Петчлена делегација на Комитетот за буџетска контрола на Европскиот парламент вчера и денеска е во ревизија на проектите финансирани во земјава. Контролорите испитуваат како се трошеле европските фондови во Македонија, посебно спроведувањето на Инструментот за претпристапна помош на ЕУ, ја анализираат и ефикасноста на европската помош, како и случаите на измама. Со иста задача го посетија и Косово. Во Македонија посебен интерес покажале за посета на два проекта - реновирањето на тетовската полициска станица и проектот со наслов „Локален одговор на шверцот со луѓе - Женското лоби и акцијата против насилството и трговијата со жени“. Во земјава досега беше откриен еден скандал со злоупотреба на средствата од ЕУ. Националната агенција за образовни програми ги загуби средствата од програмите „Доживотно учење“ и „Млади во акција“ откако се утврди дека директорот нетранспарентно си ги делел средствата на блиски организации.
| | веќе видена

Германскиот селектор Јоаким Лев објави дека во иднина нема да може да смета на услугите на долгогодишниот капитен Михаел Балак. Искусниот фудбалер за врска одигра 98 натпревари во својата репрезентативна кариера, но поради тешка повреда го пропушти мундијалот во Јужна Африка минатото лето. Токму на овој шампионат на површина излегоа неколку германски талентирани фудбалери на неговата позиција, што беше причина Лев и на почетокот од квалификациите за ЕП 2012 да не смета на услугите на Балак. - Овде правиме сериозен долгорочен проект, во кој се вклучени голем број млади фудбалери. Имав разговор со Балак, на кој му го објаснив моето гледиште на работите и можам да кажам дека тој ја прифати оваа одлука без никаков проблем. Не е тајна дека Михаел Балак има сторено многу за нашата репрезентација и сигурно ќе му организираме проштален натпревар каков што тој заслужува - истакна Јоаким Лев за германските медиуми.
| | веќе видена

Кошмарот од лошиот настап на трката за Големата награда на Канада, на која испадна уште по првите неколку круга, Луис Хамилтон го надмина возејќи со болидот на шампионот во НАСКАР, Тони Стјуарт. Возачот на Мекларен се проба зад воланот на „шевролет импала“ со бројот 14, а Тони Стјуарт се качи во шампионскиот болид „МП4-23“ на Британецот од 2008 година. Хамилтон на крај бил многу задоволен од искуството стекнато на патеката во близина на Њујорк. - Не верував дека ова може да ми се случи. Не знаев што можам да очекувам. Единствено што знам за нив е дека на автомобилите во НАСКАР многу им одекнуваат моторите. Се чувствувам како возбудено дете по неколкуте извозени круга со „шевролетот“. Ова искуство ме натера да го заборавам разочарувањето од Канада. Овој автомобил е трипати потежок од мојот болид, но во исто време воопшто не е бавен. Има страшни сопирачки и одлично забрзува - сподели Хамилтон.
| | веќе видена

Во одбраната на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер се приклучи и познатиот српски адвокат од Загреб, Чедо Продановиќ, јавија хрватските медиуми. Овие информации ги потврдија и самиот Продановиќ, и адвокатот Горан Суиќ, кој го застапува Санадер од самиот почеток на процесот. Санадер беше баран од хрватските власти поради злоупотреба на службената должност и корупција и беше уапсен во Австрија. Тој пред неколку дена реши да побара од австриските власти итна постапка за негово испорачување во Хрватска. Суиќ најави дека на Санадер во посета ќе му дојде неговиот адвокат од Австрија со кој ќе се договорат за спроведување жалба до судот. Продановиќ изјави дека Хрватска може да ја очекува екстрадицијата на Санадер релативно брзо, односно неколку денови по жалбеното рочиште. По доаѓањето во Хрватска, Санадер ќе биде испрашан, по што ќе има право на увид во досиејата за неговиот случај.
| | веќе видена

Раководството на Динамо Киев почна да практикува нов начин на исплата на своите фудбалери. Само доколку тимот победува, ќе следува и целосно исплаќање на договорените средства, а во спротивно - нема плата. Со ваков начин на исплата се соочува и македонскиот репрезентативец Горан Попов, кој е член на Динамо Киев, а информацијата во јавноста ја обелодени неговиот соиграч Јусуф Ајило. - Многу е тешко. Ако си овде, постојано сакаш да победуваш затоа што ако загубиш, ти ја одземаат платата. Поради тоа, фудбалерите „гинат“ на теренот на секој меч. Тоа се случува од две причини, за да победиш, но и за да си ги задржиш парите во својот џеб. Генерално, луѓето во клубот го знаат само јазикот на победите, а имаат разбирање само за реми на мечевите со Шахтјор Доњецк. Во прв момент имавме проблеми со ваквиот начин на исплата, но со текот на времето се навикнавме - изјави Јусуф.
| | веќе видена

