Американците

  во

  ДЕЛ ОД АМЕРИКАНЦИТЕ ПОВТОРНО ФОКУСИРАНИ НА КОРЕНИТЕ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Каде е роден Обама - во Кенија или на Хаваите? Поставувањето на ваквото прашање има "расистичка основа", оценува лондонски "Гардијан" Делови од американската јавност е одново фокусирана на тоа каде навистина е роден претседателот Барак Обама, пишува лодонски "Гардијан". Весникот се повикува на тврдењето на некои тамошни медиуми, меѓу кои и на еден популарен водител на Си-Ен-Ен дека актуелниот претседател на САД е роден во Кенија, а не во Хонолулу на Хаваите, па затоа и не би можел да биде во Белата куќа. Сегашните тврдења тргнуваат од претпоставката дека Обама е роден во Кенија, а потоа од мајка му е прошверцуван во САД. Вистина е дека нема оригинал од матичната книга на родените, но лондонскиот весник тоа го објаснува со фактот што од пред неколку години бил воведен електронски систем на издавање на копии од книгата на родените. "Гардијан" открива дека еден лекар сега тврди оти видел книга на родените во кои е запишано како Барак ...
  | | веќе видена | слични

  ЈАДИ БУРЕК ЕУ-ЈУ Пишува: Јанко ИЛКОВСКИ Во предвечерјето на визната либерализација која ќе ни овозможи малку да пребегаме од под ова тесно небо, неодоливо ми се наметнуваат неколку асоцијации. Ма немам намера да навлегувам во длабоките импликации на општественоосоцијалноопсихолошките аспекти и масовниот одлив на голем дел од џганот надвор од државата, покрај фините луѓе со манири, нали. Знаете јас сум роден во Југославија, живеев во неа и имав убаво детство, но рикна кутрата откако ја раскинаа со долгови и војни, паразитите кои и денес се декларираат за следбеници на идеологијата која тогаш ја обликуваше најсимпатичната тоталитарна држава. Ја поеба и огромната администрација, бирократија и масовната неодговорност со познатата синтагма никој не може толку малку да ме плати колку што можам малку да сработам. Денешната Европска Унија неодоливо ме потсетува на некогашна Југославија, особено ако направам споредба со тогашните републики. Велика Британија дефинитивно е како некогашната Словенија во ЈУ, не признава ...
  | | веќе видена | слични

  Пејачката го тужела популарниот глумец бидејќи тој ја искористил нејзината песна „Чае шукарие” за филмот „Борат” со кој и се прослави, а Есма за тоа дознала дури откако филмот почнал да се прикажува. Меѓутоа, незадоволна од износот, таа ја прекинала соработката со продуцентската куќа од Холандија. - Јас од Саша барав 800.000 евра, но се испостави дека тој добил одобрување од мојата продуцентска куќа да ја земе песната, а мене ниту ме известија. Што е најлошо, ниту го прочитале сценариото, така да мојата песна се врти во филм, во кој се исмеваат Ромите, Евреите и Американците – рече за српски „Ало!”, Есма Реџепова, која е разочарана од непрофесионалноста на своите бивши соработници - Тие ми исплатија 26.000 евра за „Чае шукарие”, но се налутив и ја прекинав соработката со нив, вели Реџепова. Горе
  | | веќе видена | слични

  Синојка се комплетираа четвртфиналната програма на Светското првенство во ватерполо по што се познати полуфиналните двојки кои ќе се играат утре. Во првиот четвртфинален меч Србија по продолжението го победи со 10:9 олимпискиот шампион Унгарија додека Хрватска ја совлада репрезентацијата на Романија со 7:5. Па така големите ривали Србија и Хрватска ќе се сретнат во првото полуфинале. Втората полуфинална двојка е САД – Шпанија откако Американците беа поуспешни од Германија со 8:5 а Шпанија ја совлада Канада со високи 11:4. Во натпреварите за пласман од 9 до 12 место Црна Гора ја совлада Кина со 13:5 а Австралија го совлада домаќинот Италија со 8:6.
  | | веќе видена | слични

