Африка

  во

  Потрагата продолжува - авионот на Ер Франс никаде го нема Воени авиони и бродови од Бразил, Франција, Шпанија и Сенегал ноќеска и утрово ја продолжија потрагата низ темните води на Атлантикот во обид да ги пронајдат остатоците од авионот на компанијата Ер Франс кој со 228 патници и членови на екипажот вчера исчезна во силно невреме некаде во Океанот, меѓу Бразил и западниот брег на Африка. Ербас А330 исчезна од радарите по полетувањето од Рио де Женеиро во неделата навечер кон Париз, а последната автоматска порака, за загубата на напојувањето со струја е примена во 4 часот вчера утро, по што нема никакви други информации за локацијата на  авионот. Дури и францускиот претседател Николас Саркозаи изјави вчера дека се мали шансите да се пронајдат преживеани од оваа авионска несреќа. Еден претходен извештај дека се забележани сјајни точки во океанот на рутата на летот 447 од страна на авион на бразилската компанија ТAМ ја насочи потрагата во територијалните води на Сенегал, но без резултати. Доколку никој ...
  | | веќе видена | слични

  „Македонија - вечна“ победи во конкуренција од над 30 кандидати од Европа, Азија и Африка, а организатор на фестивалот е Меѓународниот комитет за туризам. Наградата и‘ беше врачена на Елена Станишева , еден од продуцентите на спотот. „Македонија ја доби првата награда за најдобар туристички спот, позиционирајќи се како земја чија богата историја е покана за туристите. наградите ги додели жирито составено од експерти од Полска, Данска и Австрија, а на церемонијата на врачувањето присуствуваа над 50 гости од целиот свет. Гала вечерта заврши со вечера и забава во замокот во Плок, кој бил стариот главен град на Полска. Иако трае само 60 секунди, спотот „Македонија - вечна“ е резултат на скоро тримесечна макотрпна работа на голема екипа, а по Полска, спотот веќе е поканет на други слични фестивали, меѓу кои и во Португалија, Романија и други земји. Сето ова покажува дека целната група на спотот е погодена и очекуваме ефекти во туризмот во иднина“, изјави Елена Станишева. По повод наградата режисерот Манчевски ...
  | | веќе видена | слични

  Можни остатоци од авионот “Ербас А330“, што вчера исчезна од радарот кај брегот на Бразил, биле воочени на 650 километри североисточно од брегот на земјата, информирало военото воздухопловство на Бразил. Меѓи остатоците кои можат да му припаѓаат на исчезнатиот авион, биле забележани авионски седишта, пренесува “Ројтерс“. Франција и Бразил утринава ја интензивирале потрагата 24 часа по катастрофата. Француската авиокомпанија “Еар Франс“, чиј авион вчера исчезна на летот меѓу Париз и Рио де Жанерио, на семејствата на патници им изразила сочувство. Истата соопштила дека не очекува некој од патниците да биде спасен.  Во авионот се наоѓале 61 француски државјанин, 58 Бразилци и 26 Германци. Се претпоставува дека патничкиот авионот се урнал некаде во Атланскиот Океан со 228 луѓе во него. Претседателот на Франција, Никола Саркози, изјавил дека е ова трагично случување и шансите да се најдат преживеани се многу мали. Според најновите податоци, патниците во Ербазот потекнувале од 32 земји: имало по ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанскиот тренер кој дојде на голема врата во Фенербахче имаше уште една година од договорот со оваа екипа но по слабите резултати минатата сезона и освоеното 4-то место во шампионатот мораше да си замине од Фенербахче. Арагонес дојде во Истанбул откако со својата репрезентација, Шпанија  минатото лето стигна до шампионската титула на ЕП во Австрија и Швајцарија. Се уште не е познато каде  Арагонес ќе ја продолжи кариерата но е сосема сигурно дека ќе има работа ова лето но само како коментатор на шпанската телевизија за средбите кои оваа репрезентација ќе ги игра на Купот на Конфедерации во Јужна Африка. Горе
  | | веќе видена | слични

