Ангела Меркел

  во

  Владејачката коалиција на германскиот канцелар Ангела Меркел договори нов пакет стимулативни мерки за надминување на економската криза во вредност од 50 милијарди евра.

  Конзервативците на Меркел и нивните партнери од Социјалдемократската партија, по шестчасовните преговори постигнаа договор околу програмата на инвестиции и намалување на данокот.

  “Постигнавме договор. Ова е добар ден за Германија“, им изјави на новинарите шефот на пратеничкиот клуб на СДП Питер Штрук.

  Различните ставови околу мерките за даночните олеснувања се усогласија доцна синоќа, пренесуваат агенциите.

  Инвестиционата програма се однесува пред се, на инфраструктурата и образованието.

  Copyright 2008 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Од каде Европа би се снабдувала со гас доколку Русите ги “затегнат“ вентилите? Можеби од Алжир, вториот светски производител на течен гас и трет по производство на земјен гас. Но, моментно постои само еден гасовод.

  Гасоводот “Трансмед“ од Алжир, преку Тунис до Италија ги снабдува со гас земјите од јужна Европа. По тој пат засега не е возможно да се снабдуваат сите европски земји.

  “Алжир е веќе со години сигурен снабдувач на гас за јужна Европа. Од таму со гас се снабдуваат Португалија, Шпанија и Италија. Германија се уште не.“, изјавил Андреас Хергенретен од германско-алжирската стопанска комора во Алжир.

  Тоа наскоро би требало да се промени. Германската канцеларка Ангела Меркел во јули минатата година разговарала во Алжир за можното партнерство. Алжир би можел да ја снабдува со гас Германија, а Германија за возврат би му помогнала на Алжир околу развојот на соларната енергија. Тој предлог им се допаднал на Алжирците.

  После посетата на Ангела Меркел алжирските медиуми ...
  | | веќе видена | слични

  ПРОИРАНСКАТА МИЛИТАНТНА ГРУПА ОД ЛИБАН НАСТОЈУВА ДА ОТВОРИ НОВ ФРОНТ ПРОТИВ ИЗРАЕЛ

  И Хезболах почна да стрела ракети врз Израел

  Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах завчера изјави дека е подготвен за нова војна со Израел, заканувајќи се со многу поостри судири отколку во летото 2006 година


  Оган и бомби од сите страни - Палестинци пребаруваат разурната градинка во Газа (лево), и израелски пожарникар ја испиотува штетата од ракетниот напад од Хезболах (десно)

  Два брана ракети „катјуша“ истрелани од либанска територија вчера го погодија Израел, чии сили веќе две недели настојуваат да ја елиминираат ракетната закана од милитантната група Хамас во Газа. При првиот напад, една ракета експлодирала покрај дом за стари лица, при што двајца биле полесно ранети.Израелските сили одговорија на нападот со артилериски оган, но оценија дека тоа е „изолиран инцидент“ и не дадоа сигнал за отворање нов фронт, на северот.

  Проиранската милитантна група Хезболах објави дека не ...
  | | веќе видена | слични

  Саркози ја повтори својата позиција дека оружјето треба да замолкне, израелската армија да се повлече од појасот Газа што е можно поскоро и Израел да добие гаранции за својата безбедност.  На заедничката прес конференција во Париз со германскиот канцелар Ангела Меркел францускиот претседател упати повик од името на двајцата за да му се дадат гаранции на Израел дека преку Египет веќе нема да се внесува оружје во појасот Газа.
  | | веќе видена | слични

  Германската канцеларка Ангела Меркел, побара создавање на Економски совет во ОН како реакција на светската економска и финансиска криза. ММФ и другите постоечки институции не се во состојба да ги регулираат светските пазари на капитал, изјави Меркел на меѓународната економска конференција во Париз, која се одржува на покана на францускиот претседател, Никола Саркози. Основа за ваквиот Светски економски совет би морала да биде Повелба на ОН за одржливи економии, по примерот на Повелбата за човекови права.
  | | веќе видена | слични

