Ајачио

  во

  Во својата клупска кариера Симовски настапуваше за Југохром Скопје, Лирија Жеровјане, четири сезони во белгискиот Авербоде, ги бранеше боите на француските ...
  сите 3 | | | веќе видена

  На денешен ден 5 мај 2019 1821.- На островот Света Елена умрел Наполеон Бонапарта, француски император и војсководец. Во 1804 година бил крунисан за император. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во целата фудбалска кариера не даде ниту еден гол, а играше како напаѓач. Тој е најголемиот измамник во историјата на фудбалот. Со шарм и трикови, како главно ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Приказната е прилично стара и веројатно ја знаете, новост е тоа што за овој човек е снимен и – ДОКУМЕНТАРЕЦ! Голем дел од фудбалските фанови сигурно ја знаат, но мораме да започнеме отпочеток па доколку во некој случај не знаете за што станува збор еве прилика да се запознете со НАЈГОЛЕМИОТ ИЗМАМНИК ВО ИСТОРИЈАТА НА ФУДБАЛОТ! Карлос Енрике Каисер е најголемиот измамник во најважната споредна работа во светот. Тој е Бразилец кој во текот на својата кариера од 20 години не постигнал ниту еден погодок, бидејќи фудбалски талент тој воопшто и немал. Оваа приказна датира од почетокот на осумедесетите години на минатиот век, кога Каисер се дружел со големи фудбалери како Ромарио, Едмундо и слични ѕвезди од Бразил. Кога неговите другари ќе потпишеле договор, ги убедувале соптвениците на клубовите да го доведат „талентираниот“ Каисер. Тој би добил договор од три месеци. Пристигнувал во клубот каде што би му биле потребни неколку недели да се прилагоди. После еден месец би дошол на тренинг, а потоа веднаш ќе се ...
  | | веќе видена

  Приказната е прилично стара и веројатно ја знаете, новост е тоа што за овој човек е снимен и – ДОКУМЕНТАРЕЦ! Голем дел од фудбалските фанови сигурно ја знаат, но мораме да започнеме отпочеток па доколку во некој случај не знаете за што станува збор еве прилика да се запознете со НАЈГОЛЕМИОТ ИЗМАМНИК ВО ИСТОРИЈАТА НА ФУДБАЛОТ! Карлос Енрике Каисер е најголемиот измамник во најважната споредна работа во светот. Тој е Бразилец кој во текот на својата кариера од 20 години не постигнал ниту еден погодок, бидејќи фудбалски талент тој воопшто и немал. Оваа приказна датира од почетокот на осумедесетите години на минатиот век, кога Каисер се дружел со големи фудбалери како Ромарио, Едмундо и слични ѕвезди од Бразил. Кога неговите другари ќе потпишеле договор, ги убедувале соптвениците на клубовите да го доведат „талентираниот“ Каисер. Тој би добил договор од три месеци. Пристигнувал во клубот каде што би му биле потребни неколку недели да се прилагоди. После еден месец би дошол на тренинг, а потоа веднаш ќе се ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Голманот Гиљермо Очоа е еден од најзаслужните за победата на Мексико над Германија. Што претставува најголема сензација засега на Светското првенство во Русија. Очоа блескаше и пред налетот на актуелниот светски шампион ја сочува својата мрежа, а „сомбреросите“ победија со 1:0. Очоа во очите на јавноста влезе минатото Светско првенство во Бразил, кога беше јунак во мечот со домаќините. Мексико тогаш одигра без голови со фаворизираниот Бразил и подоцна поминаа во осминафиналето. Интересно е дека и двата натпревари, тој со Бразил и овој со Гераманија се одиграни на ист ден, на 17-ти јуни. Одличниот голман за време на Мундијалот во Бразил стана познат по својата аномалија, тој има 6 прсти на едната рака. За него се прават посебни ракавица. Тој во 2014 година од француски Ајачио замина во Малага, а од 2017 година е голман на белгиски Стандард.
  сите 8 | | | веќе видена

