Челниците на Интер ги очекува тешка битка да ги задржат своите најдобри фудбалери во клубот откако и Самуел Ето откри дека лесно може да се случи во текот на летово да ги смени клупските бои. Извонредниот голгетер, кој беше најзабележителен фудбалер на Интер минатата сезона, се наоѓа на врвот на листата со желби на Манчестер сити, како замена за капитенот Карлос Тевез. Камерунецот изгледаше среќно во Милано во последните две години, па затоа е изненадувачки неговата изјава дека многу лесно може да се случи својата кариера да ја продолжи во англиската Премиер-лига. - Точно е дека имам добиено неколку интересни понуди. Во моментов се наоѓам на одмор, така што ќе имам сосема доволно време за да ги разгледам сите опции. Имам договор со Интер, но сметам дека за доволна отштета сопствениците на клубот би ми дозволиле да ги сменам клупските бои. Имам 30 години и можам да потпишам само уште еден мултимилионски договор пред вредноста да почне да ми опаѓа, логично е да сакам да ја искористам таа шанса - изјави ...
сите 8 | | | веќе видена

Подготовките на македонската репрезентација за претстојното Европско Првенство ќе бидат нарушени по најавите дека Перо Антиќ би можел да не го носи дресот на националниот тим на претстојниот шампионат во Литванија. Најдобриот македонски кошаркар имаше одлична сезона во дресот на Спартак Санкт Петербург, но големите напори од настапите во рускиот шампионат, како и неколкуте повреди, го направија неизвесен за настапот на ЕП во 2011 година, натпреварување што ќе трае од 31 август до 18 септември. Антиќ, кој деновиве треба да се врати од Русија во Македонија, на својот профил на „фејсбук“ ги подгреа шпекулациите дека лесно може да се случи тој да не биде дел од националниот тим на претстојниот европски шампионат. - Можеби летоска без Европско првенство за капитенот?! Сигурен навивач од трибините - 100%, капитен и учесник - 20% - напиша Антиќ на својот профил, шокирајќи ја дел од кошаркарската јавност. Одличниот крилен кошаркар како главна причина за ваквото расположение ја наведува премореноста од серијата тешки ...
| | веќе видена

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека планот за создавање Голема Албанија е политичка реалност и Србија мора да биде подготвена за секој модалитет кога е во прашање решавањето на косовскиот проблем, јавија српските медиуми. - Јас сум против создавање големи национални држави на Балканот бидејќи тоа произведува несогледливи последици, но Србија дури и во тие околности има решение ако некој во меѓународната заедница и понатаму е наклонет кон Голема Албанија - изјави Тадиќ гостувајќи на националната телевизија РТС. Тој истакна дека Србија мора да најде начин да ги оствари своите интереси во партнерство со големите сили и соседите и трајно да го реши конфликтот, но потребно е да се пронајде решение, кое во иднина не би го претворила Балканот во буре барут. - Србија нема интерес да го замрзне проблемот, туку напротив, проблемот треба да се реши и мислам дека е можно да се најде решение - рече Тадиќ. Српскиот претседател додаде дека доколку се пристапи кон проблемот на традиционален начин, ќе бидат ...
сите 6 | | | веќе видена

Британската телевизија „Ченел 4“, која е една од највлијателните британски телевизии, ќе снима документарен филм за новосадскиот фестивал „Егзит“. Екипата од оваа телевизија за време на четирите дена од фестивалот ќе ги снима најинтересните делови од фестивалското издание. Покрај фестивалот, екипата ќе го снима и самиот град Нови Сад, кој ќе може да го претстават самите новосаѓани, но и странските посетители на „Егзит“. Тие што ќе бидат најинтересни, најиновативни и најзабавни ќе имаат можност да ја кажат својата приказна за Нови Сад пред сите гледачи на телевизијата „Ченел 4“. За таа цел, организаторите на „Егзит“ отворија натпревар на кој сите посетители ќе може да ги искажат своите најинтересни моменти од Нови Сад, за личност, место или за настан. Сите заинтересирани можат своите пишани прилози, видеоснимки и фотографии да ги испратат на интернет-адресата на фестивалот филмскиЖеџитфест.орг. Натпреварот ќе трае до први јули, а предлозите што ќе бидат избрани ќе добијат влезница за славни за овогодишното ...
| | веќе видена

