Александар

  во

  Изложба на Александар Јанкуловски во КИЦ Ретроспективна изложба на македонскиот уметник Александар Јанкуловски - Цане, основоположникот на енформелот кај нас, ќе биде отворена вечерва во Културно-информативен центар, од 20.30 часот. Постановката опфаќа сто слики, скулптури и цртежи работени во последниве три децении. „Јанкуловски ги отфрла сите стандардни стилови во сликарството, вметнувајќи во сликата бакар, градежни вреќи, струганици, пепел, огледало, боја и материјали што биле непознати за средината на минатиот век кај нас“, пишува во промотивниот материјал за изложбата. Александар Јанкуловски - Цане (1936) завршил Факултет за ликовни уметности, отсек-сликарство. Тој е познат по тоа што работел монументални слики.
  | | веќе видена | слични

  „Мадам Батерфлај“ на Мајските вечери Оперската претстава „Мадам Батерфлај“ од Џакомо Пучини, во режија на Александар Текелиев од Бугарија, ќе биде изведена вечерва во 20  часот, во Македонската опера и балет, во рамките на Мајските оперски вечери. Диригент е Иван Репушиќ од Хрватска. Ќе настапат оперските пејачи Фабијана Браво од Аргентина, Фабио Андреоти од Италија, Неме Азам од Либан и нашите пејачи Марика Поповиќ, Дејан Стоев, Невен Силјановски, Игор Гиновски и други. Сценографијата е на Живојин Трајановиќ, а костимите на Лира Грабул.
  | | веќе видена | слични

  Ретроспектива на Јанкуловски во КИЦ Ретроспективна изложба на слики, скулптури и на цртежи од Александар Јанкуловски-Цане, основоположникот на уметничкиот правец енформел во Македонија, ќе биде отворена вечерва во 20.30 часот, во Културно-информативниот центар во Скопје. Тој ќе се претстави со повеќе од 70 дела, масла на платно, скулптури и цртежи, настанати во неговото петдецениското творење. Изложбата ќе биде отворена во двете изложбени и во продажбената галерија на КИЦ. Јанкуловски е роден во 1936 година. По предлог на познатиот сликар Димитар Пандилов, се запишал во Уметничкото училиште. Кон крајот на седумдесеттите години студирал на Педагошката академија. Во 1987, на 51 година, се запишал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. Јанкуловски досега реализирал повеќе од 50 самостојни изложби, а се претставувал групно во земјите од поранешна Југославија, Европа и во светот. Учествувал и раководел со повеќе ликовни колонии. Добитник е на многу награди и високи општествени признанија. Изложбата во КИЦ ...
  | | веќе видена | слични

  „ЛЕТ ВО ТРИ ГЛАВИ“, РЕЖИЈА НИКОЛА РИСТОВ Без авторски печат Животот како фиксирана судбина, или животот како верига на шанси и лични избори - околу тие постулати се движи најновиот проект на МНТ  „Лет во три глави“ напишан од Загорка Поп Антова и режиран од Никола Ристов. Оваа претстава фрла светлина врз заборавените генерации дипломирани, македонски, драмски писатели и драматурзи, како и врз раштрканите млади македонски режисери. Им дава огромна шанса, која тие - за жал - не ја искористуваат до крај. Текстот, иако заокружен со релативно цврста поента, страда од повремени баналности во самите сцени, лабава структура на која и бегаат причинско-последичните врски и во која нема консеквентност во изразот, кој ги наметнува пресвртите во трите различни приказни. Но, и тоа е неважно ако се земе предвид главниот проблем, а тоа е недостатокот на личен авторски печат, нешто што во голема мерка се чувствува и во режијата на Никола Ристов. Едноставно, отсуствува интимната потреба за пишување, односно поставување ...
  | | веќе видена | слични