  Македонските одбојкари на контролни мечеви во Тунис Сашко Ѓ. Димовски Македонската машка одбојкарска репрезентација вчера отпатува за Тунис каде во наредниот период ќе одигра четири натпревари со соодветната селекција на оваа северноафриканска земја. Два од нив ќе бидат официјални, два од затворен тип. Ова е прва и последна репрезентативна акција за оваа година и е во функција на подготовките на нашиот национален тим за квалификациите за ЕП 2011. За неа одбојкарите имаа седумдневни подготовки во Дојран. Таму се работеше на усогласеноста на репрезентацијата, се посвети внимание на физикусот, а се посетуваше и теретана. Стручниот штаб и играчите изразија задоволство од условите за работа што ги имаа на југот на земјата. Селекторот Светислав Пеица го објави и списокот од 12 одбојкари кои отпатуваа за Тунис. Со себе ги поведе Зоран Ѓорѓевски (Работнички Ф.), Ѓоко Јосифов (Работнички), Никола Георгиев (Раднички Крагуевац, Србија), Владо Милев (Џио Струмица), Филип Деспотовски (Ремат Залау, Романија), Јовица ...
  | | веќе видена | слични

  Очајни првите дами во Јужна Африка По инаугурација на претседателот на Јужна Африка, останува вистинската мистерија која со месеци ги преокупираше граѓаните во Јужна Африка - која од жените на Зума ќе биде новата прва дама На списокот на првите дами како Мишел Обама или Карла Бруни-Саркози, деновиве се приклучи Јужноафриканката Сизакеле Кумало. Или можеби тоа ќе биде Номпумело Нтули? Или Тобека Мабхија? Иако на неодамнешните општи избори во Јужна Африка беа искористени сите валкани трикови на жестоката политичка борба, сепак се знаеше дека тие ќе завршат со победата на лидерот на владејачката партија, Јакоб Зума. Но и по неговата инаугурација, останува вистинската мистерија која со месеци ги преокупираше граѓаните во Јужна Африка - која од жените на Зума ќе биде новата прва дама. Зума (67), Зулу-традиционалист, е првиот полигамен претседател на Јужна Африка. Соочен со прашањето за првата дама, портпаролот на Африканскиот национален конгрес (АНК), партијата на Зума, одби да коментира и напомена дека ...
  | | веќе видена | слични

  На гала вечер во Полска врачена првата награда за спотот на Манчевски "Македонија - вечна" најдобар спот На гала вечер во древниот град Плок близу Варшава изминатиов викенд е врачена наградата за најдобар туристички спот за "Македонија - вечна" на Милчо Манчевски, освоена на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови. "Македонија - вечна" победи во конкуренција од над 30 кандидати од Европа, Азија и Африка. Во конкуренцијата меѓу другите беа и кампањите на Индија, Црна Гора, Грција и други. Овој фестивал е од големо значење за туристичката промоција на земјите, а организатор е Меѓународниот комитет за туризам. Наградата на свеченоста во Плок ја прими Елена Станишева, една од продуцентите на спотот. - Македонија ја доби првата награда за најдобар туристички спот, позиционирајќи се како земја чија богата историја е покана за туристите. Наградите ги додели жирито составено од експерти од Полска, Данска и Австрија, а на церемонијата на врачувањето присуствуваа и над 50 гости од целиот свет. ...
  | | веќе видена | слични

