Англија

  во

  Челзи и Манчестер Јунајтед, двете водечки екипи во англиското фудбалско првенство, во недела ќе го одиграат големото дерби во рамките на 12 коло во Премиер лигата. Челзи ја предводи колоната во англиското првенство со 27 бода, додека бранителот на титулата Јунајтед е втор со два бода помалку. "Црвените ѓаволи" немаат победено на "Стемфорд Бриџ" од април 2002 година кога славеа со убедливи 3-0. Италијанскиот менаџер на Челзи, Карло Анчелоти смета дека неговиот тим против Јунајтед треба да ја примени рецептот на Ливерпул, кој на крајот на минатиот месец го совлада на свој терен со Мачестер со 2-0. "Ливерпул одигра моќен, фантастичен меч против Манчестер, успеаа во целост да ги притиснат. Не му дозволија на Манчестер да развие своја игра со голем притисок на неговите играчи за врска, поради тоа и победија. Челзи не е тим кој ќе игра на слабостите на противникот, туку на сопствените квалитети." Карло Анчелоти потоа искажал низа комплименти на сметка на својот ривал, менаџерот на гостинската екипа Алекс ...
  | | веќе видена | слични

  Волвс - Арсенал Тип: 2 Коефициент: 1.40 Сигурност: 9/10 Топџиите ова коло се наоѓаат во најповолна позиција, и со оглед на големото неделно дерби помеѓу Челзи и Манчестер Јунајтед, водечките во Премиер лигата, Арсенал е во позиција да профитира и да се доближи до водечките, а со оглед на фактот дека имаат еден натпревар помалку, може многу лесно да се случи набрзо токму Арсенал да гледа од највисокото место во Англија. Во тимот на Арсенал владее позитивна атмосфера, и освен несреќното реми со Вест Хем Арсенал во последните шест кола има забележано пет победи, притоа на ова треба да се додадат и двете победи во Лигата на шампионите нагости и на Емирати против холандксиот првак Аз Алкмар. Мајнц - Нирнберг Тип: 1 Коефициент: 2.20 Сигурност: 7/10 Дуел на двајцата новодојденци во првата лига годинава, кои привлекоа големо внимание со партиите во минатото коло. Мајнц со херојските 3-3 против Волфсбург на гости и Нирнберг со квалитетните 2-2 дома со Вердер, каде тимот од Бремен се извлече на крајот од пораз. Сепак, ...
  | | веќе видена | слични

  Според организаторите на манифестацијата „Мис на светот“, Рејчел Кристи, актуелната мисица на Англија се повлекува од натпреварот што идниот месец ќе се одржи во Јужна Африка, откако била обвинета дека се степала со колешката од Манчестер. Рејчл Кристи била приведена во полиција на почетокот на неделава, после тепачката со убавицата на Манчестер, Сара Беверли Џоунс, во еден ноќен клуб. Девојката, која е и позната атлетичарка, дури и се подготвува за учество на Олимпијада, од притвор била пуштена со кауција. (Крај)
  | | веќе видена | слични

  Годинава „за“ бесплатно образование ќе протестираат студентски групи од речиси 30 земји во светот, а за тоа време македонските студенти ќе одржуваат трибини на таа тема Македонските студенти нема да се солидаризираат со своите колеги од целиот свет и да протестираат против комерцијализацијата на високото образование, тие ќе држат трибини на кои само ќе зборуваат за овој проблем. Во пресрет на глобалната недела за акција што ќе трае од 9-ти до 18 овој месец, од студентското движење „Слободен индекс“ велат дека многу е краток периодот за да ги организираат студентите. На листата земји од кои студентските организации го потврдиле учеството во глобалната недела за акција ја нема Македонија. - Уште не сме се договориле на кој начин точно ќе се организираме. Имаме малку време и потешко е да ги мобилизираме студентите. Засега сигурно се знае дека ќе се одржуваат трибини - вели Васко Торков член на ова независно здружение. Додека нашите студенти одлучат дали ќе бидат дел од акцијата под мотото „Образованието ...
  | | веќе видена | слични

