Атифете Јахјага

  во

  Косовската Влада ја започна денешната седница со едноминутен молк во чест на жртвите на терористичкиот напад од 11 септември 2001 година во САД, јави ...
  сите 217 | | | веќе видена

  Косовската Влада ја започна денешната седница со едноминутен молк во чест на жртвите на терористичкиот напад од 11 септември 2001 година во САД, јави ...
  сите 233 | | | веќе видена

  Ноќеска во Скопје по кратко боледување почина академикот и поет Матеја Матевски, на 89- годишна возраст.Академикот практично дури во 2013-та јавно призна дека ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Ноќеска во Скопје по кратко боледување почина академикот и поет Матеја Матевски, на 89- годишна возраст. Академикот практично дури во 2013-та јавно призна дека ...
  сите 47 | | | веќе видена

  -Уште од тогаш алармирав дека сета оваа фама со Специјалното Обвинителство е само една перфидна игра, која не е базирана на закон туку е само имитација на некој начин во судството како што имавме во Косово со именувањето на Атифете Јахјага, што значи да ја играат улогата на Обвинителството, истакна Зеколи во „Отворено Студио“. Поранешниот дипломат и актуелен колумнист, исто така истакна дека СЈО требало да делува на селективен начин, односно да биде многу активно за едните, а апсолутно неактивно за другите. Според Зеколи, СЈО било формирано: „На начин да биде многу активно за едните и апсолутно неактивно за другите. Што значи СЈО е одбрано не да биде слепо со двете очи, туку само со едното око“.
  сите 2 | | | веќе видена

  Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години, пишува „Мета“. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше на спротски натпревари и на протести, но такви инциденти се случуваа и по судски, политички или културно-научни настани во земјава. Првпат македонското знаме на Косово беше запалено во 2009 година, а последниот ваков инцидент е регистриран вчера, по пресудите за „Диво Насеље“. Еве ја хорнологијата на палење на македонското државно знаме на Косово: 29 септември 2009 година, Приштина – Македонското знаме беше запалено во Приштина на фудбалскиот меч помеѓу прволигашките екипи на „Влазними“ и „Приштина“. Знамето беше запалено, наводно, како одговор на издавањето на „Македонската енциклопедија“ од Македнската академија на науките и уметностите (МАНУ), која предизвика бурни реакции меѓу Албанците ...
  сите 211 | | | веќе видена

  Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше на спротски натпревари и на протести, но такви инциденти се случуваа и по судски, политички или културно-научни настани во земјава. Првпат македонското знаме на Косово беше запалено во 2009 година, а последниот ваков инцидент е регистриран вчера, по пресудите за „Диво Насеље“. Еве ја хорнологијата на палење на македонското државно знаме на Косово: 29 септември 2009 година, Приштина – Македонското знаме беше запалено во Приштина на фудбалскиот меч помеѓу прволигашките екипи на „Влазними“ и „Приштина“. Знамето беше запалено, наводно, како одговор на издавањето на „Македонската енциклопедија“ од Македнската академија на науките и уметностите (МАНУ), која предизвика бурни реакции меѓу Албанците и дома и во ...
  сите 251 | | | веќе видена

  Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „ Мета “. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го запаливме вечерва нивното знаме, тука пред споменикот на легендарниот Агим Рамадани – Катана во Гњилане. Ги повикуваме сите албански државници да се спротивстават на ова и да го заштитат албанскиот народ во Илирија. Албанија ќе го стори тоа”, порачаа од навивачката група „Соколи“ во Гњилане. Кривичниот суд во Скопје вчера им изрече седум доживотни казни затвор, 13 казни по 40 години затвор, шест по 20 години, една од 18 години, две од 14, две од 13, две по 12 години затвор и четири ослободителни пресуди на обвинетите за настаните во кумановското Диво Насеље во мај 2015 година, во кои загинаа осуммина припадници на македонските безбедносни сили. Ова не е прв пат македонското државно знаме да ...
  сите 270 | | | веќе видена