Возачот на Мекларен, Џенсон Батон, ги отфрли шпекулациите дека е на пат да потпише долгогодишен договор со британскиот тим. - Имам опција да останам во Мекларен за следната година и тоа е се што знам - изјави Батон. За разлика од Фернандо Алонсо од Ферари и Себастијан Фетел од Ред Бул, кои се обврзаа со договори за неколку години однапред, 31-годишниот светски шампион од 2009 година повеќе сака да биде слободен. - За мене долгогодишните договори се бесмислени. Не можам да знам како ќе се чувствувам и какви ќе ми бидат желбите за следните неколку години. Не можам ни да замислам да се натпреварувам во Формула 1 на 40 години. Сакам да сум на патеката додека можам да победувам. Многу мои колеги не се спокојни кога ја немаат осигурено иднината, но мене ми се допаѓа да бидам слободен - вели британскиот возач.
сите 3 | | | веќе видена

Познатиот белградски диџеј Лале Павиќ ќе гостува вечерва во клубот „Капан-ан“ во Скопје. Почетокот на забавата е најавен за 23.30 часот. Познатиот диџеј, кој е дел од белградскиот колектив „Хепи пипл“, ќе биде дел од серијата забави насловени „Пи-Ем-Џи ивент“, кои ги организира македонскиот диџеј Мирко Попов, кој, исто така, ќе има свој настап вечерва. - Диџеј Лале е историски пријател на „Пи-Ем-Џи“ и на Скопје, и на нашите забави гостува уште од 1997 година. Тој е еден од пионерите на белградската техно-сцена и неговата сурова енергија е на тацна кога пушта музика за својата публика - пишува во најавата на настанот на „фејсбук“. Диџеј Лале Павиќ е еден од пионерите на белградската и на српската техно-сцена. Влезницата за забавата чини 150 денари.
| | веќе видена

Ник Хајдфилд призна дека се чувствува добро во Рено и би сакал и следната сезона да ја продолжи кариерата како возач во францускиот тим. Германецот дојде во екипата непосредно пред почетокот на годинашниот шампионат во Формула 1, како замена за тешкоповредениот Роберт Кубица, кој во февруари настрада на релито во Италија. Но, неделава веќе се појавија информации дека заздравувањето на полскиот возач се одвива добро и дека тој би можел да се врати во болидот на некоја од трките во финишот на сезонава. Во тој случај единствена опција за Хајдфилд да остане во Рено е да го добие местото на Русинот Виталиј Петров. - Со задоволство би останал во Рено. Ако се врати Роберт, може да се ослободи вториот болид - изјави Ник Хајдфилд.
| | веќе видена

Поранешниот директор на Јувентус, Лучано Моџи, заработи доживотна суспензија за работа во италијанскиот фудбал. Дисциплинската комисија на Италијанскиот фудбалски сојуз му забрани на 73-годишниот Моџи извршување на каква било функција во фудбалот. Тој беше главниот актер во позната афера „Калчополи“ со местењето натпревари, за која во 2006 година заработи петгодишна суспензија, по што Јувентус беше исфрлен во втората италијанска лига, а уште неколку клубови беа казнети. Освен Лучано Моџи, доживотно казнети се и поранешниот извршен директор на Јувентус, Антонио Гираудо, како и поранешниот потпретседател на Италијанскиот фудбалски сојуз, Иноченто Мацини.
| | веќе видена

Групата хакери, кои во понеделникот упаднаа во компјутерскиот систем на американскиот Сенат, ја преземаа одговорноста за проблемите што ги имаше американската разузнавачка агенција ЦИА со својата веб-странива во средата. Хакерите познати под името „Лулз секјурити“ испратија порака на социјалната мрежа „твитер“ со текст: „Танго соборен ЦИА.гов“. Иако цел на хакерите бил јавниот сајт на службата каде што нема податоци, портпаролот на ЦИА, Мари Харф, изјави дека случајот е под истрага. Хакерите од „Лулз секјурити“ тврдат дека цел на нивните напади е да укажат на слабостите во безбедноста на интернет.
| | веќе видена

Екипата на Торус идната сезона ќе дебитира на меѓународната сцена со настапот во БИБЛ. Покрај Торус, дел од ова балканско натпреварување ќе биде и шампионот Фени индустри, кој ќе ја брани титулата освоена на завршниот турнир во Кавадарци. Македонската кошаркарска федерација испрати допис до челниците на БИБЛ, во кој ги информира дека ги пријавува Фени индустри и Торус за настап следната сезона. Фени индустри веќе е редовен учесник во БИБЛ, додека Торус се пријави за настап откако подобропласираните тимови од него во домашниот шампионат, Работнички и МЗТ Скопје, не се одлучија на таков чекор.
сите 2 | | | веќе видена

Целосно е исчистен каналот Крушопек од наталожениот мил и од сметот. Каналот се чистеше рачно и машински, а од него е отстранета дивоизраснатата нискостеблеста густа вегетација, а извадено е и ѓубрето. Екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве го чистат и Усјанскиот канал и кејот на реката Вардар. Во текот на изминатиов месец на кејот на Вардар е исчистена површина од 12.516 квадратни метри, при што косините на коритото на реката од нискостеблестата густа вегетација се чистат рачно. Акцијата за чистење на коритото на реката Вардар и на отворените канали во Скопје продолжува и во наредниот период.
| | веќе видена