  „Мадам Батерфлај“ со гости од Италија, Аргентина и од Либан Во рамките на „Мајски оперски вечери“, вечерва на сцената во Македонската опера и балет во 20 часот ќе биде изведена операта „Мадам Батерфлај“ од Џакомо Пучини. Диригент е Иван Репушиќ од Хрватска, а режијата е на Александар Текелиев од Бугарија. Улогите ги толкуваат: Фабијана Браво од Аргентина (Чо Чо Сан), Фабио Андреоти од Италија (Пинкертон), Неме Азам од Либан (Шарплес), Марика Поповиќ (Сузуки) итн. Сценограф е Живоин Трајановиќ, додека костимите се на Лира Грабул. (Т.И.)
  | | веќе видена | слични

  ДИЛЕМА Што му треба на Даниел Стојмановски?! Талентираниот Даниел Стојмановски, чија Сила на љубовтаа со која се обиде на домашниот Евросонг се уште се врти по радиостаниците, има нова песна. Се што ми требаа е насловот на композицијата, повторно комплетно дело на Александар Масевски, а која претендира да стане вистински летен хит. Се што ми требаа, открива Даниел, е модерна мешавина на денс, поп и рок, со доза на летен призвук. Наскоро, според плановите, истата треба да добие и спот, но се уште е рано да се зборува на таа тема бидејќи ништо не е прецизирано. По завршувањето на летото во план е уште една песна на која веќе наголемо се работи. Екипата повторно останува иста. (А.Т.)
  | | веќе видена | слични

  ВО ПРАГА Завршија Деновите на македонската култура Со настапот на Македонскиот балет во комплетен состав и изведбата на "Рајмонда" на Александар Глазунов, прексиноќа завршија Деновите на македонската култура во Прага. Како што пренесува МИА, публиката во театарот во прашкиот кварт Винохради со аплаузи ги испратил од сцената Александра Мијалкова, Сергеј Сидорски и Дмитро Чеботар, кои ги одиграа главните улоги. Во Деновите на македонската култура од 18 до 24 мај пражаните имаа можност за средба со Камерниот оркестар на Македонската филхармонија, Ансамблот на народни песни и ора "Стефче Стојковски", националниот Балет, Драмски театар-Скопје, Кирил Џајковски, "Фолтин", Мирослав Масин, со неколку филмови од македонската кинематографија и со научната продукција на државниот Архив.
  | | веќе видена | слични

  Паниката во Валандово не стивнува, откако серија земјотреси два дена ги тресе градот и околината и граѓаните ги извади од нивните домови на улица. Валандовчани се вознемирени и избезумени. По две ноќи непроспиени, остануваат под отворено небо, во своите дворови,  плашејќи се да се вратат дома. Жртви и повредени за среќа нема, но причинета е материјална штета, неколку паднати тавани и кровови, искршени стакла, испукани зидови. Поголема штета е причинета на куките во околните села Башибоз и Кочули. Лугето со солзи во очите по страшната случка и нокта помината под ведро небо.                    Сеизмолошката опсерваторија во Скопје во последните 2 дена регистрирала дури 300 земјотреси, од кои триесетина спаѓаат во групата на силни земјотреси. Најсилниот со јачина од 4,9% според Рихтер удри вчера во 18 часот и 17 минути. Епицентарот на земјотресите се наоѓа на 125 километри југоисточно од Скопје, некаде меѓу Валандово и Дојран. Паниката во градот ги мобилизира надлежните да ги заштитат жителите од можни нови ...
  | | веќе видена | слични

  Дали фактот што неуспесите на нашите претставници на Евросонг-овите веќе не се примаат како национални трагедии - зачинети со меѓународни интриги и исти такви завери - покажува дека полека стасуваме во нормално општество?! Пишува: Стојан СИНАДИНОВ Дали е вистина дека, како во онаа партизанско-револуционерна максима, “Песма нас је одржала, њојзи хвала!”? Кога во прашање е годинешниот Евросонг - а, богами, и претходниот - не треба да се трошиме на благодарноста. Што е една од подобрите вести за нашата јавност, воопшто, во последно време. Но, имаше добри вести и за Белорусија, на пример: ем имаат претседател кој важи за еден од последните (источно)европски диктатори (Александар Лукашенко), ем неговиот имењак, Александар Рибак, или Рјабак (во секој случај, Alexandar Rybak), победи на Евросонг. Додуша, како норвешки граѓанин и под нивното знаме, а, види ваму, пред некоја година испаднал од норвешкиот Идол во полуфиналето. Со еден збор, бајка, или, уште поправо, Бајка, како што и е насловена неговата песна. Ова ...
  | | веќе видена | слични