  Двата најуспешни тима во Премиер лигата во последните неколку сезони првата пресметка во борбата за нова титула ќе ја одиграат в недела на Стенфорд Бриџ. „Сините“ од Лондон се домаќини и воедно лидери на табелата, а веднаш зад нив се „црвените ѓаволи“. Натпреварот во Лондон  ќе биде дерби и на 12.коло во кое денеска ќе играат: Астон Вила – Болтон, Блекбурн – Портсмут, Манчестер Сити – Барнли, Тотенхем – Сандерленд и Вулверхемптон – Арсенал. В недела заедно со дербито на програмата се дуелите: Хал – Стоук, Вест Хем – Евертон и Виган – Фулам. Колото ќе биде затворено со натпреварот Ливерпул – Бирмингем в понеделник. Челзи е лидер со 27 бодови, пред Манчестер Јунајтед со 25, Арсенал има 22 (натпревар помалку),... 
  | | веќе видена | слични

  Бразилецот Робињо се најде на списокот на играчи, кои селекторот на „кариоките“ Дунга ги повика за пријателскиот натпревар против Англија, кој ќе се одигра на 14 ноември во Катар, и покрај тоа што поради повреда е надвор од стројот речиси два месеца. Тој се уште се мачи со повредата на зглобот која ја заработи во август, а неговиот клуб Манчестер сити е изненаден што најскапото засилување е вметнато во составот на Бразил. Стручниот штаб на бразилската репрезентација побара поранешниот играч на Реал Мадрид да се појави на интернационална должност и нивниот лекарски тим да изврши прегледи, по што ќе биде одлучено дали фудбалерот би можел да настапи на пријателскиот натпревар. Сепак, менаџерот на Манчестер сити, Марк Хјуз е уверен дека Робињо се уште не е во состојба да истрча на теренот и да го даде својот максимум. - Кога ќе го прегледаат Робињо ќе разберат дека тој е далеку од подготвен за интернационален настап. Тој е надвор од терените околу седум недели, па потребни му се најмалку петнаесетина дена работа ...
  | | веќе видена | слични

  Од 6. до 9. ноември во Лече, Италија се одржува втората по ред, средба на Генералното собрание на Светската театарска мрежа „ИнтерАКТ“, на која Меѓународниот театарски фестивал МОТ, е генерален секретар. На средбата се разгледуваат кандидатурите за прием на нови членови во семејството на „ИнтерАКТ“, како и новите театарски копродукциски проекти, кои треба да почнат со реализација во почетокот на следната година. Идејата на оваа театарска асоцијација чиј носител и лидер е МОТ, е вмрежување на поголем број на театри и фестивали, со цел нивна поголема соработка и работа на копродукциски проекти. Основачкото собрание на оваа театарска мрежа се одржа во Скопје од 15 до 17 март, а во неа членуваат театари и фестивали од САД, Чешка, Полска, Бугарија, Турција, Англија, Косово, Франција, Црна Гора, Италија, Албанија, Грузија, Словенија, Хрватска и Македонија. (К.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Ако напишете и еден ред кој не е на линија на создавање привид на совршенство, вие сте отпишан Оваа недела започнав со нов пристап на Интернет. Ги читам дневните весници, сечам, го одвојувам она што го сметам за релевантно. Потоа ги скенирам исечоците и ги закачувам на Интернет, на мојата страница на „Фејсбук“. Ова го правам зашто знам дека малку се читаат весници, или ако се читаат, тогаш тоа е парцијално, односно се избира некој од нив. Од друга страна, бидејќи со години ги читам сите дневни весници, во предност сум да издвојам нешто полесно, тоа што може да биде интересно и за нашите интернетџии. Откако ќе ги поставам текстовите на „Фејсбук“– отворам расправа. За да се продискутира про и контра тоа што е напишано. Мислам дека суштина на демократијата е да се дискутира, односно да се промислува тоа што ни е пренесено како информација во весниците. Сум забележал дека кај нас се случува обратно, никој не ги доведува во прашање информациите и ако прочитате нешто во весниците, секогаш го земате како сигурна ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалскиот клуб ќе го продаде правото за името на стадионот на кој настапува -Стемфорд Бриџ Челзи планира да ги продаде правата за името на стадионот Стемфорд Бриџ, за сума од 100 милиони фунти. Минатата недела истото го објави и фудбалскиот клуб Њукасл, кога сопственикот Мајк Ашли потврди дека ќе го продаде правото од името на стадионот „Сент Џејмс парк“, а и Тотенхем планира да го стори истото наскоро. Во 2004 Емирати му плати на Арсенал 100 милиони фунти за правата од името на стадионот „Емирати“ за период од 15 години, а Баерн Минхен ги продаде правата на Алијанц, за именување на Алијанц арената. Алијанц му исплаќа на Баерн 4 милиони фунти секои 12 месеци. Во Англија покрај Арсенал, до сега ова го имаат сторено само Болтон и Виган. Во меѓувреме ФИФА привремено ја укина забраната за трансфер на Челзи и клубот ќе може да купува играчи во јануарскиот трансфер рок. ФИФА во септември на Челзи му изрече забрана за купување играчи во период од две години поради нелегалниот трансфер на младиот играч Какута од ...
  | | веќе видена | слични