  Германските медиуми попладнево известуваат дака австриската полиција добила сведочења на очевидци кои велат дека Дитер Алтхаус бил виновен за судирот на скијашката патека со четириестгодишната Беата Кристиандл од Словачка. Кристендл мајка на четири деца почина од повредите добиени при судирот. Еден очевидец потврдил дека Алтхаус откако се спуштал по својата страна на патеката свртел во погрешен смер и се нашол на патеката на која скијорите се движеле во спортивната насока.Од судирот Словакињата добила сериозни повреди од кои на пат кон болницата починала.
  Самиот Алтхаус претпрел фрактури на черепот и повреди на мозокот, а во болницата ил примен во состојба на индуцирана кома, но по еден ден неговата состојба се подобрува.
  Државното обвинителство на австриската покраина Штаерска каде се случила несреќата, прво најави дека нема очевидци па затоа и не може да се утврди вината, но со појавувањето на присутни лица на инцидентот работите се менуват на лошо за соработникот на германската канцеларка ...
  | | веќе видена | слични

  Чешкиот премиер Мирек Тополанек, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, изјави дека има план кој ќе доведе до прекин на воените дејствија во Појасот Газа, јави АФП.

  Тополанек не соопшти детали за планот, но истакна дека го разгледал со германскиот канцелар Ангела Меркел и со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

  Тој за планот ќе го информира претседателот на САД Џорџ Буш, како и израелскиот премиер Ехуд Олмерт.

  - Планот го натфрлува опфатот на дејствие на ЕУ. Прво е неопходно да се консултираме со сите заинтересирани страни, како и со оние, кои не се директно вмешани, изјави портпаролот на Тополанек.

  Чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг е на чело на делегацијата на ЕУ, која од вчера е во регионот на Блискиот Исток во обид да постигне прекин на огнот.
  | | веќе видена | слични

  Чешкиот премиер Тополанек има сценарио за решение на блиско источниот конфликт


  Чешкиот премиер Мирек Тополанек денеска соопшти дека има сценарио за решение на блиско источниот конфликт. Во најмала рака, неговата цел е прекин на борбите. Тополанек по седницата на чешката влада соопшти дека веќе телефонски разговарал со германскиот канцелар Ангела Меркел и со турскиот премиер Таип Ердоган, а во текот на денот ќе оствари и телефонски разговор со американскиот претседател Џорџ Буш.

  Вчера во регионот отпатува шефот на чешката дипломатија Карел Шварценберг како шеф на делегацијата на ЕУ. Чешкото претседателство на ЕУ веќе повика на постигнување примирје, затоа што според нив и правото за одбрана не дозволува акција во која страдаат цивили. Во Рамала денеска е и францускиот претседател Николас Саркози кој ќе има средба со шефот на чешката дипломатија Шварценберг, а двајцата ќе остварат и заедничка средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас.
  | | веќе видена | слични

  По шест месеци силна драма и шоуменство, на први јануари Французите и го предадоа на Чешка ротирачкото претседателство со ЕУ. Честопати, дури и самите земји-членки не забележуваат кој ги држи уздите, но малкумина не го забележаа претседателствувањето на францускиот хиперактивен претседател Никола Саркози. Во поглед на зацртаните цели, Французите остварија многу. Во јули Саркози ја покрена Медитеранската унија, која обедини 43 лидери од ЕУ и од медитеранскиот прстен. Сега Унијата има седиште (Барселона) и копретседателство (Франција и Египет); меѓу петте заменици на генералниот секретар има и еден Израелец и еден Палестинец. Саркози за рекордно време успеа да ги убеди неговите колеги да ги прифатат обврзувачките правила за намалување на емисиите на јаглерод диоксид за 20 проценти до 2020 година. Под француско водство, 27 членки на ЕУ го потпишаа „имиграцискиот пакт“, а Британија и Франција, двете најголеми воени сили во ЕУ, направија и еден скромен чекор кон заедничката европска одбрана: антипиратските ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот претседател Никола Саркози, чија земја во изминатите шест месеци претседаваше со ЕУ, е на првото место на ранг-листата на највлијателни европски политичари, кои новинарите на европските редакции ја составиле за полската телевизија ТВП. На второ место е германската канцеларка Ангела Меркел, а по неа актуелниот премиер и поранешен претседател на Русија Владимир Путин. Зад водечката тројка, следуваат британскиот премиер Гордон Браун, италијанскиот премиер Силвио Берлускони и претседателот на шпанската влада, Хозе Луис Сапатеро. Претседателот на Србија Борис Тадиќ го дели деветтото и десеттото место со претседателот на Грузија, Михаил Сакашвили, со кого имаат ист број гласови.
  | | веќе видена | слични

  Францускиот претседател Никола Саркози, чија земја во изминатите шест месеци претседаваше со ЕУ, е на првото место на ранг листата на највлијателни европски политичари, кои новинарите на европските редакции ја составија за полската телевизија ТВП.