  Пишува: Гордана М. БЛАЖЕВСКА Предизвикот да се појде до Неготино за да се види најзначајниот наод, ископан минатата година на локалитетот близу селото Тремник, успеа во целост да ни ги спои човечката со професионалната љубопитност кај мене, пишувачот на овој текст, и кај авторот на овие прекрасни фотографии Ретка е можноста да се опипа убавината и почувствува во раце таа мајсторија од толку вредни и убави артефакти, совршени во нивната естетика и дизајн, излеани од чисто злато во 4 век пред нашата ера. Наодот има исклучителна историска вредност, тежи 1.200 грама, а го сочинуваат 4 фибули, масивни и најголеми досега најдени во Македонија, единствена претстава на Посејдон, многу златни делови од ѓердани, едно златно ковчеже. СТРАНСКИ АМБАСАДОРИ ГО ПОСЕТУВАА НЕГОТИНО Градот Неготино нè пречека облеан во сонце. Зградата во која е сместен Музејот на Неготино, на прв поглед се чини многу солидна, ако се суди по нејзината големина, при што се издвојува новиот дел, обоен во бело, изграден со странска донација, ...
  | | веќе видена | слични

  Светот се менува, па според тоа и ние мора да се менуваме. Малите држави во однос на глобалните политички процеси мора да се однесуваат како индивидуата кон климата, односно да се прилагодуваат. Ако врне, вие треба да отворите чадор, а ако грее сонце, треба соодветно да се заштитите. Не можете даги промените климатските услови Пишува: Екипа на Форум Македонија и по 18 години независност нема концепт за водење надворешна политика, ниту, пак, национален и општествен консензус околу националните и стратегиските приоритети. По 18 години независност, Македонија треба да изгради надворешна политика која ќе го потврди присуството на земјава меѓу демократските општества. Ова е заедничка констатација на учесниците на панел-дискусијата “20 години од падот на Берлинскиот ѕид и 18 години независност на Македонија, предизвици на надворешната политика”, организирана од Фондацијата Конрад Аденауер и редакцијата на неделникот Форум.  За тоа како Германците гледаат на процесите на Балканот и особено во Македонија зборуваа ...
  | | веќе видена | слични

  Дејвид Виснер е професор по меѓународни односи и директор на катедрата Мајкл С. Дукакис за јавни политики и услуги на Американскиот колеџ во Солун. Професорот Виснер долги години живее во Грција и е одличен познавач на состојбите во земјата, како и на нејзината надворешна политика. Тој зборува за грчко-македонскиот спор околу името на Република Македонија, како и за односот на САД кон Балканот Разговарала: Билјана БОГДАНОВСКА Фото: Александар МЕХАНЏИЕВ Форум: Каков ќе биде односот на новата демократска администрација на претседателот Барак Обама кон Балканот и особено кон грчко-македонските односи? Проф. Виснер: Мислам дека е коректно да се претпостави дека администрацијата на Обама ќе биде помалку заинтересирана во работите коишто беа од интерес на администрацијата на Џорџ Буш, особено во неговиот втор мандат во Белата куќа, откако американската влада ве призна под вашето уставно име и особено после средината на 2005 г., кога Николас Барнс стана потсекретар за политички прашања и започна кампања којашто ...
  | | веќе видена | слични