  Челзи планира да ги продаде правата за името на стадионот „Стемфорд Бриџ“ за сума од 100 милиони фунти. Минатата недела истото го објави и фудбалскиот клуб Њукасл, кога сопственикот Мајк Ашли кога потврди дека ќе го продаде правото од името на стадионот „Сент Џејмс парк“, а и Тотенхем планира да го стори истото наскоро. „Сваќаме дека ова е чуствителна тема за нашите навивачи, и затоа би го задржале името за стадионот „Стемфорд Бриџ“ по секоја цена. Но тоа што не сме подготвени да го сториме е да дозволиме нашите ривали во Англија и Европа да добијат предност во натпреврувањата, во смисла да погодностите кои ги добиваат со ширењето на нивните капацитети од стадиомите, и селењето во новите“, изјави извршниот директор на Челзи Рон Гоурау. Во 2004 Емирати му плати на Арсенал 100 милиони фуинти за правата од името на стадионот „Емирати“ за период од 15 години, а Баерн Минхен ги продаде правата на Алијанц, за именување на „Алијанц арената“. Алијанц му исплаќа на Баерн 4 милиони фунти секои 12 месеци. Во Англија ...
  | | веќе видена | слични

  ЛОНДОН, 6 ноември (АП) - Бенк оф Ингланд вложи 175 милијарди фунти (289 милијарди долари) во економијата, кои сè уште ја немаат извадено Англија од рецесијата, а Централната банка сега се соочува со тешка одлука дали да ги покачи влоговите или не. Во почетокот на неделава, комитетот за монетарната политика на банката ја започна дводневната средба, која се одржува секој месец, ден пред да ја објави својата најнова одлука за каматните стапки и за квантитативното олеснување и својата стратегија за стимулирање на економијата со покачување на дотурот со пари. Берзите чекаат да видат дали сумата ќе биде зголемена и ако биде, за колку. Според некои, банката може да додаде 25 милијарди или повеќе. "Изгледа дека одлуката е добро избалансирана, иако очекувањата се наклонети кон зголемување", рече Симон Хејс во "Барклис". Оваа одлука доаѓа две недели по разочарувачките вести дека бруто-домашниот производ на Велика Британија, или економското производство, падна за околу 0,4 отсто во третата четвртина, спротивно од ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот играч за врска на Ливерпул, Чаби Алонсо застана во одбрана на менаџерот на црвените Рафаел Бенитес. Иднината на шпанскиот стратег на Енфилд е несигурна после слабиот старт на сезоната. Ливерпул веќе има забележано неколку порази во Премиер Лигата на Англија а исто така се наоѓа пред елиминација во Лигата на Шампионите после нерешениот исход со Лион. Алонсо кој беше продаден на Реал Мадрид во текот на летото верува дека Бенитес ќе се справи со ситацијата и ќе го крене тимот на нозе. „Ливерпул нема стил да брка менаџери поради неколку лоши резултати во почетокот на сезоната“, сподели тој за Тајмс. „Бенитес е вистинскиот човек за Ливерпул. Не би било добро решение доколку се смени менаџерот. Тој е фантастичен. Сеуште имам огромен респект кон него. Многу сум му благодарен за петте прекрасни години кои ги поминав во Ливерпул. Се разбира, ситуацијата не е најдобра во моментот но тој знае како да го крене тимот. Ситуацијата е тешка. Ливерпул има доста повредени играчи а исто така се случуваат некои ...
  | | веќе видена | слични

