Истокот од земјата демографски опустошува. Еклатантен пример е виничкото село Блатец, кое од некогаш 2000 жители и инфраструктура на помало гратче, денес брои ...
сите 13 | | | веќе видена

Вкупно 3,322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб сајтот на американската ...
сите 23 | | | веќе видена

Оваа улица позади Клиничката болница во Тетово започна да се гради пред 5 години. По неколку месеци градежните активности престанаа. Дури сега општинсктие ...
сите 2 | | | веќе видена

Споменикот на Александар Македонски во Прилеп доби табла дека припаѓа на Хеленската култура согласно Преспанскиот договор, но најавата за тоа предизвика ...
сите 3 | | | веќе видена

Ненад Јовановиќ, првиот човек на невладината Проект ЕУ во пост на социјалната мрежа Фејсбук реагира на колумна на Ристо Никовски за „Нова Македонија“ во кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Пишува Тодор ПЕТРОВ Владата стави табли на спомениците на Александар Трети Македонски, Филип Врори Македонски и Олимпија во Македонија, дека се “дел од ...
сите 25 | | | веќе видена

ЧЕСТИТКИ ЗА ДЕНОТ НА АРМИЈАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА! 18 август 2019 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) и Светскиот Македонски ...
сите 3 | | | веќе видена

Горан Божиновски, кој објави фотографии на кои се гледа дека го враќа coнцето на Кутлеш на шахтите, деновиве обоил со златен спреј над 100 шахти во Битола. Тој ...
сите 26 | | | веќе видена

Новинарската Снежана Лупевска смета дека серијалот за „рекетарската банда“ на Бранко Героски објавен на порталот „Плусинфо“ придонел да се орткрие аферата ...
сите 12 | | | веќе видена

Владата на Заев сега ќе мора да ги чува спомениците од „Скопје 2014“ и тоа истите на кои „шарените“ истураа бои, коментира на „Фејсбук“ професорката Билјана ...
сите 6 | | | веќе видена

Илјадници Македонци повторно ,,наседнаа” на лажна наградна игра и во тек на вчерашниот ден го преплавија интернетот со споделување на лажната објава од ...
сите 4 | | | веќе видена

Државата го рехабилитира патот до Ново Село во струмичко од 12 км но веќе веќе планира изградба на експресен пат од граничниот премин Ново Село до Смоквица ...
сите 37 | | | веќе видена

На крајот на селото Каратманово, во трошна куќарка живее десетчленото семејство Стојанови. Валерија, Александар, Дамјан, Драгана, Марија, Јована, Петар и ...
сите 5 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 36 | | | веќе видена

next