Албанците

  во

  Албанските кандидати имаат консензус за смена на името Жестоки реакции на студентите предизвика кандидатот за претседател Имер Селмани, кој поради партиски обврски си замина од трибината на Институтот за демократија, на која учествуваа и кандидатите на ДУИ и на ДПА, Агрон Буџаку и Мируше Хоџа. Така наместо дебата за намалување на напнатоста пред изборите во албанскиот блок, имаше дијалог меѓу Буџаку и Хоџа. И покрај обидите на организаторот да ја намали напнатоста, не прекинаа обвинувањата на студентите до претседателските кандидати за тоа која партија повеќе им наштетила на Албанците, а Селмани беше оквалификуван и како додворувач на Македонците. Тројцата кандидати истакнаа дека изборите мора да бидат фер и демократски, бидејќи тоа е еден од условите за интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО. Тие се согласија и дека е потребно брзо решение на проблемот со името за земјава да стане дел од европското семејство. Побараа внатрешен консензус за ново име кое нема да навлегува во идентитетот на Македонците, но ...
  | | веќе видена | слични

  Партиите го користат секој ден за да ги убедат граѓаните на Македонија да го дадат својот глас токму за нив на претседателските и локалните избори на 22 март. И овојпат не заостанаа митинзите и ветувањата низ градовите во земјата.

  Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

  Кандидатот за градоначалник Зоран Алексов ја заслужува довербата на штипјани, бидејќи тој е еден од највредните и најчесните, како директор на Централниот регистар на Македонија од 80-то место го донесе помеѓу 10-те во Европа, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на синоќешниот митинг на градскиот плоштад во Штип.

  Груевски истакна дека во изминатите години програмата „Преродба во 100 чекори“ се реализира, а потврда за тоа е и отворањето на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

  Алексов вети дека ќе ги ги реализира проектите кои граѓаните сами ги имаат понудено за општина Штип, кои, како што кажа, се реални и не се празни ветувања.

  Претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов пред штипјани истакна ...
  | | веќе видена | слични

  Партиите го користат секој ден за да ги убедат граѓаните на Македонија да го дадат својот глас токму за нив на претседателските и локалните избори на 22 март. И овојпат не заостанаа митинзите и ветувањата низ градовите во земјата. Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип Кандидатот за градоначалник Зоран Алексов ја заслужува довербата на штипјани, бидејќи тој е еден од највредните и најчесните, како директор на Централниот регистар на Македонија од 80-то место го донесе помеѓу 10-те во Европа, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на синоќешниот митинг на градскиот плоштад во Штип. Груевски истакна дека во изминатите години програмата „Преродба во 100 чекори“ се реализира, а потврда за тоа е и отворањето на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Алексов вети дека ќе ги ги реализира проектите кои граѓаните сами ги имаат понудено за општина Штип, кои, како што кажа, се реални и не се празни ветувања. Претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов пред штипјани истакна дека вчерашната одлука на Европарламентот за ...
  | | веќе видена | слични

  Албанските кандидати имаат консензус за смена на името

  Жестоки реакции на студентите предизвика кандидатот за претседател Имер Селмани, кој поради партиски обврски си замина од трибината на Институтот за демократија, на која учествуваа и кандидатите на ДУИ и на ДПА, Агрон Буџаку и Мируше Хоџа. Така наместо дебата за намалување на напнатоста пред изборите во албанскиот блок, имаше дијалог меѓу Буџаку и Хоџа. И покрај обидите на организаторот да ја намали напнатоста, не прекинаа обвинувањата на студентите до претседателските кандидати за тоа која партија повеќе им наштетила на Албанците, а Селмани беше оквалификуван и како додворувач на Македонците.

