Алеш Пипан

  во

  Сани Бечировиќ и Боштјан Нахбар ги обелоденија составите на тимовите и тренерите који ќе водат на нивната заедничка проштална средба. Мечот кој го носи називот ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Едвај поминаа три месеци од почетокот на новата сезона, а МЗТ Скопје веќе го смени тренерот. Поради слабите резултати, Александар Тодоров си поднесе оставка. Управата на клубот брзо реагираше и сега е доведен Босанскиот Србин Жељко Лукајиќ, да биде предводник на македонскиот првак. Кога се работи за смени на тренерската клупа на МЗТ Скопје, тука нема ништо ново и чудно. Столчето наменето за тренер во тимот од „Јане Сандански“, наликува како оние столчиња кои се на автобуска станица. Постојано некој доаѓа и за брзо време си заминува. Пред да ја освои МЗТ историската прва титула во домашното првенство, за кратко време на клупата се сменија неколку тренери. Предводници беа Александар Петровиќ, Предраг Јачимовиќ, Будимир Јоловиќ, Игор Гацов, а потоа Ацо Тодоров седна на клупата. Токму Тодоров е тренерот кој во 2012 година ја донесе првата шампионска титула во тимот од Аеродром. И покрај историскиот успех, во следната сезона, Тодоров остана кратко време. По стартот од две победи и три порази во АБА лигата, ...
  сите 81 | | | веќе видена

  По вчерашниот пораз на шампионот МЗТ Скопје Аеродром од „лутиот„ градски ривал Работнички, тренерот на аеродромци Александар Тодоров најави повлекување од функцијата. По поразот Тодоров меѓу другото изјави – „ Ја преземам одговорноста за овој пораз. Утре ќе се знае повеќе околу тоа дали и понатаму ќе останам во МЗТ Скопје, за тоа не решавам сам туку има и други луѓе со кои треба да седнам и да се договориме што и како понатаму. Имав многу повеќе шанси од некои други тренери во клубот, но ги истрошивме сите кредити“. За судбината на Тодоров попладнево треба да решава управниот одбор на клубот, но веќе во кошаркарските кругови почна да се лицитира со имињата на можните наследници на Тодоров на клупата на МЗТ Скопје. Во комбинација се неколку странци, но и двајца Македонци. Откао актуелниот селектор на Макеоднија, Јорданчо Давитков денеска потврди дека ја прекинува соработката со тимот на Банијас од Абу Даби, тој веќе се споменува за прв „пик“’ на аеродромци. За можен наследник се споменува и името на Саша ...
  сите 84 | | | веќе видена

  По вчерашниот пораз на шампионот МЗТ Скопје Аеродром од „лутиот„ градски ривал Работнички, тренерот на аеродромци Александар Тодоров најави повлекување од функцијата. По поразот Тодоров меѓу другото изјави - „ Ја преземам одговорноста за овој пораз. Утре ќе се знае повеќе околу тоа дали и понатаму ќе останам во МЗТ Скопје, за тоа не решавам сам туку има и други луѓе со кои треба да седнам и да се договориме што и како понатаму. Имав многу повеќе шанси од некои други тренери во клубот, но ги истрошивме сите кредити“. За судбината на Тодоров попладнево треба да решава управниот одбор на клубот, но веќе во кошаркарските кругови почна да се лицитира со имињата на можните наследници на Тодоров на клупата на МЗТ Скопје. Во комбинација се неколку странци, но и двајца Македонци. Откао актуелниот селектор на Макеоднија, Јорданчо Давитков денеска потврди дека ја прекинува соработката со тимот на Банијас од Абу Даби, тој веќе се споменува за прв „пик“’ на аеродромци. За можен наследник се споменува и името на Саша ...
  сите 85 | | | веќе видена

