Албанците

  во

  Амнести интренешнл со многу забелешки за состојбите со човековите права и слободи во Македонија. Катастрофални услови во психијатриските институции, континуирано кршење на човековите права на пациентите. Дискриминација и малтретирање од страна на полицијата и другите власти врз Ромите и Албанците во земјава. Бавен напредок во обвиненијата за воени злосторства и влијание на На пример во Косово има 1820 луѓе кои се исчезнати од крајот на 2010 година или во Македонија каде продолжува неказнувањето на присилното исчезнување на шест лица. извршната власт врз правосудниот систем. Овие се главните забелешки за Македонија во најновиот извештај на Амнести Интернешнал. Заменик директорот за Европа и Централна Азија, Андреа Хубер посочува дека на Балканот се врши континуирано кршење на човековите права и слободи. „Што се однесува на присилното исчезнување, на прв поглед изгледа дека тоа е практика од минатото. Но ако подобро погледнете, тогаш сфаќате дека се работи за континуирано кршење на човековите права. Ширум ...
  | | веќе видена

  ТЕНИС ДЕЈВИС-КУП Македонската тениска репрезентација ќе игра против Андора, денеска, за победа и сигурен пласман во полуфиналето на турнирот од третата европска зона во Дејвис-купот. На централниот терен на ТК Југ од 10 часот се надеваме на рутински триумф, а со мислите ќе бидеме на дербито меѓу Турција и Норвешка. Победникот од тој натпревар ќе ни биде последната пречка в сабота за враќање во втората евро-африканска зона. - Јас би сакал да одиме чекор по чекор и да мислиме само на Андора, а потоа на евентуалното полуфинале. Иако се аутсајдери, Андорците имаат еден солиден тенисер. Останатите се просечни, но не смееме да ги потцениме. Барам од моите избраници да одиграат максимално сериозно. Обично знаеме да потфрлиме против аутсајдерите. Во тенисот навикнавме да играме против силни репрезентации, а во сите спортови на ова поднебје подобро играме против фаворити, отколку со помалите и понеквалитетни репрезентации. Затоа сакам да бидеме внимателни, иако победа за Македонија над Андора е логичен исход - вели ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Политичкиот тандем Радмила Шекеринска - Стево Пендаровски вчера ги брифираше бриселските авторитети за политиката на социјалдемократите во однос на горчливите прашања - името, зачленувањето во НАТО и во ЕУ и проблемот што се создаде околу можното враќање на визниот режим. Шекеринска не е непозната фигура за Брисел. Во нејзината политичка биографија значајно место зазема добивањето на кандидатскиот статус на Македонија за членство во ЕУ што се случи во 2005. Како вицепремиерка за евроинтеграции 2002-2006, во период кога Грција немаше влијание врз македонските подготовки, Шекеринска беше чест гостин во европската политичка престолнина и е познат соговорник на високите претставници на ЕУ. Пендаровски е исто така познато име во бриселските политички кругови. Тој како советник на претседателот Борис Трајковски во безбедносната криза во 2001 имаше клучна улога во неговиот тим што ги водеше разговорите околу смирувањето на кризата. Истата година Пендаровски седеше на жешкото столче при преговорите за составувањето ...
  | | веќе видена

  Од Нова демократија ја изразија загриженоста во врска со “појавата за партизацијата во државните институции која рефлектира и во составот на Изборните Комисии, што не тера да се соменваме дека ова може да влијае и во девијацијата на крајниот резултат на изборите“. “Ако внимателно ги прочитате составите на Изборните Комисии низ целата територија на Македонија, ќе воочите две нешта: 1.Најголемиот број од членовите Албанци на ОИК се вработени во Секретаријатот за Имплементирање на Охридскиот Рамковен Договор и 2. Етничкиот чист состав со Македонци во ОИК со македонско население каде не е наведен ниту еден Албанец и мултиетнички состав на ОИК во албанските населени места каде речиси секаде заменик претседателит на ОИК е Македонец, велат од партијата. Во врска со ангажирањето на вработените во Секретаријатот за Имплементирање на Охридскиот Рамковен Договор, од НД прашуваат “дали се овие администраторите кои со години зимаат плата а не работат?“.
  | | веќе видена

  ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во три изборни единици ги кандидираа истите носители на листи како на изборите во 2008 година. Тие повторно ќе ги мерат силите пред познато гласачко тело Груевски / Шеќеринска Никола Груевски и Радмила Шеќеринска ќе се соочат во Скопје. Зоран Заев од СДСМ повторно е против Зоран Ставрески од ВМРО-ДПМНЕ во четворката. Антонио Милошоски вторпат ќе ги мери силите со Јани Макрадули во реонот на Струга, Охрид и на Кичево. Ова се истите кандидати што беа носители на листите во истите изборни единици, како и на изборите во 2008 година, кога ВМРО-ДПМНЕ убедливо го победи СДСМ. Тогаш, листата на Груевски освои 85.805 гласа, речиси двојно повеќе од листата на Шеќеринска, која доби 41.679 гласа. Во четвртата изборна единица, Ставрески освои 106.660 гласа наспроти 61.981 за Заев. Исходот од ривалството Милошоски - Макрадули беше 77.366 гласа наспроти 39.109 гласа во корист на Милошоски. На 5 јуни, истите носители на листи повторно ќе се соочат во истите изборни единици. Колкави се шансите да го ...
  | | веќе видена

  „Блиц“ (Србија) Албанците прават се’ денешната посета на Борко Стефановиќ, шефот на српскиот преговарачки тим во разговорите со Приштина да ја претстават официјална државна посета и признавање на Косово од страна на Белград, или во спротивно да го вратат од административната граница. Во текстот „Албанците бесни поради доаѓањето на Стефановиќ“, се вели дека атмосферата на Косово пред доаѓањето на првиот српски официјален претставник во Приштина по бомбардирањето до 1999 г. била конфузна и тензична. Косовските политичари и полициските функционери даваат спротивставени изјави за тоа дали е добредојден шефот на српскиот преговарачки тим... „Вечерњи лист“ (Хрватска) На поранешниот хрватски премиер Иво Санадер му се блокираат сметките во Австрија во износ од 14 милиони евра. Како што појаснуваат австриските власти, се деблокираат сметките на Санадер стекнати пред септември 2004 г. од кои се гледа дека тој вложувал во РБА фондовите и во државните обврзници на Австрија и Хрватска . во текстот „Тајната на ...
  | | веќе видена | слични

  Три дена пред распуштањето на собранието, Владата донесе одлука со која се дозволува дистрибуирање на 55 илјади литри нафта, од државните резерви, за градовите кои се населени само со македонци, градови познати како бастиони на ВМРО-ДПМНЕ, обвинуваат од Нова Демократија. „Според нашите информации, горивата од домашните резерви, се поделени на општините Босилево, Демир Хисар, Ресен и Велес. Сите овие општини се водат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. - Оваа дискриминација, која им се прави на албанските општини, најдобро покажува непочитувањето на Груевски кон ДУИ и вистината дека ДУИ функционира како огранок на ВМРО-ДПМНЕ. Ние ја користиме приликата да му порачаме на Груевски да ги држи рацете понастрана од сопственоста која им следува на Албанците, бидејќи на вазалите на ДУИ, им се ближи крајот“, вели Суада Адили, Нова демократија.
  | | веќе видена

  Владата ги дискриминира и понижува Албанците со одлуката што ја донесе 3 дена пред распуштањето на Собранието за дистрибуција на 55.000 литри нафта од државните резерви само за македонски граѓани, како Босилово, Демир Хисар, Ресен и Велес, познати како бастиони на ВМРО-ДПМНЕ, обвини денеска Нова демократија (НД). - Остануваме зачудени со индиферентноста која ја покажува ДУИ за овие одлуки кои ги фаворизираат македонските општини и заобиколувајќи ги жителите Албанци. Затоа, уште еднаш ги прашуваме претставниците на ДУИ, дали се свесни колку скапо ја плаќаат граѓаните Албанци вазалноста и полтроното однесување на Али Ахмети во Владата на Груевски? - праша од Тетово, Кастриот Хаџиреџа, носител на листа на НД во шестата изборна единица. Тој праша дали можеби ДУИ мисли дека не биле доволни стотици милиони евра и на даночните обврзници Албанци „кои се потрошија од страна на оваа досега најантиалбанска Влада за градење на споменици и на цркви, и сега на истата таа Влада да им ги подарат и државните резерви на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ставајќи го на листата на кандидати за пратеници, ДУА го заштити Џезаир Шаќири, алијас командант Хоџа, против кого има судска пресуда. Со молчењето на обвинителството за „Непроштено“, и Даут Реџепи-Лека од истата партија барем засега може да спие мирно. ДУИ ги заштити Хисни Џемаили, обвинет во случајот „Мавровски работници“, и Хајрула Мисини, кој е осомничен за случајот „Липковска брана“ Командант Хоџа има реални шанси да влезе во парламентот Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа од Танушевци, може да се кандидира за пратеник, потврди Државната изборна комисија. ДИК ја потврди кандидатурата и покрај тоа што Шаќири е осуден на 18 месеци затвор за кривично дело киднапирање, а МВР го бара со потерница. Субхи Јакупи, потпретседател на ДИК, изјави дека кандидатурата на Хоџа не е спорна бидејќи второстепен суд не ја потврдил пресудата. - Според законот, не можат да се кандидираат лица што се осудени со правосилна судска одлука на казна затвор над шест месеци или кои веќе се затвореници. Нема потврда дека ...
  | | веќе видена