  Со настапот на македонскиот балет Завршија деновите на македонската култура во Прага Деновите на македонската култура во Прага завршија синоќа со настапот на Македонскиот балет во комплетен состав и изведбата на „Рајмонда“ на Александар Глазунов. Публиката во театарот во прашкиот кварт Винохради со аплаузи ги испрати од сцената Александра Мијалкова, Сергеј Сидорски и Дмитро Чеботар, кои ги одиграа главните улоги. Организаторот на манифестацијата „Под македонското сонце“ – Министерството за култура на Република Македонија, ја исполни мисијата – во земјата актуелен претседавач со Европската унија да ја покаже македонската култура во сите сегменти, низ разновидна програма, конципирана како спој на урбаното и традиционалното и синтеза на историското и современото во Македонија. Потфатот е успешен имајќи предвид дека првпат комплексно се претставува македонската култура во старата бохемиска престолнина, во која има огромна конкуренцијата на фестивали, манифестации, кина и театри, каде што во една вечер се ...
  | | веќе видена | слични

  Ансамблот на Македонскиот балет вечер со изведба на претставата „Рајмонда“ од Александар Глазунов ќе ги затвори Деновите на македонската култура во Прага, кои изминатата седмица ги организираше Министерството за култура. Насловната улога ќе ја игра Александра Мијалкова, а во главните ролји ќе настапат и Сергеј Сидорски и Дмитро Чеботар од Украина. На летната тераса Обчанска пловарна покрај Влтава синоќа настапи групата „Фолтин“, кои со оригиналната (недефинирана) музика од петте свои албуми креираа преубав амбиент. Вокалистот и гитарист Бранко Николов и другите пет члена на составот, кој себеси се опишува како псевдо-емигрантско кабаре, до доцна во ноќта ги забавуваа разиграните гости со етно, панк и диско ноти и со брзите македонски ритми. Посебниот музички идентитет „Фолтин“ го вгради во три театарски претстави, а ја направи и музиката за филмот „Плати и жени“ кој премиерно беше прикажан минатиот месец. Концертот на „Фолтин“ беше надополнет со ликовниот перформанс на уметникот Мирослав Масин, кој на ...
  | | веќе видена | слични

  Ансамблот на Македонскиот балет вечер со изведба на претставата „Рајмонда“ од Александар Глазунов ќе ги затвори Деновите на македонската култура во Прага, кои изминатата седмица ги организираше Министерството за култура. Насловната улога ќе ја игра Александра Мијалкова, а во главните ролји ќе настапат и Сергеј Сидорски и Дмитро Чеботар од Украина. На летната тераса Обчанска пловарна покрај Влтава синоќа настапи групата „Фолтин“, кои  со оригиналната (недефинирана) музика од петте свои албуми   креираа преубав амбиент. Вокалистот и гитарист Бранко Николов и другите пет члена на составот, кој себеси се опишува како  псевдо-емигрантско кабаре, до доцна во ноќта ги забавуваа разиграните гости со етно, панк и диско ноти и со брзите македонски ритми. Посебниот музички идентитет  „Фолтин“ го вгради во три театарски претстави, а ја направи и музиката за филмот „Плати и жени“ кој премиерно беше прикажан минатиот месец. Концертот на „Фолтин“ беше надополнет со ликовниот перформанс на уметникот Мирослав Масин, кој на ...
  | | веќе видена | слични

  Балетот „Рајмонда“ ќе ги затвори деновите на македонската култура во Прага Ансамблот на Македонскиот балет вечер со изведба на претставата „Рајмонда“ од Александар Глазунов ќе ги затвори Деновите на македонската култура во Прага, кои изминатата седмица ги организираше Министерството за култура. Засловната улога ќе ја игра Александра Мијалкова, а во главните ролји ќе настапат и Сергеј Сидорски и Дмитро Чеботар од Украина. На летната тераса Обчанска пловарна покрај Влтава синоќа настапи групата „Фолтин“, кои  со оригиналната (недефинирана) музика од петте свои албуми   креираа преубав амбиент. Вокалистот и гитарист Бранко Николов и другите пет члена на составот, кој себеси се опишува како  псевдо-емигрантско кабаре, до доцна во ноќта ги забавуваа разиграните гости со етно, панк и диско ноти и со брзите македонски ритми. Посебниот музички идентитет  „Фолтин“ го вгради во три театарски претстави, а ја направи и музиката за филмот „Плати и жени“ кој премиерно беше прикажан минатиот месец. Концертот на ...
  | | веќе видена | слични

