителите.

  Македонски државјанин, возач на камион, во средата во околината на Солун бил запрен и нападнат со ножеви од тројца Грци.

  Од почетокот на годинава во македонското Министерство за внатрешни работи, пријавени се седум ...
  | | веќе видена | слични

  Нашите спортисти на изминатите четири Олимпијади освиле само еден медал, бронзен на борачот Могамед Ибрагимов

  Миодраг Мицковиќ

  Откако Македонија стана самостојна држава, нашите спортисти досега настапија на четири Олимпијади, не сметајќи ја и оваа што ќе се одржи во текот на идниот месец во Пекинг. Билансот е мошне скромен, освоен е само еден медал, и тоа бронзен. Тој му припадна на борачот Могамед Ибрагимов, на Олимпијадата во Сиднеј 2000 година. Покрај него со успех може да се пофали и нашиот најдобар борач Шабан Трстена, кој во Атланта 1996 година го освои петтото место во својата категорија до 48 кг. Сите други настапи, на вкупно 37 спортисти, во петте спортови минаа незабележително, некои дури и катастрофално.

  Интересно е да се напише дека на досегашните четири Олимпијади, на кои настапиле македонските спортисти, како што веќе напишавме во пет спортови најмногу имаше пливачи, дури 14, потоа осум борачи, седум кајакари на диви води, петмина атлетичари и тројца стрелци.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Македонски жени снимени за време на Граѓнската војна по евакуацијата на нивните деца

  Белград глув на реакциите од Скопје

  Виктор Цветаноски

  Т ито и тогашниот министер за надворешни работи на Југославија Едвард Кардељ, според британските дипломати, покажувале прекумерно почитување спрема тогашните македонски раководители кои имале поинакво мислење од официјален Белград во однос на македонското прашање во Грција. Тие во почетокот биле против ставот да се премолчи тоа за време на разговорите за нормализирање на југословенско-грчките односи, но подоцна молчешкум се согласиле.

  Британскиот амбасадор во Белград Чарлс Пик, кој бил еден од клучните дипломати на Лондон и кој постојано притискал врз Тито и Кардељ да се откажат од Македонците во Егејска Македонија во интерес на подобри односи со Атина, првичните реакции на македонското раководство ќе го нарече „нов бран шовинизам од страна на македонските комунисти“. Во британските документи посебно е забележана реакцијата на Лазар ...
  | | веќе видена | слични

  Веќе неколку недели властите во Атина од Бугарија и Србија бараат промена на ставот за признавање на уставното име на Македонија.

  Охрабрени од најновите јавно промовирани позиции на Софија за историјата на Македонија, којашто според дел од тамошните политичари има бугарски корени, Атина нуди безрезервна поддршка на Бугарија во Брисел, каде што веќе почнаа да и се укинуваат европските фондови.

  Во замена за промена на одлуката за признавање на уставно име, на Србија и се нуди апсолутна поддршка во евроатлантските интеграции, но и лобирање за Косово, што е една од причините зошто се уште Грција, и покрај притисокот на Вашингтон, Париз и Лондон, не ја признава Приштина.

  Засега Атина нема позитивни одговори ниту од Белград, ниту од Софија. За разлика од Србија, која се уште ја чека одлуката на новата Влада во Скопје за признавање на Косово, бугарската Влада одговорила дека нема никакви дилеми околу уставното име на Македонија.

  Лобирањето на грчкото МНР, покрај соседните ...
  | | веќе видена | слични

  Пожар изби покрај магистралата Патра Коринт во јужна Грција, јави грчкото радио „Скај“.

  Пожарот, кој што избил од засега непознати причини, е во областа Панагопула, 190 километри од Атина. Магистралата е затворена за движење.

  Пожарот го гаснат 30-тина пожарникари со 10 пожарникарски возила, шест авиони и еден хеликоптер.

  Истовремено, радиото пренесува дека пожарите што веќе неколку дена беснеат на островот Родос нанеле огромна еколошка катастрофа.

  Градоначалникот на една од општините на островот изјави дека се уништени најмалку 30 илјади декари шума.

  Во меѓувреме, продолжува битката на пожарникарите со огнената стихија, а воздушна помош пристигна и од Италија, Франција и Кипар.
  | | веќе видена | слични

  Најнов биланс-осум загинати во експлозијата на танкер во Грција

  Атина 25 07 11:48

  Осум загинати е најновиот биланс во вчерашната експлозија на танкер во грчкото пристаниште Перама, во западниот дел на областа Атика јави грчкото радио „Скај“.

  Телата на жртвите се извадени од танкерот, но засега нема информации за други исчезнати работници во инцидентот.

