Анџелес

  во

  Анџелина Џоли го напушти својот невенчан сопруг Бред Пит и се пресели во хотел. Нивните деца останаа привремено да живеат со Бред, со оглед на тоа што Анџелина снима филм, а според некои информации парот воопшто не комуницира. Иако, со заедничките појавувања, сакаа да ги демантираат гласините за криза во врската, Бред Пит и Анџелина Џоли, очигледно веќе не можатда ги контролираат информациите за прекин. Во прилог на тоа, секако не оди и фактот дека Анџелина Џоли моментално живее во њујоршки хотел, додека Бред и децата изнајмија куќа во близина на сетот, каде Џоли го снима филмот „Салт“. Причините за новиот станбен аранжман, нивните пријатели, ги прокоментираа со тоа што Анџелина поради 15-часовното работно време премногу е исцрпена и уморна. Покрај тоа, таа моментално минува низ силна диета за детоксификација, поради која е многу ослабната, а ова ги загрижило и продуцентите на филмот. - Анџелина ретко успева да ги види Бред и децата, кои поради нејзиното снимање се преселија од Лос Анџелес во Њујорк. Но, ...
  | | веќе видена | слични

  30.03.2009, 11:51ТОРОНТО подобар од Чикаго по продолжение Кошаркарите на Торонто го совладаа Чикаго со 134:129, во меч од американската НБА лига, кој се одигра ноќта меѓу недела и понеделник. Торонто водеше со 17 поени разлика, но го победи тимот на Чикаго дури по продолжение. Во победничката екипа најзабележителни беа Хозе Калдерон со 22 поени и 19 асистенции, Крис Неs со 31 поен и 15 скокови и Андреа Барганани со 28 поени, додека во Чикаго, Бен Гордон постигна 37 поени.Резултати:Кливленд - Далас 102:74Атланта - Лос Анџелес Лејкерс 86:76Минесота - Њу Џерси 108:99Торонто - Чикаго 134:129 по продолжениеДетроит - Филаделфија 101:97Бостон - Оклахома 103:84Индијана - Вашингтон 124:115Њу Орлеанс - Сан Антонио 90:86Сакраменто - Феникс 126:118.   \Netpress
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Торонто го совладаа Чикаго со 134:129, во меч од американската НБА лига, кој се одигра ноќта меѓу недела и понеделник. Торонто водеше со 17 поени разлика, но го победи тимот на Чикаго дури по продолжение. Во победничката екипа најзабележителни беа Хозе Калдерон со 22 поени и 19 асистенции, Крис Неš со 31 поен и 15 скокови и Андреа Барганани со 28 поени, додека во Чикаго, Бен Гордон постигна 37 поени. Резултати:Кливленд - Далас 102:74Атланта - Лос Анџелес Лејкерс 86:76Минесота - Њу Џерси 108:99Торонто - Чикаго 134:129 по продолжениеДетроит - Филаделфија 101:97Бостон - Оклахома 103:84Индијана - Вашингтон 124:115Њу Орлеанс - Сан Антонио 90:86Сакраменто - Феникс 126:118.
  | | веќе видена | слични

  Гилберт Аринас се врати на кошаркарските терени по пауза од 11 месеци, постигна 15 поени, но неговиот тим Вашингтон визардс загуби од Детроит пистонс со 96-98 во еден од поинтересните натпревари во НБА лигата одиграни вчераутро. Малку фалеше Аринас да биде јунак на средбата бидејќи во финишот промаши шут за три поени откако претходно на 4,5 секунди пред крајот утна слободно фрлање, но со офанзивен скок, топката повторно дојде во неговите раце. Аринас поради повреди пропушти 156 од последните 173 средби на Визардс. Пистонс е на делба на седмото и осмото место на Истокот со Чикаго, а во тимот очекуваат по пауза од 16 односно 10 меча да им се вратат Ален Ајверсон и Рашид Волас.

