Аиво Орав

  во

  Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски престојуваше во работна посета на Подгорица во рамки на која учествуваше на состанокот ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Кога дојдов лани во септември, првпат по сменувањето на владата, беше убаво да се види дека политичката атмосфера драматично е сменета во однос на претходните години и дека стравот што го имаше во општеството исчезнал. Фала богу, бидејќи тоа беа драматични времиња за македонските граѓани кога страдаа со години, без достоинство, под притисок, со страв од Владата што не беше заинтересирана за унапредување на демократските стандарди и владеењето на правото, што инаку се очекува од земја-кандидат или од која било нормална држава. Сето тоа се промени, вели поранешниот амбасадор на ЕУ, Ерван Фуере, во интервју за МКД.мк.Фуере оценува дека она што е позитивно е дека новата влада ги отвори своите врати и потврди дека тајноста што преовладуваше со претходниот режим, сега е минато. Оваа влада, според него, покажа поголема и подобра транспарентност и акцентот го стави на пристапот до сите политички партии, до опозицијата, и се обидува да изгради консензус. Како многу позитивна работа ја оценува почитта за граѓанското ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Случајот „Актор“ кој вчера го отвори Специјалното Јавно Обвинителство, со кој сомничи функционери за перење на пари, местење на тендер и корупција е веќе оценет како целосно чист од страна на Европската Комисија и нејзините истражувачки тимови, покажуваат документите до кои стигна Република. На вчерашната прес конференција СЈО соопшти дека ја отворило истрагата „Актор“ за изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица. Десет физички и четири правни лица се сомничат за злоупотреби при доделување на тендерот за изградба на делницата долга 28,2 километри. Поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот министер Миле Јанакиески се сомничат дека ја фаворизирале грчката фирма „Актор СА“ на објавениот меѓународен тендер, и покрај тоа што италијанската компанија „Тото“ доставила најповолна понуда за изградба на автопатот. Грчката фирма, идентично како и италијанската „Тото“, според СЈО не го задоволувала критериумот како понудувач да имаат завршено еден проект во вредност од 250 милиони евра. -На тој начин, ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Со оглед на подгревањето на атмосферата за отворање на истрага околу случајот Актор, прашање на време е кога ќе бидат покренати и првите постапки против меѓународни претставници. Според сознанијата на Инфомакс, истражителите ангажирани од СЈО се нашле на голема мака соочени со притисокот да процесуираат уште еден случај поврзан со грчката компанија Актор. Од една страна бил притисокот по секоја цена да се конструира уште еден предмет против поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, а од друга да се изземат од одговорност меѓународните претставници кои учествувале и го мониторирале целиот процес уште од самиот почеток. Првиот дел од сценариото, односно креирањето на случај без докази не им било посебно тешко со оглед на досегашното искуство, но затоа се измачиле како да ги исперат од одговорност меѓународните претставници.Фактичката состојба за случајот говори дека тендерското досие вклучувајќи го и основниот проект беше подготвено од меѓународна компанија, ангажирана согласно насоките на Европската комисија. Уште ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Па, добро бре, луѓе мои, за ова ли се боревме, а? Премиерот Заев да ни е под опасност од руски атентатори, а ваму лидерот на државата Џес Бејли се расшетува и клешти по ток-шоуа. Наместо малку од малку да покаже државничка сила, па да се расшета низ Кремљ ко низ македонски судови и да ги фати за уши тоа Путин, Лавров и преостанатата антицентралнобалканскорепубличка политика, тој фатил да се прави духовит кај нашава Опра и да ни кажува гачки за тоа што си подарувале со Аиво Орав. Па уште нè прави мутави и ни кажува дека не бил он чадорот, ко ние да не знаеме дека чадор може да биде само врнежлив Англичанец, како Гарет на пример. Демек нам не ни е јасно дека Бејли не е чадор, туку сонце, и тоа ново сонце на слободата. А можеби нѐ тестира, а? Да види дали сме свесни дека тој е лично сонцето што нѐ огреа. Ич да не си губи време, па веројатно виде како Жаре сиот беше облеан од неговата сончева насмевка, море до крајот на емисијата ко од солариум да беше излегол. Така што нека не си губи многу време тестирајќи ги ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Пратениците предлагаат етничките Руси родени и израснати во Естонија и таканаречените „неграѓани “ кои не го знаат естонскиот јазик да немаат право на глас на локалните избори што треба да се одржат во октомври Kонзервативната народна партија (ЕKРЕ) од Естонија испрати нацрт-закон до парламентот на земјата со кој се предлага одземање на правото на имигрантите од земјите што не се членки на ЕУ (многу од нив етнички Руси родени и израснати во Естонија) и т.