Двете жени повредени во вчерашната експлозија нво Романовце имаат изгореници над 80 отсто и се во тешка и во критична состојба. Во тешка и критична спстојба е ...
сите 16 | | | веќе видена

Жителите на селото Суводол, Општина Македонски Брод денеска излегоа на протест на регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод барајќи решавање на проблемите што ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Судиите од Високиот прекршочен суд воХрватскиот суд не можеа да се согласат дали поздравот „За дом спремни“ во песната на Томпсон „Бојна Чавоглаве“ е прекршок, ...
| | веќе видена

Неџмије Хоџа, вдовица на некогашниот албански диктатор Енвер Хоџа, на 99 години почина во Тирана, соопштија од нејзиното семејство. Жената од која Албанците со ...
сите 10 | | | веќе видена

Присвојување на туѓите заслуги, само затоа што сам ништо не направил, не е само слабост, туку и злоба, вака пишува на својот фејсбук статус Фатон Фазлиу, шеф ...
сите 5 | | | веќе видена

Тирана/Охрид, 24. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Ученици од ОУ „Григор Прличев“ од Охрид постигнаа забележителен успех на Mеѓународниот натпревар ASEF кој се одржа ...
сите 3 | | | веќе видена

Државата континуирано ги намалува средствата за образование. Од одвоени 1,1 отсто од БДП во 2010 година за високото образование, буџетот се намалил на 0,8 ...
сите 15 | | | веќе видена

За да одговори на зголемените барања на граѓаните за обезбедување сопствен дом или паметно вложување на своите средства, Халкбанк креираше нов производ - ...
сите 5 | | | веќе видена

Годинава за првпат се воведува трансплантација на срце, црн дроб, коски и коскени ткива, а веројатно и на рожница и тоа е планирано да се изведува во јавното ...
| | веќе видена

На денешен ден се празнува споменот на Свети Кирил Солунски (пред замошувањето Константин филозоф, брат на Свети Методиј Солунски). На денешен ден во 869 ...
| | веќе видена

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жосеп Борел повторно ги повика израелските власти да се откажат од изградба на новите најавени колонии на ...
сите 23 | | | веќе видена

Европската Унија е на пат кон дезинтеграција. Европејците ја губат вербата во можноста за европски решенија на европските проблеми. Во исто време, додека ...
| | веќе видена

Во Берово се одржа работилница на тема „Подигање на културното ниво во градот преку подобрување на животот на младите“. На темата во рамки на средбата која се ...
сите 2 | | | веќе видена

Јавното претпријатие за државни патишта потпиша договор за санација на свлечиштето на регионалниот пат Р1308, делница Макази–Маркова Нога (близу село Штрбово, ...
сите 7 | | | веќе видена

Една вафла од асорттиманот на фабриката „Винчини“ носи интересно име, „премиер“, а неа вчера ја искористи првиот човек на СДСМ Зоран Заев, да им ја покаже на ...
сите 6 | | | веќе видена

next