  На второ место е германската канцеларка Ангела Меркел, а по неа премиерот и поранешен претседател на Русија Владимир Путин.

  Претседателот на Србија Борис Тадиќ го дели деветтото и десеттото место со претседателот на Грузија Михаил Саакашвили со кого имаат ист број гласови, објавено е на Интернет страницата на оваа телевизија.

  ТВП јави дека е интересно тоа што сегашниот руски претседател Дмитриј Медведев се наоѓа дури на 11-то место на ранг листата.

  Британскиот премиер Гордон Браун се наоѓа на четвртото место, а според објаснувањата на новинарите кои гласале, тој не е толку харизматичен како неговиот претходник Тони Блер, додека Велика Британија и понатаму е голема влијателна земја.

  Високо петто место зазема ...
  | | веќе видена | слични

  Европските новинари за полската телевизија ТВП, направиле ранг листа на највлијателни политичари. На неа на десето место се наоѓа српскиот претседател Борис Тадиќ.

  Од источно европските политичари, на листата се нашле и рускиот премиер Владимир Путин, полскиот Доналд Туск и претседателот на Грузија, Михаил Сакашвили.

  Тројката ја предводи претседателот на Франција, Никола Саркози, по него е Ангела Меркел, рускиот премиер Путин, додека претседателот Дмитриј Медведев се наоѓа на 11 место. Саркози европските новинари го оцениле за најдобар поради неговото сјајно водење на Европската Унија, за време на француското претседавање со Унијата.
  Анкетата ја направиле новинари од 29 европски редакции.
  | | веќе видена | слични

  Европските новинари за полската телевизија ТВП, направиле ранг листа на највлијателни политичари. На неа на десето место се наоѓа српскиот претседател Борис Тадиќ.

  Од источно европските политичари, на листата се нашле и рускиот премиер Владимир Путин, полскиот Доналд Туск и претседателот на Грузија, Михаил Сакашвили.

  Тројката ја предводи претседателот на Франција, Никола Саркози, по него е Ангела Меркел, рускиот премиер Путин, додека претседателот Дмитриј Медведев се наоѓа на 11 место. Саркози европските новинари го оцениле за најдобар поради неговото сјајно водење на Европската Унија, за време на француското претседавање со Унијата.

  Анкетата ја направиле новинари од 29 европски редакции.
  | | веќе видена | слични

  Францускиот претседател Никола Саркози, чија земја во изминатите шест месеци претседаваше со ЕУ, е на првото место на ранг листата на највлијателни европски политичари, кои новинарите на европските редакции ја составија за полската телевизија ТВП.

  На второ место е германската канцеларка Ангела Меркел, а по неа премиерот и поранешен претседател на Русија Владимир Путин.

  Претседателот на Србија Борис Тадиќ го дели деветото и десетото место со претседателот на Грузија Михаил Сакашвили со кого имаат ист број гласови, објавено е на Интернет страницата на оваа телевизија.

  ТВП јави дека е интересно тоа што сегашниот руски претседател Дмитриј Медведев се наоѓа дури на 11-то место на ранг листата.

  Британскиот премиер Гордон Браун се наоѓа на четвртото место, а според објаснувањата на новинарите кои гласале, тој не е толку харизматичен како неговиот претходник Тони Блер, додека Велика Британија и понатаму е голема влијателна земја.

  Високо пето место зазема премиерот на ...
  | | веќе видена | слични

  2008-ма, кога станува збор за економијата, беше многу турбулентна. Mалкумина сметаа дека кризата со недвижнини во САД, ќе има толку тешки последици врз економиите во светот. Натамошниот развој тешко може да се предвиди.

  Луда година, оваа 2008-ма. Можеше ли некој да сонува на нејзиниот почеток дека преку усните ќе му минат поимите како кредитни стеги, државни мерки за спасување на претпријатијата или фондови за стабилизација на финансиските пазари? Но, да одиме по ред.

  Годината, всушност, почна вообичаено: „Дали сум Мојсие или некој друг пророк или можеби имам гравчиња во џебот, па да можам да предвидувам? велевме порано кога на нешто не можевме да одговориме. Како секогаш, иднината е неизвесна и воопшто не вреди сега да се натпреваруваме со негативни прогнози“, велеше германскиот министер за стопанство, Михаел Глос, на почетокот на годината при претставувањето на неговата годишна прогноза.