н. „неграѓани“ кои говорат руски јазик да немаат право на глас на локалните избори закажани за октомври, пренесува „Спутник“. Право на глас би имале само граѓани на Естонија и граѓаните на другите земји од ЕУ. Март Хелме, претседател на конзервативците, изјави дека гласачкото право на имигрантите кои не се од ЕУ и на неграѓаните всушност ја влошувало ефикасноста на локалната власт, затоа што недржавјаните гласаат за кандидати кои се непријателски расположени кон домородното население на земјата, пренесува порталот. По распадот на СССР, етничките Руси се ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во ЕУ владее конфузија. Секој си тера на сопствена страна и гледа од аспект на интересот на матичната земја. Ова, барем според странските познавачи на состојбите е најкусиот опис на актуелната ситуација во Унијата. Се покажа ли најдобро ова разногласие во Македонија? Три посети на различни европски челници донесоа и три различни пораки. Едно е јасно, како што се менуваше политичката ориентација на дотичните, но и нивниот статус во институциите на ЕУ, така варираше и кажаното. Дојде и црниот понеделник. Црн за некого и за нечии очекувања. Или, повеќе се пусти желби. За наша среќа, малку се на број, но за несреќа, набиени со толку многу необјаснива омраза и ненаситна жед за моќ и за власт. Ликуваа, предвреме славеа, од радости „пукнаа“, со денови со фанфари го најавуваа, уште малку и црвен тепих ќе му постелеа (иако, за волја на вистината, повеќе милуваат шарен), а се случи неочекуваното. Упс, статива! Доналд Туск предизвика страшен дебакл на силните очекувања и најави што ги пуштија нивните омилени и скапо ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Во ЕУ владее конфузија. Секој си тера на сопствена страна и гледа од аспект на интересот на матичната земја. Ова, барем според странските познавачи на состојбите е најкусиот опис на актуелната ситуација во Унијата. Се покажа ли најдобро ова разногласие во Македонија? Три посети на различни европски челници донесоа и три различни пораки. Едно е јасно, како што се менуваше политичката ориентација на дотичните, но и нивниот статус во институциите на ЕУ, така варираше и кажаното. Дојде и црниот понеделник. Црн за некого и за нечии очекувања. Или, повеќе се пусти желби. За наша среќа, малку се на број, но за несреќа, набиени со толку многу необјаснива омраза и ненаситна жед за моќ и за власт. Ликуваа, предвреме славеа, од радости „пукнаа“, со денови со фанфари го најавуваа, уште малку и црвен тепих ќе му постелеа (иако, за волја на вистината, повеќе милуваат шарен), а се случи неочекуваното. Упс, статива! Доналд Туск предизвика страшен дебакл на силните очекувања и најави што ги пуштија нивните омилени и скапо ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Собранието може да расправа и со месеци и да не донесе ниту една одлука, ако продолжат бескрајните реплики и контрареплики меѓу пратениците од иста или од различни партии. Дебатата како дел од продолжението на конститутивната седница ја почнаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од кои сите се пријавија за збор во врска со првата точка, избор на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања, а потоа нивните партиски колеги им реплицираа и тие одговараа. Од вчера кон дискусијата се приклучија и пратеници од ДУИ и од СДСМ. Иако на пленарните седници со Деловникот е ограничено времето за дискусија на 10 минути за секој пратеник, по три минути за реплика и по една минута за контрареплика, ако сите ги искористат овие временски рамки, со оглед на ограниченото работно време на Собранието, расправата само за првата точка може да трае триесетина дена. Потоа би дошла точката за избор на претседател на Собранието, што ако оди директно на седницата би траела барем толку, а ако треба да се помине процедурата низ ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Членови на ВМРО-ДПМНЕ кои донирале средства за ВМРО-ДПМНЕ денеска на повеќе телевизии и медиуми кои важат за провладини сведочеа дека биле сослушувани од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во врска со донациите кои ги дале за партијата на изборите во 2014 година, со што ги потврдуваат шпекулациите кои кружат извесно време дека ова обвинителство „чепка“ во сметките во власта. Донаторите и самите медиуми ова го оценија како притисок врз владејачката партија пред престојните локални телевизии и зборуваа дека тие биле малтретирани од обвинителите. Се повикуваат голем број членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа тоа ќе наиде на контраефект, затоа што јас како функционер и долгогодишен член на партијата, кај мене желбата е се поголема и поцврста за работа и ќе донирам повеќе средства во самата партија. Исто така и сите членови на ВМРО-ДПМНЕ со ова ќе се обединат и ефектот ќе биде една голема победна за ВМРО-ДПМНЕ на 11 декември, изјавува Ангел Бојаџиев од Штип за повеќе провладини медиуми. Од ...
  сите 11 | | | веќе видена

