Адамантиос Василакис

  во

  Васко Наумовски, официјалниот преговарач на Македонија во спорот за името со Грција, не бил на потпишувањето на договорот во Преспа помеѓу Скопје и Атина, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Васко Наумовски, официјалниот преговарач на Македонија во спорот за името со Грција, не бил на потпишувањето на договорот во Преспа помеѓу Скопје и Атина, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Официјалниот преговарач на Македонија во спорот за името со Грција, Васко Наумовски не присуствувал на потпишувањето на Договорот во Преспа, тврди „Експрес“. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На средбата во грчкото село Нивици македонската страна направила сериозен дипломатски гаф откако таму не го поканила официјалниот македонски преговорач во ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Во Министерството за надворешни работи во тек е постапка за расчистување на случајот со амбасадорот на Македонија во САД, Васко Наумовски кој неодамна за време на посетата на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шеќеринска на САД, воопшто не стапил во контакт со делегацијата, ниту пак се појавил на некоја од средбите, објави МКД.мк . -Амбасадата на Македонија во Вашингтон беше информирана за посетата на вицепремиерката и министерката за одбрана Радмила Шекеринска на САД. Амбасадорот Васко Наумовски не ја пречека, ниту пак ја испрати делегацијата од МО, воопшто не стапи во контакт со делегацијата, ниту пак изрази каков било интерес за текот на посетата. Недозволиво е за вака исклучително значајна посета, без разлика дали бил формално предвиден во нацрт–програмата на Министерството за одбрана, амбасадорот да не се појави, се вели во одговорот на МНР на прашањата на МКД.мк. Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска по враќањето од Вашингтон за ТВ Телма изјави дека амбасадорот на Македонија во САД, ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Во Министерството за надворешни работи во тек е постапка за расчистување на случајот со амбасадорот на Македонија во САД, Васко Наумовски кој неодамна за време на посетата на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шеќеринска на САД, воопшто не стапил во контакт со делегацијата, ниту пак се појавил на некоја од средбите, објави МКД.мк . -Амбасадата на Македонија во Вашингтон беше информирана за посетата на вицепремиерката и министерката за одбрана Радмила Шекеринска на САД. Амбасадорот Васко Наумовски не ја пречека, ниту пак ја испрати делегацијата од МО, воопшто не стапи во контакт со делегацијата, ниту пак изрази каков било интерес за текот на посетата. Недозволиво е за вака исклучително значајна посета, без разлика дали бил формално предвиден во нацрт–програмата на Министерството за одбрана, амбасадорот да не се појави, се вели во одговорот на МНР на прашањата на МКД.мк. Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска по враќањето од Вашингтон за ТВ Телма изјави дека амбасадорот на Македонија во САД, ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Амбасадорот Васко Наумовски не се појавил на ниту една средба на вицепремиерката и министерката за одбрана Радмила Шекеринска при нејзината посетата на САД, откри таа во гостување на емисија на ТВ Телма. Неделава Шекеринска беше во неколкудневна посета на САД, каде се сретна и со секретарот за одбрана Џејмс Матис. Таа рече дека скандалозно и крајно неодговорно е што Наумовски не дошол дури ни на средбата во Пентагон и дека тоа зборува за неговиот дипломатски калибар. „Јас во Вашингтон во еден момент помислив дека немаме амбасадор бидејќи не го видов ниту службено, ниту на почетокот, ниту на крајот на посетата. Сметам дека тоа е скандалозно однесување затоа што на нашиот амбасадор не му пречи секој први во месецот да добива плата од оваа влада. Меѓутоа вие да отспиете посета на Пентагон која не се случила во 6 години, тоа прво зборува за дипломатскиот калибар, но зборува и за неодговорноста кон вршење на функцијата“, рече Шекиринска која најави дека за однесувањето на Наумовски ќе го информира и министерот за ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Овој текст е објавен во Вечер на 11 април 2013 година... гледате ли некоја разлика со она што се случува денес во преговорите со името. Процесот е ист но, разлика на крајот сепак - ќе има. Зошто тогаш не се прифаќала ваква промена на уставното државно име, а сега е прифатлива? АЛИТИЧАРИТЕ ГЛЕДААТ ПРИДВИЖУВАЊЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ, НО ПРЕДУПРЕДУВААТ ДЕКА ТЕЖИШТЕТО Е ВРЗ МАКЕДОНСКАТА СТРАНА Новиот предлог и амбициозниот речник на медијаторот во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, е доказ за зголемениот притисок за решение на спорот поради фактот што по неколку години повторно се употребува терминот "предлог" наместо "идеи", но оптимизмот треба да се земе со резерва, бидејќи тешко е веројатно дека "новиот" предлог на Нимиц не е некаков сублимат на неговите досегашни "идеи" и "размислувања" кои беа целосно неприфатливи за Македонија, предупредуваат македонските аналитичари по последните средби во Њујорк на посредникот со амбасадорите на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. - ...
  сите 251 | | | веќе видена