  Потоа го снема, само повремено бараше повеќе нето од бруто за граѓаните, бидејќи во ...
  | | веќе видена | слични

  Според германската канцеларка Ангела Меркел, и покрај економската и финансиската криза Германците во следната година треба да влезат со доверба. Земјата и во 2009 година може да се потпре на својата сила, изјави таа во својот новогодишен говор. За владата на прво место останува обезбедувањето и зачувувањето на работни места. Кон средината на јануари владината коалиција ќе донесе натамошни конјуктурни мерки и брзо ќе ги спроведе. Треба да бидат зголемени и средствата за инвестиции во инфраструктурата и образованието. Меркел освен тоа најави растоварување на граѓаните од даноци и други давачки.
  | | веќе видена | слични

  Германија го обвинила Хамас за ескалација на насилството на Блискиот исток. Го повикала и Израел да го спречи страдањето на цивилите.

  Канцеларот Ангела Меркел телефонски разговарала со премиерот на Израел, Ехуд Олмерт, за нападите во појасот Газа, што почнале во саботата.

  Томас Стег, портпарол на германската влада во понеделник, изјавил дека Меркел и Олмерт се согласиле дека одговорноста за кршење на примирјето единствено ја носи Хамас. Тој рекол дека Меркел во разговорот го предупредила Израел да направи се, за да се спречи страдањето на цивилите. А, Хамас мора веднаш да го прекине ракетирањето на Израел, пренесува Тпортал.
  | | веќе видена | слични

  Оливие Бланшард, главен економист во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ги повика владите од Европа да ги зголемат средствата за програмите за поддршка на стопанствата на своите земји. - Следните месеци ќе бидат многу лоши. Мораме да го запреме падот на довербата, да обезбедиме стимул и, ако тоа биде неизбежно, да ја надоместиме приватната побарувачка доколку сакаме да спречиме сегашната криза да се претвори во голема економска криза - изјави Бланшард во интервју за францускиот весник „Монд“. Тој додаде дека Фондот оценува оти за фискалната стимулација е потребно да се обезбедат два проценти од вкупниот бруто домашен производ (БДП), предупредувајќи дека е можно да биде потребно да се издвои и повеќе од три проценти, но треба добро да се размисли за тоа како ќе се вложат тие пари. Главниот економист на ММФ смета дека следните шест месеци ќе бидат одлучувачки. Тој инсистира на поголема поддршка на стопанството на Германија, оценувајќи дека ако таа држава не учествува во доволна мера во стимулациите, тоа ќе ...
  | | веќе видена | слични

  ММФ: Европските влади да дадат повеќе пари за стопанството

  Во текот на следниот период, државите ќе мора да потрошат повеќе пари за поттикнување на стопанскиот раст за да се спречи голема криза


  Голем број авто-салони се затворија поради силниот удар на кризата

  Владите од Европа да ги зголемат парите за програмите за поддршка на стопанствата на своите земји, ако ситуацијата тоа го бара, повика Оливие Бланшард, главен економист на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Во интервју за францускиот весник „Монд“, тој ја повика, пред се Германија, во текот на претстојните месеци да ги зголеми издвојувањата, како што тоа го бараат и некои европски партнери, на пример Франција.

  - Следните месеци ќе бидат многу лоши. Мора да го запреме падот на довербата, да обезбедиме стимул и ако тоа биде неизбежно да ја надоместиме приватната побарувачка ако сакаме да спречиме сегашната криза да се претвори во голема економска криза - изјави Бланшард.Тој додаде дека ММФ оценува оти за ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот „Њузвик“ објави листа од 50 луѓе кои според мислењето на редакцијата се најмоќни во овој момент. Елитата ја предводи Барак Обама, новоизбраниот претседател на САД, за кој се наведува дека е нов фактор во глобалната игра на моќ која ќе се одигрува во 2009 година.

  Во образложението на листата се наведува дека од доаѓањето на „начитаниот, технолошки образуваниот и политички остроумен Обама“ во Белата куќа се очекува многу во тешкиве времиња и се цитира мислата на Николо Макијавели дека „ништо не е потешко и по опасно да се изведе, ниту пак побудува поголем сомнеж во успехот како воспоставувањето на нов поредок на работите“.

  „Њузвик“ на Обама му дава подеднакви шанси за успех и неуспех во она што го чека по инаугурацијата на 20 јануари и предупредува со зборовите на Имануел Кант, дека „од кралевите не се очекува да филозофираат, ниту пак од филозофи да станат кралеви“, алудирајќи на опуштениот интелектуален имиџ кој новоизбраниот американски претседател го негуваше во текот на ...
  | | веќе видена | слични