  Тројцата кандидати истакнаа дека изборите мора да бидат фер и демократски, бидејќи тоа е еден од условите за интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО. Тие се согласија и дека е потребно брзо решение на проблемот со името за земјава да стане дел од европското семејство. Побараа внатрешен консензус за ново име кое нема да навлегува во идентитетот ...
  | | веќе видена | слични

  13.03.2009, 18:23ПРЕПУКУВАЊА на претседателските кандидати Се заострува изборната кампања Реториката на претседателските кандидати добива на жестина во последната недела од изборната кампања. Нано Ружин денеска категорично ги отфрли тврдењата на Ѓорѓе Иванов дека тој му помогнал да ги собере потребните 10.000 потписи за кандидатурата.Иванов засега не коментира, но синоќа од Валандово порача дека оние кои зборуваат за изолација, веројатно изолацијата е само во нивните глави.Жесток говор со критики упати и Фрчкоски од Штип.Во албанскиот политички блок, кампањата засега оди мирно, со повремени меѓусебни обвинувања.Селмани е убеден дека Албанците не треба да ја чекаат 2014-тата за да имаат Албанец претседател.ДУИ е партија со визија и само ние можеме да ги водиме процесите напред, оценува Буџаку.ДПА синоќа беше во Дебар, а Љубе Бошкоски во Неготино. marjan.nikolovski@sitel.com.mk
  | | веќе видена | слични

  Визна либерализација и брз влез на Македонија во ЕУ и во НАТО вети лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на завчерашниот предизборен митинг во Тетово. - Во 2001 година рековме дека ќе има рамноправни граѓани и дека сите заедно ќе одиме во обединета Европа. Ќе се потрудам што поскоро да се приклучиме кон нашите соседи во процесот на евроатлантско интегрирање - нагласи Агрон Буџаку, претседателски кандидат од оваа партија. ДУИ ги одржува своите ветувања, а за тоа, според Ахмети, сведочат делата што партијата ги реализира во годините на власт. - Никогаш не сме го изневериле народот, како што тоа го направија некои. Изминативе седум години сме единствената партија што ги обедини Албанците - напомена Ахмети.
  | | веќе видена | слични

  Учениците-Албанци ги бојкотираат часовите по македонски јазик во средното техничко училиште „Нико Нестор“ во Струга. Тоа го правеле зашто учениците-Македонци инсистирале на етничко-јазични смени во училиштето во кое вакви смени има од 10 март.

  - Ако Македонците не сакаат да учат со нас во мешани смени, тогаш ние ќе ја бојкотираме наставата и професорите по македонски јазик - вели ученик во втора година.Директорката на „Нико Нестор“, Маре Савеска потенцира дека наставата по македонски јазик не ја посетуваат само три класа.

  - Правиме се во наредните денови да го надминеме овој проблем. Бојкотот не е масовен - вели Савеска.Таа додава дека нема други проблеми во функционирањето на наставниот процес.Етничките смени во струшките училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ почнаа да функционираат на 10 март по договорот што го постигнаа претставниците на Владата, локалната самоуправа и раководствата на двете училишта за надминување на проблемите кои траеја подолго време. Проблемите беа предизвикани ...
  | | веќе видена | слични

  Албанците воСтруга ги бојкотираат часовите по македонски јазикУчениците-Албанци ги бојкотираат часовите по македонски јазик во средното техничко училиште „Нико Нестор“ во Струга. Тоа го правеле зашто учениците-Македонци инсистирале на етничко-јазични смени во училиштето во кое вакви смени има од 10 март. - Ако Македонците не сакаат да учат со нас во мешани смени, тогаш ние ќе ја бојкотираме наставата и професорите по македонски јазик - вели ученик во втора година.Директорката на „Нико Нестор“, Маре Савеска потенцира дека наставата по македонски јазик не ја посетуваат само три класа.- Правиме се' во наредните денови да го надминеме овој проблем. Бојкотот не е масовен - вели Савеска.Таа додава дека нема други проблеми во функционирањето на наставниот процес.Етничките смени во струшките училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ почнаа да функционираат на 10 март по договорот што го постигнаа претставниците на Владата, локалната самоуправа и раководствата на двете училишта за надминување на проблемите кои траеја ...
  | | веќе видена | слични

  Од паланка, последниве децении Тетово го измени ликот и израсна во модерен градски центар. Освен ликот, се сменија и навиките, менталитетите на неговите жители кои потекнувајќи од различно верско или етничко потекло влијаеа и едни врз други.

  СЛУШАЈТЕ ГО ПРИЛОГОТ

  Мешавина од луѓе, навики, менталитети: вака денес изгледа Тетово. Ако до пред пет децении одлика на градот бил мирен, маалски живот, денес Тетово доживува економски, инфраструктурни, сообраќајни, образовни, културни промени.

