Ахмет Давутоглу

  во

  По насилното изгласување на Законот за употреба на јазиците Обединета македонска дијаспора соопшти дека ги прекинува контактите со Владата. Се обиде ли некој ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Премиерот на Албанија, Еди Рама, на десетгодишнината од независноста излезе со нов предлог, во иднината Албанија и Косово да имаат заеднички претседател, како ...
  сите 116 | | | веќе видена

  Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска оствари средба со поранешниот претседател на 62, 63 и 64-та Влада на Република Турција ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Турција била и ќе биде на врвот на надворешно-политичките приоритети на Македонија. Обемот на странски инвестиции од Турција на Балканот и Македонија е ...
  | | веќе видена

  Македонско-турските политички односи се на највисоко можно ниво и се во духот на традиционалното пријателство, меѓусебното разбирање, толеранција и активна ...
  сите 77 | | | веќе видена

  Здружението на дипломирани студенти од турските универзитети вчера (28.09.2017) во Хотел Мериот Скопје организираше панел дискусија со тема: Перцепцијата на ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска го прими поранешниот претседател на владата на Турција и пратеник, Ахмет Давутоглу. Од двете страни беше ...
  сите 80 | | | веќе видена

  На панел дискусијата беше истакнато дека соработката на културен, економски, политички и академски план е и мора да остане приоритет за доброто на двете ...
  сите 19 | | | веќе видена