Ацо

  во

  Промовирана збирката поезија „Гравири- 40 години отпосле“ од Славе Ѓорѓо Димоски. Промоцијата на репринт изданието на „ Гравири- 40 години отпосле“ се ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Охрид, 18. март 2019 (ИНПРЕС) – Вечерва од 18:00 часот во Прличевата одаја на НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде промовирана стихозбирката „Гравири – 40 ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Скопје/Охрид, 18. март 2019 (ИНПРЕС) – Охридскиот Таквондо клуб „Хваранг Фист“ со седум натпреварувачи во борби во 6 тежински категории учествуваше на турнирот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  По институционалната окупација на Македонија, со исфрлање на сѐ што е „македонско“ од главните 136 институции поврзани со македонскиот национален идентитет, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На денешен ден - 18 март 18 март 2019 1584.- Вo Санкт Петербург умрел Иван Четврти Василевич - Грозни, руски цар, приврзаник на автократизмот. Концентрирајќи ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Неколку илјади артефакти во струмичкиот музеј стојат не обработени и незаштитени. Немањто доволно конзерватори е главниот проблем. Од музејот велат се работи ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Соработник на правдата станал еден од деветмината осомничени во предметот „Пропаганда“ кој се однесува на влијание и контрола на медиуми во корист на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Денешното Отворено Студио 1 го започнавме со најави за денешните содржни, најновите случувања околу трагичната несреќа кај село Ласкарци, а потоа следеа видео ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Гостин во Отвореното Студио 1 кај уредниците Ацо Кабранов и Борјан Јовановски беше министерот за култура Асаф Адеми, а тема на разговорот беше како се ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Со комеморативна седница, марш низ улиците и полагање на цвеќе на споменикот на Холокаустот и на еврејските гробишта беа одбележани 76 години од депортацијата ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Еден од основачите и лидер на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) Драган Ѓилас го повика денеска преку отворено писмо претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...
  сите 53 | | | веќе видена

  Еден од основачите и лидер на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) Драган Ѓилас го повика денеска преку отворено писмо претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Еден од основачите и лидер на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) Драган Ѓилас го повика денеска преку отворено писмо претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Еден од основачите и лидер на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) Драган Ѓилас го повика денеска преку отворено писмо претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Еден од основачите и лидер на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) Драган Ѓилас го повика денеска преку отворено писмо претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...
  сите 50 | | | веќе видена

  На денешен ден - 10 март 10 март 2019 1452.- Роден е шпанскиот крал Фердинанд Католички (како Фердинанд II владетел на Арагонија, а како Фердинанд V од ...
  сите 9 | | | веќе видена