  Кралицата на ромската музика Есма Реџепова (65) добила на суд од Саша Барон Коен отштета од 26.000 евра.             Пејачката го тужела популарниот глумец бидејќи тој ја искористил нејзината песна „Чае шукарие” за филмот „Борат” со кој и се прослави, а Есма за тоа дознала дури откако филмот почнал да се прикажува.             Меѓутоа, незадоволна од износот, таа ја прекинала соработката со продуцентската куќа од Холандија.             - Јас од Саша барав 800.000 евра, но се испостави дека тој добил одобрување од мојата продуцентска куќа да ја земе песната, а мене ниту ме известија. Што е најлошо, ниту го прочитале сценариото, така да мојата песна се врти во филм, во кој се исмеваат Ромите, Евреите и Американците – рече за српски „Ало!”, Есма Реџепова, која е разочарана од непрофесионалноста на своите бивши соработници             - Тие ми исплатија 26.000 евра за „Чае шукарие”, но се налутив и ја прекинав соработката со нив, вели Реџепова.   Copyright 2009  makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да ...
  | | веќе видена | слични

  Кралицата на ромската музика Есма Реџепова (65) добила на суд од Саша Барон Коен отштета од 26.000 евра. Пејачката го тужела популарниот глумец бидејќи тој ја искористил нејзината песна „Чае шукарие“ за филмот „Борат“ со кој и се прослави, а Есма за тоа дознала дури откако филмот почнал да се прикажува. Меѓутоа, незадоволна од износот, таа ја прекинала соработката со продуцентската куќа од Холандија. „Јас од Саша барав 800.000 евра, но се испостави дека тој добил одобрување од мојата продуцентска куќа да ја земе песната, а мене ниту ме известија. Што е најлошо, ниту го прочитале сценариото, така да мојата песна се врти во филм, во кој се исмеваат Ромите, Евреите и Американците“, рече за српски „Ало!“, Есма Реџепова, која е разочарана од непрофесионалноста на своите поранешни соработници. „Тие ми исплатија 26.000 евра за „Чае шукарие“, но се налутив и ја прекинав соработката со нив“, вели Реџепова. Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во ...
  | | веќе видена | слични

  Кралицата на ромската музика Есма Реџепова (65) добила на суд од Саша Барон Коен отштета од 26.000 евра. Пејачката го тужела популарниот глумец бидејќи тој ја искористил нејзината песна „Чае шукарие” за филмот „Борат” со кој и се прослави, а Есма за тоа дознала дури откако филмот почнал да се прикажува. Меѓутоа, незадоволна од износот, таа ја прекинала соработката со продуцентската куќа од Холандија. - Јас од Саша барав 800.000 евра, но се испостави дека тој добил одобрување од мојата продуцентска куќа да ја земе песната, а мене ниту ме известија. Што е најлошо, ниту го прочитале сценариото, така да мојата песна се врти во филм, во кој се исмеваат Ромите, Евреите и Американците – рече за српски „Ало!”, Есма Реџепова, која е разочарана од непрофесионалноста на своите бивши соработници - Тие ми исплатија 26.000 евра за „Чае шукарие”, но се налутив и ја прекинав соработката со нив, вели Реџепова./крај/а/ил
  | | веќе видена | слични

  Кралицата на ромската музика Есма Реџепова добила 26.000 евра оштета поради “крадењето“ на песната за филмот “Борат“ од страна на британскиот комичар Саша Барон Коен. Реџепова го тужела британскиот комичар од 2006 година, затоа што песната “Чаје Шукарије“ е искористена во повеќе сцени во неговиот филм. “Највеќе ме боли што песната е во филм во кој се исмеваат Ромите, Евреите и Американците“ рекла македонската пејачка. Таа добила 26.000 евра, иако се очекувала многу поголема сума. “Се претпоставува дека холандската продуцентска куќа со која тогаш соработував дала дозвола за користење на песната, а јас ништо не знаев. Затоа ќе ги сменам соработниците“, рекла пејачката, пренесува “Мондо“.
  | | веќе видена | слични