  Во Лече, Италија, од денеска до 9 ноември ќе се одржи втората средба на Генералното собрание на Светската театарска мрежа InterACT, на која Mеѓународниот театарски фестивал-МОТ е генерален секретар. Како што соопшти Младинскиот културен центар, на средбта ќе бидат разгледувани кандидатурите за прием на нови членови во семејството на InterACT, како и новите театарски копродукциските проекти кои треба да почнат со реализација во почетокот на следната година. Основачкото Собрание на оваа светска театарска мрежа се одржа во Скопје, од 15-ти до 17 март, а во самата мрежа членуваат театари и фестивали од САД, Чешка, Полска, Бугарија,Турција, Англија, Косово, Франција, Црна Гора, Италија, Албанија, Грузија, Словенија, Хрватска и Македонија. Идејата на оваа театарска асоцијација е вмрежување на поголем број на театри и фестивали, со цел нивна поголема соработка и копродукциски проекти. - Фестивалот МОТ е носител и лидер на оваа идеја и во наредните четири години канцеларијата на Светската мрежа ...
  | | веќе видена | слични

  На оваа средба ќе бидат разгледувани кандидатурите за прием на нови членови во семејството на interACT, како и новите  театарски копродукциските проекти кои треба да почнат со реализација во почетокот на следната година. Основачкото собрание на оваа светска театарска мрежа се одржа во Скопје од 15. до 17. март, а во самата мрежа членуваат театари и фестивали од САД, Чешка, Полска, Бугарија,Турција, Англија, Косово, Франција, Црна Гора, Италија, Албанија, Грузија, Словенија, Хрватска и Македонија. Идејата на оваа театарска асоцијација е вмрежување на поголем број на театри и фестивали со цел за нивна поголема соработка и копродукциски проекти. Исто така сакаме да истакнеме дека фестивалот МОТ е всушност носител и лидер на оваа идеја и во наредните четири години канцеларијата на светската мрежа interACT е лоцирана во  Скопје а фестивалот МОТ  ја извршува функцијата генерален секретар.
  | | веќе видена | слични

  Андриј Шевченко би можел да го има својот камбек во англиската Премиер-лига, откако челниците на Бирмингем изразија подготвеност да го ангажираат украинскиот ас во своите редови. Новиот сопственик Карсон Јеунг го ставил Шевченко многу високо на својата листа со желби за јануарскиот преоден рок и веќе контактирал со челниците на Динамо Киев за можноста овој фудбалер зимава да се врати во Англија. - Точно е дека имавме разговори со Бирмингем за трансферот на Шевченко. Интересот за услугите на Шева ни годи и ние нема да му правиме проблем доколку тој реши да си замине од нашиот тим. Сепак, најискрено се надевам дека тоа нема да се случи, бидејќи од искуството на Шевченко профитираат сите наши помлади фудбалери. Тој донесе патриотска одлука кога ја прифати нашата понуда во текот на летото и се надевам дека ќе остане на ставот токму во Динамо да ја заврши својата фантастична кариера - истакна првиот човек на Динамо Киев, Игор Суркис.
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Мирсад Јонуз за претстојните пријателски средби со Канада (14.Ноември, Струмица 13ч.) и Иран ( 18. Ноември) повика 20 репрезентативци. Нов играч кој е за прв пт повикан, е голманот на Работнички Кристијан Наумовски. На списокот недостасуваат фудбалерите кои настапуваат во шампионатот на Кипар кои се ослободени од обврските поради настапи со своите екипи. - Извонредна можност нашите репрезентативци да покажат во два натпревари во каква моментална форма се наоѓаат. Самото одредување на местото на одигрување на натпреварот со Канада во Струмица ќе има дополнителен мотив кај нив бидејќи ќе играат во една извонредна фудбалска атмосфера по која е познат овој град и околината. Сите овие кандидати ќе треба низ една колективна игра да ги оправдаат очекувањата што ги имаме. Имавме објективни и субјективни причини списокот да биде малку изменет од претходниот дуел со Катар, меѓутоа ги надминавме сите проблеми и мислам дека овој состав располага со одличен ...
  | | веќе видена | слични