  По поразот Тодоров меѓу другото изјави дека ја презема одговорноста за овој пораз. - Утре ќе се знае повеќе околу тоа дали и понатаму ќе останам во МЗТ Скопје, за тоа не решавам сам туку има и други луѓе со кои треба да седнам и да се договориме што и како понатаму. Имав многу повеќе шанси од некои други тренери во клубот, но ги истрошивме сите кредити, рече Тодоров. За судбината на Тодоров попладнево треба да решава Управниот одбор на клубот, но веќе во кошаркарските кругови почна да се лицитира со имињата на можните наследници на Тодоров на клупата на МЗТ Скопје. Во комбинација се неколку странци, но и двајца Македонци. Откао актуелниот селектор на Макеоднија, Јорданчо Давитков денеска потврди дека ја прекинува соработката со тимот на Банијас од Абу Даби, тој веќе се споменува за прв „пик“’ на аеродромци. За можен наследник се споменува и името на Саша Димитријевиќ, кој долги години е надвор од сениорската конкуренција, поради неговиот ангажман во школата на „Јуниор“ која престана со работа летово. Од ...
  сите 86 | | | веќе видена

  По вчерашниот пораз во вечното дерби од екипата на Работнички, стратегот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров најави дека ќе си замине од „Јане Сандански“. Според информациите, Тодоров уште вчера по натпреварот поднел оставка, за која ќе се одлучува во текот на денешниот ден на Управниот одбор на актуелниот македонски шампион. Додека се уште нема официјални информации за тоа дали Тодоров ќе остане на клупата на МЗТ или ќе си замине, низ кошаркарската чаршија веќе започнаа да кружат муабети околу тоа кој ќе седне на клупата на македонскиот шампион. Според неофицијалните информации на сајтот „basketball.mk“, главни кандидати се две странски и две домашни имиња. Имено, поранешниот тренер на МЗТ Скопје и селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Словенецот Алеш Пипан би можел да се врати во „Јане Сандански“. Под негово водство, во сезоната 2012/13 МЗТ Скопје го освои 7. место во АБА лигата, додека вториот пат си замина на стартот од сезоната 2015/16. Второто странско име кое е во комбинација е Хрватот со ...
  сите 87 | | | веќе видена

  Македонскиот репрезентативен центар Љубомир Младеновски продолжува со одличните игри во Словенија, откако летово реши да си замине од МЗТ Скопје и потпиша договор со екипата на Илирија. Тој имаше дополнителна мотивација на дуелот со Златорог Лашко, чиј тренер Алеш Пипан своевремено не му даде шанса во дресот на „металците“. Младеновски ги израмни сметките со одличен настап, остварувајќи дабл-дабл од 20 поени и 11 скокови за само 23 минути игра, во убедливата победа на Илирија од 75-66. Одличната форма на младиот центар е супер вест и за селекторот Јорданчо Давитков, кому ќе му биде неопходно Младеновски да продолжи во ист стил и во репрезентативниот дрес на првите две средби од претквалификациите за ЕП 2021, против Словачка и Швајцарија.
  сите 42 | | | веќе видена

  Душко Вујошевиќ и официјално е новиот селектор на кошаркарската репрезентација на Босна и Херцеговина. Некогашниот тренер на Партизан денеска со едногласна одлука на Управниот одбор на тамошниот сојуз беше избран за нов предводник на босанската селекција. Покрај Вујошевиќ еден од главните кандидати за оваа функција беше и некогашниот селектор на Македонија и тренер на МЗТ Скопје, Алеш Пипан. Вујошевиќ во 2003 година ја предводеше (не баш успешно) Србија и Црна Гора на ЕП во Шведска. А потоа во периодот од 2007 до 2010 година ја водеше репрезентацијата на Црна Гора, која ја однесе на нивното прво учество во историјата, на едно ЕП, а најдобрите резултати ги има остварено се екипата на Партизан, на Фајнл-форот во Евролигата во 2010 година. И Босанците имаат иста мака како нас, тие од 2 до 19 август ќе настапуваат во претквалификациите за Светското првенство во Кина.
  сите 4 | | | веќе видена

  Душко Вујошевиќ е новиот предводник на кошаркарската репрезентација на БиХ. Информацијата беше потврдена денеска официјално. Познатиот трофеен тренер беше еден од двајцата кандидати за нов селектор на БиХ, а во битката за селекторското столче го победи поранешниот тренер на МЗТ Скопје, Алеш Пипан. Но кариерата на Вујошевиќ е со импресивни податоци, тој во минатото беше селектор на Србија, Црна Гора, а сега и на БиХ.
  сите 8 | | | веќе видена