  Првиот дипломат на Словенија, Самуел Жбогар рекол дека САД сакаат решение на словенечко-хрватскиот спор, кој се наоѓа во работна посета на Америка. “Американците не се определуваат во спорот, но, се надеваат на решение и со надеж ја очекуваат првата средба на премиерот Борут Пахор со новиот премиер на Хрватска Јадранка Косор, пред средбата со Хилари Клинтон, државен секретар на САД, изјавил Жбогар. Тој истакнал дека Американците ги интересира како ние го гледаме решението и сакаат работите да се решат. Тие многу добро знаат што се случува и ги интересираат нашите ставови, пренесува СТА. Според зборовите на шефот на словенечката дипломатија, неговите американски соговорници изразувале  посебно интересирање за словенечкото гледиште за можностите за брз развој на регионот на западен Балкан кон Европската Унија.
  | | веќе видена | слични

  Голд куп Мексико ги прегази САД во финалето САД доживеа понижувачки пораз од 5:0 од Мексицо во финалето на КОНКАКАФ Голд купот на стадионот "Џајантс" во Њујорк. Победата му ја донесе рекордната петта титула на Мексико и, истовремено, ова му беше прв триумф на гостински терен против Американците уште од 1999 година. - Верувам дека ова е голема победа за Мексико, бидејќи ја покажавме гордоста што ја имаме во нашите срца. Ова е голем чекор напред за нас - кажа мексиканскиот репрезентативец Џовани дос Сантос по триумфот на шампионатот на Северна и Централна Америка. Откако беа подобри во првото полувреме, Американците паднаа во 56. минута кога Џовани беше соборен во казнениот простор од страна на Џеј Хипс и јамајканскиот судија Кемпбел покажа на белата точка. Капитенот Херардо Торадо самоуверено го совлада голманот Трој Перкинс, по што САД, кој на турнирот настапи со вториот тим, се распадна на парчиња. Џовани направи 2:0 и му асистираше на Карлос Вела за третиот гол. Вела, кој го трансформираше натпреварот ...
  | | веќе видена | слични

  За тоа се договорија министрите за надворешни работи на земјите-членки на Унијата. Во текот на октомври се планира меѓународниот систем за банкарски трансфери, кој моментално се раководи од компјутери во САД, да ги префрли повеќето од своите сервери во Холандија. Без нов договор САД ќе имаат информација само за американците и ќе треба да сметаат на добрата волја на одделни земји-членки на ЕУ за пристап до нивните податоци. Шефовите на дипломатиите на ЕУ денеска и одобрија на Комисијата мандат за започнување преговори до постигнување договор. За тоа се договорија министрите за надворешни работи на земјите-членки на Унијата. Во текот на октомври се планира меѓународниот систем за банкарски трансфери, кој моментално се раководи од компјутери во САД, да ги префрли повеќето од своите сервери во Холандија. Без нов договор САД ќе имаат информација само за американците и ќе треба да сметаат на добрата волја на одделни земји-членки на ЕУ за пристап до нивните податоци. ...
  | | веќе видена | слични

  Шест светски рекорди на мундијалот во Рим Италијанката Пелегрини е првата жена која успеа да преплива 400 метри слободно за помалку од четири минути Дури шест светски рекорди паднаа во првиот натпреварувачки ден во базенот во „Форо Италико“ на мундијалот во Рим. Прва на која тоа и' појде од рака беше Швеѓанката Сара Сјостром. Во полуфиналето на 100 метри пеперутка таа оствари време од 56,44 секунди што е за 17 стотинки подобро остварување од девет години стариот рекорд во оваа дисциплина на Холанѓанката Инге де Брујн од ОИ 2000 во Сиднеј. По неа следуваше рекордот на Германецот Пол Бидерман. Тој се закити со златниот медал на 400 метри слободно и притоа забележа резултат од 3:40,07 минути, време кое е за една стотинка побрзо од досегашниот рекорд во сопственост на Австралиецот Јан Торп од Манчестер пред седум години. Американката Аријана Кукорс постави нов светски рекорд во трките на 200 метри мешано. Во полуфиналето таа исплива 2:07,03 минути и за дури 1,42 секунди го поправи довчерашниот рекорд на ...
  | | веќе видена | слични