  Авион на „Ер Франс“ изгубен над Атлaнтикот Меѓу 228 патници во авионот, имало осум деца, 126 мажи и 82 жени Web Update 13:00, 02.06 - Екипажот на еден француски товарен брод забележал остатоци на површината на Атлантскиот океан, во подрачјето во кое се претпоставува дека се урнал исчезнатиот авион на Ер Франс. Според бразилските медиуми, остатоците кои ги виделе француските морнари се на истото подрачје близу брегот на Сенегал, во кое пилот на бразилската авиокомпанија ТАМ видел остатоци во пламен од исчезнатиот авион со 228 патници и членови на екипажот. Бразилското воено воздухопловство потврди дека екипажот на ТАМ ги известил за информацијата и оти бразилскиот авион во тој момент се наоѓал во подрачје во кое можел да се најде и Ербасот на Ер Франс. (Макфакс) 09:00, 02.06. - Остатоците од авионот на „Ер Франс“, во текот на ноќта и утринава се бараат во водите на Атлантскиот окен, кој по вчерашната несреќа постојано го надлетуваат бразилски, американски и француски воени авиони. „Ербасот“ што ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската репрезентација се подготвува во Охрид Одморот заврши, почнува пеколен режим Македонската фудбалска репрезентација од денеска засилено ги одработува подготовките за квалификацискиот двомеч со Норвешка на 6 и со Исланд на 10 јуни. Тренинзите се одржуваат во Охрид, а по релаксирачкото темпо во првите два дена, интензитетот е се посилен. Поради некомплетноста на екипата и поради завршувањето на првенствата, фудбалерите кои играа викендов добија еден ден одмор, а од денеска селекторот Мирсад Јонуз го почна техничко-тактичкиот дел од подготовките. Во текот на вчерашниот ден пристигнаа Дарко Тасевски и Филип Деспотовски, а се очекуваше доаѓањето и на тандемот од Матерсбург (Австрија), Гоце Седлоски и Илчо Наумовски. - За нас е најбитен здравствениот билтен. Многу зависи од тоа со какви фудбалери ќе влеземе во натпреварите со овие две репрезентации. Добро е што Новески брзо заздравува и според сите анализи на лекарскиот тим ќе биде подготвен за натпреварот со Норвешка. Почнуваме со ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски селектор Мирсад Јонуз има добро искуство со селекцијата на Норвешка, зашто кога беше шеф на младата репрезентација двапати се сретна со скандинавците и двапати ремизираше. Јонуз не планира традицијата да му тргне кон полошо, напротив, планира да ја оствари првата победа против Норвешка, иако сега станува збор за сениорскиот тим.

  По водство на Јонуз тимот на Македонија до 21 година дома ремизираше 1-1, а на гости одигра без голови.

  - Дел од тие, тогашни млади репрезентативци сега се во составот на А тимот. Го познаваме нивниот стил на игра, а од она што го забележав кај нив на мечевите кои ги прегледавме со Германија, Јужна Африка и Холандија е евидентниот пад и непостојаност во играта - вели Јонуз

  Во составот на норвешката селекција најзвучни имиња се Џон Арне Рисе од Рома, Гамст Педерсен од Блекбурн како и Џон Кару од Астон Вила.

  - Нивен најопасен играч е корпулентниот напаѓач на Астон Вила, Џон Кару. За него подготвуваме посебна одбрана, ќе го ...
  | | веќе видена | слични

  Раководството на турскиот тим Фенербахче како што се очекуваше реагираше веднаш по завршувањето на сезоната во Турција и му даде отказ на тренерот на екипата шпанскиот фудбалски стручњак Луис Арагонес.

  Шпанскиот тренер кој дојде на голема врата во Фенербахче имаше уште една година од договорот со оваа екипа но по слабите резултати минатата сезона и освоеното 4-то место во шампионатот мораше да си замине од Фенербахче.

  Арагонес дојде во Истанбул откако со својата репрезентација, Шпанија минатото лето стигна до шампионската титула на ЕП во Австрија и Швајцарија.

  Се уште не е познато каде Арагонес ќе ја продолжи кариерата но е сосема сигурно дека ќе има работа ова лето но само како коментатор на шпанската телевизија за средбите кои оваа репрезентација ќе ги игра на Купот на Конфедерации во Јужна Африка.
  | | веќе видена | слични

  По инаугурација на претседателот на Јужна Африка, останува вистинската мистерија која со месеци ги преокупираше граѓаните во Јужна Африка - која од жените на Зума ќе биде новата прва дама

  На списокот на првите дами како Мишел Обама или Карла Бруни-Саркози, деновиве се приклучи Јужноафриканката Сизакеле Кумало. Или можеби тоа ќе биде Номпумело Нтули? Или Тобека Мабхија? Иако на неодамнешните општи избори во Јужна Африка беа искористени сите валкани трикови на жестоката политичка борба, сепак се знаеше дека тие ќе завршат со победата на лидерот на владејачката партија, Јакоб Зума. Но и по неговата инаугурација, останува вистинската мистерија која со месеци ги преокупираше граѓаните во Јужна Африка - која од жените на Зума ќе биде новата прва дама.