  Поранешниот тренер на белградски Партизан, Душко Вујошевиќ, ќе биде нов селектор на кошаркарската репрезентација на БиХ, откако овој стратег излезе како победник од трката во која учествуваше и поранешниот македонски селектор Алеш Пипан. Челниците на Кошаркарската Федерација на БиХ во изминатите денови ги конактирале сите кандидати, за на крајот изборот да падне врз Вујошевиќ, кој ќе биде официјално промовиран по состанокот на Управниот одбор закажан за четврток. Вујошевиќ моментно ја извршува функцијата шеф на стручниот штаб на францускиот Лимож.
  сите 13 | | | веќе видена

  Екс-тренерот на Партизан, Душко Вујошевиќ, ќе биде нов селектор на репрезентацијата на БиХ, откако овој стратег излезе како победник од трката во која учествуваше и поранешниот македонски селектор Алеш Пипан. Челниците на Кошаркарската Федерација на БиХ во изминатите денови ги конактирале сите кандидати (во игра биле и Ненад Марковиќ и Драган Бајиќ), за на крајот изборот да падне врз Вујошевиќ, кој ќе биде официјално промовиран по состанокот на Управниот одбор закажан за четврток. „ Мислам дека го најдовме новиот селектор. Доколку не се случи нешто непредвидено, трофејниот тренер Душко Вујошевиќ од оваа седмица ќе биде нов селектор “ – објави весникот „Независни“ изјава на извор од Кошаркарската Федерација на БиХ. Вујошевиќ моментно ја извршува функцијата шеф на стручниот штаб на Лимож, но последните информации велат дека е близу до отказ откако уште повеќе се оддалечи од плејофот во францускиот шампионат. Тој на селекторската функција во БиХ ќе го наследи Дамир Мулаомеровиќ, кој си поднесе оставка по ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Фудбал Ангеловски избра за Лихтенштајн и за Белорусија Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Игор Ангеловски го направи изборот на играчи за дуелите со Лихтенштајн на гости на 24 март во квалификациите за СП 2018 и со Белорусија (пријателски) во Скопје на 28 март. Собирот е договорен на 20 март и на него се очекуваат: Голмани: Димитриевски (Гимнастик/Шпанија), Алексовски (Вардар), Гачевски (Вардар); Одбрана: Ристовски (Риека/Хрватска), Бејтулаи (Шкендија), Мојсов (АЕК Ларнака/Кипар), Шиков (Работнички), Ристевски (Вашаш/Унгарија), Велковски (Вардар); Среден ред: Хасани (Шкендија), Трајчевски (Работнички), Ѓорѓев (Грасхоперс/Швајцарија), Николов (Вардар), Бабунски (Јокохама/Јапонија), Трајковски (Палермо/Италија), Радески (Шкендија); Напад: Пандев (Џенова/Италија), Несторовски (Палермо/Италија), Б. Ибраими (Шкендија), Тричковски (АЕК Ларнака/Кипар), Ејупи (Осиек/Хрватска). Кошарка Малинков и Јончевски во стручниот штаб на Давитков Александар Јончевски и Љупчо Малинков ја прифатија понудата ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Стручниот штаб на сениорската репрезентација во машката конкуренција полека се комплетира. Минатата седмица Јорданчо Давитков беше назначен за селектор на националниот состав, а денес Александар Јончевски и Љупчо Малинков ја прифатија понудата да му се приклучат на Давитков во стручниот штаб. Александар Јончевски беше дел од стручниот штаб на Марјан Лазовски во 2012 година, потоа остана и покрај селекторот Алеш Пипан (2013 година), а последен пат како дел од сениорската репрезентација беше во 2015 година покрај селекторот Марјан Србиновски. „Очекувам одлично да соработуваме како тренерско трио и се надевам дека ќе имаме успешни претквалификации за Светското првенство, па здравје да размислуваме и за уште еден пласман на Европското првенство односно повторно да се вратиме на големите натпреварувања, но за тоа има време. Со моето досегашно искуство како член во стручниот штаб на „А“ репрезентацијата ќе дадам максимум од себе и се надевам дека ќе придонесам доволно за успех на претстојните претквалификации“ – ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Александар Јончевски и Љупчо Малинков ќе бидат дел од стручниот штаб на новиот селектор на Македонија, Јорданчо Давитков.„Стручниот штаб на сениорската репрезентација во машката конкуренција полека се комплетира. Минатата седмица Јорданчо Давитков беше назначен за селектор на националниот состав, а денес Александар Јончевски и Љупчо Малинков ја прифатија понудата да му се приклучат на Давитков во стручниот штаб“ - стои во соопштението на МКФ.Александар Јончевски беше дел од стручниот штаб на Марјан Лазовски во 2012 година, потоа остана и покрај селекторот Алеш Пипан (2013 година), а последен пат како дел од сениорската репрезентација беше во 2015 година покрај селекторот Марјан Србиновски.„Очекувам одлично да соработуваме како тренерско трио и се надевам дека ќе имаме успешни претквалификации за Светското првенство, па здравје да размислуваме и за уште еден пласман на Европското првенство односно повторно да се вратиме на големите натпреварувања, но за тоа има време. Со моето досегашно искуство како член во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Македонската кошаркарска федерација минатата седмица го назначи Јорданчо Давитков за нов предводник на сениорската репрезентација во машка конкуренција, а пак денеска беа потврдени оние кои ќе му бидат први помошници со што е комплетиран стручниот штаб. Станува збор за македонските стратези Александар Јончевски и Љупчо Малинков кои ја прифатија понудата и новиот предизвик. На Јончевски оваа функција не му е непозната зошто беше дел од стручниот штаб на Марјан Лазовски во 2012 година, а седеше покрај селекторите Алеш Пипан и Марјан Србиновски во 2013 и 2015 година. За Малинков ова ќе биде прво вакво искуство, претходните два циклуси ги мина на чело на националната селекција до 20 години.
  сите 8 | | | веќе видена

