Албанци

  во

  Хашкото обвинителството побара 12 години затвор за Љубе Бошкоски и 15 Јохан Тарчуловски, кои се товарат за лична и командна одговорност околу акцијата на македонските безбедносни сили во селото Љуботен, на 12 август 2001година

  Обвинителството наведе дека поранешниот министер за внатрешни работи Бошкоски не истражил и не казнил седум убиства, сурово постапување со 36 етнички Албанци и безобзирно уништување на 14 куќи.

  Утре одбраната на обвинетите треба да ги изнесе завршните зборови.

  Претходно, одбраната на Бошкоски и Тарчуловски најави дека Обвинителството не понудило докази за нивна вина во случајот Љуботен и во завршните зборови ќе побара судскиот совет да изрече ослободителна пресуда.

  Хашкиот процес „Љуботен почна на 16 април 2007 година. Сослушани беа вкупно 64 сведоци на обвинителството и одбраната, а во списите беа заведени преку 1,000 доказни предмети. крај ил
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот премиер Сали Бериша го отфрли повикот за независна истрага на тврдењата дека на крајот од војната на Косово биле грабнувани Срби и убивани од албански герилци, а нивните органи продавани.

  Истрагата ја побара групата за заштита на човековите права Хјуман Рајтс Воч.

  Во нејзината книга „Лов: Воените криминалци и јас", поранешната обвинителка на Судот на Обединетите Нации за воени злосторства Карла Дел Понте вели дека по крајот на војната во 1999-тата, косовските Албанци одвеле до триста луѓе, повеќето Срби, во куќа во северна Албанија, каде лекарите ги извадиле нивни органи.

  Поранешниот обвинител ги засновува нејзините тврдења на извештаите на, како што ги нарече, веродостојни новинари.

  Хјуман Рајтс воч сега вели дека ги видел новинарските интервјуа со седумина членови на Ослободителната војска на Косово. Албанскиот премиер Сали Бериша за БиБиСи рече дека домашни и странски обвинители не нашле докази за тврдењата.

  Портпарол на Обединетите Нации рече ...
  | | веќе видена | слични

  Управата за заштита на спомениците на културата подготвува кривична пријава

  Катерина Богоева

  Куќата на Јашар бег Кумбараџи во општината Чаир во Скопје, споменик на културата под привремена заштита, која завчера градоначалникот Изет Меџити без дозвола на Управата за заштита на културното наследство ја прогласи за музеј на ОНА и каде започнаа да се одвиваат и градежни работи за санација, повторно по пауза од неколку месеци не соочи со непочитувањето на постојните законски прописи.

  Директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман, вчера изјави дека за самоволното однесување врз споменикот на културата веќе се информирани надлежните министерства за култура и транспорт и врски и дека се подготвува кривична пријава за непочитување на постојните законски прописи.

  „Во ред е што општината Чаир сака да ја заштити куќата и да отвори музеј, но сето тоа треба да се одвива во рамките на актуелните законски прописи, а не според обичајното право. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Четири или пет члена на семејството се туткаат во четири квадрати. Со социјална помош од 1.800 денари се „крпи“ секој месец. Тоа е сликата од колективните центри и од приватните сместувалишта во Куманово. Раселените Македонци и Срби од липковските села Матејче, Опае и Ропаљце ја почнуваат осмата година далеку од своите одамна разурнати огништа. Велат дека не се знае точниот број на раселените. Некои не го дочекаа враќањето дома, некои добија и принови во центрите. Во Колективниот центар „Ку-Ба“, далеку од родното огниште во Матејче, без никакви услови за нормален живот, го сретнавме Небојша Аврамовиќ. Неговото семејство тешко преживува од социјалната помош, но верува дека еден ден ќе се обнови нивниот дом во Матејче. Се надеваме и сонуваме за нашето враќање. Да не е надежта, не знам како ќе преживеевме сиве години - вели Небојша.Многумина починаа поради нарушување на здравјето и тагата за изгубените домови. Многу деца се родија во колективните центри. Сепак, велат дека им е монотоно. Овие седум години ни ...
  | | веќе видена | слични

