Анџелес

  во

  Доколку Швајцарија го испорача режисерот Роман Полански на САД, во согласност со американските закони... ... кои се на сила тој може да добие максимална казна од 2 години затвор, изјави потпаролот на швајцарското министерство за правда Фолко Гали. Во судската процедура во САД тој ја признал вината за сексуални односи со малолетничка. Сега, Американските власти го бараат за да може судот да му изрече казна за кривичното дело, изјави потпаролот. Во согласност со законите, максималната казна за тоа кривично дело е две години затвор. Против 76 годишниот режисер американските власти издадоа потерница. Швајцарските власти го уапсија на 26 септември во Цирих каде е во притвор - до донесувањето на одлуката за евентуалното испорачување. 1978 година - Полански во судницата во Лос Анџелес
  | | веќе видена | слични

  Адвокатот на италијанскиот калчо гигант Милан, Леандро Кантамеса, потврди дека преговорите со Лос Анџелес Галакси, за нова позајмица на репрезентативецот на Англија, Дејвид Бекам, се во завршна фаза. - Блиску сме до идеалното решение, како за нас, така и за Бекам и Галакси. Сепак ништо не може да се дефинира како готова работа се додека фудбалерот не го стави својот потпис на понудениот договор. Мора прва да се најде заеднички јазик со менаџерите на Бекам. Ние адвокатите не смееме да даваме изјави за евентуалните трансфери. Како и да е, можам да потврдам дека има светлост на крајот од тунелот, изјави Кантамеса. Адвокатот на Милан, не можеше да даде одговор дали "росонерите", ќе бидат активни за време на зимскиот преоден рок. - Не знам дали Милан ќе купи уште некој фудбалер за време на зимскиот преоден рок. Не сум добил никакви инструкции. Тие работи се познати кога ќе стартува преодниот рок. Рано е да се зборува на оваа тема, изјави Кантамеса.
  | | веќе видена | слични

  Тој на Светското првенство во боди билдинг во Рим во конкуренција на повеќе од 200 натпреварувачи го освои третото место во тешка категорија Освен по големите ѕвезди Горан Пандев, Кире Лазаров, Петар Наумовски, Македонија може да се гордее и со освојувачот на бронзен медал во боди билдинг во тешка категорија на Светското првенство во Рим (Италија), Тоше Зафиров. Тој заедно со уште двајца Македонци ја претставувааше Македонија на првенството во Рим. Но, само Зафиров успеа да освои медал во конкуренција на 25 држави и преку 200 натпреварувачи. Тоше со освојување на бронзата стана првиот Македонец со медал од едно вакво натпреварување во тешка категорија. Дека боди билдингот е голема љубов на 31-годишниот татко на две деца говори и неговата посветеност на овој спорт. Десет години активно се занимава со боди билдинг, а пред секој настап се подготвува во сопствената теретана. Првата титила ја освои во длечната 1997 година, државен јуниорски првак на Македонија за подоцна да реди успеси зад неговото име. Во 2003 ...
  | | веќе видена | слични

