Финалистот од „Македонски идол“, Ивица Велоски го сними спотот за својата прва песна „Ти би знаела“. Спотот се снимаше два дена на повеќе локации во демирхисарскиот регион. Режисер е Дарио Јанковиќ, а освен Ивица во спотот се појавува и Ирина Стојановска, манекенка од агенцијата „Моделс ин“. Спотот ќе биде готов до следната недела и ќе биде промовиран на официјален настан. „Ти би знаела“ веќе една недела се врти по радиостаниците. Автори на песната се Јован Јованов, кој ја напиша музиката, Борче Димитров-Рафинерија кој беше задолжен за текстот, а аранжманот е дело на Јован Јованов и на Дамјан Лазаров.
| | веќе видена

Утре, во периодот од седум до 15 часот, поради изведување градежни активности на спојот меѓу улицата Митрополит Теодосиј Гологанов и улицата Народен фронт, автобускиот терминал „Дом на печат“ ќе биде надвор од употреба. Во тој период, автобусите на линиите со број 7б и 23 ќе бидат пренасочени по булеварот Водњанска, и ќе ја користат автобуската станица „Клинички центар“. Град Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да се придржуваат кон привремено поставениот режим на сообраќај.
сите 4 | | | веќе видена

Скршена десна рака и безброј повреди по главата и по телото заработил 39-годишен скопјанец кој бил претепан од четворица познаници, со кои се скарал поради девојка. Тепачката се случила вчера на скопскиот булевар Илинденска. Четворицата насилници, според полицијата, од кои сите се во бегство и се трагало по нив, го нападнале А.П. од Скопје. Почнале да го удираат со тупаници по телото, па му ја скршиле раката.
сите 2 | | | веќе видена

Седум килограми сребрен накит и сребро во калапи се обидел да прошверцува турски државјанин со авион од Македонија. Во царинската декларација странецот пријавил дека не носи ништо за царинење. Кога ја отвориле торбата, цариниците го повикале патникот и на дното од куферот нашле 247 прстени, 1.632 обетки, 259 приврзоци, 141 синџирче, 51 белегзија, 18 брошеви и топено сребро.
сите 3 | | | веќе видена

Триесет и двегодишен струмичанец ќе седне на судска клупа откако полицијата против него поднесе пријава бидејќи го уапсила дека препродава дрога од својот автомобил. Во март годинава, при претрес во неговиот дом и во возилото се пронајдени и одземени марихуана и канабис. Исто така, дилерот токму во своето возило на еден струмичанец му овозможил да користи наркотична дрога.
| | веќе видена

Прилепски бизнисмен, ја измамил државата за да добие пари за субвенционирање на вработувањето. Тој пред две години со добиените пари бил должен во рок од шест месеци на вработените да им исплатува плата и придонеси, но, во спротивност на законските прописи, дел од паричните средства во износ од 10.000 евра ги искористил за свои потреби.
| | веќе видена

Преговорите за составување на идната влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во ќор-сокак откако на средбата во средата преговарачкиот тим на партијата на Никола Груевски децидно кажал дека барањата од Мала Речица се нереални и неприфатливи. Вакви информации објавија дел од медиумите на албански јазик, а вчера ги потврдија и партиски извори. Иако од двете партии одбиваат официјално да зборуваат за текот на преговорите, неофицијално, партиски функционери велат дека во преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ биле изненадени од барањата на интегративците, за кои до вчера тврдеа дека се само медиумски шпекулации. Токму поради тоа, според најавите, вчера немало средба меѓу двете партии, кои вршат внатрепартиски консултации како да настапат понатаму. Преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ го предводи првиот човек на ДБК, Сашо Мијалков, за кого, според документите објавени на „викиликс“, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, сметал дека не ги сака Албанците и може да поттикне акции насочени против нив. Покрај него, во тимот се и генералниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Партијата на власт со лепење партиски етикети го сатанизира и сака да го задуши протестот на младите, кои единаесетти ден по улиците бараат правда за загубениот млад живот и контрола врз полициската бруталност. Вака стручњаци ја коментираат ситуацијата со протестите иницирани поради тоа што се уште не е познато зошто Игор Спасов, припадник на полициската единица „Тигри“, брутално го претепа до смрт 22-годишниот Мартин Нешкоски. Аналитичарите не веруваат дека конкретните протести имаат политичка заднина, туку дека тие се израз на незадоволството на младите луѓе од конкретниот трагичен случај. - Очигледно е дека од првиот ден власта е решена да го забошоти случајот, а да ги замолчи младите, кои првпат во историјата на нашата земја решија масовно и упорно да бараат правда, со зборовите дека утре може кој било граѓанин да биде убиен од полицијата, а таа и натаму да го забошотува случајот - вели аналитичарот Петар Арсовски. Тој појаснува дека се работи за класичен обид на власта политички да ги оцрни сите млади, ...
сите 2 | | | веќе видена

