Александар

  во

  За плаќање мебел, бела техника и компјутери цената неретко е или повисока, или се губи попустот

  Александар Пешев

  Граѓаните кои купуваат мебел, бела техника, компјутери и слични производи преку кредитна картичка, многу често плаќаат или повисока сума, или, пак, го губат правото на попуст што се дава за плаќање во готово. Така, на оние што користат картички, производот во принцип им доаѓа поскап за околу 5 отсто.

  Според информациите од теренот, најголем дел од продавниците не ги одобруваат вообичаените попусти доколку купувачот плаќа со картичка. Неретко, пак, цената на производот се качува за околу 5 проценти, доколку муштеријата одлучил да плаќа со „пластика“.

  Претставниците од продавниците и компаниите не сакаат да даваат официјални изјави. Според нив, банките наплатуваат провизија од трговските компании за плаќање со картички, а на трговците, пак, засега најидеалниот начин за „покривање“ на провизијата, им е укинување на попустот што оди за плаќање во готово. ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на шкотските лабуристи Венди Александар поднесе денес оставка, откако беше обвинета дека ги прекршила законските прописи при примањето на една донација за нејзината предизборна кампања.

  Во изјавата пред свои политички приврзаници во Единбург таа изрази жалење поради сето она што се случуваше последниве денови, но уште еднаш потврди дека не мисли оти сторила нешто лошо.

  Александар пред два дена беше казнета со еднодневна суспензија од работата на шкотскиот Парламент и забрана да присуствува на првата наредна седница на долниот дом во Холируд, затоа што не пријавила дека примила донација од илјада фунти (околу 1.250 евра), иако била должна тоа да го стори.

  Според нејзиното толкување таа самата во ноември известила за донацијата, објаснувајќи дека станува збор за „скромен подарок“ од неколку приврзаници на Лабуристичката партија во Шкотска.

  Комисијата за стандарди што го испитуваше случајот на Александар,оцени дека парите сепак се „нелегално примени“ и дека таа ...
  | | веќе видена | слични

  Од протестот што вчера се одржа пред граничниот премин Меџитлија, невладините организации од Битола испратија апел до граѓаните сезонава да се откажат од летување во Грција.Го повикуваме нашиот народ во претстојниот летен период да не патува во Грција за да не биде понижуван, малтретиран и омаловажуван. Туристичките агенции ја зголемуваат својата работа, па сакаме да ја подигнеме свеста кај македонскиот народ финансиските средства што ги заработил тука да не ги вложува во држава што работи на негово негирање, уништување и малтретирање- изјави Александар Јаневски, НВО- активист и професор по историја. Протестите ќе траат пет дена од 9 до 12 часот пред граничниот премин кон Грција. Невладините активисти изјавија дека не се противат на доаѓањето грчки државјани во Битола зашто не сакат да паднат на нивото на јужниот сосед да малтретираат невини посетители. Најмалку двапати неделно четири до пет автобуси со туристи од битолскиот крај ја минуваат границата заминувајќи на туристичките дестинации крај Егејското ...
  | | веќе видена | слични

  Тони Китановски и „Черкези оркестар“ на 12 јули ќе одржи концерт на џез-сцената на фестивалот „Лент“ во Марибор, а во рамките на истиот , но на централната бина, синоќа изведба имаше кралицата на ромската песна, Есма Реџепова. Славната пејачка е дел од проектот на „Фанфер Чиокарлија“, еден од најпознатите светски блех-оркестри. Романската група на едно место собра дел од најбитните вокалисти од ромската дијаспора и во настапот вклучи танчари од Каталонија. Тони Китановски и „Черкези оркестар“ се дел од џез-програмата што вклучува познати имиња како Рој Пачи од Италија, американското пијано-трио „Бед плус“ и Хабиб Коите од Мали. Освен Китановски, во музичката формација, која издава за познатата светска етикета „Енја рекордс“, членуваат: Асан Рашид (труба), Александар Секуловски (перкусии), Хамид Рашид и Вилхен Мемедов (туба), Јашар Рашид (тапан), Иван Бејков (бас), Џијан Емин (хорна,клавијатури и мелодика)иАлександарСерафимов (саксофон).
  | | веќе видена | слични