  Партиите не одолеаја да ги кандидираат успешнитеградоначалници на високи места на пратеничките листи, и покрај тоа што експертите предупредија декаги злоупотребуваат гласовите на граѓаните Ивица Коневски / Изет Меџити / Зоран Заев Седум градоначалници се кандидираат за пратеници, иако имаат уште две години мандат да ги водат општините. Партиите не одолеаја да ги втурнат успешните градоначалници во трката за пратенички мандати, и покрај препораките од експертите тоа да не го прават бидејќи на тој начин го изигруваат гласот на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ на листите стави тројца градоначалници: Ивица Коневски, градоначалник на Аеродром, е на третото место во првата изборна единица, прилепскиот градоначалник Марјан Ристески е на втората позиција во четвртата изборна единица, а неговиот битолски колега Владимир Талески е на добитното второ место во петтата изборна единица. Тие не знаат што по изборите. - Имаме добра соработка со Владата. На локално ниво, јас сум ставен на листа затоа што партијата смета дека ќе ...
  сите 2 | | | веќе видена

  „Дневник“ „Албанците бараат писмени гаранции за влез во владата“ , пишува дека партиите од албанскиот блок нема да бидат дел од новата влада доколку од победничката македонска партија не добијат писмени гаранции дека нивната програма ќе стане дел од владината стратегија. Идниот македонски премиер ќе мора да се соочи со барањата на Албанците, албанскиот јазик да биде втор службен јазик во државата, да има рамномерна распределба на буџетските пари, буџетот да се гласа по Бадентеровиот принцип, како и двојно гласање во судските институции. „Време“ „ВМРО-ДПМНЕ фатена во изборен криминал“, пишува за сторија објавена на телевизијата А1, во која се тврди дека вработени во јавната администрација биле врбувани да обезбедат по 15 гласачи за партијата на власт. Дел од невладините организации, кои ги консултирал весникот, сметаат дека ваквото однесување на ВМРО-ДПМНЕ е скандалозно и недозволиво за една демократска земја. „Нова Македонија“ „Ќе се фалат, ќе се напаѓаат, а најмногу ќе ни ветуваат“, пишува за ...
  | | веќе видена | слични

  Идниот премиер треба да има јасни ставови за барањата за албанскиот јазик да биде втор службен во државата, буџетот да се гласа по Бадентеровиот принцип Партиите од албанскиот блок ДУИ, ДПА, НДП и НД нема да бидат дел од новата влада ако од победничката македонска партија не добијат писмени гаранции дека нивната програма ќе стане дел од владината стратегија. Идниот македонски премиер уште пред да седне во канцеларијата на Илинденска б.б. треба да има јасно дефинирани ставови за барањата за албанскиот јазик да биде втор службен во државата, да има рамномерна распределба на буџетските пари, буџетот да се гласа по Бадентеровиот принцип, како и двојно гласање во судските институции... По промоцијата на клучните барања на партиите на Албанците, како и инсистирањето на тврдите позиции и неподготвеноста за евентуални отстапки, неизбежно се отвора прашањето дали ова е дел од предизборен маркетинг во трката за освојување што е можно поголем број гласови. Досегашното искуство кај албанските гласачи покажа дека ...
  сите 3 | | | веќе видена