  Седум години по конфликтот во 2001 година, мотелот „Бриони наместо симбол на соживот е симбол на немоќта Македонија да функционира како правна држава. Наместо обнова на објектот,што бизначело владеење на правото и спроведување на судските одлуки, седум години неговите сопственици се соочуваат со блокади од најнизок вид и закани дека тоа нема да се случи никогаш. Мотелот, кој по три недели од потпишувањето на Рамковниот договор беше разурнат и монстроузно беа разнесени двајцата работници Светислав Трпковски и Боге Илиевски, немо сведочи дека за вистински соживот и за доверба помеѓу двете најголеми етнички заедници треба многу повеќе толеранција отколку декларативни изјави на политичките врхушки. Поразна е пораката што ја праќа локалниот челник на ДУИ и градоначалник на Брвеница, Џелил Рамадани, дека тој и жителите Албанци нема да дозволат реконструкција на објектот иако сопствениците имаат дозвола. Иронијата да биде поголема, изминативе седум години, бесправно, без каков било документ или со дозволи набавени ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај предупредувањето од Управата за заштита на културното наследство, градоначалникот на Чаир ќе врши реконструкција на куќата на Јашар бег на Бит пазар и од неа ќе прави Музеј на ОНА.

  Директорот на Управата, Паско Кузман, укажал веќе дека објектот е заштитен со закон и дека општината не може да реконструира на своја рака и без дозвола.

  Според градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, работите ќе отпочнат, затоа што долго време од надлежните не добиле никаков одговор на нивното барање.

  „Не можам да го сфатам господинот Паско Кузман, од каде толкава аверзија кон албанските вредности, кога според некои информации и според некои кажувања, и тој самиот има албанско потекло“, изјави Изет Меџити, градоначалник на општина Чаир.

  Отпочнувањето на реконструкцијата на музејот ја означи лидерот на поранешната ОНА, а сега на ДУИ, Али Ахмети. Али Ахмети

  Според него, Музејот на слободата е посветен на сите Албанци и нивната историјата, од Призренската лига до конфликтот ...
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот премиер Сали Бериша даде интервју за БиБиСи,во кое прво беше прашан дали ќе реагира или ќе демантира откако Хјуманс Рајт Воч денеска ја повика Албанија да отвори независна истрага по наводите на поранешната главна обвинителка на Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг Карла Дел Понте во врска со исчезнувањата на над 400 срби по војната на Косово, а за дел од нив таа тврди дека се однесени некаде во северна Албанија.

  „Сефкупно, со сите докази има повеќе од 1 500 млади Aлбанци кои се исчезнати во Србија. Ова е работа која многу загрижува. Спред она што знам, бидејќи додека беше конфликтот, Албанија беше многу блиска и соработуваше со НАТО земјите и собираше докази за меѓународниот суд за воени злосторства и му помагаше на судот во сите истраги и знам дека дека ќе има обвинувања за скриени гробови на срби некаде во Албанија. Дефинитивно се спроведе многу исцрпна и домашна и меѓународна истрага. И докажа дека се лажни и ниеден доказ не е најден.

  БиБиСи: Значи велите дека не е ...
  | | веќе видена | слични

  По изборите треба да се почитува волјата на мнозинството Албанци во Македонија и таа да се одрази при градењето на идната владина коалиција, изјави Али Ахмети, претседател на ДУИ, во интервју за Радио Слободна Европа. - Очекувам многу нешта да се сменат и да не се повтори тоа што се случи во 2006 година. Не прејудицирам кој ќе победи, но праведно би било волјата на мнозинството на заедницата да се почитува. Само на таков начин ќе градиме одржлива политичка стабилност и нема да ни се повтори она што ни се случуваше во изминатите 18 месеци во Собранието - рече Ахмети. Тој порачува дека за доброто на целата држава изборите треба да бидат слободни, фер и демократски. - Главната одговорност за овие избори ја има самиот Груевски, заедно со неговите партнери од коалицијата - вели Ахмети.
  | | веќе видена | слични

  Само тие што се преплашени од демократските настани како што се изборите, само тие што свесно прифатиле и се согласиле дабидат во инфериорна и маргинализирана позиција, сакаат на својот народ да му го одземаат и единствениот ден кога граѓанинот е сам свој господар - денот на изборите