Девојка од Тетово, која била придружувана од малолетна другарка, била обљубена, па ограбена, а по гнасниот чин и било наредено да не кажува за немилиот настан за да не настрада. Ден по обљубувањето, во големата акција на тетовската полиција силувачот бил пронајден и уапсен. Од вчера, тој е во 30-дневен притвор, кој му го одреди истражен судија. Во полициската пријава доставена до тетовското обвинителство пишува дека на 11 овој месец, во месноста Бањиче кај чешма под тетовското Кале, околу 19 часот 27-годишниот Ф.Ј. пресретнал две девојки од Тетово. Штом застанал пред нив, извадил пиштол и им се заканил дека ќе пука. Им наредил да одат пред него до блиската шума. Исплашени за своите животи, девојките постапиле како што им рекол. Таму, повозрасната од девојките ја присилил на други полови дејствија, а потоа се обидел да има и непосреден сексуален контакт со неа, но не успеал во таквата намера. Нешто подоцна, осомничениот Ф.Ј на повозрасната девојка и ја одзел златната белегзија и картичката од мобилниот ...
| | веќе видена

Доколку имате сосед со кого имате спор од каква било природа и искрено сакате да го решите, тогаш ќе избегнувате се што вашиот сосед ќе го сфати како провокација. Ваква е реакцијата на комесарот за проширување, Штефан Филе, по поставувањето на споменикот на Александар Македонски во македонската престолнина. Според него, логиката е едноставна, а тоа е Владата во Скопје да не презема чекори што ќе ја налутат официјална Атина. Иако Филе повикува да не се пропушта можност за брз договор, домашните стручњаци се скептици дека двете земји наскоро би можеле да го решат билатералниот спор. - Се надевам дека тоа нема да ја намали решителноста на политичарите во Скопје да го решат спорот за името. Се надевам и дека луѓето во Грција нема емотивно да ги доживеат овие прашања и дека ќе се фокусираат врз можности за надминување на спорот - изјави Филе во интервју за телевизијата „А1“. Комесарот нагласува дека сега е неопходно сите да се фокусираат на решавање на спорот за името бидејќи тоа е тоа што ќе ја врати земјата во ...
| | веќе видена

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Мирсад Јонуз, најверојатно, ги брои последните часови на кормилото на националниот тим, со оглед дека за утре во Дојран, со почеток во 11 часот, е закажана посебна седница на УО на ФФМ, на која како единствена точка на дневниот ред е анализата на неговата работа. Со оглед дека резултатите воопшто не му одат во прилог на Јонуз, се очекува тој да биде разрешен од функцијата. Се уште не е познато дали селекторот ќе биде присутен на седницата во Дојран за да ја образложи својата досегашна работа. - Со оглед на резултатите, не знам дали е потребно нешто да се образложува. Сепак, најмногу ме погоди начинот на кој селекторот ја напуштил прес-конференцијата по натпреварот со Република Ирска (0-2) и лекциите што Џовани Трапатони ни ги делел за тоа што значи функцијата селектор и што мора тој да издржи. Членовите на УО на ФФМ ќе разговараат на седницата во Дојран и ќе донесат одлука за негово заминување или останување - рече Хари Хаџи-Ристески, претседателот на ФФМ. ...
сите 25 | | | веќе видена

По најновиот 24-часовен штрајк, кој беше одржан завчера, и по нередите во кои беа повредени 30 луѓе, грчкиот парламент вчера гласаше за реконструкција на владата на премиерот Јоргос Папандреу. Грчката криза од улиците се префрли во парламентот, а премиерот Папандреу верува дека таму кризата би можела да добие позитивно решение. В недела, пак, ќе има гласање доверба во парламентот за новиот тим. Папандреу предлага реконструкција на Владата, но доколку не ја добие довербата на мнозинството, на Грција и се закануваат предвремени избори. - Сите треба да преземеме одговорност кон државата и граѓаните. Јас ќе продолжам по истиот пат заедно со членовите на ПАСОК, другите претставници и грчкиот народ. Ќе формираме нова влада, а главниот збор за тоа ќе го има парламентот - изјави Папандреу. Премиерот за финансиската криза во земјата разговараше и со претседателот на Грција, Каролос Папуљас. Најавената реконструкција не влева доверба кај илјадниците, кои протестираат на улиците на Грција. Во средата целата земја беше ...
сите 29 | | | веќе видена

