Здраво

Постои еден посебен аспект на менталната сила кој е решавачки фактор дали ќе имаме или нема да имаме добар живот. Менталната снага има повеќе нивоа и сите се потребни за да бидеме успешни и среќни. Една од посебните области на менталната моќ која има големо влијание, е емотивната сила.Емоциите, се разбира, се дел од нашата психа, но сепак може да се разликуваат од другите ментални квалитети затоа што тие најдиректно влијаат на нашето тело, начинот како тоа функционира и ја определуваат секоја наша активност. Без емоции ние ќе немаме причини да дејствуваме и што да правиме со себеси.Емоциите се нашите најголеми мотиватори. За жал, тие може да не’ мотивираат да делуваме во било кој правец, дури и во погрешен. Затоа, емотивната сила е суштинска. Има безброј ситуации кои емотивно силните луѓе ги избегнуваат и многу акции тие никогаш не преземаат. Еве 15 од нив:1. Тие не молат за внимание Да се има потреба од внимание е директно поврзано со емоциите. Оние кои имаат потреба да им се дава признание, покажуваат дека ...
| | веќе видена

Овенот, Лавот и Стрелецот лесно се заљубуваат. Близнаците, Вагите и Водолиите прво за се’ добро ќе размислат. Ракот, Шкорпијата и Рибите не можат без љубов.Огнени занци Лицата родени во знакот на Овен, Лав или Стрелец, главно брзо се заљубуваат, но и брзо се “ладат“. Доколку кај некоја личност најдат нешто што им се допаѓа, спремни се за авантура. Меѓутоа, тоа не значи дека се промискуитетни и дека не може да остварат долга и квалитетна љубовна врска. Нив е само тешко да ги “фатат“, а оние кои ќе успеат ќе бидат повеќекратно наградени. Доколку сакате некој од оваа огнена тројка да се заљуби во вас, но и со вас да остане во врска, не ја ограничувајте нивната слобода, а огнот одржувајте го со мали гестови на внимание.Воздушни знаци Близнаците, Вагите и Водолиите понекогаш премногу размислуваат и затоа не се заљубуваат на “прва топка“. Прво ја анализираат личноста која им се допаѓа, потоа се обидуваат да утврдат колку таа личност е добра за нив, каква иднина би можела да ги чека во љубовната врска со неа. Тие ...
сите 2 | | | веќе видена

“Преуредете ја дискотеката, затворете го кафулето, искршете ја дискотеката, искршете го хотелот!”, во еуфорија им порачал на фудбалерите Здравко Мамиќ, сопственик на “Динамо“ од Загреб!За денот на заљубените Св. Валентин, фудбалскиот клуб “Динамо“ организирал вечера и забава со тамбурашки оркестар, во Здружението на ветераните навивачи “BBB“. На прославата кратко говорел Здравко Мамиќ, извршен претседател и сопственик на клубот.Газдата ги прекинал музичарите, во свој стил им се обратил на фудбалерите и на интересен начин се обидел да ги мотивира.“Ова е едукација. Сите, и домашните и странските фудбалери во тимот, фатете го ритамот. Направете Загреб да полуди. Бидете таму каде што сите ќе сакаат да се со вас, ќе ви бараат автограми, да се сликаат со вас. Вие преуредете ја дискотеката, затворете го кафулето, искршете ја дискотеката, искршете го хотелот. ‘Динамо’ и јас сето тоа ќе го платиме!”.Нормално, после овој еуфоричен говор на газдата, следел силен аплауз и прославата продолжила.
сите 2 | | | веќе видена

Ако некој ни постави прашање “Зашто се бакнуваме?“, веројатно ќе му одговориме “Затоа што чувството е прекрасно“. Навистина, бакнежот со лицето кое го сакаме ќе не’ направи среќни и ќе се чувствуваме одлично. Но, зашто е така?Зошто се бакнуваме и зошто тоа ни дава толку прекрасно чувство – постои и прилично интересно научно објаснување.Кога се бакнуваме, се активираат пет од 12 кранијални нерви и неколку десетици мускули на лицето. Еден од нив ни дозволува кога се бакнуваме усните нежно да ги истуриме нанапред, што е положба слична на онаа која ја имаат бебињата при доењето. Поради тоа, научниците заклучуваат дека токму оттаму потекнува нашата потреба за бакнување.Дури 80 отсто од мајките своите деца ги дојат држејќи ги на левата рака, поради што бебињата мораат главата нежно да ја накриват на десната страна. Ако подобро размислиме, ќе сфатиме дека и ние, како и две третини од луѓето, ја накривуваме главата на десната страна кога му приоѓаме на партнерот или партнерката за да ги бакнеме.Важна улога во ...
сите 2 | | | веќе видена