  Јута по петминутно продолжение го надигра Феникс, откако во регуларниот дел прокоцка предност од 21 поени во третата четвртина. Џез мораше да постигне 9 од последните 11 поени на мечот за да се избори за дополнителни пет минути игра. Дерон Вилијамс даде седум поени во екстра периодот. Јута дома има серија од 14 победи, а ...
  | | веќе видена | слични

  „Клиповите“ протатнија низ Вашингтон Гилберт Аринас се врати на кошаркарските терени по пауза од 11 месеци, постигна 15 поени, но неговиот тим Вашингтон визардс загуби од Детроит пистонс со 96-98 во еден од поинтересните натпревари во НБА лигата одиграни вчераутро. Малку фалеше Аринас да биде јунак на средбата бидејќи во финишот промаши шут за три поени откако претходно на 4,5 секунди пред крајот утна слободно фрлање, но со офанзивен скок, топката повторно дојде во неговите раце. Аринас поради повреди пропушти 156 од последните 173 средби на Визардс. Пистонс е на делба на седмото и осмото место на Истокот со Чикаго, а во тимот очекуваат по пауза од 16 односно 10 меча да им се вратат Ален Ајверсон и Рашид Волас. Јута по петминутно продолжение го надигра Феникс, откако во регуларниот дел прокоцка предност од 21 поени во третата четвртина. Џез мораше да постигне 9 од последните 11 поени на мечот за да се избори за дополнителни пет минути игра. Дерон Вилијамс даде седум поени во екстра периодот. Јута дома има ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Индијана не успејаа да го изненадат Чикаго и да ги зголемат своите шанси з апласман во доигрувањето. Пејсерси имаа висока предност оставрена со помош на Брендон Раш во првите 12 минути, но веќе на полувремето предноста се стопи. Во вторито дел од мечот Чикаго ја презема контролата и забележа победа од 112:106. Бен Гордон со 25 и Џон Салмонс со 22 поени беа најефикасни кај Булси. Кај Индијана Дени Гренџер уфрли 32 поени, Раш додаде 29.Во интересен натпревар во Солт Лејк Сити Феникс во продолжението беше поразен од Јута со 104:99. Тимот на Џез во текот на третатта четвртина имаше предност од 21 поен, но на крајот мораше да го спасува продолжението и со серија 9:2 да се врати во игра.мехмет Окур со 26 поени и 11 скока, беше прво име на средбата, а дерон Вилијамс му помогна со 21 поен и 13 асистенции. Кај Санси 20 поени имаше Стив Неш, а Шекил уфрли 16 со 10 скока.Важна победа за да остане во игра за 8 место на Истокот  запиша и екипата на Шарлот која го победи Њујорк со 96:85. Одлично ...
  | | веќе видена | слични

  Брајант „возеше“ најбрзо во Детроит Коби Брајант блескаше во „Обурн Хилс“, арена во Детроит, каде што Лос Анџелес лејкерс триумфираше со 92-77 и ја прекина серијата од 9 меча без победа во градот на автомобилите. Предноста на домашен терен ја искористија Чикаго против Мајами и Портланд со Феникс, за уверливи победи со двоцифрена разлика. Чикаго со 106-87 го победи Мајами и има одличен скор од 8-2 на свој терен во последните 10 средби. Портланд го растури десеткуваниот состав на Феникс без Амаре Стадемаер и Леандру Барбоса и славеше со 129-109.Резултати и најдобри поединци: Детроит - Л.А. Лејкерс 77-92 (Бинам 25 п., 11 ск. - Брајант 30 п., 8 ск., 7 ас.), Чикаго - Мајами 106-87 (Салмонс 27 п. Томас 15 п., 12 ск. - Вејд 31 п.), Портланд - Феникс 129-109 (Олдриџ 29 п., 12 ск., Рој 26 п., 9 ск., Фернандес 23 п. - О’Нил 20 п.).
  | | веќе видена | слични