  На второ место на списокот најлоши аеродроми е „Шарл де Гол“ во Париз, а потоа следуваат аеродромите во Лос Анџелес, Франкфурт и во Мајами Познатиот лондонски аеродром Хитроу е прогласен за најлош аеродром на светот, покажаа резултатите од меѓународната анкета, пренесува „Дејли телеграф“. Во годишната анкета „Прајорити пас“ на водечката светска независна програма за аеродромски приватни ложи, учествуваа испитаници од 160 земји, кои во просек 17 пати летале со авионот. Резултатите од истражувања се слични на минатогодишните, кога Хитроу се' уште закрепнуваше од несреќното отворање на терминалот број пет, поради што многу летови доцнеа или беа одлагани, а и голем број багаж тогаш беше изгубен. Сето тоа предизвикало незадоволство кај патниците. Ова лето летовите од лондонскиот аеродром многу помалку доцнеле во споредба со истиот период лани. - Напорно работиме на тоа секој наш патник има пријатно патување, без многу доцнење на закажаните летови, и сметаме дека многу напредуваме во однос на минатата година - ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот лондонски аеродром „Хитроу“ прогласен е за најлош аеродром на светот, покажаа резултатите од меѓународната анкета, пренесува „Дејли телеграф“ Во годишната анкета „Прајорити пас“ на водечката светска независна програма за аеродромски приватни ложи, учествуваа испитаници од 160 земји, кои во просек 17 пати летале со авионот. Резултатот од истражувања се слични на минатогодишните, кога „Хитроу“ се уште се опоравуваше од несреќното отворање на терминалот број пет, поради што бројни летови доцнеа или беа одложувани, а и голем број багаж тогаш беше изгубен. Сето тоа предизвикало незадоволство кај патниците. Ова лето летовите од лондонскиот аеродром многу помалку доцнеле во однос на истиот период минатата година. - Напорно работиме на тоа да секој наш патник има пријатно патување, без многу доцнење на закажаните летови, и сметаме дека многу напредуваме во однос на минатата година, изјави Мајк Браун, оперативен менаџер на аеродормот. - Но ние сакаме се повеќе да ги зголемуваме ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот лондонски аеродром „Хитроу“ прогласен е за најлош аеродром на светот, покажаа резултатите од меѓународната анкета, пренесува „Дејли телеграф“. Во годишната анкета „Прајорити пас“ на водечката светска независна програма за аеродромски приватни ложи, учествуваа испитаници од 160 земји, кои во просек 17 пати летале со авионот. Резултатот од истражувања се слични на минатогодишните, кога „Хитроу“ се уште се опоравуваше од несреќното отворање на терминалот број пет, поради што бројни летови доцнеа или беа одложувани, а и голем број багаж тогаш беше изгубен. Сето тоа предизвикало незадоволство кај патниците. Ова лето летовите од лондонскиот аеродром многу помалку доцнеле во однос на истиот период минатата година. На второ место на списокот најлоши аеродроми е „Шарл де Гол“ во Париз, а потоа следат аеродромите во Лос Анџелес, Франкфурт и Мајами. Најдобар аеродром според мислењето на анкетираните е „Сингапур Чанги“, а на второ место е „Чек Лап Кок“ во Хонг Конг.
  | | веќе видена | слични

  Според анкетата спроведена меѓу авионските патници ширум светот, лондонскиот аеродром Хитроу се најде... ... на катастрофалното последно место. Тоа и не е нешто ново, ако се земе во предвид дека Хитроу втора година во оваа анкета е на последно место. Ноќната мора на познатиот лондонски аеродром се повтори, но најлоши се податоците поради кој е повторно на дното. Авионите полетуваат и слетуваат со закаснувања до 10 минути, што е одличен резултат од лани кога се доцнеше двапати повеќе, но багажот и куферите и понатаму редовно се губат. "Навистина се трудиме да биде се подобри и на секој патник да му овозможиме добра услуга, а последните бројки докажуваат дека сепак се подобруваме", изјави шефот на аеродромот Мајк Браун. Тој нагласи дека е најголем предизвик да се подобрат стандардите, во што се вложува над 1 милион фунти годишно. Анкетата спроведена меѓу читателите на "Telegraph" покажа дека дури 80% од патниците се задоволни од услугите, посебно на Терминалот 5, а за останатите сеуште имаат многу ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот лондонски аеродром „Хитроу“ прогласен е за најлош аеродром на светот, покажаа резултатите од меѓународната анкета, пренесува „Дејли телеграф“. Во годишната анкета „Прајорити пас“ на водечката светска независна програма за аеродромски приватни ложи, учествуваа испитаници од 160 земји, кои во просек 17 пати летале со авионот. Резултатот од истражувања се слични на минатогодишните, кога „Хитроу“ се уште се опоравуваше од несреќното отворање на терминалот број пет, поради што бројни летови доцнеа или беа одложувани, а и голем број багаж тогаш беше изгубен. Сето тоа предизвикало незадоволство кај патниците. Ова лето летовите од лондонскиот аеродром многу помалку доцнеле во однос на истиот период минатата година. „Напорно работиме на тоа да секој наш патник има пријатно патување, без многу доцнење на закажаните летови, и сметаме дека многу напредуваме во однос на минатата година“, изјави Мајк Браун, оперативен менаџер на аеродромот. „Но ние сакаме се повеќе да ги зголемуваме стандардите со помош на ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот лондонски аеродром „Хитроу“ прогласен е за најлош аеродром на светот, покажаа резултатите од меѓународната анкета, пренесува „Дејли телеграф“. Во годишната анкета „Прајорити пас“ на водечката светска независна програма за аеродромски приватни ложи, учествуваа испитаници од 160 земји, кои во просек 17 пати летале со авионот. Резултатот од истражувања се слични на минатогодишните, кога „Хитроу“ се уште се опоравуваше од несреќното отворање на терминалот број пет, поради што бројни летови доцнеа или беа одложувани, а и голем број багаж тогаш беше изгубен. Сето тоа предизвикало незадоволство кај патниците. Ова лето летовите од лондонскиот аеродром многу помалку доцнеле во однос на истиот период минатата година. - Напорно работиме на тоа да секој наш патник има пријатно патување, без многу доцнење на закажаните летови, и сметаме дека многу напредуваме во однос на минатата година, изјави Мајк Браун, оперативен менаџер на аеродормот.  - Но ние сакаме се повеќе да ги зголемуваме стандардите со помош на ...
  | | веќе видена | слични