  Масовна акција за чистење на Кејот на Вардар

  „Штеди ја природата“ е големата екоакција за расчистување на кејот на реката Вардар, што ќе се спроведе денеска на иницијатива на Про кредит банка. Ќе се чисти ѓубрето на потегот од новиот мост кај Железничката станица до хотелот „Александар палас“. Акцијата ќе се одвива во соработка со јавните претпријатија „Комунална хигиена“,„Паркови и зеленило“ и Улици и патишта“,а ќе учествуваат и 300 вработени од банката.Калина Јанковска, одговорна за односи со јавноста во Про кредит банка вели дека ќе работат од двете страни на кејот, ќе ги средуваат тревниците и ќе го чистат коритото од отпадоци.Екипите на „Комунална хигиена“ ќе чистат со шмркови со вода, 60 работници од „Паркови и зеленило“ ќе ја косат тревата, а екипите на „Улици и патишта“ со механизација ќе го расчистуваат речното корито од стебла, гранки и дрвја. Про кредит банка за сите учесници ќе обезбеди соодветни ракавици, опрема и кеси за отпадоците.Од банката најавија дека ќе донираат 140 канти за ...
  | | веќе видена | слични

  Битолски НВО повикуваат на бојкот на се што е грчко

  БИТОЛА - Граничниот премин Меџитлија, на македонско-грчката граница, од денеска, па во наредните пет дена ќе биде под опсада на активисти од три битолски невладини организации. Oд 9 до 12 часот пред границата НВО ќе се обидат да ги разубедат македонските државјани да не патуваат за Грција и да ги бојкотираат туристичките аранжмани.

  „Повикуваме Македонците да не летуваат во Грција. Парите што ги заработиле во нашата држава да не ги вложуваат во земја која тенденциозно работи на негирање на македонскиот идентитет“, изјави Александар Јаневски од невладината организација „Линк“ од Битола на вчерашната средба со новинарите.

  Невладините организации биле испровоцирани од последните најави на Грција да изврши армиски вежбовни активности на самата грчко-македонска граница.

  „Зад нас се наоѓа држава што планира воена вежба на само дваесетина километри од граничниот премин Меџитлија под мотото Македонија е една и грчка . Тоа е ...
  | | веќе видена | слични

  Вработените од Прокредит банка, со поддршка од „Комунална хигиена“, ЈП„Улици и патишта“ и „Паркови и зеленило“, денеска ќе го чистат кејот на Вардар на потегот од хотелот „Александар палас“ до новиот мост кај Железничка станица.

  „Штеди ја природата“ е мотото на екоакцијата во која ќе се вклучат сите 800 вработени и менаџментот на Прокредит банка. Акцијата предвидува расчистување и на други три локации: во Охрид ќе се расчистува Градската плажа, патот кон Шар Планина во Тетово и браната „Водоча“ кај Струмица.

  Во Скопје ќе бидат вклучени 300 вработени од Прокредит банка. Од „Комунална“ ќе бидат активни четири екипи како стручна поддршка, „Улици и патишта“ ќе помогне со осум екипи работници, како и „Паркови и зеленило“, кои ќе помогнат во расчистување на коритото на Вардар. „Екипите ќе бидат поделени од двете страни на Вардар, а ќе го расчистуваат и коритото на реката“, рече Невена Младеновска, од „Улици и патишта“.

  Акцијата ќе има и идната сабота, кога е предвидено да се ...
  | | веќе видена | слични

  Неколку невладини организации од Битола денеска почнаа мирен протест на граничниот премин Меџитлија поради грчката државна политика кон Македонија.

  „Протестот ќе се одвива секој ден во периодот од 9 до 12 часот до 1 јули. Овој протест не е насочен кон обичните граѓани на Република Грција, туку кон политиката што нивниот државен врв ја води кон Република Македонија“, изјави Александар Јаневски, член на НВО „Линк“ од Битола.

  НВО од Битола бараат развој на пограничната соработка, а не воена вежба каква што деновиве се подготвувала во близина Лерин.

