Античкиот

  во

  На Филозофскиот факултет во Скопје завчера беше промовирано новото, четврто издание на научното списание „Фолиа археологика Балканика“, овој пат посветено на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Минатата година, археолошкиот локалитет Стоби забележал рекордна посетеност. Го посетиле над 20.000 туристи, повеќето странски, додека домашните најчесто биле ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Монасите во античкиот храм Кодаиџи во Кјото, Јапонија, неодамна се собраа за традиционална церемонија во која пеат и ѕвонат ѕвона на нова статуа на божество ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Македонскиот пејач Владо Јаневски денес одржа прес-конференција на која го најави концертот што ќе се одржи во арената „Борис Трајковски“, а по повод 25 години ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Стево Пендаровски едногласно беше изгласан за кандидат за претседател на Македонија на денешниот Конгрес на СДСМ , на кој зборуваше и премиерот Зоран Заев, а ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поранешниот американски амбасадор во Македонија, Филип Рикер, кој од 18. март ќе биде на позиција помошник на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, ...
  сите 144 | | | веќе видена

  Поранешниот американски амбасадор во Македонија, на својот ФБ – профил објави фотографии од античкиот град Стоби. Тој на социјалната мрежа се чекирал токму на ...
  сите 145 | | | веќе видена

  Истражувањата и ископувањата во александрискиот антички кралски кварт донесоа интригантни докази и наводи за фамозното последно почивалиште на еден од ...
  сите 3 | | | веќе видена