  Неколку дена пред официјалниот почеток на предизборната кампања се профилираа и политичките идеи што ќе ги промовираат партиите на овие избори. Во рамките на македонскиот блок политички партии јасна е дистинкцијата помеѓу две поголеми политички опции што ќе се соочуваат на овие избори. Во албанскиот блок на партии политичкото профилирање е од порано завршена работа, само што за политичко профилирање тешко може да се дебатира, кога оружените инциденти се главна вест и политичката дебата се сведува на нивно коментирање, осудување или правдање.Доколку е фрлена бомба во приватната куќа на кандидат за пратеник на политичка партија, доколку се пука од автоматско оружје во угостителски објекти само затоа што гости биле ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот македонски композитор и музичар Никола Коџобашија, неодамна престојуваше во Битола, каде што со екипа од Велика Британија и од Ирска, работеше на нов драмски проект со Народниот театар. Моментно е актуелен со новиот албум The Most Of Now. Причината за неодамнешниот престој во Македонија е поканата за соработка од Сашо Огненовски и Цветан Стојановски од битолскиот театар. Коџобашија долго време размислувал за проект што, како што вели, сакал да биде „суштински домашен, а сепак универзален“. Одлучивме тоа да биде нов и извонреден текст на познатиот ирски драмски писател Колин Тиван, кој подоцна Богомил Ѓузел го преточи во брилијантен препев. Изборот произлегува од долгогодишната соработка и дружење со Колин Тиван. Со него, изминативе седум години, меѓу другото поставивме многу „Грци“ меѓу кои Еврипидовите „Баханалии“ во Националниот театар во Лондон со сер Питер Хол и сер Харисон Бртвисл, а потоа ја работевме неговата „Ефигенија“. Остана потребата да се сработи средниот став од оваа т.н. „Македонска ...
  | | веќе видена | слични

  Ахмети очекува да се почитува изборната волја на Албанците

  Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека очекува по изборите да се почитува волјата на мнозинството Албанци во Македонија и таа да се одрази во претставувањето на нивните интереси при градењето на новите коалиции.

  „Очекувам многу нешта да се сменат и да не се повтори тоа што се случи во 2006 година. Очекувам сега да имаме коректен и праведен однос. Не прејудицирам кој ќе победи, но праведно би било волјата на мнозинството на заедницата, секако, да се почитува, зашто само на таков начин ќе градиме одржлива политичка стабилност и нема да ни се повтори она што ни се случуваше во изминатите 18 месеци во Собранието на Македонија. Ако ни се случи 2006 година уште еднаш, тогаш престанува смислата зошто кај Албанците да постојат две или три политички партии или зошто тогаш Албанците да гласаат. Мислам дека нема да се повтори тоа, затоа што по осумнаесет месеци или по една година пак ќе имаме ...
  | | веќе видена | слични

  Бериша изјави дека планира да ги отвори тајните досиеја, иако се знае дека постојат големи празнини

  ТИРАНА Како што се менуваа времињата така се менуваа и ставовите на Неџмие Хоџа, вдовица на сталинистичкиот лидер на Албанија и траен симбол на 40-годишната изолација на земјата.

  Хоџа (88), која во деведесеттите години на минатиот век мина пет години во затвор откако беше обвинета за проневера на јавни фондови како претседател на Марксистичко-ленинистичкиот институт во Тирана, стана задоцнет поддржувач на Албанија за членство во НАТО.

  „Искуството ми покажа дека е тешко за малите земји да преживеат. Без разлика дали сакате или не, треба да ја прифатите поддршката од големите сили“, вели таа. „Албанија треба да се движи во насока на Запад, кон НАТО и кон ЕУ“.

  Таа не се извини за суровоста на режимот на Енвер Хоџа, посочувајќи само дека тогаш имало „одредени претерувања“ во политиката, како што е на пример одлуката да се изградат 700.000 бетонски бункери низ целата земја ...
  | | веќе видена | слични

  Ако на овие избори има инциденти, сигурно е дека ние ќе се оддалечиме од НАТО и од ЕУ, бидејќи да се има слободни, демократски и фер избори е еден од главните услови за да се биде дел од НАТО и ЕУ.