Црногорскиот интернационалец во дресот на Рома, Мирко Вучиниќ, наскоро би можел да потпише договор со екипата на Јувентус. Оваа информација ја пренесе „Скај спорт Италија“ наведувајќи дека агентот на Вучиниќ веќе имал разговори со директорите на најтрофејниот италијански клуб. - Сите знаат дека Вучиниќ има свои лични причини поради кои сака да го напушти „Олимпико“, но тоа не значи дека неговото заминување е стопроцентно - изјави Валтер Сабатини, новиот директор на „римската волчица“. Во таборот на Рома се надеваат дека ќе успеат да го убедат Црногорецот да го смени својот став, но, исто така, се подготвуваат и за ангажман на нов голгетер доколку Вучиниќ, сепак, реши да си замине. „Римската волчица“ очекува да заработи околу 20 милиони евра од трансферот на овој талентиран голгетер, пари што потоа би биле инвестирани за ангажман на младиот напаѓач на Барселона, Бојан Кркиќ. - Рома, навистина, има желба да го види Бојан во своите редови. Самиот тој сака да игра, а не да ја грее резервната клупа и мислам дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Точно 35.394 места во средните училишта се резервирани за полуматурантите, кои денеска и утре ќе одберат во кое училиште ќе го продолжат задолжителното средно образование. Според објавениот конкурс, 11.730 места се резервирани во гимназиите, 22.814 во стручните училишта, 578 во уметничкото образование и 272 во спортската гимназија „Методија Митевски-Брицо“ во Скопје. Конкурсот за запишување во средно училиште нуди дури 10.000 повеќе слободни места од бројот на завршените полуматуранти, со што ќе имаат поголема можност за избор. На пријавувањето за упис учениците треба да поднесат пријава за запишување, која се подигнува од училиштето, оригинални свидетелства од петто до осмо одделение и извод од Матичната книга на родените. Резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени на 21 јуни. Во училиштата каде што ќе се пријават повеќе ученици од планираното со еднаков број поени ќе се организира квалификациско тестирање од предметите значајни за струката. Во средното уметничко образование (музичко, ...
сите 11 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија во ватерполо, предводена од новиот селектор Игор Гочанин, со пораз ги заврши настапите во квалификациите за пласман на Европското првенство, кое во 2012 година ќе се одржи во Холандија. Поразот од 10-5 од селекцијата на Шпанија нема големо значење затоа што Македонија претходно го обезбеди второто место во групата Ц, кое води во октомврискиот бараж-двомеч. Шпанија е прва во групата со девет бода и во баражот ќе игра со некоја второпласирана селекција од другите пет групи, додека Македонија со двете победи над Белорусија освои шест бода и за противник ќе добие првопласирана селекција. Дилемите за победникот беа разрешени во втората четвртина, која „црвената фурија“ ја реши во своја корист со 5-1, откако воведниот дел заврши нерешено 2-2. Во вториот дел, растоварени од притисокот, македонските ватерполисти пружија солиден отпор и дадоа два, а примија само три гола. По два погодоци за Македонија дадоа Мирослав Ранџиќ и Милан Петровиќ, додека Здравко Делаш постигна еден гол. ...
| | веќе видена

Алтернативната рок-група „Хај контрол“ на својот официјален профил на социјалната мрежа „фејсбук“ го промовираше својот најнов спот за песната „Тука за тебе“. Спотот за песната „Хај контрол“ го снимаше на локацијата на товарното депо на „Македонски железници“, а режисер е Огнен Шапковски. Приказната во спотот ја разработува темата за неупатеноста на одредена единка во општеството. - Со име избрано како инспирација црпена од револтот кон изобличувањето на моралните вредности и обидот за контрола на сегментите на општественото живеење ја крстивме групата „Хај контрол“. Сакаме македонската публика да не запознае подобро преку оваа песна и видеозапис - изјавија членовите на групата во соопштението испратено до медиумите. „Хај контрол“ ова лето ги очекува настап на јубилејното издание на најголемиот регионален фестивал „Егзит“, кој ќе се одржи од седми до 10 јули во Нови Сад, Србија. Составот вечерва за првпат ќе гостува во Битола во кафулето „Код“, каде што ќе ги претстават нивните песни. Нивниот настап ќе почне ...
| | веќе видена