  ДЕМИ МУР Холивудската актерка Деми Мур, која следниот месец ќе наполни 47 години, деновиве била фотографирана со предавнички брчки на лицето. На промоцијата во Лос Анџелес, кога Деми почнала да се смее со насмевка до уши, можела да се забележи вистинската состојба со нејзиното лице. Брчките очигледно не исчезнале ниту со различните козметички третмани, вредни околу 150.000 долари.
  | | веќе видена | слични

  „Летувањето“ на НБА ѕвездата имаше среќен крај, а приновата во семејството Кириленко се вика Александра и има два месеца „Не играше на Евробаскетот во Полска бидејќи цело лето се занимававме со обезбедување на документација за посвојување дете“, открива Маша, сопруга на најголемата звезда на НБА екипата Јута Џез, Андреј Кириленко. Дејвид Блат, Американец на клупата на руската кошаркарска репрезентација, мораше на Европското првенство без двете најголеми звезди во составот. Натлурализираниот Американец, Џеј ар Холден, едноставно не сакаѓе да игра, а Кириленко не можеше. Кириленко не ја објасни причината за неговото отсуство од националниот тим на ЕП 2009 во детаљи, но никој не му забележи. „Андреј и јас ова лето одлучивме да посвоиме дете“, вели Маша. Приказната имаше среќен крај, а приновата во семејството Кириленко се вика Александра. Девојчето има два месеца и веднаш стана најголема радост на Андреј и Маша. „Секој што некогаш се обидел да посвои дете во Русија ќе сфати зошто Андреј мораше да го откаже ...
  | | веќе видена | слични

  ВАШИНГТОН/ЛОС АНЏЕЛЕС - Во острата промена на политиката администрацијата на Обама им посочи на федералните правобранители да не ги гонат пациентите, кои користат марихуана од здравствени причини, или, пак, диспанзерите во државите каде што таа е легализирана. Официјален претставник на министерството за правда изјави дека официјалните директиви биле издадени во понеделникот за да ги рефлектираат ставовите на Барак Обама. Администрацијата на Буш соопшти дека би можела да го спроведе федералниот закон против марихуаната, но оти тоа ги надминува државните закони. Одлуката беше поздравена од активисти во Калифорнија, прва држава која во 1996 година ја легализира марихуаната за медицински цели. Меѓутоа, и понатаму постои загриженост кај некои медицински и криминалистички служби во однос на стотиците клиники за кои се наведува дека продаваат марихуана под заштита на државниот закон, но без почитување на здравјето. Портпаролот на гувернерот на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, излезе со кратка изјава од која се ...
  | | веќе видена | слични