  Брокерот бр.1 за онлајн обложување со неколку предлози ќе ви помогне да се одлучите што да одиграте денес. Тулуз – Ајачио тип: 1 (Победа на домаќинот) Во реваншот од бараж натпреварот за влез во првата француска лига се среќаваат екипите на Тулуз и Ајачио. На првата средба домаќините забележаа убедлива победа од 3-0, тогаш како гости, па веќе го имаат речиси обезбедено останувањето во најквалитетното француско првенство. Екипата на Тулуз е квалитативно многу подобра во споредба со својот противник, а податок за тоа е статистиката од првиот натпревар, каде што ја имаа целосната контрола и на резултатот и на играта. На денешниот натпревар, треба само да го потврдат останувањето во најдоброто француско друштво, а најдобар начин за тоа е победа пред домашните навивачи. Наш предлог тип е победа на Тулуз на овој натпревар. Генк – Варегем тип: 1 (Победа на домаќинот) Во бараж натпреварот во белгиската лига за пласман во Лигата на Европа за следната година се среќаваат екипите на Генк и Варегем. Додека Генк ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Надежите на славниот корзикански клуб Ајачио дека ќе се врати во француската Лига 1 добија силен удар, откако на првиот меч од баражот за опстанок, тие загубија со 0:3 на „домашен“ терен. Ајачио доби забрана да го игра првиот меч на својот стадион, откако во текот на викендот, навивачите и играчите на Ле Авр беа нападнати на Корзика со извици: „Валкани Французи“. Француската федерација одлучи првиот меч да се игра на „неутрален“ терен на стадионот „Мосон“ во Монпелје. Без поддршката на фанатичните навивачи, Ајачио загуби со 0:3, и пред ревашнот, речиси е сигурно дека Тулуз останува во елитата. Градел, Жулиен и Сангојо го решија мечот од 45. до 65. минута за убедлива предност на Тулуз.
  сите 2 | | | веќе видена

  Нашата редакција и денес ќе им помогне на љубителите на обложувањето со неколку предлог типови од он-лајн обложувалницата Coinbet24.com Алесандриа – Фералписао 1 Плеј-оф натпревар за пласман во повисок ранг во кој домаќинот е фаворит за победа. Во првиот натпревар Алесандрија победи на гости со 2:3, па веќе си ја олесни работата. Меѓутоа домаќините се во одлична форма и имаат само еден пораз на последните 10 меча, притоа има многу ефикасен напад. Веруваме дека победата не би требало да биде доведена во прашање, па нашиот предлог е Тип 1, а коефициентот според Coinbet24 изнесува 1.76 Ајачио – Тулуз 2 Плеј-оф натпевар кој ќе го одреди последниот падник во Лига 1. Се игра еден натпревар на неутрален терен и Тулуз е фаворит. Квалитетот е несомненено на страната на Тулуз и веруваме дека ќе успее да го задржи своето место во елитата. Нашиот предлог е Тип 2, а коефициентот според Coinbet24 изнесува 2.24 Зулте Верегем – Локерен 4+ Плеј-оф натпревар за пласман во Лига Европа во кој домаќинот е голем фаворит. Зулте е ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Францускиот второлигаш Ајачио избори финале на плеј-офот за пласман во Лига 1 откако го елиминира Ле Авр. Но натпреварот имаше чуден тек затоа што е решен на пенали, во кои судијата покажа четири црвени картон и необичен пенал. Во 108 минута кога гостите беа во напад и откако не ја реализирале шансата, а топката останала во игра, домашниот играч Матје Котадур одлучил да се расправа со судијата. А арбитарот ја прекина играта и покажа пенал. Чудна ситуација но се е според правилата. Пред две години е воведено правило според кое секој физички напад на судијата се казнува со црвен картон и слободен удар за другата екипа, односно пенал ако контактот на играчот со судијата се во шеснаесетникот.
  сите 2 | | | веќе видена