Принцот Хари се враќа во Авганистан како пилот на британското воздухопловство, а ќе управува хеликоптер „апачи“, јави британскиот весник „Сан“. Началниците за одбрана и кралицата Елизабета дадоа дозвола за Хари да се врати во Авганистан во борбата против Талибанците. Кога ќе се врати на терен, 26-годишниот принц, познат во војската како капетан Велс, ќе истрелува проектили од најсовремениот воен хеликоптер на светот. Како трет по ред за наследник на британскиот престол, тој се смета за важна цел. Затоа на секоја мисија ќе биде опремен со пиштол, автоматска пушка, панцир, морфиум и друга опрема, која би му ги зголемила можностите за преживување. Извор од британското воздухопловство изјави дека би можел да се соочи со голема опасност. Доколку неговото летало е соборено, ќе има трка меѓу бунтовниците и коалициските сили кој прв ќе стигне до него. Принцот Хари изјави дека е нестрплив да се врати во Авганистан. Пред повторно да биде испратен таму, тој ќе мора да помине низ уште една осумнеделна обука. Во ...
| | веќе видена

Земјоделството е најатрактивен сектор и главна можност за развивање на соработката со самарската област во Руската Федерација каде што, според македонските стопанственици, треба што поскоро да се отвори дистрибутивен центар. Центарот, како што беше речено на вчерашниот Иницијативен состанок во Стопанската комора на Македонија, е посебно поволен за винарските визби. - Треба да се направи притисок врз нашата Влада за да се реши проблемот со визите, но и да се овозможат услови за бесцаринска размена. Македонското стопанство со ниту една гранка не може да влијае на руската економија. Затоа и треба да се преземат сите мерки за максимално олеснување на соработката - истакна Богоја Блажески, сопственик на „Сигурносни појаси“ од село Белчишта, Охридско, кој веќе неколку години е иницијатор за отворање дистрибутивен центар за македонска стока во самарската област. Како што рече извршниот директор на Македонско-руската стопанска комора Дејан Бешлиев, Самарската област е увозно зависна од прехранбени продукти и токму ...
| | веќе видена

Македонија на Европското првенство во бокс во Анкара, кое почнува денеска и ќе трае до 24 јуни, ќе биде застапена со тројца боксери, Вели Мумин, Фатлум Жута и Примислав Димовски. Токму Димовски, кој ќе настапи во тешка категорија (над 91 килограм), очекува да се закити со медал што би било круна на одличните резултати сезонава кога триумфираше на неколку силни турнири. - Секој пласман без медал за мене претставува неуспех. Имав одлични подготовки, се наоѓам во одлична форма и очекувам борба за медал - вели Димовски. Примислав Димовски пред почетокот на ЕП во Анкара се подготвуваше токму во главниот град на Турција, заедно со репрезентативците на земјата-домаќин. Друштво на подготовките во Анкара му правеше Фатлум Жута, кој ќе настапи во категоријата до 75 килограми. Третиот адут на селекторот Руждија Калач е единствениот Македонец што досега се закитил со медал на ЕП (освои бронзен медал на ЕП 2006 и 2008 година), Вели Мумин, кој ќе се натпреварува во категоријата до 52 килограми. Поради повреда, настапот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Во сите средни училишта вчера 18.190 матуранти го полагаа испитот по вториот предмет од државната матура. За разлика од првиот предмет, кога сите матуранти го полагаа мајчиниот јазик, вчера можеа да изберат меѓу странски јазик и математика за матурантите од гимназиско и стручно образование, а филозофија или естетика полагаа матурантите од уметничкото образование. Најголемиот дел од матурантите избрале да полагаат англиски јазик, дури 14.802, а за математика основно ниво се пријавиле 2.679, а само 35 кандидати избрале да полагаат математика напредно ниво. Француски јазик полагаа 450, германски 176 и руски јазик 67 матуранти. Тестот по естетика го избрале 96, а по филозофија 12 ученици. Полагањето на матурантите го набљудуваа 1.830 наставници и 200 набљудувачи, организирани од Министерството за образование и наука и од Државниот испитен центар. Резултатите од државата матура се очекува да бидат познати кон средината на наредниот месец, а од нив ќе зависи кои од матурантите ќе успеат да го продолжат ...
| | веќе видена