  „Сакаме граѓаните на Битола и Македонија да си го сочуваат своето достоинство и да не вложуваат односно да не ги трошат своите пари во Грција во претстојниов период“, порача Јаневски, член на организацискиот одбор на денешната средба со новинарите.
  | | веќе видена | слични

  Топ-модели и познати актери наголемо снимаат музички цедеа

  АЛЕКСАНДАР МИТЕВСКИ

  Вистински тренд на светско ниво е познатите холивудски актерки и врвните топ-модели да се испробаат и на полето на музиката, а некои од нив со години водат паралелни кариери. Како што стои и во самиот наслов пуста желба да се пее е основната идеја-водилка на нивното активно музицирање, а некои од нив и навистина имаат што да покажат на тоа поле.

  Ќе започнеме со она најсвежото што се однесува до дискографските датуми, а тоа е музичкиот албум на популарната убавица и оскаровка Скарлет Јохансон - Anywhere I Lay My Head. Ова нејзино музичко деби-издание излезе на пазарот во мај оваа година и помина со поделени критики. Интересно беше тоа што на овој проект актерката успеа да го вброи како автор и познатиот Дејвид Боуви, кој учествуваше со две свои композиции - Falling Down и Fannin Street. Другите песни беа дело на врвниот Том Вејтс, кој своите пишувачки способности ги засили и со Кетлин Бренан. Веројатно ...
  | | веќе видена | слични

  Ги прашавме познатите личности каде ќе го користат одморот

  ИВОНА САЗДОВСКА

  Започна летната сезона, барем за оние кои во јуни заминаа на годишен одмор. Со оглед на временските услови, тешко е да се одреди шпицот кога сите туристички места бележат рекордна посетеност.

  За да дознаеме каде ќе го поминат ова лето дел од нашите јавни личности, направивме анкета и еве што ни одговорија.  Билјана Драгичевиќ, актерка

  - Летово очекувам да ми помине крајно возбудливо. Го започнав со реновирање на домот, а во меѓувреме дојде мајка ми од Австралија, па дома ни е крајно весело и интересно. До средината на август ќе бидам ангажирана околу една претстава што ја подготвувам со режисер од Америка, која ќе ја има својата премиера од септември. Во меѓувреме, ќе одвоиме и некој викенд за Охрид, кој го чувствуваме како втор дом. Потоа планирам со семејството да одам во Турција, што ни е омилена дестинација на сите. Луѓето се љубезни, цените пристапни и на крај - имаат ...
  | | веќе видена | слични

  Александар Петровиќ (36) се враќа на тренерското место во МЗТ Скопје. Петровиќ се најавуваше како тренер на прилепскиот клуб Ултимејт баскет, но таа екипа нема да игра во Првата лига и затоа го ослободи тренерот што на почетокот од минатата сезона го водеше Свислајон Пелистер. Пред да замине во битолскиот тим, Петровиќ пет сезони го водеше МЗТ, период во кој стана миленик на навивачите на клубот од Аеродром. - Со Петровиќ треба да ги имаме завршните преговори, но можам да потврдам со голема веројатност дека тој ќе биде новиот тренер на тимот. Не влегувавме во преговори со него додека не го ослободија од Прилеп. Ние имаме листа на потенцијални засилувања, Петровиќ си има своја, и треба да ги споредиме и да се договориме. Во преговори сме со Јане Петровски, Мухамед Тачи, Кирил Николовски, кои сакаме да ги задржиме, Мирослав Деспотовиќ и Бојан Николовски имаат договори. Ќе видиме, според буџетот, какви принови можеме да ангажираме. По завршувањето на преодниот рок за домашни играчи, ќе размислуваме за странци ...
  | | веќе видена | слични

  Најуспешниот македонски продуцент на електронска и на филмска музика, Кирил Џајковски и италијанската диџеј-легенда Александар Роботник ќе бидат главните ѕвезди на првото издание на еднодневен фестивал за електронска музика - „Фонетика“, што ќе се одржи на 2 август на струшката плажа „Изгрев. На настанот што е во организација на промоторската агенција „Баланс“, почнувајќи од 20 часот, па се до 8 наутро, свој сет ќе имаат легендарните хип-хоп артисти САФ во својот полн состав и диџеите Мирко Попов, Марјан Стојановиќ, Томи Бојаџи, Флудер, Александар Мисковски и Роботек. Идејата на „Фонетика музички фестивал“, како што велат организаторите, е „на неколку сцени во еден ден музичките и уметничките умови на свој начин да ја изразат својата креативна слобода“. „Фонетика“ ќе има својата мини-промотивна турнеја низ Македонија, на која публиката ќе може да се забавува на сетовите на Марјан Стојановиќ, Томи Бојаџи и Александар Мишковски. Организаторите на овој настан за посетителите обезбедија подарок - цеде со осум ...
  | | веќе видена | слични

