Според истражувањето на престижниот Институт Бругел од Брисел, милиони граѓани на Европската унија не би можеле да преживеат ниту два месеци без приходи, а без ...
сите 4 | | | веќе видена

Конгресменката Илхан Омар победи на конгресните примарни демократски избори во Минесота. Гласачите во петтиот конгресен дистрикт ја поддржаа Омар со околу 58 ...
| | веќе видена

Во селата Горни Подлог, Долни Подлог и Грдовци, Општина Кочани почнува акција за дезинфекција поради опасноста од појава на заразни болести предизвикани од ...
сите 16 | | | веќе видена

Освен голем број на негативности во секојдневното живеење и функционирање, последиците по здравството, но и во економскиот сектор, се чини пандемијата од ...
| | веќе видена

Членовите на семејствата кои се социјално загрозени и живеат во околните села деновиве добиваат поддршка и помош. Храна, хигиенски пакети, лекарски преглед и ...
сите 3 | | | веќе видена

Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија го осудува личниот напад и заканите по живот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани и го повикува ...
сите 6 | | | веќе видена

Седумдесет годишната Виолета Мирчевска од Прилеп три неделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација и било семејството ...
сите 7 | | | веќе видена

Град Скопје ги повикува граѓаните да ја искористат поволноста за бесплатно собирање на остатоците од бербата, со што ќе се придонесе за спречување на палење на ...
сите 13 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета, на Меѓународниот ден на младите упати силна порака до албанската младина со која ги повикува да се обединат и да ја земат во ...
сите 30 | | | веќе видена

По само неколку дена од почетокот на новата учебна година, во некои германски покраини се борат, пред правни инстанци, против обврската за носење заштитни ...
сите 7 | | | веќе видена

Продолжен е рокот за поднесување на апликации за претквалификација за избор на најповолен понудувач за проектирање и изградба на постројка за третман на ...
сите 15 | | | веќе видена

Австриската влада ги поддржува жените во нивните различни животни избори – жените како претприемачи, како вработени или како мајки. Само преку фондот за ...
сите 8 | | | веќе видена

Министeрот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска се сретна со заменик – шефот на мисијата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Доминик ...
сите 17 | | | веќе видена

Земјите ширум светот се борат со млади луѓе кои со олеснување на мерките решија да му се вратат на опуштениот живот. Излегувањето во барови и клубови, забави ...
сите 18 | | | веќе видена

Акциајта „Молчењето не е решение“ има за цел да го подигне нивото на свеста за семејното насилство во време на кризи, епидемии и пандемии. „Најчести жртви на ...
сите 8 | | | веќе видена

Нема фудбал и на легендарните колеџи со познати спортски програми - Охајо Стејт, Мичиген и Пен Стејт. Пандемијата со коронавирусот продолжува да има ефект врз ...
| | веќе видена

Холандската полиција откри најголема лабораторија за производство на кокаин, што се наоѓала во поранешно училиште за јавање коњи во градот Нивен, на север во ...
сите 22 | | | веќе видена

Педесет и едногодишниот жител на Мериленд, кој во понеделникот вечерта беше застрелан од Тајната служба во близина на Белата куќа, е обвинет за напад врз ...
сите 24 | | | веќе видена

Турскиот напад со беспилотни летала во кој загинаа двајца високи ирачки команданти предизвика остра реакција од Багдад, по што ирачката влада откажа состанок ...
сите 6 | | | веќе видена

next