Поради слабиот интерес од македонските компании за котирање на берзата, Македонската берза за хартии од вредност во периодот што следува ќе ја зголеми соработката со стопанските комори. Преку нив ќе ги убедува компаниите да котираат на берза и ќе им објасни дека, наместо да земаат кредити, дополнителни средства може да обезбедат и преку издавање акции. - Конкретна соработка веќе има со Стопанската комора на Македонија. Потребно е македонската берза да се перцепира не само како место за тргување со веќе емитувани хартии од вредност, туку и како место за собирање дополнителен капитал - информира Евита Иванова, портпарол на Македонска берза. Во тој правец е и неодамнешната новина за зголемување на ликвидноста на берзата, преку вклучување поддржувачи на берзата наречени „маркет-мејкери“, за што берзата вчера официјално доби дозвола од Комисијата за хартии од вредност (КХВ). Се очекува „маркет-мејкерите“ да придонесат за подобрување на состојбата на македонскиот пазар, а во исто време да воспостават и рамнотежа ...
| | веќе видена

Втората тенисерка на листата на ВТА, Ким Клајстерс, нема да настапи на Вимблдон поради повреда на стапалото. - Многу сум разочарана што нема да играм на Вимблдон бидејќи ја обновив повредата на стапалото на турнирот во Ден Бош. Во овој момент сум многу фрустрирана бидејќи ова ми се случи пред почетокот на еден од моите најомилени турнири. Секогаш сум уживала што сум дел од атмосферата на Вимблдон, но немам друг избор освен да се одморам и да не играм тенис наредните неколку недели - изјави Клајстерс. Белгиската тенисерка го заврши настапот во второто коло на турнирот во Ден Бош со пораз од 82. тенисерка во светот, Ромина Опранди од Италија. Клајстерс на тој меч се сопна во првиот поен од вториот гем и не изгледаше добро, но не побара медицински тајм-аут. Сепак, со деталните прегледи подоцна е утврдено дека има посериозна повреда на стапалото и наложено и е да одмора. Освојувачката на четири гранслем-титули требаше да биде втора носителка на Вимблдон, но по нејзиното повлекување меѓу носителките влезе ...
| | веќе видена

Повремениот македонски фудбалски репрезентативец Александар Тодоровски одлучи да се пресели во редовите на Полонија Варшава почитувајќи го преддоговорот што го потпиша со овој клуб уште во текот на зимскиот преоден рок. За десниот бек на Рад постоеше интерес и од редовите на Црвена звезда, меѓутоа Тодоровски, сепак, се реши кариерата да ја продолжи во полскиот шампионат. - Од доаѓањето во Полска очекувам многу, драго ми е што ќе бидам член на клуб со јасни амбиции за излез на европската сцена. Се надевам дека ќе помогнам во остварувањето на целите на Полонија за следната сезона - изјави Тодоровски за клупската веб-страница на Полонија Варшава. Александар Тодоровски во јануари потпиша преддоговор за тригодишна верност со Полонија Варшава и тоа без знаење на раководството на Рад, па затоа беше во немилост на српскиот клуб во изминатите шест месеци и не одигра ниту еден меч за тимот од „Бањица“. Сепак, сега како слободен фудбалер минува во редовите на полскиот прволигаш.
| | веќе видена

Раководството на Тотенхем ја одби првата понуда што Челси ја испрати за услугите на Лука Модриќ. Актуелниот вицешампион во Премиер-лигата беше подготвен да плати 22 милиони фунти за хрватскиот плејмејкер, но водечките луѓе на „спарси“ без размислување ја одбија понудата напоменувајќи дека Модриќ вреди многу повеќе на фудбалската берза. Медиумите во Англија откриваат дека Тотенхем го има проценето својот главен организатор на играта на огромни 35 милиони фунти, па останува да се види дали Челси ќе се согласи да ја плати огромната сума за да го доведе Модриќ на „Стемфорд бриџ“. Засега, за фаворит во трката по Хрватот важи тимот на Манчестер сити, чиишто газди најавија дека нема да жалат пари за да го доведат талентираниот плејмејкер во своите редови. „Граѓаните“ се подготвени да платат 35 милиони фунти за Модриќ, но се уште немаат доставено официјална понуда до Тотенхем, нешто што се очекува да се случи најдоцна до крајот на овој месец.
сите 17 | | | веќе видена

next