  На сите им е јасно дека учениците препишуваат за време на спроведувањето на екстерното тестирање. На сите им е јасно и дека наставниците поткажуваат за да се спасат од казнување. На сите им е јасно дека со ова само се создава медиокритетна база во оценувањето. А на Министерството за образование „ич не му чуе“ за ова!Долго ветуваните измени во екстерното тестирање се само козметички?!Измените и дополнувањата на Законот за основно образование и Законот за средно образование беа утврдени на комисиска расправа во Собранието на Република Македонија.Екстерното тестирање наместо од четврто ќе почнува од шесто одделение, а резултатите од тестирањето ќе бидат како додаток на свидетелството, наместо во рамките на свидетелството. Ова се двете поважни измени и дополнувања на законите за основно и за средно образование, кои веќе важат.Од МОН објаснуваат дека иако нема да влијаат на просекот, бодовите од екстерното тестирање ќе имаат значење при уписот на учениците во средните училишта. Ако двајца ученици имаат идентичен ...
  сите 104 | | | веќе видена

  И додека во македонската историја двајцата дипломати ќе се запаметат по своите напори да ја кренат државата која се спона на политичката криза, ние новинарите ќе запамтиме дека Еврорезиденцијата има фин поглед кон Скопје, зидот кон дворот е висок а гаражата во која чекавме конечни изјави брзо се затоплува со плински греалки - добра изолација нема што. А внатре во резиденцијата - нашите посветени политичари со посредство на дипломатите водеа борба за враќање на демократијата во земјава. Ако не било така ќе ни простите за погрешната претпоставка. Новинарските екипи чекајки конечен резултат од неретко маратонските преговори единствено наслушнуваа повишени тонови и викање. Информации се наоѓаа и на социјалните мрежи а двоецот Бејли - Орав навидум активно, популарно кажано, „твитаа“. Но тоа што и двајцата дипломати активно го декларираа беше заложбата Македонија за свое добро да ги возобнови демократските процеси и да се врати на евроатланскиот пат а двајцат активно не потсетуваа дека одговорни за тоа се секако ...
  | | веќе видена

  Дипломатите на САД, пресоналот во амбасадите и нивните семејства во Москва и во уште неколку други европски држави изминатиов период биле цел на малтретирања и заплашувања, како дел од организирана кампања, оркестрирана и систематски спроведувана од руските разузнавачки и безбедносни служби, пишуваше во јуни угледниот американски весник „Вашингтон пост“ . Неодамна и кај нас се појавија и „некролози“ на актуелни и поранешни амбасадори. Тие се само дел во шаренилото на малтретирањата и заплашувањата на кои систематски биле изложени нивните колеги дипломати во Русија и во Европа кои се пожалиле на серија чудни, но многу сериозни малтретирања од претставници на руските тајни служби. Според дописите што амбасадорите на САД ги испраќале во Вашингтон, дел од малтретирањата биле „рутински“: Следење на дипломатите или членови на нивните семејства Непоканети лица се појавувале на настани организирани од нивна страна Новинари биле плаќани да пишуваат негативни написи за нив Лица од руските безбедносни служби ...
  | | веќе видена

  Јануари 15 јануари: Јануари 2016 почна со многу турбуленции на политичката сцена, а во таква неизвесна атмосфера и завршува годинава. Се оживуваше пржинскиот договор, се преговараше до последен здив под покровителство на меѓународната заедница и еврокомесарот Јоханес Хан. 19 јануари: Македонија за првпат доби техничка Влада, а за премиер беше избран Емил Димитриев. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА се договорија изборите да се одржат на 24 април, но СДСМ одлучи да не учествува на изборите и побара тие да се одложат за 5 јуни. 21 јануари: Амбасадорот на ЕУ во Македонија Аиво Орав за првпат излезе јавно и соопшти дека еврокомесарот, европратениците, медијаторот Питер Ванхауте, како и другите дипломати се на удар на закани поради што побара зголемување на нивната безбедност. Февруари: 2 февруари: Конечно постигнат договор за прочистување на избирачкиот список. 12 февруари: Специјалното јавно обвинителство го објави првиот случај наречен "Титаник", при што побара притвор за 8 лица за изборни измами. 23 ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Ова се настаните што ја одбележаа 2016 година1 јануари 2016– Иванов ги посети припадниците на АРМ распоредени на јужната граница.2 јануари 2016– Автобиографии и монографии за светски познати личности, спорт, здраво живеење и исхрана, превод на дела за најпознатите битки и војни во историјата, како и дела од архитектурата и дизајнот се четирите области од новиот проект на Министерството за култура и Владата во рамки на кој беа промовирани 20 дела.4 јануари 2016– Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница со јавно гласање го избрала Добре Јанчев за нов генерален секретар.6 јануари 2016 – Православните христијани го слават Бадник.7 јануари 2016– Православните христијани го слават Рождеството Христово-Божик.9 јануари 2016 – Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата не ја формира Анкетната комисија за скандалот со фабриката за фалсификување на лични карти, пасоши, афери и други документи бидејќи се уште сите пратенички групи не доставиле имиња на пратеници кои ќе бидат нејзини членови. ...
  сите 40 | | | веќе видена