  Експлозијата, која што предизвикала и пожар, се случила вчера попладне при ремонт на грчки танкер за превоз на течен гас, што пловел под панамско знаме. Причините за експлозијата се уште не се познати.

  Грчката полиција приведе двајца вработени, одговорни за безбедноста на пристаништето.
  | | веќе видена | слични

  Десет илјади декари шуми и нискостеблести растенија се изгорени во пожарот, кој веќе трети ден беснее на грчкиот остров Родос во Егејското Море, јавија грчките медиуми.

  Огнот се приближува кон селото Лаерма, чии жители се уште не се евакуирани.

  Жителите на Лаерма одбиваат да ги напуштат своите домови и нагласуваат дека се решени да се борат со огнената стихија.

  Дотокот на електрична енергија во Лаерма е прекинат, а гаснењето на пожарот е отежнато поради силниот ветер.

  Огнот завчера делумно бил совладан, но во претпладневните часови, потпомогнат од силниот ветер, пожарот повторно се проширил на околните шуми.

  Пожари во Грција вчера беснееја и во подножјето на планината Парнет северозападно од Атина, во шумската област покрај археолошкиот комплекс во околината на Месолонги во заливот на Патра, на планината Пангео кај Серес и на островите Крф, Кефалонија и Крит.

  Грчката Цивилна заштита предупредува на опасноста од нови пожари во јужниот дел на земјата.
  | | веќе видена | слични

  Пет лица загинаа во експлозијата на танкерот „Френдшипгас“ предизвикана од пожар во бродоградилиштето во Перама, на 20 километри западно од Атина, јави грчкото радио.

  По уште три лица потрагата е во тек.

  Според Министерството за трговска морнарица, експлозијата се случила додека се вршело заварување на танкерот. Приведени се двајца членови на танкерот.

  Работниците во бродоградилиштето од денеска започнуваат тридневен штрајк.
  | | веќе видена | слични

  Новата рунда преговори помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија ќе продолжат во август, најави вчера посредникот на ОН во преговорите Метју Нимиц и притоа го повика Скопје до тогаш да заземе став, пренесува српската агенција Танјуг. Нимиц во интервју за грчката државна телевизија НЕТ изјави дека во последните две години двете страни разговарале за низа проблеми, но дека сега разговорите се фокусирани на прашањето за новото име на Македонија, врз основа на одлука на ОН и Привремената спогодба. Нимиц нагласи дека Атина и Скопје досега беа конструктивни за многу негови предлози, подвлекувајќи дека сепак има уште многу да се направи пред да се усвои конечното решение што ќе биде прифатливо за двете страни. Коментирајќи ја изјавата на Нимиц, портпаролот на грчката влада Евангелос Антонарис изјави дека грчкиот став е познат и дека е цврст, пренесе грчката агенција АНА-МПА.Антонарис истакна дека се бара решение прифатливо и за двете страни и додаде дека грчкото учество во тој процес е конструктивно.
  | | веќе видена | слични

  Враќањето на старите имиња на аеродромите во Скопје и во Солун би било добро да биде истовремено во двете земји за да се покаже подготвеноста за компромис во интерес на градење меѓусебната доверба, велат владини извори

  Македонија бара од Грција да го преименува аеродромот „Македонија“ во Солун и да го врати неговото старо име „Микра“, дознаваме неофицијално од дипломатски извори. Барањето му било изнесено на посредникот во преговорите Метју Нимиц за време на неговата последна посета на Скопје и Атина, но не како писмен документ, туку само усно, потврдија за „Дневник“ извори од двете страни. Грчки дипломатски извори велат дека властите во Атина не се многу вознемирени од ваквото барање, бидејќи тоа не било изнесено како официјално барање, туку само било споменато во разговорите. Истите извори уште напоменуваат дека ова прашање за солунскиот аеродром не било вклучено во последните пишани идеи и сугестии на Нимиц што им ги доставил на двете страни посебно во Њујорк, што за нив е доволен знак дека не ...
  | | веќе видена | слични

