Арктикот

  во

  Езерата низ Аљаска и Сибир почна да пуштаат меурчиња од метан, и ова ослободување на гасови со ефект на стаклена градина ги загрижи научниците.Глобалното ...
  сите 3 | | | веќе видена

  На убавото септемвриско време му доаѓа крај, а веќе од почетокот на неделата Европа ќе ја зафати бран од ладен воздух од Арктикот, кога температурите драстично ...
  сите 264 | | | веќе видена

  На убавото септемвриско време му доаѓа крај, а веќе од почетокот на неделата Европа ќе ја зафати бран од ладен воздух од Арктикот, кога температурите драстично ...
  сите 264 | | | веќе видена

  Топлото септемвриско време наскоро ќе заврши и веќе следната недела Европа ќе ја зафати бран студен воздух од Арктикот кога температурите драстично ќе паднат. ...
  сите 264 | | | веќе видена

  Околу 400 години старата гренландска ајкула, која достигнува сексуална зрелост на околу 150 години, поставува нов рекорд со тоа што може да биде прогласена за ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, вчера започнатата вежба ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, завчера започнатата ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, вчера започнатата вежба ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, вчера започнатата вежба ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Како што пренесуваат руските медиуми, американски ловци пресретнале руски воени бомбардери кој што летал над Арктикот. Руски стратешки бомбардери од типот ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Руските стратешки авиони Туполев-95 полетаа над Арктичкиот Океан, Беринговото Море и Охотското Море, а во некои фази ги следеа американските борбени авиони ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Арктичката ледена обвивка не е само загрозена од топењето на мразот околу нејзините рабови, туку и од потоплата вода која проникнува стотици километри длабоко ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Арктикот станал предмет на територијални, ресурсни и воено-стратешки интереси на низа држави, што би можело да доведе до зголемување на потенцијалот за судири ...
  сите 12 | | | веќе видена

  За прв пат од 1968-ма година кандидат се откажа од обуката пред да ја заврши и официјално да стане астронаут на НАСА. После пет децении, кандидат за астронаут ...
  сите 6 | | | веќе видена