В сабота, од 5.30 до осум часот авионски ќе се прска против комарци, по вторпат оваа сезона. Прскањето од земја, пак, ќе се одвива од понеделник до петок наредната недела, во периодот од еден до пет часот. Доколку временските услови ги спречат екипите во вршење на аеросолната и на авионската дезинсекција, таа ќе се спроведе првиот нареден ден кога времето ќе биде поволно, во истиот термин. Ова важи и за терестричната дезинсекција. Од Градот ги предупредуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на своите пчели.
| | веќе видена

Малолетни струмичани ќе одговараат на суд за нанесување тешка повреда на сограѓани. Во Струмица, пред неколку дена додека сега обвинетите со мотоцикли возеле по тротоарот на кој имало пешаци, во еден момент од движењето на мотоциклите ситни камчиња летнале кон двајца пешаци. Токму пешаците почнале да викаат по двајцата мотоциклисти, по што настанала расправија. Караницата за брзо време прераснала во тепачка, во која на еден од пешаците му ја скршиле десната рака.
| | веќе видена

Клиничката болница „Систина“, во соработка со Заводот за трансфузиологија, в петок во периодот од 10 до 16 часот ќе организира крводарителска акција. Дарувањето крв ќе се одвива во амфитеатарот на болницата. Се очекува да се соберат 300 единици на крв од вработените во „Систина“ и во компанијата „Орка холдинг“. Од клиничката болница ги повикуваат сите граѓани да даруваат крв за да придонесат во масовноста на оваа акција.
| | веќе видена

Во водите на Преспанското Езеро полицијата забележала кајче во кое имало двајца патници, кои одбивале да го запрат пловилото и да се легитимираат. Откако биле запрени и спроведени на брегот, од нив се одземени 20 картонски кутии и три вреќи со дробен тутун, тешки 420 килограми. Од ресенската полиција вчера известија дека против албанските државјани што го шверцувале тутунот ќе поднесат кривични пријави.
| | веќе видена

Арамија од куќа во гостиварското село Градец украл чанта во која имало златен накит во вредност од 40.000 евра. Крадецот, велат од полицијата, провалил во куќата во период додека газдите биле на гости. Кражбата била извршена завчера. Истиот ден, во стан на улицата Париска комуна во Скопје, арамија со метален предмет скршил брава од стан и оттаму украл 15.000 евра.
| | веќе видена

Гулаби од редок вид украле арамии од скопјанец, кој пријавил дека птиците чинеле 10.000 евра. Кражбата се случила завчера во вечерните часови, на улицата Лазар Трповски. Арамиите насилно го отвориле гулабарникот, ги зеле скапите птици и избегале. Засега се знае дека се украдени повеќе од 50 гулаби, а полицијата почнала истрага.
| | веќе видена

Споменикот на Александар Македонски не е ништо друго освен нова провокација и крадење на грчката историја од страна на Владата на ФИРОМ. Така, властите во Атина го дочекаа на нож поставувањето на скулптурата на античкиот војсководец во центарот на Скопје во период кога двете страни се наоѓаат под постојан притисок што поскоро да најдат решение за спорот за името. Грчките власти сметаат дека со овој потег паѓаат во вода заложбите на македонскиот државен врв за затворање на билатералниот спор. Според нив, не може да се говори за добрососедски односи кога другата страна дејствува спротивно од тоа што стои во Привремената спогодба. Григори Делавекурас, портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, смета дека споменикот ќе има неизбежни последици по евроатлантските перспективи на Македонија и ќе наштети на преговорите што се водат под покровителство на Обединетите нации. - Под други околности би ни било чест Владата на ФИРОМ да потроши десет милиони евра во чест на Александар Велики поставувајќи ...
сите 8 | | | веќе видена

Грција вчера беше целосно блокирана поради 24-часовниот генерален штрајк, организиран од синдикатите во знак на протест поради новите драстични мерки на Владата што подразбираат кратење на платите, зголемување на даноците и продажба на јавните претпријатија. Пред зградата на Парламентот се собрале околу 20.000 демонстранти за да покажат дека се против ваквите мерки. Демонстрантите фрлале со камења и со молотови коктели врз полицијата, која била распоредена пред парламентот каде што се очекувало пратениците да почнат со расправа за петгодишната програма за економски мерки со цел да се намали буџетскиот дефицит и да се спречи финансиско пропаѓање на Грција. Тензиите, јавија агенциите, ескалирале пред еден од влезовите каде што демонстрантите се обиделе да ги урнат металните огради и почнале да фрлаат со камења врз полицијата, која одговорила со солзавец. Истовремено, грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека продолжува да бара консензус меѓу политичките партии во државата за новиот пакет економски мерки. - ...
сите 83 | | | веќе видена

next