  Зума (67), Зулу-традиционалист, е првиот полигамен претседател на Јужна Африка. Соочен со прашањето за првата дама, портпаролот на Африканскиот национален конгрес (АНК), партијата на Зума, одби да коментира и напомена дека уставот не го покрива ...
  | | веќе видена | слични

  Норвешка в сабота, па Исланд идната среда, амбицијата и шансите за вмешување во бараж мундијалската конкуренција се еквивалентни.

  Македонските фудбалски репрезентативци во Охрид истовремено се освежуваат по долгата клупска сезона и се привикнуваат на стилот на новиот селектор Мирсад Јонуз.

  „Не очекуваат два предизвици и една ситуација каде што имаме три бода, а победата ќе биде императив за нас. Но, на играчите им кажав дека на императивот треба да заборават, важно е да го сфатат она што сакаме да го направиме, а тоа е самиот систем на игра да го промениме“, изјави Мирсад Јонуз селекторот на македонската фудбалска репрезентација.

  Репрезентацијата од денеска е комплетна, добро се одбива и заздравувањето на Новески, желбата за успех ја креира атмосферата, сите во нашиот табор се свесни дека триумфи на двата натпревара во Скопје е единствената вистинска опција.

  Најдобрата селекција во Охрид ќе остане до четврток. Тактичките варијанти се главната задача на тренинзите. ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија почна да се подготвува за Норвешка Лесна повреда на мускулот: Николче Новески Во Охрид репрезентацијата ќе се комплетира денеска Сашко Ѓ. Димовски Македонската фудбалска репрезентација вчера во Охрид ги започна подготовките за претстојните дуели со Норвешка и Исланд во Скопје во квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година. За саботниот меч (17,45 часот) со Норвежаните на „Филип Втори“ арената во Скопје (четири дена подоцна во истиот термин ги пречекуваме Исланѓаните) селекторот Мирсад Јонуз повика 25 фудбалери. Најголем дел од нив се појавија во охридската база, хотелот „Белви“, каде националниот тим ќе престојува до среда. За вчерашниот, прв, тренинг неизвесни беа четворица играчи, а тројца треба да се приклучат денеска. Во попладневните часови беа најавени дека ќе пристигнат Владе Лазаревски (Полонија, Полска), Бобан Грнчаров (Макаби Петах Тиква, Израел), Филип Ивановски (Полонија, Полска) и Дарко Тасевски (Левски, Бугарија). Репрезентацијата ќе се комплетира ...
  | | веќе видена | слични

  МАКЕДОНИЈА ГИ ПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЈУНСКИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2010 Јонуз во мундијалска мисија Преку воигрување по линии и промена на системот, новиот селектор и неговите избраници ќе атакуваат за успех на средбите со Норвешка на 6 јуни и четири дена подоцна со Исланд, двете во Скопје Фудбалските репрезентативци на Македонија почнаа со подготовките за претстојните натпревари со Норвешка на 6 јуни во Скопје (17.45 ч.) и четири дена подоцна кога ќе го пречекаме Исланд во квалификациите за светското првенство во 2010 година во Ј. Африка. Новиот селектор Мирсад Јонуз, кој вчера ја имаше првата позивка во х. Белви во Охрид, од повиканите 25 фудбалери на првиот тренинг на располагање имаше 21 играч: Николовски, Пачовски, Георгиевски (голмани), Митрески, Лазаревски, Г. Попов, Новески, Петров, Мојсов, Шиков, Грнчаров (одбрана), Шумуликоски, Гроздановски, Алими, Мемеди, Георгиевски (среден ред), Пандев, Мазнов, Стојков, Ристиќ и Ивановски (напад). "Црвено - црните" ќе бидат комплетни на денешниот втор ...
  | | веќе видена | слични