  Американски борбен авион од типот “Ф-22“ завчера се урна за време на тренинг-лет во калифорниската пустина, при што загина пилотот, јави “Си-Ен-Ен“. Потполковникот Карен Плат, портпарол на воено-воздухопловните сили, прецизира дека авионот се урнал на 55 километри северозападно од воено-воздухопловната база Ендрјуз, која се наоѓа северно од Лос Анџелес. Плат наведе дека се уште не се познати причините за падот на авионот. “Ф-22 раптор“ е еден од најмодерните воени ловци во светот. Ова е втор инцидент со авион од тој тип. Првата несреќа се случи во декември 2004 година, за време на пробен лет при што пилотот успеа да се спаси.
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс славеа во дулот со Детроит со резултат 92:77, и со тоа ја запишаа 57. победа во оваа НБА сезона.

  Водечкиот тим во Западната конференција изминатата ноќ до победата го предводеше Коби Брајант со 30 поени, па Лејкерси во Детроит славеа прв пат по девет порази во низа.

  Чикаго благодарение, пред се на 27 поени на Џон Салмонс го совлада Мајами со 106:87 и се изедначи со Детроит на седмото место на табелата во Источната конференција. Двен Вејд постигна 31 поен за Мајами.

  Портланд го победи Феникс со 129:109, а најмногу за победата на "сонцата" допринесе Ламаркус Олдриџ со 29 поени и 12 скокови.
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс славеа во дулот со Детроит со резултат 92:77. Водечкиот тим во Западната конференција изимнатата ноќ до победата го предводеше Коби Брајант со 30 поени, па Лејкерси во Детроит славеа прв пат по девет порази во низа. Чикаго благодарение, пред се на 27 поени на Џон Салмонс го совлада Мајами со 106:87 и се изедначи со Детроит на седмото место на табелта во Источната конференција. Двен Вејд постигна 31 поен за Мајами. Портланд го победи Феникс со 129:109, а најмногу за победата на "сонцата" допринесе Ламаркус Олдриџ со 29 поени и 12 скокови.
  | | веќе видена | слични

  Прв пад на авион „Ф-22“ Американски воен авион од типот „Ф-22“ се урна вчера при тренинг-лет во пустина во Калифорнија, соопштија воздухопловните воени сили.Потполковникот Карен Плат, портпарол на воздухопловните воени сили, прецизира дека авионот се урнал на 55 километри северозападно од воено-воздухопловната база „Ендрјус“, која се наоѓа северно од Лос Анџелес.„Ф-22 Раптор“ е еден од најмодерните воени ловци во светот. Ова е прва несреќа на овој модел, рече Плат. Причината за падот засега не е позната, а не е позната ниту состојбата на пилотот.
  | | веќе видена | слични

  Американски воен авион од типот „Ф-22“ се урна вчера при тренинг-лет во пустина во Калифорнија, соопштија воздухопловните воени сили .Потполковникот Карен Плат, портпарол на воздухопловните воени сили, прецизира дека авионот се урнал на 55 километри северозападно од воено-воздухопловната база „Ендрјус“, која се наоѓа северно од Лос Анџелес.„Ф-22 Раптор“ е еден од најмодерните воени ловци во светот. Ова е прва несреќа на овој модел, рече Плат. Причината за падот засега не е позната, а не е позната ниту состојбата на пилотот.
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Орландо со победата над Бостон од 84:82 ја осигураа титулата првак во југоисточната дивизија. Ѕвездата на Орландо Двајт Хауард го направи решавачкиот потег кога не му дозволи на Пол Пирс да поентира на 3,8 секунди пред крајот на мечот. Сепак Пирс стигна до уште една шанса да му донесе победа на својот тим, но непрецизно биеше за три поени. Нјаефикасен во победничката екипа беше Двајт Хауард со 24 поени 21 скок и 2 асистенции. Луис постигна 21 поен, Туркоглу уфрли 13. Кај Бостон Пол Пирс беше стрелец на 26 поени а оствари и 7 скока и две асистенции, Реј Ален забележа 16 поени. Кливленд го совлада Њу Џерси со 98:87 и со тоа оствари клубски рекорд од 58 поеди во сезоната. Леброн Џејмс и Кливленд се наоѓаат на правиот пат на успехот. Џејмс со 22 поени и 11 асистенции беше предводник на Кавси во победатат над Њу Џерси од 98:7, што за Кливленд беше 10-та во низа. Џејмс стана единствениот кошаркар со членот  во куќата на славните, Оскар Робертсон кои во ч различни сезони постигнал по 2000 поени, 500 ...
  | | веќе видена | слични