  Споменикот на цар Самоил ќе биде поставен пред ресторанот „Дал мет фу“

  Скулптури на ајдутскиот водач Карпош и на гемиџиите се две нови спомен-обележја кои годинава треба да бидат подигнати во Општина Центар. Предлог-одлуките за нивно подигање денеска треба да бидат усвоени на седница на Советот.Обележјето на Карпош ќе биде поставено на плоштадот Карпошово востание, од левата страна на реката Вардар, покрај Камениот мост. Споменикот на гемиџиите, односно на претставниците на македонската интелигенција заслужни за афирмација на идејата за формирање на македонска држава, ќе биде лоциран на јавна пешачка површина во централното градско подрачје, но точното место не е се уште утврдено. За подигањето на спомениците, како и за нивното управување, заштита и одржување ќе биде одговорна Општина Центар, а иницијативата е на Министерството за култура. За спроведување на постапката за подигање на спомен-обележјата ќе биде именуван одбор, кој ќе распише јавен конкурс за изработка идејните решенија.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Денешните изданија од македонските весници се задржуваат на преговорите со Грција за името, за можните коалиции и за културата...

  ДНЕВНИК објајува дека западни дипломати се заинтересирале за заканите на грчкиот преговарач упатени кон македонскиот колега дека Грција ќе ја блокира Македонија во сите меѓународни институци а и дека ќе имала „и друг тип на проблеми"

  Пак на избори?

  НОВА МАКЕДОНИЈА на насловната објавува текст со наслов „Груевски е за уште едни предвремени избори локалните".

  Весникот пишува дека изборите би се реализирале во октомври откако претходно со двотретинско мнозинство би се променил закнот со што би се овозможило нивно предвремено одржување.

  Околу можните коалицирања, ВРЕМЕ пишува „Сите се гледаат во владата, но не заедно", а ДНЕВНИК објавува дека пред втората рунда преговори за влез во Владата „Ахмети пак бара мултиетничко име".

  Заслужен одмор

  Околу работата на новото собрание, НОВА МАКЕДОНИЈА пишува дека „ако се добри, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот режисер Александар Поповски и наредната театарска сезона ќе продолжи интензивно да работи надвор од Македонија. Во Југословенско драмско позориште во Белград ќе ја поставува „Кандид“, претставата „Диониз“ ќе ја работи во Грац, Австрија, „Брод за кукли“ во Љубљана, а „Еднорог“ во Цеље, Словенија. Најбараниот македонски режисер во странство и во блиска иднина ќе биде без ангажман во сопствената земја. Максималната исполитизираност на културата во Македонија и партиските анонимуси на чело на Министерството за култура се фактите кои Поповски ги наведува како причина за неговото отсуство од домашната сцена. Од Вашето обемно искуство, и дома и надвор, што мислите за културната политика во земјава?
  у Единствено за што можеме да зборуваме е политика во културата, а за тоа ми е преку глава да зборувам и затоа е подобро воопшто да не зборувам, а не можам да не зборувам, бидејќи кај нас се се прави погрешно. Можеме едноставно сите партиски војници да ги поставиме на носечките функции во културата и да ...
  | | веќе видена | слични

  Самитот Русија-ЕУ денеска започна во рускиот град Ханти-Мансијск, каде централна тема ќе биде официјалниот почеток на преговорите за новиот договор за партнерство и соработка меѓу Русија и ЕУ.

  Според најавите од Москва, една од темите на разговори меѓу рускиот претседател Дмитриј Медведев и европските претставници ќе биде и Косово.

  Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко, најавувајќи разговори за Косово на Самитот, изјави дека Москва “разбира оти ЕУ е подготвена да ја преземе дел од одговорноста во регионот“.

  Сепак, смета дека јакнење на нејзиното влијание треба да биде усогласено со Белград и Приштина, и тоа да го одобри ООН.

  Медведев, со раководството на ЕУ ќе се сретне вечерва на неформален состанок, а официјалниот дел на Самитот е в петок.