  Од непознати причини 55 китови се насукаа синоќа на брегот на Јужна Африка во близина на Кејптаун, а спасувачките тимови мораа извесен број од нив да убијат бидејќи не било можно враќање во морето. Научници и волонтери успеаја и покрај лошото време и високите бранови да вратат во вода 20 китови. Портпарол на Националниот институт за спасување на море, Крејг Ламбинон изјави дека бројот на убиени китови допрва треба да биде утврден. Тој дополни дека се уште не е јасно зошто китовите се насукале. Набљудување китови во водите близу Јужна Африка е атракција меѓу туристите.
  | | веќе видена | слични

  Педесет и пет китови се насукаа на брегот на Јужна Африка Од непознати причини 55 китови се насукаа синоќа на брегот на Јужна Африка во близина на Кејптаун, а спасувачките тимови мораа извесен број од нив да убијат бидејќи не било можно враќање во морето. Научници и волонтери успеаја и покрај лошото време и високите бранови да вратат во вода 20 китови. Портпарол на Националниот институт за спасување на море, Крејг Ламбинон изјави дека бројот на убиени китови допрва треба да биде утврден. Тој дополни дека се уште не е јасно зошто китовите се насукале. Набљудување китови во водите близу Јужна Африка е атракција меѓу туристите.
  | | веќе видена | слични

  Од непознати причини 55 китови се насукаа синоќа на брегот на Јужна Африка во близина на Кејптаун, а спасувачките тимови мораа извесен број од нив да убијат бидејќи не било можно враќање во морето. Научници и волонтери успеаја и покрај лошото време и високите бранови да вратат во вода 20 китови. Портпарол на Националниот институт за спасување на море, Крејг Ламбинон изјави дека бројот на убиени китови допрва треба да биде утврден. Тој дополни дека се уште не е јасно зошто китовите се насукале. Набљудување китови во водите близу Јужна Африка е атракција меѓу туристите.
  | | веќе видена | слични

  Од непознати причини 55 китови се насукаа синоќа на брегот на Јужна Африка во близина на Кејптаун, а спасувачките тимови мораа извесен број од нив да убијат бидејќи не било можно враќање во морето. Научници и волонтери успеаја и покрај лошото време и високите бранови да вратат во вода 20 китови. Портпарол на Националниот институт за спасување на море, Крејг Ламбинон изјави дека бројот на убиени китови допрва треба да биде утврден. Тој дополни дека се уште не е јасно зошто китовите се насукале. Набљудување китови во водите близу Јужна Африка е атракција меѓу туристите.
  | | веќе видена | слични

  Откритие на американските научници Нов смртоносен вирус во Африка Научниците идентификуваа нов смртоносен вирус во Африка кој предизвикува симптоми слични на вирусот на ебола. Од новиот вирус, наречен „лујо“, во Замбија и во Јужна Африка досега починаа четири лица, а едно успеа да се спаси, најверојатно поради добра комбинација на лекови, јави „Асошиејтед прес“. - Се уште е непознато како се заразило првото лице, но познато е дека вирусот припаѓа на групата вируси кои ги пренесуваат глодачи. Сепак, овој вирус е многу агресивен “ изјави доктор Јан Липкин, епидемиолог од Колумбискиот универзитет, кој е вклучен во откривањето на вирусот. Првиот случај се појавил во септември кога една жена, туристички агент од околината на Лусака, Замбија, се разболела од болест која личи на грозница. Откако се влошила нејзината состојба, таа е префрлена на клиника во Јоханесбург каде што починала. По кратко време и лекарот кој ја лекувал жената во Лусака, исто така, се разболел и починал. Другите тројца заразени се ...
  | | веќе видена | слични