  По подолга пауза, ексцентричниот пејач Принс ќе се врати на музичката сцена, и тоа бомбастично, најавувајќи три концерти во ист ден.
  Тој планира истовремено да објави три нови албуми, „Лотусфлоњ3р , „Мплсоунд , и трет албум, каде што ќе гостува манекенката и поранешна танчарка, неговата нова штитеничка Брија Валенте. Еден ден пред промоцијата Принс ќе настапува во Лос Анџелес трипати по ред. Првиот настап е предвиден за 17.30 часот во театарот „Нокија“, вториот во 20.00 часот во „Конго рум“, а третиот повторно во клубот „Нокија“.
  За да обезбеди голема посетеност на неговото враќање, Принс од 25 до 27 март ќе биде гостин во шоуто на Џеј Лено.
  | | веќе видена | слични

  Некогашната членка на популарната британска женска група, „Спајс грлс“, и многу попозната како сопруга на фудбалерот Дејвид Бекам, Викторија наречена Пош, реши да и сврти грб на музиката. Таа, како што најави, со поголемо задоволство ќе се посвети на кариера на модна дизајнерка отколку и натаму да се обидува да снима песни. - Никогаш повеќе нема да пеам. Сега сум модна дизајнерка - рекла таа за списанието „Хит“. Хитовите на групата „Спајс грлс“ во Велика Британија десет недели поминаа на прво место на листата на најслушани. Девојките продадоа повеќе од 60 милиони примероци на своите албуми, а Пош потоа не успеа да направи солистичка кариера. Сними соло-албум, но не беше задоволна со успехот и се реши за оваа работа, која и оди на рака. За својата втора колекција облека доби пофалби од критичарите на модната недела во Њујорк. Инаку, Викторија деновиве е цел на медиумите и поради караницата со сопругот Дејвид Бекам. Бакнежот што Дејвид Бекам во „добротворни цели“ и го даде на убавата Италијанка Габриела Домпе ...
  | | веќе видена | слични

  Група атрактивни Италијанки, кои се големи обожавателки на фудбалерот Дејвид Бекам, се обложиле меѓусебно која од нив прва ќе го однесе фудбалерот во кревет, а победничката ќе добие 20.000 фунти. Дејвид и неговата сопруга Викторија, која моментално живее во Лос Анџелес, веројатно не се информирани за оваа работа.

  - Постои група од околу 20 девојки што ги посетуваат клубовите во Милано само за да се запознаат и да се спријателат со фудбалските ѕвезди. Бидејќи повеќето од нив веќе имале секс со некои познати фудбалери од клубот Милан, тие сега се во лов на нова жртва, Дејвид Бекам - изјавил анонимен човек за италијанското списание „Грација“.

  Минатата недела во јавноста се појави фотографија на која Дејвид се бакнува со Габриела Домпе. Таа фотографија била направена за време на вечерата што се организирала по подов хуманитарната акција за борба против ракот, во која учествувале голем број фудбалери што играат во италијанската калчо-лига. Откако Викторија Бекам ја видела фотографијата, веднаш ...
  | | веќе видена | слични