  Младенците Тони и Ејми Вест за малку ќе се задушеле кога наместо торта со бело и црно чоколадо декорирана со цветови и сладолед, на својата свадба пробале торта направена од полистирен, јави Ананова. Двојката од Пемреј, Англија, се венчала во Кипар, но сакале свадбената веселба да ја направат заедно со своите роднини и пријатели во еден хотел во својот роден крај. При организирањето на свадбата нарачале торта од една слаткарница. Но само четири часа пред свадбата биле известени дека слаткарницата заборавила да им ја направи тортата. Од слаткарницата изјавиле дека ја признале грешката, но додале и дека им кажале на младенците дека ќе им се донесе „лажна“ невестинска торта, какви што денес се' повеќе се нарачуваат на свадбите.
  | | веќе видена | слични

  ФУДБАЛ - ВО ПРЕСРЕТ НА ТЕСТ-СРЕДБИТЕ НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА Селекторот Мирсад Јонуз за претстојните два меча, на 14 и 18 ноември, сака да се увери во квалитетите и во мотивацијата на сите кандидати Голманот на Работнички, Кристијан Наумовски, е единствениот дебитант на списокот на селекторот Мирсад Јонуз меѓу останатите 19 повикани за настап во македонската фудбалска репрезентација на пријателските средби против Канада и Иран. Наумовски досега го носеше дресот на младата селекција за играчи до 21 година. Во однос на претходниот список за дуелот со Катар, не се повикани само голманот Един Нурединоски и бранителот Бобан Грнчаров, кои не добија дозвола од кипарските клубови Етникос Ахна и АПОЕЛ, бидејќи во термините за играње на пријателските средби, се одржуваат натпревари во тамошното првенство. Дебитантите од претходниот меч со Кипар, Душан Савиќ и Глигор Глигоров, повторно се повикани, така што по подолго време нашиот национален тим ќе има дури петмина фудбалери од нашата прва лига. Другите двајца се веќе ...
  | | веќе видена | слични

  Интересот на Манчестер Јунајтед кон голманот на ЦСКА (Москва), Игор Акинфеев веќе добива сосема реални димензии. Повикувајќи се на свои извори од Англија, "Спорт Експорес", тврди дека претставници на "црвените ѓаволи" се сретнале со менаџерот на рускиот репрезентативец и ја почнале операцијата што има за цел Акинфеев да се пресели на Олд Трафорд уште во зимскиот преоден рок. Средбата се одржа неколку часа пред дуелот на Манчестер Ј. и "армејците" во ЛШ, на кја Акинфеев уште еднаш ја потврди својата висока класа и го убедил Алекс Фергусон дека може да биде достојна замена на Едвин ан дер Сар, кој планира да се откаже од фудбалот на крајот од сезонава. Самиот Фергусон демантираше дека има интерес кон капитенот на ЦСКА, но според медиумите тоа е нов трик на Шкотланѓанецот и ќе направи се што е можно да им го земе Акинфеен пред носот на другите кандидати за неговиот потпис.
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Мирсад Јонуз за претстојните пријателски средби со Канада (14 ноември, Струмица 13 часот.) и Иран ( 18 ноември) повика 20 репрезентативци. Дебитантски повик во најдобрата македонска селекција доби голманот на Работнички Кристијан Наумовски. На списокот недостасуваат фудбалерите кои настапуваат во шампионатот на Кипар кои се ослободени од обврските поради настапи со своите екипи. "Извонредна можност нашите репрезентативци да покажат во два натпревари во каква моментална форма се наоѓаат. Самото одредување на местото на одигрување на натпреварот со Канада во Струмица ќе има дополнителен мотив кај нив бидејќи ќе играат во една извонредна фудбалска атмосфера по која е познат овој град и околината. Сите овие кандидати ќе треба низ една колективна игра да ги оправдаат очекувањата што ги имаме. Имавме објективни и субјективни причини списокот да биде малку изменет од претходниот дуел со Катар, меѓутоа ги надминавме сите проблеми и мислам дека овој состав ...
  | | веќе видена | слични