  ИМЕР СЛЕМАНИ ПРОФЕСОР НА ПРАВНИОТ ФАКУЛТЕТ НА ДУТ Партиите имаат право да прават приватни партиски журови со предизборните ветувања, но немаат право да не ја спроведат својата платформа кога веќе добиле легитимитет од албанските гласачи - вели Исмаили Како ја оценувате најавата на партиите на Албанците дека нема да станат дел од идната влада ако победникот во македонскиот блок не потпише гаранција за спроведување на нивната платформа? - Причината за тоа има име и презиме, а тоа е феноменот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, односно недовербата на Албанците. Таквото владеење направи голема штета за Македонија и ја продлабочи недовербата кај двата етникума. Клучно е што партиите на Албанците конечно се освестија оти досега тие иако беа дел од власта беа надвор од одлучувањето. Партиите имаат право да прават приватни партиски журеви со предизборните ветувања, но немаат право да не ја спроведат својата платформа кога веќе добиле легитимитет од албанските гласачи. Ако не може формално правно или системски да ја ...
  сите 3 | | | веќе видена

  ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ, УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР Ниту една македонска партија не смее ниту да помисли да потпише таков договор, со кој ќе се надминат рамките на рамковниот договор. Тоа ќе биде директно кршење на Уставот, вели Кекеновски Партиите на Албанците најавуваат дека од победникот од македонскиот блок ќе инсистираат да добијат писмена гаранција дека ќе бидат исполнети нивните барања? - Ниедна македонска партија не смее ниту да помисли да потпише таков договор, со кој ќе се надминат рамките на рамковниот договор. Тоа ќе биде директно кршење на Уставот. Сите прашања врзани со Баденетровиот принцип на гласање и употребата на албанскиот јазик јасно се дефинирани во Уставот. На што би личел Уставниот суд ако воведеме Бадентеров принцип на гласање? Но ВМРО-ДПМНЕ или, пак, СДСМ како евентуални победници заедно со победникот од албанските партии можат да договорат промена на Уставот? - Никој не може да гарантира промена на Уставот, ако нема освоено најмалку 80 пратеника. Партиите на Албанците може да бараат, но ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Одѕивот на гласачите беше околу 50 отсто понизок отколку за локалните избори во неделата (8-ми мај). [Aна Пекмези/SETimes] Зана, 39-годишна Албанка и мајка на две момчиња, чекаше во редица за да гласа во центарот на Тирана во неделата (8-ми мај), верувајќи дека нејзиниот глас е важен. „Еден глас е еден глас, но понекогаш тој е одлучувачки“, рече таа за SETimes . Нејзината свекрва, Ајете, чекајќи да гласа по неа, е позагрижена поради целокупната ситуација. „Се надевам дека нема да има проблеми; не вреди да се караме едни со други за партиите“, вели таа. Локалните избори во неделата се сметаа за голем тест за земјата, која веќе се обидува да надмине повеќе од две години политичка нестабилност. Во понеделник, според извештаите на медиумите, актуелниот градоначалник, претседателот на Социјалистичката партија (СП) Еди Рама, води во градоначалничката трка во Тирана со мала разлика од 1.000 гласа, пред неговиот противкандидат на Демократската партија (ДП), Лулзим Баша. „Победата во Тирана е јасна. Чекаме да ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Се уште не се знае победникот на локалните избори кои вчера се одржаа во Албанија. Бериша задоволен од европскиот тек на изборите, Рама се смета за победник, Македонците во очекување. По жешката изборна кампања, во која, според полицијата беа регистрирани 64 потешки инциденти, вчерашниот изборен ден, како што соопшти Централната изборна комисија минал без поголеми проблеми. Според претседателот Арбен Ристани правото на глас го оствариле 50,9 отсто од вкупниот брј гласачи. Од изборните штабови на политичките партии се пожалија на повеќе нерегуларности при гласањето, и неколку меѓусебни физички пресметки меѓу членови на демократите и социјалистите. Заради насилство, полицијата според медиумите, привела четири лица. За разлика од изборната кампања која беше одбележана со насилство, самиот ден на гласањето мина помирно, иако беа забележани бројни неправилности. Задоволен од изборниот процес, лидерот на демократите и актуелен премиер Сали Бериша, по затворањето на гласачките места, истиот го оцени како мирен ...
  сите 37 | | | веќе видена