Тоа дефинитивно е еден од најпопуларните алкохолни пијалоци во рестораните, во дружењата и средбите на пријателите, на многу свечени настани. Покрај тоа, црвеното вино е традиционален пијалок кој има и многу здравствени својства кога се консумира во умерени количини.Ове се некои од најдобрите причини поради кои сигурно ќе посакате при следниот оброк да испиете една чаша црвено вино.Го намалува холестеролот Повеќе сорти на црвеното вино значително помагаат за намалување на лошиот, “LDL“, холестерол. Ова е особено важно, затоа што овој вид на холестерол влијае на стеснувањето и затнувањето на артериите, што може да доведе до повисок крвен притисок и ризик од срцев удар. Токму ова е една од најголемите причини да се пие црно вино во умерени количини. Чаша дневно е сосема доволна.Го заштитува срцето Запамтете дека премногу добри работи не се секогаш добра работа. Тоа е особено важно кога станува збор за алкохолот и виното. Премногу алкохол може да има прилично штетно влијание врз здравјето. Сепак, неколку чаши ...
сите 7 | | | веќе видена

Дали користите “Facebook“ за да ги запознаете можните партнери. Не сте единствени. Доколку тоа не го правите, можеби пропуштате многу прилики. Зошто? На “Facebook“ постои транспарентност: може да ги видите сликите на потенцијалните партнери, да ги прочитате нивните реакции, па да имате и поголемо разбирање на нивната секојдневна стварност.Дури, можете и малку да ги “истражите“, да се распрашате за нив кај заедничките пријатели, да ги анализирате фотографиите, да добиете чувство за нивната личност врз основа на комуникациите со нивните пријатели.Да, тоа навистина е можно доколку тие се искрени. Опасноста, кога се работи за “Facebook“, лежи во тоа што може да се создаде идентитет кој не мора да се поклопува со идентитетот во стварниот свет. Кога станува збор за лаги и измами со кои машките најчесто се користат, тие се сведуваат на следниве.Но, да не бидеме сосема сигурни – само за машките. Можеби исти или слични лаги, веројатно користат и девојките. Кој знае?Љубовен статус Љубовниот статус може да биде многу ...
сите 8 | | | веќе видена

“Љубовна подморница“ поаѓа од Карибите и нуди искуство кое долго нема да го заборавите, и тоа не само заради цената…Ако се плашите од висини, а им завидувате на “храбрите“ кои пробале секс во авион, можеби “љубовната подморница“ е вистинскиот избор за вас!Оние кои сакаат авантури во сексот, одамна слушнале за клубот “Mile high“, чие “членство“ го добивате со секс во авион. Сега, постои и клубот “Mile low“, за оние кои сакаат да пробаат секс во морските длабочини.Луксузот на водење љубов на необични места, почнува да има сосема ново значење со специјалната понуда на хотел-подморницата “Lovers deep luxury“. Плови на длабочина од 200 метри.Ако имате да потрошите “багателни“ 600.000 евра, викендот во оваа секси-подморница наменета за романтични средби, секако е наменет и за вас. Едно ноќевање по лице овде е околу 110.000 евра. Бидејќи нема поединечен секс – туку во парови – на крајот цената на “секси-викендот“ ќе испадне горе-долу толку.Подморницата е со големи пенџериња, па “гулапчињата“ може да гледаат и во ...
сите 3 | | | веќе видена

Операторот, покрај попустите и воведување нови брзини за своите резиденцијални корисници, ја овозможи и опцијата за надградување на постоечките интернет-пакети со дополнителни 5 Mbps за само 50 денари месечно.Телекомуникацискиот оператор „Близу“ денес ги промовира бројните новитети во своето портфолио, кои вклучуваат поволности за своите нови и постоечки корисници.Пакетот „Премиум“ со три услуги отсега ќе вклучува брзина од 100 Mbps наместо досегашните 50 Mbps и попуст во висина од неверојатни 50 % за 4 месеци. На тој начин, сите корисници на овој пакет ќе можат да уживаат во неограничен интернет од 100 Mbps, дигитална телевизија со 130 канали со 14 HD канали, фиксна телефонија со дури 600 бесплатни минути вклучени во претплатата, бесплатна опрема и бесплатен CA модул.Дополнително, сите други корисници на „Близу“ кои сакаат да го надградат својот интернет-пакет, ќе можат да го сторат истото за само 50 денари месечно, добивајќи брзина од дополнителни 5 Mbps на веќе постоечката брзина.„Повторно имаме одличен ...
сите 6 | | | веќе видена