  Атлетичарот Филипс Идову нема да ја менува црвената боја на косата и се надева дека конечно ќе има среќа да освои златен олимписки медал во земјата на црвената боја, Кина. Црномурниот Англичанец често го менува имиџот, но сега вели дека ќе ја задржи црвената боја, која е среќна за Кинезите, во надеж дека и нему ќе му донесе радост. Тој е топ-фаворит за злато во трискок, но во минатото тешко се справуваше со улогата и имаше повеќе промашувања отколку успеси на врвните натпреварувања.Воопшто и не помислував дека ќе дојде до спој меѓу бојата на мојата коса и Кина, но откако ми ја раскажаа приказната за среќната комбинација, одлучив да не го менувам имиџот - рече Идову пред денешниот атлетски митинг во Лондон. Во Кина црвената боја носи среќа, а според митот во најмногубројната земја на планетата, ги чува луѓето од злите духови. Приказната почна со црвените ѕидови и столбовите во забранетиот град, каде што се наоѓа кинеското богатство, и кој 5 века беше дом на царот и центар на неговата империја. Оттогаш ...
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за млади и спорт (АМС) вети по 20.000 евра како награда за освоен златен медал од македонските спортисти што ќе не претставуваат на Олимпијадата во Пекинг од 8 август. Доколку некој од нив се избори за сребреното одличие, ќе добие 15.000, а премијата за евентуален бронзен медал изнесува 10.000 евра. Истите финансиски стимулации важат и за нашите претставници во стрелаштво на септемвриската Параолимпијада во Пекинг, кои исто така вчера беа примени во АМС.Според досегашните резултати на нашите учесници на овие Игри, можноста некој од нив да освои медал е само теориска. Исклучок е Мурад Рамазанов, кој има некакви шанси за олимписко одличје.

  - Се надевам дека македонската химна нема да биде интонирана само на свеченото отворање, туку и при доделувањето на некој медал на нашите спортисти. Ние претходно обезбедивме вкупно 60.000 евра за подготовки на нашите учесници за што подобро да не претставуваат на олимпискиот собир - истакна Драган Ѓурчевски, директорот на АМС.Од Агенцијата потврдија ...
  | | веќе видена | слични

  Грција е зафатена од пожари, а најкритична е ситуацијата во селото Крионери, на падините на Парнет, северозападно од Атина. Откако уништил стотици декари шума, огнот стигнал до куќите и многу жители на Крионери биле принудени да избегаат. Во пожарот во шума кај Месолонги, во заливот Патра, се уништени археолошки споменици, соопшти Министерството за култура.Делумно се совладани пожарите на островите Родос, Крф, Кефалонија и Крит и на планината Пангео кај Серес.
  | | веќе видена | слични

  Јавниот радио-дифузен сервис- МРТ ќе се ликвидира, а ќе се формира нов јавен сервис, е информацијата која ја објавуваат сите весници, откако Собранието го усвои законот со кој тоа се овозможува.

  Како причина за предлог законот Владата ја навела кризата во куќата која досега не можела да се надмине со други методи.

  Со таканаречениот „Францускиот модел" кој неофицијално се планира, сите вработени ќе останат без работа, претпријатието ќе се преименува во Радио Телевизија на Македонија и веднаш потоа би се вратиле кадрите потребни за функционирање.

  ДНЕВНИК на насловната страница повторно се навраќа на преговорите со соседна Грција и открива: Македонија со контра барање до Атина- Аеродромот во Солун пак да се вика Микра.

  Се предлага враќањето на старите имиња на скопскиот и на солунскиот аеродром да биде истовремено како доказ за подготвеност за компромис во интерес на градење меѓусебна доверба.

  Во тој контекст се објавува за новата рунда преговори во август, ...
  | | веќе видена | слични

  Случај на малтретирање македонски државјанин во Грција немало и Скопје треба да престане да ја искривува вистината, соопшти синоќа официјална Атина.

  Оваа реакција на грчката Влада што до медиумите ја испрати Канцеларијата за врски во Скопје, уследи по барањето на македонската Влада до властите и надлежните институции во Атина да го осудат најновиот случај на малтретирање македонски државјанин и да ги откријат и санкционираат сторителите.

  Македонски државјанин, возач на камион, во средата во околината на Солун бил запрен и нападнат со ножеви од тројца Грци..

  Како што пренесува Макфакс, според соопштението на официјална Атина, „грчките власти не примиле каков и да е извештај за таков инцидент, ниту пак постојат какви и да е индикации дека таков инцидент се случил“.

  „Од тие причини, нема ништо што Владата на Грција би го осудила. Крајно време е искривување на вистината да престане“, се наведува во реакцијата на грчката влада.

