Албанците

  во

  Албанската опозициска Демократска партија одлучи да преземе екстремен чекор кој води кон длабока институционална криза, со откажување на пратеничките мандати. ...
  сите 143 | | | веќе видена

  Разликите и недоразбирањата се големи помеѓу двете земји. Тоа го покажа дебатата на претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ за време ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Многу Албанци од Косово беа принудени да ги напуштат своите огништа за да се спасат од масакрот во војната во 1999. Деца, жени и старци ја поминаа границата ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети утре напладне во Клубот на пратениците ќе се сретнат, по што ќе се знае дали разговорите ќе продолжат и со ...
  сите 222 | | | веќе видена

  Со денови гори трската меѓу Калишта и Струга, а засега никој не реагира. Екологистите стравуваат дека се подготвува терен за нова урбанизација на заштитетното ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Претседателите на партиите СДСМ и ДУИ од владината коалиција, Зоран Заев и Али Ахмети утре околу пладне ќе се сретнат во Клубот на пратениците и ќе договараат ...
  сите 222 | | | веќе видена

  Претседателите на партиите СДСМ и ДУИ од владината коалиција, Зоран Заев и Али Ахмети утре околу пладне ќе се сретнат во Клубот на пратениците и ќе договараат ...
  сите 222 | | | веќе видена

  САД продолжуваат со дипломатскиот притисок на Белград и Приштина повторно да седнат на преговарачка маса и да се вратат на дијалогот за решавање на косовсото ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на сите Албанци им ја честиташе годишнината од независноста на Косово, информираат од оваа партија. „11-годишнината од независноста ...
  сите 222 | | | веќе видена

  Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на сите Албанци им ја честиташе годишнината од независноста на Косово, информираат од оваа партија. „11-годишнината од независноста ...
  сите 222 | | | веќе видена

  11-та годишнина на независноста на Република Косово ја наоѓа најновата држава во Европа пред завршните предизвици за градење на државноста, рече во честитката ...
  сите 222 | | | веќе видена

  Лидерот на Албанците на Северна Македонија, испрати честитка до сите Албанци по повод 11 години од независноста на Косово. "11-та годишнина на независноста од ...
  сите 222 | | | веќе видена

  Никола Димитров е најчестата личност што дел од медиумите на албански јазик ја анализираат, главно како „неподобен кандидат“ за гласачите Албанци за ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Српскиот претседател Александар Вучиќ „не е многу оптимистичен” дека годинава ќе биде можно да се постигне договор со Приштина за нормализирање на односите. ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Во Струга опозицијата избира меѓу девет кандидати за претседател на претстојните избори. Пред скоро еден час почна гласањето а делегатите ќе треба да се ...
  сите 99 | | | веќе видена

  Интегрален текст од обраќање Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани членови на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани ...
  сите 53 | | | веќе видена

  Српскиот претседател Александар Вучиќ „не е многу оптимистичен” дека оваа година ќе биде можно да се постигне договор со Приштина за нормализирање на односите. ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се обрати пред присутните делегати на партиската Конвенција на која се бира кандидатот за претседател на ...
  сите 53 | | | веќе видена

  Под мотото „За честита Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга ја почна конвенцијата за избор на кандидат за претседател на државата за претстојните избори ...
  сите 53 | | | веќе видена