  Ова во интервју за Радио Слободна Европа го изјави претседателот на Демократската унија на Албанците, Али Ахмети.

  Од претстојните парламентарни избори, тој очекува коректен и праведен однос во правец на почитување на волјата на мнозинството граѓани Албанци во Македонија.

  „Јас не прејудицирам кој ќе победи, но праведно би било волјата на мнозинството на заедницата секако да се почитува, зашто само на таков начин ние ќе градиме одржлива политичка стабилност и нема да ни се повтори она што ни се случуваше во изминатите 18 месеци во Собранието на Македонија“, смета Ахмети.

  Според лидерот на ДУИ, „ако се случи 2006-та уште еднаш, тогаш престанува смислата зошто кај Албанците да постојат две или три политички партии, или зошто тогаш Албанците да гласаат“.

  Ахмети ...
  | | веќе видена | слични

  Ако на овие избори има инциденти, сигурно е дека ние ќе се оддалечиме од НАТО и од Европската унија(ЕУ), бидејќи да се има слободни, демократски и фер избори е еден од главните услови за да се биде дел од НАТО и ЕУ.

  Ова во интервју за Радио Слободна Европа го изјави претседателот на Демократската унија на Албанците (ДУИ), Али Ахмети.

  Од престојните парламентарни избори, тој очекува коректен и праведен однос во правец на почитување на волјата на мнозинството граѓани Албанци во Македонија.

  „Јас не прејудицирам кој ќе победи, но праведно би било волјата на мнозинството на заедницата секако да се почитува, зашто само на таков начин ние ќе градиме одржлива политичка стабилност и нема да ни се повтори она што ни се случуваше во изминатите 18 месеци во Собранието на Македонија“, смета Ахмети.

  Според лидерот на ДУИ, „ако се случи 2006-та уште еднаш, тогаш престанува смислата зошто кај Албанците да постојат две или три политички партии, или зошто тогаш Албанците да ...
  | | веќе видена | слични

  Обвинителството на Хашкиот трибунал ќе се жали на ослободителната пресуда на поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Рамуш Харадинај, во предвидениот рок од 30 дена, соопшти Трибуналот.
  Судскиот совет на Трибуналот на 3 април го ослободи поранешниот премиер на Косово од сите обвиненија за воени злосторства, вклучувајќи ги и обвинувањата за злоупотребување, силување и убиства на косовски Срби и на Албанци во 1998 година.
  Обвинителството бараше 25-годишна казна за Харадинај и поинакви пресуди за другите двајцата обвинети - Идриз Балаја, кој исто така е ослободен, и Лахи Брахимаја, кој е осуден на шест години затвор.
  Ваквите пресуди предизвикаа огромно незадоволство кај јавноста во Србија, по што највисоките српски официјални лица му ја пренесоа на главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц во текот на неговата прва посета на Белград на 17 април.
  Брамерц во текот на посетата во Белград изјави дека Обвинителството не е задоволно со ослободителната пресуда за ...
  | | веќе видена | слични

  Валентина Ѓоргиевска

  Денеска, во 12 часот истекува рокот до кога Македонската телевизија треба да ги исполни усните барања на менаџерот Емин Гаџа, кој пред нив, како организатори на патувањето на нашите евровизиски претставници Адријан, Тамара и Врчак на Евровизија во Белград, пред два дена постави неколку барања. Главното барање упатено до одговорните од МТВ е да му покажат дека обезбедиле пари за хотелското сместување, за пропагандниот материјал (4.000 цедеа и дивидија) , за скапите костими и за хонорари од по илјада евра на тројцата учесници и за тројцата танчари. Во спротивно, Емин е категоричен дека својот пулен и син Адријан Гаџа ќе го повлече од учество. - Од денот кога триото победи на домашниот избор, вложувам максимална енергија и напори да обезбедиме се што треба. Се договаравме со агенцијата „Њу момент“ да ја спроведе целата маркетиншка кампања, а јас обезбедив спонзор кој вложуваше 140.000 евра, но МТВ го одби. Најдов друг кој беше подготвен да вложи 120.000 евра, но и него го одбија, ...
  | | веќе видена | слични

  Обвинителството на МКТЈ поднесе жалба за ослободувањето на Харадинај

  02 05 2008 Поднесувајќи жалба за делови од ослободителната пресуда за тројца поранешни членови на Ослободителната војска на Косово, вклучително и поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, обвинителите на ОН во петокот повикаа на повторно судење по шест точки од обвинението за воени злосторства.

