Австриските медиуми го објавија идентитетот на македонскиот државјанин кој до смрт ја избодел својата сопруга на паркинг пред супермаркиет во градот Тулин. Се ...
сите 38 | | | веќе видена

Припадници на царинските мобилни тимови спречија обид за нелегален влез во државата на лице без документи за идентификација. На граничниот премин Блаце, за ...
сите 54 | | | веќе видена

Експертите не гледаат решение во стратегијата за деинституционализација на лицата со посебни потреби. Процесот на деинституционализација подразбира да се ...
сите 71 | | | веќе видена

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупција. Огласот ќе трае 7 дена, по што ќе следува и јавно интервју на ...
сите 196 | | | веќе видена

Дрвокрадци нападнале шумски полицајци, а потоа ги запалиле украдените дрва и возилото со кое ги пренесувале. Инцидентот се случил во близина на рудникот ...
сите 16 | | | веќе видена

Денешната редовна 116 седница на Владата започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија.На ...
сите 30 | | | веќе видена

Низа нејаснотии но и нови предизвици ќе донесе примената на Законот за употреба на јазиците кој неодамна стапи на сила. Токму денеска на прес конференција во ...
сите 34 | | | веќе видена

Во Владата се одржа заедничка прес-конференција на којашто премиерот Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и ...
сите 41 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Заменик претседателката на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Радмила Шекеринска денеска одржа работен состанок – брифинг со амбасадори и претставници ...
сите 75 | | | веќе видена

Според него, самиот факт што е изборен циклус не треба да влијае доколку се оди на двојни избори, но таквата одлука ќе има финансиски импликации. Прашан за ...
сите 99 | | | веќе видена

Во два одделни случаи во Тетово и Гостивар вчера биле уапсени две лица кај кои полицијата пронашла хероин односно кокаин.Во првиот случај, во попладневните ...
сите 110 | | | веќе видена

Земјоделците од поширокиот кумановски регион се заинтересирани за Програмата за користење на средствата од инструментот за претпристапна помош за рурален ...
сите 99 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 118 | | | веќе видена

next