  Одбранбениот фудбалер на Милан Огучи Ониеву ќе оди на операција на левото колено во среда. Американската фудбалска асоциација планира операцијата да биде направена во среда во Лос Анџелес. Докторот на националниот тим на Америка изјави дека Ониеву ќе мора да оди на операција што побргу, за да не дојде до сериозни проблеми со коленото. Тој настапи за својата селекција на дуелот против Коста Рика. Ониеву требаше да се врати во Милано викендот за да настапи на дерби дуелот против Рома во Серија "А". Како што најавија од Милан, клубот поради повредата на Ониеву ќе бара оштета од Американската фудбалска асоциација.
  | | веќе видена | слични

  Кличко на дуел со Џонсон Украинскиот боксер Виталиј Кличко (38) ќе ја брани титулата светски шампион по верзијата ВБЦ на 12 декември во Берн, против Американецот Кевин Џонсон (30).- Се чувствувам одлично, во врвна форма сум и навистина извонредно се подготвив во Лос Анџелес. Уживав во борбата против Крис Ареола. Сега едвај чекам повторно да влезам во рингот - изјави Кличко. Пред неполн месец украинскиот боксер го победи Крис Ареола со прекин во десеттата рунда. Следен предизвик за светскиот шампион ќе биде мечот со Кевин Џонсон.- Џонсон е многу опасен борец, има 23 борби и засега е непоразен. Тој технички е многу подобар од мојот претходен противник. Никако нема да го потценам - вели Кличко на кого мечот против Џонсон ќе му биде трета одбрана на титулата по ВБЦ-верзија во 2009 година.Џонсон е 30-годишен американски боксер, кој досега во професионалната кариера има 23 борби во кои има запишано 22 победи, од кои 9 со нокаут и едно реми. Кличко има вкупно 40 борби и скор од 38 победи и два порази.
  | | веќе видена | слични

  НИКОЛАС КЕЈЏ Николас Кејџ, кој за време на неговата филмска кариера има заработено милиони долари, тврди дека неговиот менаџер финансиски го уништил, поради што одлучил да го тужи за отштета од 20 милиони долари. Во тужбата што ја подигнал Кејџ во Лос Анџелес, навел како неговиот деловен менаџер, Семјуел Левин, непромислено постапувал со парите, поради што бил принуден да го продава недвижниот имот, бидејќи неговите инвестиции се најдоа во судир со високите даноци. Семјуел ги вложувал парите на Николас во ризични работи. Тој дури успеал да затаи данок во висина од 6 милиони долари. Тоа е и главната причина поради која Кејџ одлучил да го продаде својот имот во Англија, дворецот во Баварија, куќите во Њујорк, Калифорнија и Лас Вегас. Кејџ освен имотот решил да ја продаде и својата 40-метарска јахта.
  | | веќе видена | слични

  Меган Фокс блескаше на доделувањата на "Spike TV Scream Awards" кои се одржаа во саботата вечер во Лос Анџелес... ..., појавувајќи се во црвено издание кое без здив ги остави сите присутни. Освен тоа што доби награда за најдобра СФ актерка во филмот "Revenge Of The Fallen", 23 годишната актерка од Тенеси беше во центарот на вниманието за време на целата свечаност. Со фустанот кој ја откриваше нејзината совршена линија и со високи потпетици ги засени нејзините колешки Џесика Алба и Лив Тајлер кои на доделувањата се појавија во темни и неатрактивни изданија. Грациозната глумица при примањето на наградата се заблагодари до сите фанови за гласовите, иако претходно призна дека улогата која ја играла не била тешка, но сепак и отворила многу врати во Холивуд. Судејќи според нејзиниот беспрекорен изглед, не се сомневаме дека од Меган Фокс во иднина може да очекуваме и повеќе.
  | | веќе видена | слични