  Сите новини ги носат луѓето, кои во текот на децениите заеднички живот влијаат и врз градот, но и едни врз други. Мирко Видоески е претседател на литературниот клуб „Кирил Пејчиновиќ“:

  -„Наглата индустријализација на Тетово, со доселување на луѓе од руралните средини, и со масовно доселување кое почна после 60-те, 70-те години на луѓе од други предели од бивша Југославија со свои сваќања, со свои поинакви цивилизациски кодови, со поинаков менталитет, култура, кои што, на некој начин го ...
  | | веќе видена | слични

  БиБиСи на македонски објавува серија за промените во Албанија. Колку се гради, како напредува туризмот, како се патува? И каква е атмосферата во земјата по поканата за членство во НАТО? Билјана Георгиевска се обиде да открие повеќе патувајќи низ средишните делови од Албанија.

  СЛУШАЈТЕ ЈА РЕПОРТАЖАТА

  Како до морето?

  На граничниот премин Ќафасан, рано наутро, оваа пролет, немаше многу возила ниту луѓе кои пеш ја минуваат границата меѓу Македонија и Албанија.

  Немав проблеми околу виза. Со мојот македонски пасош платив само едно евро такса, што граничните служби не го побараа од мојот сопатник, етнички Албанци со ист пасош како мојот.

  „Па добредојдовме во Албанија“. Бункерите се првата глетка која ќе го шокира погледот на човек кој не стапнал претходно на албанско тло. Вкопани во ридовите, некаде обраснати со зеленило, со отвор завртен во насока на можниот напаѓач, однадвор.

  „Барем некој да не нападнеше за сите тие децении", велат Албанците на кои им ...
  | | веќе видена | слични

  ДПА се борела и ќе се бори за правото на Албанците да имаат свои духовни и научни институции во Македонија.

  Ова на вчерашниот митинг, на жителите на Доброште им го порача Мируше Хоџа, кандидатот за претседател од ДПА.

  „Долго време немавме наши институции за развојот на културата, науката, образованието, не ни дозволуваа да ги формираме. како пример можам да го истакнам Институтот за духовно наследство на Албанците. Долго време се боревме да го реализираме, но неретко се случува нашите идеи да се саботираат“, рече Мируше Хоџа, кандидат за претседател од ДПА.

  „Ќе ги дозволат со закон, но нема да ги поддржуваат материјално, или пак, некои политичари вршат опструкции, но ДПА стои на ветувањата“, додаде Хоџа.

  На митингот, разрешување на социјалните и инфраструктурните проблеми вети кандидатот за градоначалник на општина Теарце, Селајдин Беадини.

  „Локалната самоуправа не треба да се грижи само за патиштата и осветлувањето, туку и за социјалниот аспект на жителите. ...
  | | веќе видена | слични

  ДПА се борела и ќе се бори за правото на Албанците да имаат свои духовни и научни институции во Македонија. Ова на вчерашниот митинг, на жителите на Доброште им го порача Мируше Хоџа, кандидатот за претседател од ДПА. „Долго време немавме наши институции за развојот на културата, науката, образованието, не ни дозволуваа да ги формираме. како пример можам да го истакнам Институтот за духовно наследство на Албанците. Долго време се боревме да го реализираме, но неретко се случува нашите идеи да се саботираат“, рече Мируше Хоџа, кандидат за претседател од ДПА. „Ќе ги дозволат со закон, но нема да ги поддржуваат материјално, или пак, некои политичари вршат опструкции, но ДПА стои на ветувањата“, додаде Хоџа. На митингот, разрешување на социјалните и инфраструктурните проблеми вети кандидатот за градоначалник на општина Теарце, Селајдин Беадини. „Локалната самоуправа не треба да се грижи само за патиштата и осветлувањето, туку и за социјалниот аспект на жителите. Ние ги трпиме последиците од досегашното ...
  | | веќе видена | слични

  Дали Тодор Александров и Венко Марковски биле Бугари, предавници на македонската кауза или трагични историски ликови што работеле за доброто на Македонија? Кои се Лазар Соколов, Владимир Полежина или Кирил Петрушев, на пример? Дали треба да ги има во учебниците по историја и што треба да пишува до нивните имиња? Зошто се уште никој не побара рехабилитација на Ристо Шишков, иако и посмртно и неговото име влезе во изборната кампања?