  (AП, ДПА, Б92 - 02 05 08; AП, АФП, ВОА, Б92, Балкан инсајт - 01 05 08; Ројтерс, ББС, СЕНС, МКТЈ - 03 04 08)

  Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај влегува во судницата да ја слушне својата пресуда во Хашкиот трибунал за воени злосторства во Југославија на 3-ти април. Getty Images

  Обвинителите на ОН во петокот (2-ри мај) поднесоа жалба за делови од ослободителната пресуда за поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај и двајца други поранешни членови на Ослободителната војска на Косово.

  Еден месец по судењето, тие побараа од судиите на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија ...
  | | веќе видена | слични

  Бериша се состана со водачот на Албанците во Македонија

  02 05 2008

  ТИРАНА, Албанија -- Премиерот Сали Бериша во четвртокот (1-ви мај) во Тирана се состана со Мендух Тачи, водачот на Демократската партија на Албанците во Македонија. Тие разговараа за престојните избори таму. Бериша ги повика етничките Албанци да се погрижат за мирен и демократски изборен процес, додека Тачи го увери дека неговата партија се залага за избори што ќе ги исполнат сите европски стандарди. Тој, исто така, му честиташе на Бериша за неодамнешната покана за членство на Албанија во НАТО, потврдувајќи дека иднината на балканските земји е НАТО и ЕУ.

  Во другите вести од четвртокот, албанската влада објави дека ќе скрати 600 работни места во две министерства во обид да го намали буџетот. Набљудувачите очекуваат кратење во Министерството за образование и Министерството за социјални работи, транспорт и телекомуникации. (Шекули - 02 05 08; Балканвеб, Топ-ченал - 01
  | | веќе видена | слични

  Обвинителството на Хашкиот трибунал ќе се жали на ослободителната пресуда на поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Хардинај, во предвидениот рок од 30 дена, соопшти Трибуналот.

  Судскиот совет на Трибуналот, поранешниот премиер на Косово и командант на некогашната ОВК Рамуш Харадинај на 3-ти април го ослободи од сите обвиненија за воени злосторства, вклучувајќи ги и обвинувањата за злоставување, силување и убиства на косовски Срби и Албанци во 1998 година.

  Обвинителството бараше 25 годишна казна за Харадинај и за уште двајцата обвинети - Идриз Балаја, кој исто така е ослободен, и Лахи Брахимаја, кој е осуден на шест години затвор.

  Ваквите пресуди предизвикаа огромно незадоволство кај јавноста во Србија, по што највисоките српски официјални лица му ја пренесоа на главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц во текот на неговата прва посета на Белград на 17 април.

  Брамерц во текот на посетата во Белград во средината на април изјави дека ...
  | | веќе видена | слични

  Владата ниту ги потврдува ниту ги демантира предизборните ветувања на лидерот на ДПА, Мендух Тачи за вработувања Албанци според планот за правична застапеност

  Почна да се спроведува првата фаза од акцискиот план за вработување на околу 5.000 Албанци во државните институции, како дел од „мартовскиот договор“ помеѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДПА Мендух Тачи, тврдат во ДПА. Во тек е вработување на 2.390 Албанци, а според Адриатик Имери, портпарол на ДПА, наскоро ќе почне да се реализира и втората фаза, со која треба да бидат вработени уште 2.000 Албанци. И додека Тачи на сите предизборни средби со граѓаните гарантира дека според акцискиот план за правична застапеност ќе бидат вработени 5.000 Албанци, во Владата ниту ги потврдуваат ниту ги демантираат новите вработувања.

  КОГА НЕМА ИМЕ И ПРЕЗИМЕ

  - Уште на 17 април побаравме од Владата да ни одговори дали се точни наводите во дневниот печат за нови 5.000 вработувања во државната администрација и дали е тоа предвидено со ...
  | | веќе видена | слични