  Реал Мадрид имаше одличен настап против Ал Итихад во рамките на Пис Купот, но на крајот на натпреварот мораа да се задоволат само со нерешен резултат. Првото полувреме заврши без голови додека по само десет минути од вториот дел капитенот на Реал , Раул го постигна првиот гол на натпреварот, но Абухеруане не дозволи „Кралевите“ да заминат со победа, совладувајќи го Дудек во 65-тата минута. Пријателскиот натпревар во рамките на Ворлд Фудбал Чаленџ  помеѓу Милан и Интер му припадна на италијанскиот шампион. Средбата вчера вечер меѓу вечните ривали од Милано заврши со победа на „црно-сините“ од 2:0. Двоен стрелец беше Диего Милито во 4-тата и 75 - тата минута. Во 34-тата минута главниот судија направи грешка и  наместо жолт картон за Роналдињо тој го извади црвениот но веднаш ја поправи грешката. Во финалниот натпревар на Голд Купот кој се одржува под покровителство на КОНКАФ, репрезентацијата на Мексико со високи 5:0 ја совлада репрезентацијата на Америка. Одлуката на американскиот избраник против Мексико да ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот Центар за стратешки и меѓународни студии, во март годинава, објави студија за односот меѓу САД и Кина, во која уште во првата реченица се вели дека тој може да има големо влијание врз меѓународните односи, многу поголемо од односот на кои било други две земји. Освен тоа, во анализата се нагласува дека глобалните предизвици, како актуелната економска криза, не можат да се надминат без потесна соработка меѓу САД и Кина. Затоа, американскиот министер за финансии Тимоти Гејтнер, при посетата на Кина во јуни порача: „Промената во насока на поурамнотежена и стабилна светска економија бара суштински промени на светската економска политика и регулирање на финансискиот сектор. Некои од најважните промени ќе мораат да дојдат од САД и Кина!“ Меѓусебна зависност Економиите на последната светска супер сила и на растечката економска и политичка сила од далечниот исток се многу тесно испреплетени. Така Кина го снабдува американскиот пазар со евтини стоки. Тоа значи дека кинеската економија во голема мера ...
  | | веќе видена | слични

  Гувернерот на Аљаска Сара Пејлин која се кандидираше за заменик-претседател на САД заедно со републиканскиот претседателски кандидат Џон Меккејн официјално се откажа од гувернерската функција. Што ќе прави понатаму не кажа, едни мислат декаќе стане водителка на те-ве или радио емисија, а други дека се подготвува за претседателската трка 2012. На заминување Пејлин им порача на Американците да се чуваат од владата. „Чувајте се од великодушноста на владата - таа не е бесплатна и ако ја прифатите ќе ви одземе се што е бесплатно“, предупреди Пејлин. Таа рече дека не треба да се дозволува зголемување на улогата на државата и ги повика жителите на Аљаска да се спротивстават на „големата централна влада“ и плановите на претседателот Барак Обама за стабилизирање на економијата. И не само што му се спротистави на Обама, Пејлин најави и повисоки политички амбиции. „Бидејќи толку ја сакам Аљаска, сметам дека е моја должност да ја избегнам непродуктивната типична политика. Како би ви користела последната година на ...
  | | веќе видена | слични

  Ибрахимовиќ: Пријатели од Интер, се гледаме во финалето од ЛШ Трансферот на Швеѓанецот вреди 100 милиони евра и е поголем од оној на Роналдо и на Кака Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ се огласи преку шведските весници, паралелно со напуштањето на кампот на Интер во САД. Шпанските медиуми објавија дека преговорите со Барселона се речиси завршени и ништо чудно уште денеска Каталонците официјално да објават дека Ибра е нивниот нов напаѓач. „Пријатели се гледаме во финалето од Лигата на шампионите“, им порача Ибра на своите досегашни соиграчи. Тој најпрвин треба да допатува во своето Малме, а потоа ќе замине за Барселона. Со оглед на последната изјава, искусниот центарфор веќе се однесува како играч на Барселона. И не залудно, затоа што и директорот на Барселона Бегиристајн потврди дека договорени се сите детали. „Доаѓањето на Ибрахимовиќ е само формалност“, вели директорот. Иако, Барса кажа дека трансферот на Ето во Интер и овој на Ибрахимовиќ во Барселона е одвоена работа, сепак, медиумите повторно ...
  | | веќе видена | слични