  Претставници на Кремљ укажаа дека за подготовка на новата спогодба е потребно една година.
  | | веќе видена | слични

  Избрани решенијата за споменици на Ченто и на цар Самуил

  Општинарите од Центар ги избраа идејните решенија според кои ќе се изработат спомен-обележја на Методија Андонов-Ченто ина цар Самуил. Стручната комисија одлучила ликот на Ченто да се работи според решението на Александар Ивановски, а идејното решение на авторот Димитар Филиповски да биде основа за изработка на спомен-обележјето на цар Самуил. Од комисијата информираат дека на конкурсот за спомен-обележје на М.А.Ченто имало седум труда, додека за цар Самуил двојно повеќе. Во извештајот не се наведени детали за термините за конечна изработка на спомен-обележјата, ниту пак каде ќе бидат поставени. Нема ниту информација колку пари Општина Центар ќе издвои за овој проект. Единствено е познато дека тој ќе се реализира по иницијатива на Министерството за култура, а на товар на Општината. (Дс.Т.)
  | | веќе видена | слични

  „Минеко“ како најголем доверител и ја продаде Топилницата на „Метрудхем“

  Славица Ќучукова-Николова

  ВЕЛЕС - Страв и загриженост во Велес по информацијата дека Топилницата и е продадена на фирма за која не се знае ништо и која упорно молчи што ќе прави со фабриката. Велешани стравуваат дека црните облаци пак ќе го обвијат градот. Ова дотолку повеќе што новиот газда „Метрудхем“ се поврзува со „Минеко“, која јасно стави до знаење дека Топилницата ќе проработи. Но, велешани велат дека нема немо да гледаат како нивниот град се уништува и како повторно се нарушува нивното здравје и здравјето на нивните најмили. Зелената коалиција и Одборот за спас на Велес од Топилницата подготвуваат стратегија за одбрана на Велес од загадување ако сопствениците се обидат да ги вклучат печките.

  „Рестартирањето на фабриката ќе придонесе да се појават нови карциноми, аномалии и малформации кај новородените бебиња, повеќе олово во постелките на мајките, нови анемии и проблеми со респираторните патишта“, ...
  | | веќе видена | слични

  Стразбур - Француската сенаторка Жозет Дурио, член на француската парламентарна делегација при Советот на Европа и поранешна претседателка на Мониторинг-комисијата на ПС на СЕ, вели дека е изненадена од изјавите на францускиот претседател Никола Саркози и од неговото застанување на страната на Грција во спорот со името на Република Македонија.

  „Изненадена сум од изјавите од таа природа дадени во странство, во земји кои се наоѓаат во силни емоционални ситуации околу проблемот со името. Потоа, исто така, вчудовидена сум од преземањето на одговорноста да се каже дека постојат нови услови за Македонија на патот кон ЕУ.

  Мислам дека името на земјата најнапред е проблем на Македонија. Никој, освен населението на земјата, не интервенира во изборот на името на земјата. Изборот на своето име е лично и афективно прашање на населението.

  Како член на Парламентарното собрание на Советот на Европа, запозната сум со проблемите околу името кои ја спротивставуваат Македонија со нејзиниот сосед ...
  | | веќе видена | слични

  Отпуштените не добиле никакво известување пред да се најдат нивните имиња на огласната табла во холот на зградата

  Александар Пешев

  Во средата попладне нови 123 вработени беа отпуштени од Македонската радио-телевизија. Станува збор за новинари, дописници, технички секретари, стручни соработници, режисери, техничари и организатори. Од Управниот одбор и синдикатите се уште не знаат зошто вработените добиле отказ и чекаат на одговор на бараната средба со менаџментот. На отпуштените им било објаснето дека се прогласени за технолошки вишок, иако не добиле никакво известување за тоа пред да се најдат нивните имиња на огласната табла во холот на зградата по завршување на работното време.

  „Немаме примено решение за технолошки вишок. Според правилата на службата, треба да добиеме решение. Не знам како ќе се одвиваат работите понатаму“, објаснува еден од вработените кој побара да остане анонимен. Според него, чудно е тоа што менаџментот ја има донесено одлуката за време на штрајк. ...
  | | веќе видена | слични