Граѓанските активисти во Унгарија стравуваат од намерите на Орбан, по инаугурацијата на Трамп

Граѓанските организации во Унгарија поддржани од странски држави, помеѓу нив и оние финансирани од либералниот филантроп милијардер, Џорџ Сорос , се плашат дека можат да бидат мета на популистичката десничарска влада охрабрена од изборот на Доналд Трамп , пишува британски Гардијан. Унгарската влада планира да ги принуди лидерите на невладините организации (НВО) да го пријават нивниот приватен ...

⇐ DailyРадио МОФ ⇒