  По подолга пауза, ексцентричниот пејач Принс ќе се врати на музичката сцена, и тоа бомбастично, најавувајќи три концерти во ист ден.
  Тој планира истовремено да објави три нови албуми, „Лотусфлоњ3р , „Мплсоунд , и трет албум, каде што ќе гостува манекенката и поранешна танчарка, неговата нова штитеничка Брија Валенте. Еден ден пред промоцијата Принс ќе настапува во Лос Анџелес трипати по ред. Првиот настап е предвиден за 17.30 часот во театарот „Нокија“, вториот во 20.00 часот во „Конго рум“, а третиот повторно во клубот „Нокија“.
  За да обезбеди голема посетеност на неговото враќање, Принс од 25 до 27 март ќе биде гостин во шоуто на Џеј Лено.
  | | веќе видена | слични

  Некогашната членка на популарната британска женска група, „Спајс грлс“, и многу попозната како сопруга на фудбалерот Дејвид Бекам, Викторија наречена Пош, реши да и сврти грб на музиката. Таа, како што најави, со поголемо задоволство ќе се посвети на кариера на модна дизајнерка отколку и натаму да се обидува да снима песни. - Никогаш повеќе нема да пеам. Сега сум модна дизајнерка - рекла таа за списанието „Хит“. Хитовите на групата „Спајс грлс“ во Велика Британија десет недели поминаа на прво место на листата на најслушани. Девојките продадоа повеќе од 60 милиони примероци на своите албуми, а Пош потоа не успеа да направи солистичка кариера. Сними соло-албум, но не беше задоволна со успехот и се реши за оваа работа, која и оди на рака. За својата втора колекција облека доби пофалби од критичарите на модната недела во Њујорк. Инаку, Викторија деновиве е цел на медиумите и поради караницата со сопругот Дејвид Бекам. Бакнежот што Дејвид Бекам во „добротворни цели“ и го даде на убавата Италијанка Габриела Домпе ...
  | | веќе видена | слични

  Форензичарските докази во судењето на музичкиот продуцент Фил Спектор докажуваат дека тој не е виновен за смртта на актерката Лана Кларк сон, изјави завчера неговиот адвокат. На повторениот процес што трае пет месеци, одбраната, предводена од Дорон Вејнберг, рече дека холивудската актерка самата се застрелала в уста и дека на пиштолот немало траги од ДНК на Спектор. Адвокатот на Спектор истакна и дека Кларксон била депресивна поради кариерата што полека пропаѓала.

  Продуцентот беше обвинет за убиството на Кларксон што се случи на 3 февруари 2003 година, кога таа си заминувала од неговиот дом во Лос Анџелес. Двајцата се запознале само неколку часа претходно во ноќен клуб во Холивуд во кој актерката работела како келнерка. Првото судење на Спектор во 2007 година се најде во ќор-сокак кога десет поротници гласаа за негово осудување, а двајца беа против. Законот на Калифорнија бара пресудата да биде едногласна и затоа почна новото судење. Ако го прогласат за виновен, Спектор може да добие казна од 20 ...
  | | веќе видена | слични

  22.03.2009, 08:33ПРОТЕСТИ во Вашингтон и Калифорнија против војната во Ирак и Авганистан Десетици илјади лица се вклучија во протестите во Вашингтон и Калифорнија против војната во Ирак. Со демонстрациите се одбележува шестата годишнина од влегувањето на американските силил во Ирак. Според коалицијата Answer (Да дејствуваме сега за да ја спречиме војната и да ставиме крај на расизмот) над 10.000 луѓе учествувале во демонстрации пред Пентагон и згради на Боинг и други корпорации кои демонстрантите ги нарекоа „трговци со смрт“.- Буш си замина, но окупацијата врз Ирак продолжува, војната во Авганистан ескалира, а палестинскиот народ живее под опсада, вели националниот координатор на таа организација Брајан Бекер.  Меѓу учесниците во мирниот протест кој траеше четири часа имаше ветерани од Ирак и авганистан. Учеснииците во протестите носеа транспаренти: Окупацијата е криминал, Вратете ги веднаш војниците, Ни треба работа и училишта, а не војна и други. Демонстрантите оставија 160 ковчези прекриени со ...
  | | веќе видена | слични