  Стручниот штаб на сениорската репрезентација во машката конкуренција е комплетиран. Откако минатата седмица Јорданчо Давитков беше назначен за селектор на националниот состав, денес Александар Јончевски и Љупчо Малинков ја прифатија понудата да бидат негови помошници. Александар Јончевски беше дел од стручниот штаб на Марјан Лазовски во 2012 година, потоа остана и покрај селекторот Алеш Пипан (2013 година), а последен пат како дел од сениорската репрезентација беше во 2015 година покрај селекторот Марјан Србиновски. - Очекувам одлично да соработуваме како тренерско трио и се надевам дека ќе имаме успешни претквалификации за Светското првенство, па здравје да размислуваме и за уште еден пласман на Европското првенство односно повторно да се вратиме на големите натпреварувања, но за тоа има време. Со моето досегашно искуство како член во стручниот штаб на „А“ репрезентацијата ќе дадам максимум од себе и се надевам дека ќе придонесам доволно за успех на претстојните претквалификации, истакна Јончевски во изјава ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Александар Јончевски и Љупчо Малинков ја прифатија понудата да бидат асистенти на селекторот Јорданчо Давитков во стручниот штаб на машката кошаркарска репрезентација на Македонија. За Малинков ова е ќе биде прво искуство со работа во сениорскиот национален тим што не е случај со Јончевски кој во минатото соработуваше со Марјан Лазовски, со Алеш Пипан и со Марјан Србиновски.
  сите 10 | | | веќе видена

  Стручниот штаб на сениорската репрезентација во машката конкуренција е комплетиран. Откако минатата седмица Јорданчо Давитков беше назначен за селектор на националниот состав, денес Александар Јончевски и Љупчо Малинков ја прифатија понудата да бидат негови помошници.Александар Јончевски беше дел од стручниот штаб на Марјан Лазовски во 2012 година, потоа остана и покрај селекторот Алеш Пипан (2013 година), а последен пат како дел од сениорската репрезентација беше во 2015 година покрај селекторот Марјан Србиновски.„Очекувам одлично да соработуваме како тренерско трио и се надевам дека ќе имаме успешни претквалификации за Светското првенство, па здравје да размислуваме и за уште еден пласман на Европското првенство односно повторно да се вратиме на големите натпреварувања, но за тоа има време. Со моето досегашно искуство како член во стручниот штаб на „А“ репрезентацијата ќе дадам максимум од себе и се надевам дека ќе придонесам доволно за успех на претстојните претквалификации“, велиЈончевски во изјава за ...
  сите 12 | | | веќе видена