  Францускиот второлигаш Ајачио се избори за финале во плеј-офот за влез во првата француска лига откако во вчерашниот натпревар после пенали го исфрли Ле Авр. Контроверзниот натпревар после 120 минути игра заврши 2:2, а домаќинот славеше после подоброто изведување на пенали 5:3. Ајачио поведе во 17 минута преку Гимберт, Матет изедначи во 36 минута, истиот играч ги доведе гостите во водство во 111 минута после веројатно најчудниот пенал во историјата. Имено, во 108 минута гостите беа во напад и промашија добра прилика. Топката се уште беше во игра, но откако се одбранија, играчот на домаќините Матје Коутадер во шеснанесетникот прво му се доближи на судијата, а потоа со рамото и го турна. Поради тоа главниот судија Франк Шнеидер го прекина натпреварот, досуди пенал и го исклучи Коутадер. Играчот на Ле Авр, Жан-Филипе Матет го погоди пеналот, но потоа ги провоцираше домашните навивачи поради што фудбалерот на Ајачио Саинати го удри во лице. Настана тепачка на теренот, доделен беше црвен картон за Метет, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Францускиот второлигаш Ајачио се избори за финале во плеј-офот за влез во првата француска лига откако во вчерашниот натпревар после пенали го исфрли Ле Авр. Контроверзниот натпревар после 120 минути игра заврши 2:2, а домаќинот славеше после подоброто изведување на пенали 5:3. Ајачио поведе во 17 минута преку Гимберт, Матет изедначи во 36 минута, истиот играч ги доведе гостите во водство во 111 минута после веројатно најчудниот пенал во историјата. Имено, во 108 минута гостите беа во напад и промашија добра прилика. Топката се уште беше во игра, но откако се одбранија, играчот на домаќините Матје Коутадер во шеснанесетникот прво му се доближи на судијата, а потоа со рамото и го турна. Поради тоа главниот судија Франк Шнеидер го прекина натпреварот, досуди пенал и го исклучи Коутадер. Играчот на Ле Авр, Жан-Филипе Матет го погоди пеналот, но потоа ги провоцираше домашните навивачи поради што фудбалерот на Ајачио Саинати го удри во лице. Настана тепачка на теренот, доделен црвен картон за Метет, Саинати и ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Хаос во Франција! Натпреварот од плеј-офот за влез во француската Лига помеѓу Ајачио и Ле Авр која требаше да се одигра вечерва е одложена поради нападот на автобусот кој го превзуваше тимот на Ле Авр. Навивачите на Ајачио со пиротехнички средства успеаа да го оштетат автобусот толку што гостите не успеаа да стигнат до стадионот. Иако фудбалерите на домаќинот ги убедуваа своите колеги да излезат на терен и да го одиграат натпреварот играчите на Ле Авр одбија да ги слушаат и одлучија да не играат. „Очекувавме жесток пречек, но на вакво нешто не можевме ниту да замислиме“, порачаа од клубот. A partida entre Ajaccio – Le Havre pelo Play-off de acesso a Ligue 1 foi adiada. Torcedores do Ajaccio impediram que o ônibus do Le Havre chegasse ao Stade François Coty. pic.twitter.com/Wic4VCXvfv — Flavio Kavalo (@FlavinhoKavalo) May 18, 2018 Хаос пред плеј-оф натпреварот за влез во Лига 1: Хлигани го нападнаа автобусот на гостите – натпреварот се одложи!
  сите 3 | | | веќе видена

  Борбата за пласман помеѓу најдобрите во најдобрите пет лиги влегува во завршницата, а во продолжение ви пренесуваме како стојат работите низ Европа. Доколку ги погледнеме табелите на во второто по ранг натпреварување во Англија, Шпанија, Германија, Италија и Франција ќе видиме дека само еден клуб до сега го официјализирал својот пласман во повисок ранг, но има и такви кои се на чекор од истата цел. Да започнеме од англиски Чемпиошип каде што Вулверхемптон на три кола пред крајот си обезбеди место во Премиер лигата. Трикратниот шампион на Англија се враќа во елитата после шест години. До втората позиција која обезбедува директен пласман најбликсу е Кардиф, додека Фулам и Астон Вила се надеваат на шанса во завршницата. Како што е познато еден клуб ќе обезбеди место преку плеј-офот. Во шпанската Секунда ситуацијата е многу неизвесна. Лидер на табелата е Спортинг Хихон со ист број бодови (64) како и второпласираниот Рајо Ваљекано. Од третата до шестата позиција се наоѓаат Хуеска, Кадиз, Нумансија и Реал Овиедо, ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Низ историјата на фудбалот имало и ќе има многу измами, преваранти и криминалци, но никој не бил како Каисер. Тој без никакво сомнение е најголемата измама која фудбалот некогаш ја има видено. Со шармот и триковите, како главно оружје, би ги натерал големите светски клубови да му понудат договор. Целосното име му е Карлос Енрике Каисер – Бразилец кој сакаше да биде фудбалер без да игра фудбал. Човекот има играно за над 20 клубови, а во неговата колекција не се некои аматерски тимов, напротив великани од типот на Васко де Гама, Фламенго, Флумененсе, Ботафото, потоа француски Ајачио, мексикча Пуебла. Првите чекори на Каисер во измамата било пријателството со големите легенди од 80-година на Бразил, како Ромарио, Едмундо, Ренато Гаучо и со низа друго. Каисер за трансфер во клубовите се изборувал на препорака на овоие славни ѕвезди кои на клубовите каде што ќе потпишеле им велеле дека познаватт млад талентиран играч, кој за мала сума на пари би дошол. Клубовите секако поверувале во зборовите на фудбалските ...
  сите 3 | | | веќе видена