  Иако мал напредок може да се забележи во последниве две години, посебно по промената на власта годинава, сепак евидентен е недостигот на зголемена јавност на нашите акции и иницијативи, на мејнстриминг на проблемите и потребите на ЛГБТИ во општеството и медиумите, пишува Антонио Михајлов од Субверзивен фронт во младинската онлајн колумна на Радио Слободна Европа . Кога пред неколку седмици за време на панел дискусија во рамките на Парадата на гордоста во Белград бевме известени дека активистите за ЛГБТИ-права во Приштина, ја организираат првата Парада на гордоста во Приштина и тоа овој вторник, 10 октомври, чувства на огромна радост, задоволство и среќа ме облеаја во истиот момент. Бев пресреќен што моите колеги и колешки од ЛГБТИ-организациите во Косово, во тесна соработка со дел од тамошните граѓански организации, се одважија и охрабрија да го преземат тој силен чекор напред за нив самите, но и за кревкото косовско општество. Лично познавајќи се со нив и соработувајќи со нив и на заеднички проекти и ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денес го назначи Арбер Влахиу за портпарол на владата во Приштина. Влахиу е поранешен новинар и советник на некогашната претседателка Атифете Јахјага, а сега е политички советник на Харадинај. Во мај тој официјално стана член на партијата Алијанса за иднината на Косово на Рамуш Харадинај.
  сите 30 | | | веќе видена

  Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го назначи денеска Арбер Влахиу за портпарол на Владата во Приштина.Влахиу е поранешен новинар и советник на некогашната претседателка Атифете Јахјага, а сега е политички советник на Харадинај.Во мај тој официјални стана член на партијата Алијанса за иднината на Косово на Рамуш Харадинај.За него премиерот тврди дека е добар познавач на политичките теми.
  сите 45 | | | веќе видена

  Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денес го назначи Арбер Влахиу за портпарол на владата во Приштина. Влахиу е поранешен новинар и советник на некогашната претседателка Атифете Јахјага, а сега е политички советник на Харадинај. Во мај тој официјално стана член на партијата Алијанса за иднината на Косово на Рамуш Харадинај.
  сите 32 | | | веќе видена

  Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го назначи денеска Арбер Влахиу за портпарол на Владата во Приштина.Влахиу е поранешен новинар и советник на некогашната претседателка Атифете Јахјага, а сега е политички советник на Харадинај.Во мај тој официјални стана член на партијата Алијанса за иднината на Косово на рамуш Харадинај.За него премиерот тврди дека е добар познавач на политичките теми.
  сите 48 | | | веќе видена

  Приштина,11 јуни 2017 (МИА) – Косовскиот претседател, Хашим Тачи, остварувајќи го своето право на глас апелираше до граѓаните без разлика на партиската определба да излезат на гласање и да гласаат за иднината. - Денешните избори се од исклучително големо значење за Косово. Без разлика на партиската припадност излезете и гласајте за вашата иднина, за иднината на вашите деца, државата и за евроатланската иднина, порача Тачи. Тачи гласаше заедно со сопругата Љумние и синот Ендрит, кој по првпат гласа на избори. Гласаше и поранешната претседателка Атифете Јахјага,која побара од граѓаните да излезат на гласање што повеќе бидејќи,како што рече, овие избори се потврда на демократијата. -Очекувам да се испочитуваат уставните одредби за формирање на новата влада и нејзиниот мандат да оди до крај,-порача Јахјага.
  сите 76 | | | веќе видена

  Косовскиот претседател, Хашим Тачи, остварувајќи го своето право на глас апелираше до граѓаните без разлика на партиската определба да излезат на гласање и да гласаат за иднината. – Денешните избори се од исклучително големо значење за Косово. Без разлика на партиската припадност излезете и гласајте за вашата иднина, за иднината на вашите деца, државата и за евроатланската иднина, порача Тачи. Тачи гласаше заедно со сопругата Љумние и синот Ендрит, кој по првпат гласа на избори. Гласаше и поранешната претседателка Атифете Јахјага,која побара од граѓаните да излезат на гласање што повеќе бидејќи,како што рече, овие избори се потврда на демократијата. -Очекувам да се испочитуваат уставните одредби за формирање на новата влада и нејзиниот мандат да оди до крај,-порача Јахјага.
  сите 110 | | | веќе видена