  Политиката удри црни печати врз илјадници личности од историјата, револуционерни и културни дејци од илинденскиот период, од периодот меѓу двете светски војни, но и по Втората светска војна. Стигмата врз нивните семејства се протега до денес, предрасудите се влечат низ историските читанки, а партиите ги валкаат нивните имиња во изборната кампања.

  Такво беше на пример обвинувањето дека актерот Петар Арсовски своевремено го кодошел својот колега Ристо Шишков.

  Македонија ќе мора да ги откопа гробовите на репресираните за идејата за македонска ...
  | | веќе видена | слични

  Нашите првични процени за изборниот процес се во согласност со привремениот извештај објавен од Мисијата на ОДИХР,кој беше претп азливо позитивен, вели Хереро

  Правото на поединецот да учествува на слободни и фер избори е неприкосновено, а притисоците и заплашувањето од политичките партии или од политичките активисти не може да се толерира. Досега забележавме само минорни инциденти што по бројност се значително во помал број во споредба со изборите во 2008 година, истакнува во интервју за „Дневник“ Хозе Луис Хереро, амбасадор на Мисијата на ОБСЕ во Македонија.

  Ваша екселенцијо, една од вашите први големи задачи ќе бидат претседателските и локалните избори што ќе се одржат на 22 март. Дали е подготвен тимот на ОБСЕ ОДИХР да ги заврши овие задачи и дали имате специјален план како да ги набљудувате овие многу битни избори?

  - Набљудувачката мисија на ОБСЕ е долгорочна мисија и е сосема поинаква од мандатот на Мисијата на ОДИХР, која е тука ексклузивно да го набљудува изборниот ...
  | | веќе видена | слични

  Хозе Луис Хереро, амбасадор на ОБСЕ во Македонија Демократските стандарди мора да се исполнат Нашите првични процени за изборниот процес се во согласност со привремениот извештај објавен од Мисијата на ОДИХР,кој беше претпазливо позитивен, вели Хереро Правото на поединецот да учествува на слободни и фер избори е неприкосновено, а притисоците и заплашувањето од политичките партии или од политичките активисти не може да се толерира. Досега забележавме само минорни инциденти што по бројност се значително во помал број во споредба со изборите во 2008 година, истакнува во интервју за „Дневник“ Хозе Луис Хереро, амбасадор на Мисијата на ОБСЕ во Македонија. * Ваша екселенцијо, една од вашите први големи задачи ќе бидат претседателските и локалните избори што ќе се одржат на 22 март. Дали е подготвен тимот на ОБСЕ/ОДИХР да ги заврши овие задачи и дали имате специјален план како да ги набљудувате овие многу битни избори? - Набљудувачката мисија на ОБСЕ е долгорочна мисија и е сосема поинаква од мандатот на Мисијата ...
  | | веќе видена | слични

  Кога јас го создавав ВМРО, тие што сега го водат гледаа цртани филмови, но најстрашно од се е што уште живеат во нив, вака го почна својот говор синоќа пред велешани независниот кандидат за претседател Љубе Бошкоски.

  Тие ме обвинуваат дека сум соработувал со СДСМ, а токму нивните двајца потпретседатели се поранешни СДСМ-овци, рече Бошкоски.

  „Еден друг нивен кандидат со кого извршија класичен упад во мојата партија, кандидат од СДСМ за кандидат за претседател од ВМРО“, вели Бошкоски.

  Власта бесрамно ни ја проверува крвта, за да видела колку сме биле антички или славјански Македонци, а народот крв нема од сиромаштијата во која го втурнаа.

  Затоа, ако ја добијам вашата доверба, ќе направам се да ја видам мојата земја просперитетна, богата и стабилна, рече Бошкоски.