  Овој текст е објавен во Вечер на 11 април 2013 година... гледате ли некоја разлика со она што се случува денес во преговорите со името. Процесот е ист но, разлика на крајот сепак - ќе има. Зошто тогаш не се прифаќала ваква промена на уставното државно име, а сега е прифатлива?АЛИТИЧАРИТЕ ГЛЕДААТ ПРИДВИЖУВАЊЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ, НО ПРЕДУПРЕДУВААТ ДЕКА ТЕЖИШТЕТО Е ВРЗ МАКЕДОНСКАТА СТРАНАНовиот предлог и амбициозниот речник на медијаторот во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, е доказ за зголемениот притисок за решение на спорот поради фактот што по неколку години повторно се употребува терминот "предлог" наместо "идеи", но оптимизмот треба да се земе со резерва, бидејќи тешко е веројатно дека "новиот" предлог на Нимиц не е некаков сублимат на неговите досегашни "идеи" и "размислувања" кои беа целосно неприфатливи за Македонија, предупредуваат македонските аналитичари по последните средби во Њујорк на посредникот со амбасадорите на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.- ...
  сите 199 | | | веќе видена

  Приказната за решавање на спорот за името почна со предлогот „Нова Македонија“ уште во 1992 година и оттогаш на масата се најдоа голем број предлози, вклучувајќи „Република Македонија-Скопје“, „Уставна Република Македонија“, „Демократска Република Македонија“, „Независна Република Македонија“, па „Република Нова Македонија“, „Република Македонија (Скопје), „Република Горна Македонија“, „Горна Република Македонија“...Сѐ почна со планот на португалскиот министер за надворешни работи Жоао Пињеиро. Во неговиот план има три документи. Првиот е гаранции „против територијални претензии“, вториот е за дополнителни гаранции „против непријателска пропаганда“ и третиот е сугестија на Пињеиро за името „Нова Македонија (New Macedonia)“ како погодно име за државата.Во 2005 година посредникот на ОН Метју Нимиц на 8 април излезе со предлогот „Republika Makedonija-Skopje“ за официјално користење форуми и во меѓународни односи, а трети земји може да избираат кое име ќе го користат, дали тоа или уставното име на Македонија.Во ...
  сите 246 | | | веќе видена

  Министрите Димитров и Коѕијас во Виена се сретнаа со медијаторот Метју Нимиц. Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена разговараат со медијаторот Метју Ними. Претходната вечер министрите на состанок ги усогласувале позициите пред денешната средба со Нимиц . Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. За ваков начин на преговори се договорија премиерите на двете земји на средбата во Давос, минатиот месец. Нема информации дали на денешниот состанок ќе се разгледува нацрт-договорот, кој за средината на февруари го најави Коѕијас. Минатиот месец Коѕијас рече дека кон средината на февруари ќе се разгледува нацрт договор кој треба да биде основа за решавање на спорот, доколку биде прифатен. „Во оваа спогодба ќе бидат вклучени сите теми што се отворени во врска со името. Посебно поглавје за иредентизмот, но и за темите што се ...
  сите 357 | | | веќе видена

  Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц. Вчера, истовремено двете Министерствата за надворешни работи соопштија дека Димитров и Коѕијас ќе се состанат во Виена, а дека денеска ќе имаат заеднички состанок со Нимиц на кој е предвидено да се интензивираат преговорите и ќе го разгледаат предлогот на медијаторот. Новата рунда преговори уште минатата недела ја најави премиерот Зоран Заев. Денешната и вчерашната средба од која засега нема официјални информации, се оценуваат како почеток на сериозните преговори меѓу Македонија и Грција со посредство на ОН. Од македонската Влада велат дека досега се воделе разговори, размена на информации, а овие средби на ниво на министри за надворешни работи значат всушност почеток на преговорите и еден вид на фотофиниш. Очекувањата се дека овие преговори ќе траат и во текот на март. Според претходните договори, ...
  сите 359 | | | веќе видена

  Се уште нема информација каде и кога ќе се одржи средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц. Двајцата шефови на дипломатиите ќе имаат можност да разговараат неделава и во Софија. Во очекување на информацијата каде и кога на европско тло ќе се сретнат министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за името Метју Нимиц, извесно само останува дека двајцата неделава ќе се видат во Софија. Од македонското Министерство за надворешни работи се уште немаат термин за средбата на Никола Димитров и Никос Коѕијас со Нимиц. Таа, пак, се очекува по минатонеделната најава од неофицијални извори во Скопје дека со средбата на министрите ќе се означи почетокот на клучната фаза на преговорите за решавање на спорот со името. В четврток и петок, пак, во Софија , Бугарија како претседавач со Европската унија во овие шест месеци организира неформален состанок на министрите за надворешни работи на ...
  сите 428 | | | веќе видена

  Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 15 и 16 овој месец ќе имаат нова средба за разликите околку името.Тие ќе се сретнат во Софија во рамки на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство. Зачестените средби помеѓу министрите за надворешни работи, како и средбата на Заев и Ципрас значат дека преговорите целосно ги преземаат владите во двете земји наместо како досега тоа да го прават преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис заедно со медијаторот Метју Нимиц. Главната тема на разговорите ќе биде новото име на државата кое веќе сега е јасно дека ќе биде со географска одредница. Но, она на што не даде одговор Заев е како ќе се решаваат т.н идентитетски прашања освен тоа дека не смеат да бидат загрозени.Другото прашае е околку уставните измени за кои Заев смета дека нема да бидат потребно, но неговиот став не го дели претседателот на Грција Прокопис Павлопулос кој смета дека се неопходни ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц ги заврши разговорите во Скопје и, според грчките медиуми, на средба во Солун или телефонски, ќе го информира грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за разговорите што ги имаше со македонскиот државен и политички врв. Но, во грчките медиуми денеска главна тема се изјавите на министерот за надворешни работи Никола Димитров, дадени на заедничката прес-конференција со Нимиц.„Бомби“, „торпедо“, „ракета“ се зборовите што грчките новинари ги користат за да ги пренесат ставовите на Димитрво, пренесува МИА од Атина.„ПЈРМ: Нимиц оптимист, Димитров говореше за решение што ќе ги почитува двете земји“; „Бомби од Димитров за скопското прашање: Никој не може да ни го одземе правото да сме Македонци“; „МНР на ПЈРМ:Македонци сме,зборуваме македонски, тоа е наше право“; „Ракета Димитров: Никој не може да ни го одземе правото да сме Македонци“; „Торпедо Димитров за во преговорите: Ние сме Македонци, зборуваме македонски“; „Димитров: Само Грците негираат дека сме Македонци и ...
  сите 372 | | | веќе видена

  Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска во Скопје ќе има средби со претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети. Официјална изјава за посетата и ефектите од разговорите во Скопје медијаторот Нимиц, според најавите од МНР, ќе даде по средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Тој во земјава дојде вчера и по пристигнувањето само кусо порача дека „по Атина очекува добри разговори и во Скопје“. – Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со другите лидери во Скопје, изјави посредникот Нимиц по пристигнувањето во Скопје. По средбата со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, Нимиц изјави дека постои можност и оти е време за носење одлуки. Тој не сакаше да ги открие неговите идеи и предлози, велејќи дека не е добра идеја да коментира ...
  сите 286 | | | веќе видена

  Го слушнав мислењето на грчката страна за идеите што ги презентирав како решение за името, изјави посредникот Метју Нимиц по средбите со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас и преговарачот Адамантиос Василакис во Атина. „Нема да објавам што се содржи во идеите кои им ги дадов на двете влади. Имаше протекување на некои од идеите, но мислам дека не е добра идеја јас да кажам што предложив. Двете влади можат да ги разгледаат и да размислат за нивните сопствени идеи и се надевам ќе користат нешто од моите. Никогаш не давам крајни идеи. Јас сум медијатор, а не судија, па затоа не давам крајни идеи, туку најдобри идеи во моментов. Внимателно го слушав министерот Коѕијас и неговите колеги кои имаа некои свои идеи што треба да се земат предвид. Ќе слушнам какви идеи имаат и во Скопје, но на двете страни е да постигнат решение врз основа на нивните идеи“, изајви посредникот на ОН за разликата за името, Метју Нимиц . „Јавното соопштување на крајните позиции може да го намали просторот за разговори за ...
  сите 420 | | | веќе видена

  По 25 преговори за името функцијата преговарач замина во историјата.Она што премиерот Заев го најави на средбата со неговиот грчки колега Ципрас ќе се примени веќе на првата средба на посредникот Метју Нимиц во Скопје и Атина оваа недела. Наместо како досега Нимиц да среќава со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, сега тоа ќе го прави со шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос Коѕијас. Во јавноста се посилни се теориите дека оваа промена на форматот на преговорите доаѓа по барање на Заев откако на последната средба во Њујорк Наумовски предлозите на Нимиц ги нарече далеку од достоинствени. Преговарачот во преговорите со Грција го назначува претседателот на државата а пред Јолевски на ова место беше Зоран Јолевски а во 2008 година токму сегашниот министер Димитров.
  сите 611 | | | веќе видена

  Во 18 часот во Клубот на пратениците во Скопје денеска ќе се одржи координативен состанок на државниот и политичкиот врв на Македонија за предлозите за името на посредникот на ОН Метју Нимиц.Нимиц на 17 јануари на посредниците Васко Наумовски и Адамантиос Василакис во Њујорк им предаде иницијална рамка за решавање на разликата околу името.На денешниот состанок ќе учествуваат претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Владата Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.Денеска и грчкиот премиер Алексис Ципрас, на одделни средби, ќе ги информира лидерите на политичките партии во Грција за досегашниот тек на разговорите за името. Тој ќе се сретне со Киријакос Мицотакис, претседателот на најголемата опозициска партија Неа демократија, со претседателката на ПАСОК Фофи Генимата и со првите луѓе на Комунистичката партија и на Потами.Пред три дена во Давос премиерите на Грција и на Македонија во Давос ја одржаа ...
  сите 217 | | | веќе видена