  Косовскиот претседател, Хашим Тачи, остварувајќи го своето право на глас апелираше до граѓаните без разлика на партиската определба да излезат на гласање и да гласаат за иднината. - Денешните избори се од исклучително големо значење за Косово. Без разлика на партиската припадност излезете и гласајте за вашата иднина, за иднината на вашите деца, државата и за евроатланската иднина, порача Тачи. Тачи гласаше заедно со сопругата Љумние и синот Ендрит, кој по првпат гласа на избори. Гласаше и поранешната претседателка Атифете Јахјага,која побара од граѓаните да излезат на гласање што повеќе бидејќи,како што рече, овие избори се потврда на демократијата. -Очекувам да се испочитуваат уставните одредби за формирање на новата влада и нејзиниот мандат да оди до крај,-порача Јахјага.
  сите 57 | | | веќе видена

  Косовскиот претседател, Хашим Тачи, остварувајќи го своето право на глас апелираше до граѓаните без разлика на партиската определба да излезат на гласање и да гласаат за иднината. – Денешните избори се од исклучително големо значење за Косово. Без разлика на партиската припадност излезете и гласајте за вашата иднина, за иднината на вашите деца, државата и за евроатланската иднина, порача Тачи. Тачи гласаше заедно со сопругата Љумние и синот Ендрит, кој по првпат гласа на избори. Гласаше и поранешната претседателка Атифете Јахјага,која побара од граѓаните да излезат на гласање што повеќе бидејќи,како што рече, овие избори се потврда на демократијата. -Очекувам да се испочитуваат уставните одредби за формирање на новата влада и нејзиниот мандат да оди до крај, порача Јахјага.
  сите 136 | | | веќе видена

  Поранешната претседателка на Косово Атифете Јахјага била вратена од границата со Србија, каде што требаше да замине за да учествува на настан на кој се промовира дијалог меѓу поранешните воени непријатели, пренесуваат косовските медиуми. Јахјага требаше денеска во Белград да присуствува на презентација на книга со сведоштва на жени кои биле под тортура за време не војната во Косово во 1998-99 година. Според протоколот, српската полиција требало да и обезбеди на Јахјага безбедносна придружба во Србија, но таа вчера не се појавила на границата. Поранешната претседателка морала да се врати, а српската полиција не дала образложение зошто не обезбедила придружба за неа, јавуваат агенциите. Таа сега планира да се обрати преку видео линк соопштија од Младинската иницијатива за човекови права, која што е организатор на настанот. Српските националисти протестираа против фестивалот во Белград кој е организиран од либерални групи од Србија и Косово. (Макфакс) Loading...
  сите 40 | | | веќе видена

  Поранешната претседателка на Косово Атифете Јахјага била вратена од границата со Србија, каде што требаше да замине за да учествува на настан на кој се промовира дијалог меѓу поранешните воени непријатели, пренесуваат косовските медиуми. Јахјага требаше денеска во Белград да присуствува на презентација на книга со сведоштва на жени кои биле под тортура за време не војната во Косово во 1998-99 година. Според протоколот, српската полиција требало да и обезбеди на Јахјага безбедносна придружба во Србија, но таа вчера не се појавила на границата. Поранешната претседателка морала да се врати, а српската полиција не дала образложение зошто не обезбедила придружба за неа, јавуваат агенциите. Таа сега планира да се обрати преку видео линк соопштија од Младинската иницијатива за човекови права, која што е организатор на настанот. Српските националисти протестираа против фестивалот во Белград кој е организиран од либерални групи од Србија и Косово.
  сите 61 | | | веќе видена

  Поранешната претседателка на Косово Атифете Јахјага се врати од границата со Србија каде што требаше да замине за да учествува на настан на кој се промовира дијалог меѓу поранешните воени непријатели. Јахјага требаше денеска во Белград да присуствува на презентација на книга со сведоштва на жени кои биле под тортура за време не војната во Косово во 1998-99 година. Според протоколот, српската полиција требало да и обезбеди на Јахјага безбедносна придружба во Србија, но таа не се појавила на границата вчера. Поранешната претседателка морала да се врати, а српската полиција не дала образложение зошто не обезбедила придружба за неа, јавуваат агенциите. Таа сега планира да се обрати преку видео линк соопштија од Младинската иницијатива за човекови права, која што е организатор на настанот. Српските националисти протестираа против фестивалот во Белград кој е организиран од либерални групи од Србија и Косово.
  сите 60 | | | веќе видена