  ЛЕЈДИ ГАГА Светската поп-дива во подем Лејди Гага ја покори сцената на доделувањето на наградите на ЕМ-ТИ-ВИ на Латинска Америка. А таму беа и Нели Фуртадо, како и ноторниот Морисеј... Доделувањето на латино-наградите во режија на Ем-Ти-Ви се случи во саботата вечерта, во Лос Анџелес, а најзадоволна може да биде Лејди Гага, која собрала два тешки трофеја - за најдобра песна на годината („Покер фејс“), како и за најдобар меѓународен изведувач. „Толку многу сум почестена, ве сакам. Ви благодарам за вашата љубов и поддршка“, изјавила пејачката на свеченоста, која со настап во живо ја отворила Нели Фуртадо. Церемонијата симултано се одржала во Лос Анџелес, Богота, Буенос Аирес и Мексико Сити. Во категоријата за уметник на годината, наградата ја однеле дуетот Винсин и Јандел, за најдобра соло-изведувачка е прогласена Паулина Рубио, а Морисеј ја доделил т.н. награда за легенди на музичкиот бенд „Кафе Такуба“.
  | | веќе видена | слични

  По повод 20-годишнината од прикажувањето на серијата "Симпсонови", отворен е конкурс за креирање на нов... ... лик во хит серијата. Победникот на конкурсот ќе добие патување во Лос Анџелес, каде заедно со аниматорите ќе го комплетира својот предлог-лик. Извршниот продуцент Ал Џин ги повика сите фанови на "Симпсонови" да учествуваат и да направат нов духовит и интересен член кој ќе се најде во серијата за семејството Симпсонс. Победничкиот цртан лик ќе се појави во епизодата во која ќе гостува Крис Мартин од "Coldplay", а гледачите епизодата ќе можат да ја видат на почетокот на 2010 година. Конкурсот на сајтот " " трае до 24. октомври.
  | | веќе видена | слични

  Режисерот Роман Полански кој е во швајцарски затвор од септември, денеска е префрлен во болница поради... ... медицински тестирања. Неговиот француски адвокат Ерве Темин за "Reuters" изјави дека Полански е префрлен во болница, но незнае ни каде ни зошто. Адвокатот немаше ни информација кога 76 годишниот реѓисер ќе се врати во затворот. Полански беше уапсен во Швајцарија минатиот месец по обвинението од 1977 година, за секс со 13 годишно девојче. Следната година заминал од САД, и никогаш веќе не се рватил. Неговиот адвокат минатата недела изјави дека Полански е во депресија, и побара куќен притвор за неговиот клиент. Режисерот беше уапсен при пристигнувањето во Швајцарија, каде на 26 септември требаше да добие наградата за животно дело на филмскиот фестивал. Швајцарските власти не сакаа да одговорат на прашањето на медиумите, во која болница е префрлен Полански и каква е  неговата здравствена состојба. 1978 година - Полански во судницата во Лос Анџелес
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот 'Фиат' и американскиот 'Крајслер' планираат производство на електрична верзија на обновениот модел 'фиат 500', со тоа што работата ќе биде поделена така што 'Фиат' ќе ја изработи новата верзија на познатиот модел, а американската компанија ќе го развие електричниот преносен механизам. Директорот на 'Крајслер' Алфредо Алтавила изјавил дека целиот проект "се одвива многу добро". Бидејќи моделот 500 во САД се продава преку мрежата на 'Крајслер', многу аналитичари заклучиуле дека малиот 'Фиат' ќе биде идеално прво возило кое на пазарот директно ќе се натпреварува со електричниот модел 'мини е', кој го произведува 'БМВ', а кој ќе дебитира на саемот за автомобили во Лос Анџелес следниот месец. Концептот за тоа возило е виден во 2008 година на британскиот саем за автомобили. Детали од плановите на 'Фиат' и 'Групацијата Крајслер', ќе бидат познати на 4 ноември, кога ќе се знаат кои модели ќе се изработуваат. Судејќи според информациите кои се познати, барем еден електричен автомобил ќе биде дел од ...
  | | веќе видена | слични