  „Со привлекувањето на странскиот капитал, ќе и ги отворат вратите ширум на Македонија за влез на капитал, притоа не барајќи дали тоа е капитал од Јпонија, каде што ги имам најсилните и најголемите ...
  | | веќе видена | слични

  Кога јас го создавав ВМРО, тие што сега го водат гледаа цртани филмови, но најстрашно од се е што уште живеат во нив, вака го почна својот говор синоќа пред велешани независниот кандидат за претседател Љубе Бошкоски. Тие ме обвинуваат дека сум соработувал со СДСМ, а токму нивните двајца потпретседатели се поранешни СДСМ-овци, рече Бошкоски. „Еден друг нивен кандидат со кого извршија класичен упад во мојата партија, кандидат од СДСМ за кандидат за претседател од ВМРО“, вели Бошкоски. Власта бесрамно ни ја проверува крвта, за да видела колку сме биле антички или славјански Македонци, а народот крв нема од сиромаштијата во која го втурнаа. Затоа, ако ја добијам вашата доверба, ќе направам се да ја видам мојата земја просперитетна, богата и стабилна, рече Бошкоски. „Со привлекувањето на странскиот капитал, ќе и ги отворат вратите ширум на Македонија за влез на капитал, притоа не барајќи дали тоа е капитал од Јпонија, каде што ги имам најсилните и најголемите шанси“, изјави Љубе Бошкоски. Имам визија, имам ...
  | | веќе видена | слични

  Дали Тодор Александров и Венко Марковски биле Бугари, предавници на македонската кауза или трагични историски ликови што работеле за доброто на Македонија? Кои се Лазар Соколов, Владимир Полежина или Кирил Петрушев, на пример? Дали треба да ги има во учебниците по историја и што треба да пишува до нивните имиња? Зошто с& 232; уште никој не побара рехабилитација на Ристо Шишков, иако и посмртно и неговото име влезе во изборната кампања?

  Политиката удри црни печати врз илјадници личности од историјата, револуцио­нер­ни и културни дејци од илинденскиот период, од периодот меѓу двете светски војни, но и по Втората светска војна. Стигмата врз нивните семејства се протега до денес, предрасудите се влечат низ историските читанки, а партиите ги валкаат нивните имиња во изборната кампања.

  Такво беше на пример обвинувањето дека актерот Петар Арсовски своевремено го кодошел својот колега Ристо Шишков.

  Македонија ќе мора да ги откопа гробовите на репресираните за идејата за ...
  | | веќе видена | слични

  Во некои градови ќе се води крајно неизвесна и драматична битка за освојување на градоначалничкото место. Сите партии се свесни за своите слаби точки на овие избори.

  ВМРО-ДПМНЕ стравува само за Струмица, додека опозицијата за Кочани, Штип, Центар, Аеродром, Карпош, Велес и Виница. ДУИ стравува од Руфи Османи во Гостивар и Фијат Цановски во Струга.

  Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека најнеизвесно ќе биде во Струмица, каде што нивната кандидатка Силвана Бонева ќе се соочи со Зоран Заев, в.д. лидер на СДСМ. За евентуалната победа на Бонева, како што вели директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, од пресудно значење ќе бидат чесноста и посветеноста на работата.

  За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската СДСМ истакнува неколку места во кои ќе се води интересна битка за градоначалничката позиција. Кочани, Штип, скопските општини Центар и Аеродром се местата за кои во оваа партија сметаат дека со ВМРО-ДПМНЕ ќе водат интересна борба за градоначалничките места. ...
  | | веќе видена | слични

  Косовската влада во соработка со германско-австрискиот КФОР во јули минатата година тајно закопала неколку стотина српски мртви тела во околината на Призрен на локацијата Ајдучка чешма, пишува весникот „Курир“. Станува збор за жртви на трговија со органи кои биле ископани од северот на Албанија и префрлувани на територијата на Косово за да се сокријат доказите за ова монструозно злосторство, открил доверлив извор за „Курир“. Имено како маска за целата акција помогнала и медиумската бука и масовните протести на Албанците поради доаѓањето на две цистерни со опасни хемикалии од Иран. Цистерните дошле преку Македонија и граничниот премин Генерал Јанковиќ, а наводно овие 70 тони отпад требало да се уништат во Трепча. Повеќенеделните протести на Албанците ги предводел лично Бајрам Реџепи, градоначалникот на јужниот дел на Косовска Митровица и бивши премиер на Косово. Според тврдењето на изворот, во тоа време во околината на Призрен префрлени се два шлепери со бугарски регистрации кои пренесувале тела на Срби и ...
  | | веќе видена | слични