  „Приклучи се, вреди!“ е слоганот со кој лидерот на Нова демократија, Имер Селмани, во саботата, на промоцијата на изборната програма и на кандидатите за пратеници, ги повика Албанците да го поддржат на претстојните парламентарни избори. Селмани е сигурен дека ќе победи на овие избори, а на гласачите им вети уставни реформи за реафирмирање на вредностите на Охридскиот договор и воспоставување консензуална демократија. - Нашиот пат нуди јасна визија, која покажува дека оваа земја има господар, а тој господар се и Албанците во Македонија. Ние не ги посетуваме Албанците само за избори. Ние сме секогаш со нив и блиску до нив - порача Селмани. Нова демократија предлага да се официјализира албанскиот јазик како службен јазик во државата, а усвојувањето Буџет, разрешувањето судии, како и изборот на влада и на претседател на Собранието да се прави според Бадентеровиот принцип. Партијата на Селмани, во својата изборна програма, предвидува буџет од две милијарди евра за четиригодишниот мандат. Од нив, една милијарда би ...
  | | веќе видена

  „Блиц“ (Србија) Србите набавуваат кокаин, а Албанците го продаваат, пишува весникот во текстот со наслов „ Нашите криминалци на чело на балканската мафија“. Криминалците од Србија биле водечки во балканските групи кои организирале транспорт и набавка на кокаинот од Јужна Америка за Европа, а имињата на некои водечки мафијаши допрва ќе бидат откриени, пишува натаму весникот. „Вечерњи лист“ (Хрватска) „Месечно во Хрватска се затвораат околу 500 млечни фирми “ е насловот на текстот во кој весникот пишува за „млекоцидот“ во оваа земја. Само во 2010 година, пишува натаму весникот, производството паднало за 54 милиони литри, а наназад две години дури за 12 проценти. „Дневник“ (Бугарија) Грција е на пат да побара повторно финансиска помош од Европската унија (ЕУ), откако земјата не може да си обезбеди пристап за финансирање од пазарот на капитал во следните две години, а антикризните мерки засега не го даваат саканиот резултат, пишува весникот во текстот со наслов „Грција е на пат да побара нова помош ...
  | | веќе видена | слични

  ШТО НОСАТ НОВИТЕ ПРАТЕНИЧКИ ЛИСТИ Начинот на кој беа избрани кандидатите за пратеници во повеќето од партиите укажува дека тие и на овие избори ќе ја пропуштат шансата за своја внатрешна демократизација, сметаат експертите Партиските лидери до максимумот ги искористија својата моќ и влијанието во партиите при составувањето на пратеничките листи за да имаат лојални кандидати. Оттаму, не треба да зачудуваат расколите и незадоволството што се појавија како реакција на досегашните пратеници и други високи партиски функционери за кои не се најде место на листите. Сето тоа укажува дека македонските партии с` уште функционираат по принцип на недемократски „султан-партии“. Ова оценка произлегува од експертските анализи на случувањата во партиите и начините на кои се составуваа кандидатските листи. Со ова, според експертите, големи се шансите партиите да ја пропуштат и оваа изборна шанса за унапредување на внатрепартиската демократија. Односно, наместо истакнувањето нови кадри да донесе освежување, модернизација и ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Во албанскиот блок исто така има неизбежни пратеници, кои потоа слабо доаѓаат во собраниските клупи Лидерите на партиите, освен што го имаат крајниот збор за тоа кој од сопартијците ќе седне во пратеничките клупи, повеќето од нив во Собранието тераат повеќе мандати, иако малкумина вистинските битки ги водат во законодавниот дом. Куриозитет и во новиот парламентарен состав ќе бидат претседателите на партии и пратениците Тито Петковски и Љубисав Иванов-Ѕинго, зашто во Собранието во континуитет се од првиот парламентарен состав од 1991 година, по осамостојувањето на Македонија. Во новиот, седми по ред парламентарен состав, на Ѕинго и Петковски друштво им откажа Стојан Андов, кој се повлече. На Собранието има намера да му се врати и Нано Ружин, кој беше пратеник од СДСМ во 1994-1998 на СДСМ, а сега е кандидат на ЛДП. Од вториот собраниски состав, среќата повторно да стане пратеник ќе си ја испроба Сејфедин Харуни, и тогаш и сега ги брани боите на ПДП. За разлика од него, од вториот пратенички состав до најновиот ...
  | | веќе видена