Во тешката скијачка несреќа на Михаел Шумахер нема вина на трето лице. Надлежното француско државно обвинителство ја затвори истрагата за овој случај.Француското државно обвинителство ја затвори истрагата за скијачката несреќа на седумкратниот светски првак во Формула 1, Михаел Шумахер. Се исклучува можноста дека во несреќата било вмешано друго лице, не постојат индиции за кривично дело, соопшти одговорниот државен обвинител Патрик Квинси.Според соопштението на државното обвинителство карпата, на која паднал Шумахер и втората карпа на која удрил со главата, се наоѓале на оддалеченост од 10,40 метри една од друга. Овие карпи биле оддалечени 4,50 метри од границата на патеката. Ознаките и одбележувањето на патеката биле согласни на француските прописи, соопшти државниот обвинител.Михаел Шумахер на 29 декември 2013. година имаше скијачка несреќа надвор од обележана скијачка патека во скијачкиот центар Мерибел и со главата удри во камен. При падот Шумахер се здоби со тешки повреди на главата опасни по живот и ...
сите 32 | | | веќе видена

Копилотот ја презел контролата над авионот на „Етиопиан ерлајнс“ на летот Адис Абеба – Рим и го пренасочил кон Женева за да бара азил. Сите патници се безбедни.Авионот безбедно слета на женевскиот аеродром утрово околу шест часот, а полицијата соопшти дека еден од киднаперите е уапсен, дека нема повредени и дека стиуацијата е под контрола.Летот со број 702 полетал од Адис Абеба околу 22,30 часоти требало утрово околу пет часот да слета во Рим. Сепак, леталото „боинг 767 -300“ околу шест часто слетал на аердромот во Швајцарија, што веднаш бил затворен.Ројтерс јави дека копилотот веднаш по слетувањето се предал на полицијата и побарал политички азил во Швајцарија. Тој од авионот излегол низ прозорецот од кабината и навел дека во Етиопија се чувствува загрозен.Копилотот –киднапер ја презел контролата над авионот кога пилотот отишол во тоалет. Се заклучил во кабината и го пренасочил авионот кон Женева.„Авионот принудно слета во Женева, слетувањето беше безбедно. Сите 200 патници и екипажот се на безбедно на ...
сите 39 | | | веќе видена

Тетовската полиција ги привела лицата Н.К. неговиот син и едно 15 годишно лице, кои од жителите на ромската населба кај реката Пена во Тетово се посочени како директно или индиректно вмешани во активирањето на експлозивната направа вчера, кога беа повредени пет деца, информираше Марјан Јосифовски, портпарол на СВР Тетово. Во куќата на Н.К. при вчерашниот претрес под кревет во една од собите била пронајдена граната за рачен ракетен фрлач калибар 40 милиметри. Од засега непознатата експлозивна направа беа повредени пет деца на возраст од 10 до 14 години кои играле на улицата.
сите 62 | | | веќе видена

Ова се девет карактеристики на вегетаријанскиот начин на исхрана, или на диета слична на вегетаријанството, кои може да се корисни на нашето тело:Ќе ослабете Голема петгодишна студија објавена 2013 во часописот на Академијата на нутриционизмот и диететиката, покажа дека луѓето кои не јадат месо имаат помал просечен индекс на телесната тежина од оние кои го јадат, а меѓу веганите има многу помалку дебели, во споредба со оние што јадат се’ (само 9,4 отсто спрема 33,3 отсто). Освен тоа, новата студија на американското Друштво за борба против дебелината, покажа дека лицата со вишок килограми, кога ќе преминат на веганска или вегетаријанска исхрана, може да изгубат повеќе килограми од оние кои консумираат месо. Веганска исхрана е избегнување на сите животински производи (покрај месото, и млечни производи и јајца), додека вегетаријанска исхрана е избегнување на консумирање само на месо.Ќе го подобрите здравјето на срцето Внесувањето на заситени масти од кои повеќето потекнуваат од месото и млечните производи, го ...
сите 5 | | | веќе видена

Годинава само што започна, а најпознатите производители веќе ги подготвија авотомобилите за 2015 година. “2015 Mercedes S-Class Coupe“ е со убав и елегантен дизајн, опремен со најсовремена технологија и со сите луксузи во патничката кабина, почнувајќи од големиот дисплеј на кокпитот па до сите најнови додатоци за патниците.Со две врати е, но затоа има и сончев покрив. Моторот е “twin-turbo V8“ од 449 к/с. Меѓу новитетите за пријатно и побезбедно возење, се и усовршен систем за одржување на правец на патот и систем за заштита од судари, со камери напред кои го гледаат и она што возачот не може да го види.
| | веќе видена

На преубава локација на Швајцарските Алпи, во регионот Вале, високо на планината Леукербад, е направено ова ексклузивно и од светска класа одмаралиште. Го нарекле “51 Degrees Thermal Resort“. Извонредна комбинација на модерен луксуз и “пријателско“ користење на природата. Убави вили со многу камен и дрво. Во близина се повеќе скијачки терени, а тука има и термална бања. Се’ било подредено за уживање и релаксација и на најпробирливите посетители или муштерии.Цената на една вила е од 500.000 швајцарски франци.
| | веќе видена