  Активности на основците за рециклирање на отпадот Повеќе од 300 ученици од основните училишта од Македонија денеска од струмичкиот плоштад порачаа да се чува животната средина, отпадот да се селектира, а пластиката да се рециклира. Со богата програма и презентација на досега реализираните активности најмладите се потрудија да извршат свое влијание во подигањето на јавната свест. Овие активности еколошките друштва и општините ги реализираат со поддршка на УСАИД од каде за проектот за рециклирање на пластика беа одобрени 1,2 милиони долари. - Целта на денешниот настан кој што е дел од една поширока јавна кампања е да се подигне свеста на граѓаните за значењето и важноста од селектирањето и рециклирањето на отпадот, а Струмица од секогаш била водечки регион во таа област. Ние ќе продолжиме да го поддржуваме овој регион бидејќи соработката од секогаш била на завидно ниво, посебно во овој дел, така да сигурно дека ќе продолжиме да соработуваме - рече Тимоти Донеј, заменик директор на мисијата на УСАИД. - ...
  | | веќе видена | слични

  Нова книга, со превод на светата литургија и ново ЦД за црковно пеење од псалтирот Гоце Секулоски, беа промовирани синоќа во црквата свети Никола во Варош. Со нив се потврдува определбата на МПЦ во следниве 10 години во сите македонски храмови и во домовите од верниците да се врати и да се негува автентичното македонско црковно пеење. Секулоски и рецензентот протопсалтирот Александар Гулевски признаваат - над 60 отсто од свештениците во МПЦ особено постарите попови, и по 40 години од прогласувањето на нејзината автокефалност при богослужба пеат на македонски, но по српска нотна книга. По 150 години, откако Атанас Бадев ја создаде првата, Секулоски ја подготвува втора македонска литургија. Целта е да се потврди сопственото музичко творештво во православната црковна музика.
  | | веќе видена | слични

  Министерството за транспорт и врски објави нов тендер за изградба на жичарница од Скопје до врвот на планината Водно. Овојпат, освен што е познато дека се бара кабинска еднојажна жичарница со кружен тек, позната е и трасата по која би се движела жичарницата. Според огласот на министерството, 3,5 километри долгата жичарница ќе има три секции од кои- првата ќе почнува од паркингот во близина на црквата свети Јован до институтот за белодробни заболувања кај децата во Козле. Од тука ќе почнува втората секција која ќе води до комплексот Средно Водно. Третата и најголема делница ќе го поврзува средно водно со миленумскиот крст на врвот на скопската планина. Граѓаните кои денеска одмараа во сенките на планината, имаа различни мислења за идејата за популаризација на локацијата.  Портпаролот на министерстовото за транспорт и врски, денеска не одговараше на повиците на неговиот мобилен телефон за да објасни колку ќе чини инвестицијата и дали е изработена студија за исплатливоста на потфатот. Она што засега е познато ...
  | | веќе видена | слични

  Гостувањето на познатиот музичар и композитор на театарска и филмска музика беше дел од Деновите на македонската култура во Прага, во чии рамки вечер концерт ќе има и групата „Фолтин“. Во исто време уметникот Мирослав Масин ќе претстави ликовен перформанс. Вчеравечер во „Био око“ беа прикажани и македонско-белгиската копродукција „Одмазда“ на Јан Хинтјенс и македонскиот филм „Ние и Ленин“ во режија на Саимир Кумбаро .Манифестацијата со мото „Под македонското сонце“ завршува утревечер со гостувањето на комплетниот ансамбл на Македонскиот балет кој ќе ја изведе претставата „Рајмонда“ од Александар Глазунов . Насловната улога ќе ја игра примабалерината Александра Мијалкова, а во главните ролји се и Сергеј Сидорски и Дмитро Чеботар од Украина. Затворањето на еднонеделната културна програма, организирана од Министерството за култура на Република Македонија, ќе биде во театарот Дивадло, во познатиот прашки кварт Винохради и блиску до Народниот дом каде што манифестацијата во понеделникот беше свечено ...
  | | веќе видена | слични