Статусот на македонскиот јазик кој беше до скоро сигурен и заштитен и според европската терминологија, според таа парадигма прогласен за државен јазик и ...
сите 11 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со новата директорка на бордот на директори на „Македонија 2025“ Вера Ставроф и новиот главен извршен директор ...
сите 9 | | | веќе видена

Продолжува изградбата на згради за потребите месните заедници во општина Македонска Каменица. Како што информираше градоначалничката на општината Соња ...
сите 2 | | | веќе видена

Сериозна борба со криминалот и корупцијата и реално спроведување на реформите ќе биде од клучно значење за тоа дали по три месеци од сега ќе ги почнеме ...
сите 15 | | | веќе видена

Казнено – поправната установа Затвор Скопје во најкус можен рок и во целост ги реализирала задачите дадени од Управат за извршување на санкциите по однос ...
сите 25 | | | веќе видена

МАКЕДОНЦИТЕ И „МАКЕДОНЧЕТО“: Како никој не смеел да чепне од лирите од мис Стон, но и како додека народот страдал, се трошеле народни пари по кафеани во Софија ...
сите 2 | | | веќе видена

Почина 19 годишната девојка која беше повредена во автобуската несреќа кај селото Ласкарци на 13 февруари. Како последица на тешката сообраќајка девојката ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Вчера попладне, 78-годишен жител на Ѓавато бил пронајден починат во нива во атарот на селото. Утврдено било дека починал како последица од загушување од чад од ...
сите 19 | | | веќе видена

После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 8 | | | веќе видена

Почнува асфалтирањето на втората фаза од обиколницата на булеварот „Гоце Делчев“ во Штип. Трајче Стојчевски вработен во кабинетот на градоначалникот на Општина ...
сите 6 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската народна партија. За интересите на граѓаните, за правдата и ...
сите 2 | | | веќе видена

Голем дефект на водоводната линија се случи попладнево во Кавадарци, поради што две третини од кавадарчани се без вода за пиење. Пандорка Димитриева Крстевска, ...
сите 6 | | | веќе видена

Ендрју Корибко, политички аналитичар, новинар и колумнист на повеќе портали, како и член на Совет на експерти на Институт за стратешки студии и предвидувања од ...
| | веќе видена

Напредок во реформите, комбињата за СТОКА ќе се пренаменат за луѓе-стока, а МЕРЦЕДЕСОТ никако да се продаде!!!!, напиша на својот Фејсбук профил новинарот Саше ...
сите 2 | | | веќе видена

Изминуваат шест месеци откако до Јавното обвинителство е доставена кривична пријава за повеќе од 200 лица, претседатели, членови и нивни заменици на избирачки ...
сите 29 | | | веќе видена

next