За паровите врската е сериозна ако во друштво со партнерот се чувствуват сосема опуштени, разговараат и за непријатни здравствени проблеми, но и за сексуалното минато.Врската во просек станува сериозна после пет месеци, а јасни знаци се планирање на заеднички одмор и размена на клучевите од станот, откриле 2.000 испитанци во истражувањето кое го спровела англиската авио компанија “Monarch Airlines“. Навеле и 50 работи кои им докажуваат дека врската веќе станала сериозна.Исто така, врската се движи во сериозен правец и ако сте сосема опуштени, девојките не се шминкаат, паровите се тушираат заедно, па дури и разговараат за непријатни здравствени проблеми. Но, 43 отсто од испитаниците признале дека сфатиле дека се’ станало посериозно кога прв пат кажале “те сакам“. За втората половина, клучен момент била одлуката за заеднички живот.Заедничкиот одмор бил пресвртница за речиси две третини од паровите, затоа што тогаш сфатиле колку всушност се посветени еден на друг. Бидејќи веруваат дека делата се поважни од ...
сите 7 | | | веќе видена

Ако имате сува кожа, можеби ги правите овие грешки кога се туширате.Ништо не опушта толку многу како туширањето со топла вода. Ништо не може толку брзо да не’ загрее колку топлиот туш. Меѓутоа, и ништо не ја суши кожата толку лесно како водата која е премногу топла и така ги отстранува сите масла кои се на нашата кожа.Ниту студената вода не е добро решение. Умерената температура, колку кожата да не порумени, најмногу и’ прија.Доколку сакате гелови и други препарати кои многу се пенат, не е чудно што кожата ви е сува. Би требало да користите сапуни кои содржат што помалку супстанци со сурфактанти. Тоа се хемикалии на кои се “лепат“ маслата од вашата кожа, со што одлично ја чистат, но и ја сушат. Наместо такви препарати, користете средства за туширање на кои пишува дека се за секој ден, или дека на кожата и’ даваат влажност. Слободно користете ги и оние за бебиња и деца.На крајот, но не помалку важно, е и плакнењето со вода. Не брзајте со тоа, убаво симнете ги целата сапуница, гелот или било што, со што сте се ...
сите 3 | | | веќе видена

1. Сетило за мирис Сите знаеме дека кучињата имаат силно чувство за мирис, но дали некој знае дека тоа е од 10.000 до 100.000 пати посилно отколку кај луѓето?! Неверојатно, лудо!2. Мит: Кучињата гледаат само во црно-бело Најновите студии го побиваат овој широко прифатен мит. Иако очите на кучето можат да распознаат многу помалку бои од човековите очи, сега се верува дека тие многу добро ја гледаат жолтата, сината и сивата боја.3. Кучињата може да откријат рак Кучињата можат да бидат издресирани и истренирани да намирисаат, да надушкаат болести како што се ракот, дијабетисот или епилепсијата. Уште една причина повеќе да ги сакаме!4. Зошто кучињата клоцаат откога ќе извршат нужда? Кучињата инстиктивно клоцаат откога ќе се “олеснат“ за нивните шепи да го разнесат мирисот, со што комуницираат со другите кучиња кои може да поминат на нивна “територија“.5. Каде спијат кучињата? Дали сте знаеле дека речиси 50 отсто од сите кучиња спијат на своите легла, односно “кревети“. Како е со вас?6. Кучињата се потат ...
сите 3 | | | веќе видена

Избегнувате да ги делите длабоките емоции и чувства, го задржувате својот приватен живот само за себе или стравувате дека другите можеби знаат премногу за вас? Дилеми нема – сето ова се јасни симптоми на страв од блискоста.“Искуствата кои сме ги стекнале во раните животни фази, ја формираат нашата личност кога ќе одраснеме. Иако сме склони да ги намалуваме духовните и психичките оштетувања кои сме ги доживеале во детството, настаните од таа фаза на животот сепак влијаат врз формирањето на нашата личност“, пишува норвешкиот психолог и психотерапевт Егил Линге во своите книги “Тајна“ и “Мрачна тајна“.Траумите од детството и комплицираниот однос со родителите влијаат врз нас. “Многумина ги кријат раните од детството, кои не престануваат да ’крварат’ дури и кога ќе станат возрасни. Луѓето кои имаат страв од блискоста, често ги избегнуваат ситуациите во кои би требало да го ’отворат’ срцето пред некоја личност. Научиле да ги избегнуваат и на тој начин да го држат под контрола својот страв од блискоста“, пишува ...
сите 3 | | | веќе видена

next