Ангела Меркел

  во

  Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели. Предвидено е Иванов да се обрати во вториот дел од денешната сесија, кога од говорницата во Генералното Собрание на ОН ќе се обратат вкупно 50 шефови на држави и влади. Иванов доцна вечерва ќе присуствува на приемот што во Њујорк го организира германскиот канцелар, Ангела Меркел.
  сите 20 | | | веќе видена

  Во Њујорк продолжува тридневниот самит на ОН посветен на милениумските цели, кој се одржува во рамките на 65. Генерално собрание на Светската организација, а на кој учествуваат околу сто лидери на земји. На почетокот, генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара од индустриските држави зголемување на напорите, за во следните пет години да бидат постигнати во 2000-та година договорените цели - преполовување на светската сиромаштија и гладот. Бан Ки Мун извлече мешан биланс од постигнатото во изминатите десет години во остварувањето на милениумските цели. Постои напредок, на пример, во областа на образованието и во згрижувањето на болните од сида, но во други области, како борбата против гладот, останува уште многу да се направи. „Правиме чекори напред, но тие се кревки. Освен тоа, не смее да се заборави дека времето истекува, имаме уште премногу работа“, предупреди Бан. Обврски имаат и земјите приматели на помош Германската канцеларка Ангела Меркел, која ќе се обрати денеска пред делегатите, смета дека ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Њујорк, 20 септември 2010 (МИА) - Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем, изјави Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. - Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се промашат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до заемно решение во кое двете страни ќе ...
  сите 65 | | | веќе видена

  Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле и неговиот партнер бизнисменот Михаел Мронз во саботата ја озаконија својата долгогодишна врска, пренесува „Билд“. Според германскиот печат, венчавката меѓу Вестервеле и Мронз во најтесен семеен круг ја извршил градоначалникот на Бон, Јирген Нимптш. Германскиот закон не ги признава хомосексуалните бракови, но од 2001 година дозволува регистрација на ваквите врски, со што партнерите се здобиваат со еднакви права и обврски, како и другите регуларно венчани хетеросексуални двојки во поглед на наследството и посвојувањето деца. Вестервеле, кој има 48 години, и 43-годишниот Мронз се запознале во 2003 година и оттогаш постојано се заедно. Освен што е лидер на Либералната партија ФДП, Гвидо Вестервеле е и вицеканцелар, односно министер за надворешни работи во владата на германската канцеларка Ангела Меркел. Тој својата хомосексуална ориентација јавно ја декларираше во 2004 година на коктелот во чест 50. роденден на својата блиска пријателка Ангела Меркел. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели. Предвидено е Иванов да се обрати во вториот дел од денешната сесија, кога од говорницата во Генералното Собрание на ОН ќе се обратат вкупно 50 шефови на држави и влади. Иванов доцна вечерва ќе присуствува на приемот што во Њујорк го организира германскиот канцелар, Ангела Меркел.
  сите 61 | | | веќе видена

  Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели. Предвидено е Иванов да се обрати во вториот дел од денешната сесија, кога од говорницата во Генералното Собрание на ОН ќе се обратат вкупно 50 шефови на држави и влади. Иванов доцна вечерва ќе присуствува на приемот што во Њујорк го организира германскиот канцелар, Ангела Меркел.
  сите 59 | | | веќе видена

  АНАЛИЗА НА РОЈТЕРС Во периодот на економска криза меѓу европските жители се зголемува стравот од имигрантите, а политичарите го исползуваа тој страв, кршејќи ги притоа непишаните поствоени табуа Малкумина луѓе надвор од Германија обрнаа внимание кога Рене Штадкевиц, речиси непознат политичар од Берлин, пред една недела го објави формирањето на новата партија Слобода. Но, во главниот град на Германија, како мал политички земјотрес одекна формирањето на движењето, моделирано според антиимигрантската партија на холандскиот популист Геерт Вилдерс. - Сега сме фокусирани на изградбата на оваа нова партија во Берлин. Ако успееме тука, секако не ја отфрлам можноста да се прошириме низ земјата - изјави за Ројтерс лидерот на партијата, Штадкевиц, кој поради своите ставови беше исфрлен од Демохристијанската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел. Четириесет и петгодишниот десничар од источното берлинско предградие Панков се залага за забрана жените да носат шамии, за стивнување на џамиите и за намалување на ...
  | | веќе видена

  Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели Предвидено е Иванов да се обрати во вториот дел од денешната сесија, кога од говорницата во Генералното Собрание на ОН ќе се обратат вкупно 50 шефови на држави и влади. Иванов доцна вечерва ќе присуствува на приемот што во Њујорк го организира германскиот канцелар, Ангела Меркел.
  сите 52 | | | веќе видена

  Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели. Предвидено е Иванов да се обрати во вториот дел од денешната сесија, кога од говорницата во Генералното Собрание на ОН ќе се обратат вкупно 50 шефови на држави и влади. Иванов доцна вечерва ќе присуствува на приемот што во Њујорк го организира германскиот канцелар, Ангела Меркел.
  сите 51 | | | веќе видена

  Њујорк Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели. Предвидено е Иванов да се обрати во вториот дел од денешната сесија, кога од говорницата во Генералното Собрание на ОН ќе се обратат вкупно 50 шефови на држави и влади. Иванов доцна вечерва ќе присуствува на приемот што во Њујорк го организира германскиот канцелар, Ангела Меркел.
  сите 51 | | | веќе видена

  Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Германците долго време не можеле да сфатат колку имигрантите ја менуваат нивната земја и оти ќе мора да се навикнат на се поголем број џамии во нивните градови. Во изјава за весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, Меркел предупреди дека Германија ќе продолжи да се менува. - Нашата земја ќе продолжи да се менува и интеграцијата, исто така, е задача на општеството кое прима имигранти - изјави Меркел за весникот. Таа вели дека Германците со години се самозалажуваат во врска со ова прашање. - Џамиите од сега ќе стануваат се позначаен дел од нашите градови - вели Меркел. Германија, каде што живеат околу четири милиони муслимани, во последните недели се подели при дебатата за интеграциите по изјавата упатена до муслиманските имигранти од страна на висок претставник на германската Централна банка. Членот на управниот одбор на Бундесбанката, Тило Сарацин, неодамна изјави дека Турците и Арапите не успеваат да се интегрираат во германското општество ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем, изјави посредникот на ОН во грчко-макеоднските рагзовори за името Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. - Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се промашат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Њујорк, 20 септември 2010 (МИА) - Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем, изјави посредникот на ОН во грчко-макеоднските разговори за името Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. - Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се промашат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде ...
  сите 37 | | | веќе видена

  „Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем“, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за името Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. „Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се погрешат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до заемно решение ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Њујорк, 20 септември – Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов нема да се сретне со грчкиот премиер, Јоргос Папандреу во Њујорк. Тие, иако присуствуваат на неколку настани во рамки на 65. Генералното собрание на ОН, според агендите, нема да остварат заеднички контакт. Иванов и Папандреу, денеска, ќе говорат на Самитот за Милениумски развојни цели, а заедно ќе присуствуваат и на годишниот состанок на Клинтон Глобалната иницијатива и приемите што за шефовите на држави и влади присутни на Генералнотo собрание на ОН ќе ги приредат генералниот секретар Бан Ки-мун, американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел. Досега, државните врвови на земјите одржуваа билатерални контакти во насока на изнаоѓање заедничко прифатливо решение за името. Но, за жал, ниту еден од нив не вроди со плод, туку претставниците на Македонија и на Грција, ги повторуваа своите веќе утврдени позиции. Оваа состојба доведе до ситуација на притисок од меѓународната заедница за решение на проблемот со името и ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем, изјави посредникот на ОН во грчко-макеоднските рагзовори за името Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. - Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се промашат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до заемно решение ...
  сите 30 | | | веќе видена

  „Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем“, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за името Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. „Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се погрешат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до заемно ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. - Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се промашат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до заемно решение во кое двете страни ќе чувствуваат дека постигнале национални цели и ќе ја заштитат националната гордост на двете страни, изјави медијаторот. Истакна дека на средбата не излегол со нов предлог и оти се разговарало за текот на процесот. - Не давам нови предлози. Во текот на годините дадов предлози до страните. Тие никогаш не беа во целост задоволителни, но некои од идеите мислам дека вредеше што разговаравме за нив, затоа се чувстувам позитивно во тој правец. Да дозволиме процесот да продолжи ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со дијалог на многу високо ниво, меѓу водствата на двете земји. Тоа е многу позитивен развој. Чувствувам дека страните сега зборуваат меѓу себе за работи кои се во рамки каде може да се видат некои очекувања дека евентуално може да се најде решение на овој проблем, изјави посредникот на ОН во грчко-макеоднските рагзовори за името Метју Нимиц по синоќешната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.. Прашан дали нивото на доверба е доволно двете страни да најдат решение до ноември или декември, Нимиц со одговор дека не сака да дава претпоставки зашто според него наметнати рокови никогаш не се добри за ваков тип на преговори. - Тие создаваат лажни очекувања и непотребни разочарувања ако се промашат и затоа не би зборувал за рокови. Би рекол дека работејќи на ова прашање долги долги години, ми се чини од 1994, сигурно гледам дијалог кој ми дава реалистични очекувања дека проблемот овде може да дојде до заемно решение ...
  сите 25 | | | веќе видена

  На меѓународната заедница и’ остануваат само уште пет години за остварување на „милениумските цели“. Од денеска, во седиштето на ОН во Њујорк, ќе се одржи тридневен самит со цел да се извлече меѓубиланс на постигнатото. ООН секако не може да биде горда на податокот дека ден денес повеќе од една милијарда луѓе секоја вечер си легнуваат гладни в кревет. И покрај тоа, меѓубилансот за реализацијата на милениумските цели не е толку лош, како што се чини на прв поглед. Иако светската економска криза видно го ослабе трендот на подобрување на состојбата во светот на овој план, бројот на луѓе кои гладуваат на оваа планета, сепак е намален. Според статистичките податоци на Светската банка и ММФ, голем број земји дури ќе успеат да ги остварат зацртаните цели од милениумскиот пакет. Тоа важи особено за оние од Јужна и Источна Азија, на пример за Кина. И на африканскиот континент има земји кои спаѓаат во оваа група успешни, но општатата ситуација на „црниот континент“ останува загрижувачка. Нема изговор за ...
  | | веќе видена