  ПАВЛЕ ВАСКОПУЛОС, ЛИДЕР НА „ВИНОЖИТО“, ПАРТИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГРЦИЈА „Северна“ е искра за континуиран конфликт Со префикс од типотСеверна Македонија, автоматски ќе те прашуваат: Значи, тоа е како Северен и Јужен Виетнам, како Северна и Јужна Кореја, што е проблемот таму? Не е случајно што овој географски префикс се форсира, смета Васкопулос Категорично противење на евентуалната промена на државното име во Република Северна Македонија искажува Павле Васкопулос, лидер на партијата „Виножито“, која се бори за признавање на обесправеното македонско национално малцинство во Грција. Смета дека таквата варијанта ќе внесе нови поделби и конфузии во меѓународната јавност во ситуација кога широко во светот нема никакви дилеми за постоењето на македонскиот етнички идентитет. * Како партија освоивте неколку илјади гласа на последните избори во Грција за Европарламентот. Тоа не е значајно зголемување на бројот на гласовите, но покажува дека имате стандардно гласачко тело. Задоволни ли сте со тоа што го постигнавте? - ...
  | | веќе видена | слични

  Вода и јаглен, тоа се енергeнсите од кои Македонија добива најмногу енергија. Немаме гас, немаме нафта, алтернативните извори како сонце, ветерници, биогориво сеуште не се користат доволно. Според експертите Македонија е енергетски неефикасна земја. Во последно време се почесто се зборува за црните сценарија според кои доколку не се превзедат итни мерки за неколку години Македонија ќе стане енергетски зависна земја. Но и покрај предупредувањата, „Белане “ ја отпишавме, „Набуко не одмина, „Чебрен “ и „Галиште“ чекаа, а Европа не искара заради неевропски закон за енергетика. Македонија е енергетски неефикасна земја.,губи премногу енергија, долго не инвестира во нови енергетски капацитети, поради што е увозно зависна, заклучија членовите на МАНУ во истражувањето за домашниот енергетски сектор. Академиците предупредуваат дека ако не се подобрат постојните енергетски извори и не се изградат нови, ќе се соочиме со забавување на целата економија, огромен трговски дефицит и недостиг од ресурси. Очекувањата се ...
  | | веќе видена | слични

  Трет пораз на ватерполо репрезентацијата на Македонија на СП во Рим Македонија го загуби и третиот натпревар од Д групата од Светското првенство во Рим и со тоа го освои четвртото место и до крајот на шампионатот ќе игра во борба за пласман од 13-то до 16-то место. Поуспешни од македонските ватерполисти синоќа беа домаќините, Италијанците, кои победија со 12:5 (3:2, 3:0, 3:3 и 3:0 по четвртини) и го освоија третото место во групата. Македонија добро го почна натпреварот и до 2:2 одржуваше рамнотежа. Но, во продолжение Италија максимално ги искористи сите предности од играч повеќе и ги казнуваше грешките на македонскиот тим. Лошиот период за Македонија траеше 13 минути и 40 секунди колку што не дадовме гол и Италија се одлепи 6:2 по првото полувреме. Третиот период Македонија го одигра најдобро, но тоа беше недоволно за пресврт. Најефикасен на натпреварот беше Фиорентини со 4 голови, Милиќ со 3 голови, а по еден постигнаа Крстиќ и Бениќ.     Во вториот натпревар од  групата САД - Романија 7:5. Американците ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија го загуби и третиот натпревар од Д групата од Светското првенство во Рим и со тоа го освои четвртото место и до крајот на шампионатот ќе игра во борба за пласман од 13-то до 16-то место. Поуспешни од македонските ватерполисти синоќа беа домаќините, Италијанците, кои победија со 12:5 (3:2, 3:0, 3:3 и 3:0 по четвртини) и го освоија третото место во групата. Македонија добро го почна натпреварот и до 2:2 одржуваше рамнотежа. Но, во продолжение Италија максимално ги искористи сите предности од играч повеќе и ги казнуваше грешките на македонскиот тим. Лошиот период за Македонија траеше 13 минути и 40 секунди колку што не дадовме гол и Италија се одлепи 6:2 по првото полувреме. Третиот период Македонија го одигра најдобро, но тоа беше недоволно за пресврт. Најефикасен на натпреварот беше Фиорентини со 4 голови, Милиќ со 3 голови, а по еден постигнаа Крстиќ и Бениќ.     Во вториот натпревар од  групата САД - Романија 7:5. Американците го освоија првото место во групата со 6 бодови, Романија освои 4, ...
  | | веќе видена | слични