  Според податоците на македонското ...
  | | веќе видена | слични

  Прашањата за заштита на малцинствата се загарантирани со повелбата за фундаменталните права и тоа се однесува на секоја европска земја, изјави германската канцеларка Ангела Мерка на прашањето на грчки новинари за македонското малцинство во Грција. - Сега, пред се, мора да се најде решение за проблемот со името на Македонија или можам да кажам ФИРОМ, за да се овозможи интеграција на земјата во НАТО - ја пренесуваат грчки медиуми изјавата на Меркел. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, денеска одговори на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски, во кое тој бара заштита на правата на Македонците што живеат во Грција. Грчките весници наголемо шпекулираат дека во одговорот Баросо ќе се изјасни дека ЕК нема компетенции да се вмешува во прашањето за македонското малцинство во Грција и притоа да стави акцент на спорот со името. Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, ги оцени писмата на Груевски како „провокативните дејства, кои имаат цел да ги торпедираат преговорите ...
  | | веќе видена | слични

  Уште еден македонски камионџија е жртва на грчки насилници. Педесет и деветгодишниот П.Б., возач од Скопје, во полициската станица на граничниот премин Стар Дојран пријавил дека завчера на пат кон Македонија бил малтретиран од грчки државјанин. Според изјавата што ја дал во полицијата, инцидентот се случил на стариот пат од Солун кај индустриската зона „Неохоруда“. Возејќи го товарното моторно возило со скопски регистарски таблички, а натоварено со угостителска опрема, тој бил престигнат од товарно моторно возило „фургон“, кое му го попречило патот, и бил принуден да го запре возилото. Од грчкиот камион излегле тројца кои во рацете држеле ножеви, се упатиле кон возачот и му се обратиле со зборовите „Охи Македонија Скопје“. По ова го завлекле зад камионот, двајца го држеле со вперени ножеви кон него додека третиот со нож ја отстранил ознаката „МК“ и направил два реза на церадата од камионот. За овој случај е информирано и МНР. Оттаму вчера изјавија дека, откако ќе го комплетираат извештајот, ќе испратат налог ...
  | | веќе видена | слични

  Случај на малтретирање македонски државјанин во Грција немало и Скопје треба да престане да ја искривува вистината, соопшти синоќа официјална Атина.

  Оваа реакција на грчката Влада што до медиумите ја испрати Канцеларијата за врски во Скопје, уследи по барањето на македонската Влада до властите и надлежните институции во Атина да го осудат најновиот случај на малтретирање македонски државјанин и да ги откријат и санкционираат сторителите.

  Македонски државјанин, возач на камион, во средата во околината на Солун бил запрен и нападнат со ножеви од тројца Грци..

  Како што пренесува Макфакс, според соопштението на официјална Атина, „грчките власти не примиле каков и да е извештај за таков инцидент, ниту пак постојат какви и да е индикации дека таков инцидент се случил .

  „Од тие причини, нема ништо што Владата на Грција би го осудила. Крајно време е искривување на вистината да престане , се наведува во реакцијата на грчката влада.
  .
  Според податоците на македонското ...
  | | веќе видена | слични

  АТИНА, Грција -- Министерот за надворешни работи, Дора Бакојани, во средата (23-ти јули) упати нова порака на македонската влада во врска со нејзиното барање за признавање на македонско малцинство го Грција. „На Балканот не му се потребни нови националистички тензии, туку модерна европска визија“, рече таа по состанокот со својот хрватски колега, Гордан Јандроковиќ, кој беше во посета на Атина. Грција ќе продолжи со својата меѓународна кампања за спорот околу името и конструктивното учество во разговорите со Македонија под покровителство на ОН, додаде Бакојани. „Одлуката 100-процентно зависи од ставот на македонското раководство“, истакна таа. Бакојани рече дека Хрватска е „пример за трезвеност“ како што се движи кон интеграцијата во ЕУ. (EРТ, АНА-МПА, Експрес, Катимерини - 23
  | | веќе видена | слични

  AТИНА, Грција -- Два траекта со повеќе од 1.500 патници се судрија во близина на пристаништето на островот Андрос во средата (23-ти јули), при што три лица беа повредени, објави Министерството за поморска трговија. „Супер фери 2“, кој се движел од пристаништетот Рафина до островите Андрос, Тинос и Миконос, удрил во укотвениот брод Теологос за време на маневрите на укотвување. Двајца мажи и една жена имале потреба од лекарска интервенција.

  Во другите вести, властите евакуираа стотици локални жители и фабрички работници од домовите и фирмите во средата, откако шумските пожари се приближија до северното атинско пристаниште Крионери. Пожарот изби во боровата шума Варибоби и брзо се рашири, принудувајќи ги властите да ги укинат возовите што се движат кон север од Атина. Тие, исто така, затворија дел од главниот грчки автопат. Друг шумски пожар с уште беснее на островот Родос. Полицијата уапси двајца постари луѓе за ненамерно подметнување пожар, според извештаите на локалните медиуми. (EРТ, АНА-МПА, ...
  | | веќе видена | слични