Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска на граничниот премин „Табановце“ ја прими делегацијата од Република Србија, предводена од министерот ...
сите 160 | | | веќе видена

Либерленд, самопрогласената микродржава меѓу Србија и Хрватска, која во првата година од формирањето имаше 340.000 жители веќе брои 700.000 жители кои ја ...
| | веќе видена

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Фрањо (84), денес за првпат им се обрати на верниците на плоштадот Св. Петар во Ватикан откако ја напушти болницата ...
| | веќе видена

Во црквите во округот Кремона во Италија од денеска може да користи банкомат и кредитна картичка за донации. Верниците може да одберат дали прилогот, платен со ...
| | веќе видена

Јавното претпријатие „Куманово гас“ заврши со изградбата на новата дистрибутивна гасоводна мрежа во должина од 350 метри на улицата „Васко Карангелевски“ до ...
сите 2 | | | веќе видена

Ти избегaa бocовите со парите, дилepите се договорија за симболични кaзни, камен да беше ќе се стопеше од неправдите, пишува на Фејсбук поранешниот министер за ...
сите 2 | | | веќе видена

Официјално да го отворите прашањето на македонското малцинство во Бугарија. Да го вброите односот кон малцинствата, и особено односот кон македонското ...
сите 3 | | | веќе видена

По обилните поплави кои се случија во Германија, силното невреме зафати дел и во Австрија. Обилните дождови и поројните полави зафатија делови од градот ...
сите 34 | | | веќе видена

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска на состанокот за епидемиолошката состојба со коронавирусот во таа земја дека заштитата обезбедена од ...
сите 5 | | | веќе видена

Актерката Марија Минчова – Андонова од Народниот театар Штип е добитник на наградата за епизодна улога на фестивалот „Актерот на Европа“. Директорот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Акронимот „ФФМ“, ако се преименува Фудбалската федерација на Македонија, да стане „МФФ“, предлага професорката и пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ – Гордана Силјановска ...
сите 6 | | | веќе видена

Лекарoт Азиз Абид од болницата Брадфорд во Велика Британија открива како се случува некој да прими две дози вакцина и повторно да заврши во болница. Тој сепак ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешната хрватски претседатели Колинда Грабар-Китаровиќ е една од трите жени кои се можни кандидатки за највисоката функција во НАТО, откако почнаа да се ...
сите 7 | | | веќе видена

next