Најновото анимирано остварување на компанијата „Дизни“ е за жолтото мече Вини Пу, кое најмногу од се го сака медот и од утре ќе биде на репертоарот на кино „Милениум“ во Скопје. „Мечето Вини“ ќе игра секоја сабота и недела во термините од 11 и од 13 часот. Овој омилен детски лик, кој е правен според книгите на А.А. Милн, а подоцна стана попопуларен и со анимираните филмови на Волт Дизни, овој месец полни 90 години. Не станува збор за фиктивниот Пу на Милн, чиешто литературно деби се случи во 1926 година, туку за кадифеното мече што претставуваше инспирација за безвремените приказни. Оригиналниот Вини Пу е „роден“ во јуни 1921 година, како едно од стотиците идентични мечиња произведени во фабриката „Фарнел“ во западен Лондон. Една од тие играчки купила и Дафни, сопруга на писателот А.А. Милн, за нивниот син Кристофер Робин, што го инспирираше да напише серија детски книги со Вини Пу како главен лик. Кадифеното мече прво се викало господин Едвард Мечката, но подоцна е преименувано во Вини, по една мечка која ...
сите 2 | | | веќе видена

Хокеарите на Бостон бруинс се нови шампиони во хокеарската лига НХЛ откако во последниот седми меч од финалната серија славеа над Ванкувер канукс со 4-0. Ова е шести Стенли куп (трофеј за шампионот) за Бостон, а прв по пауза од цели 39 години кога во тогашното финале предводени од легендарниот Боби Ор го совладаа Њујорк ренџерс со 4-2 во победи. Триумфот на Бостон добива на тежина и поради тоа што губеше со 3-2 во финалната серија, а последниот одлучувачки натпревар го одигра во Ванкувер пред 19.000 френетични навивачи. - Се уште не сме свесни каков подвиг направивме. Успеавме да се вратиме од мртвите по негативата од 3-2 во победи, а последниот меч го одигравме перфектно пред противничката публика. Со прикажаните игри потполно го заслуживме овој трофеј. За мене ова беше идеалното простување од хокејот - изјави 43-годишниот Марк Речи, кој го одигра последниот натпревар во кариерата. Головите на Бостон бруинс беа дело на Патри Берљерон и на Бред Марчанд, кои по двапати ја тресеа мрежата на Роберто Луонго, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар повторно има ново раководство, а делегатите на клупското собрание што се одржа во средата во хотелот „Стоун бриџ“ во Скопје претседателската функција му ја доверија на Зоран Шишковски, одговорен во Одделението за спорт во градската администрација. Откако досегашниот колективен член во клупското собрание, предводен од Драги Сетинов, ги врати мандатите, во новата поставеност Град Скопје доби мнозински шест делегати, а четири делегати ќе има и Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. - Сакам да се заблагодарам на довербата што ми е дадена да бидам на претседателската функција на ФК Вардар. Тоа е сигурно нашиот најреномиран спортски колектив, кој верувам дека со Град Скопје и со останатите домашни институции ќе се обидеме да го вратиме на старите победнички патеки. Можам да ветам дека ќе се трудам максимално за успешно да го менаџирам клубот. Се надевам дека ќе изградиме силен клуб во организациска смисла, а потоа и квалитетен ...
сите 2 | | | веќе видена

Домати за 25 денари за еден килограм, краставици за 15 денари, компири за 20 денари, како и тиквички за пет денари по парче може да најдат на зелените пазари во земјава. Ова е нагло намалување на цените на земјоделските производи, кои се со богат род, но, главно, останаа на домашниот пазар поради затвореноста на странските пазари, кои се загрижени од ешерихија коли. Набрзина се намалија и цените на сезонското овошје, па сега може да се купи еден килограм кајсии за 30 денари, а праски дури и за 20 денари, но овие цени се и повеќе од двојно повисоки во маркетите. Цените на пазарите, иако се поволни за граѓаните, одат на штета на земјоделците, кои велат дека не можат да си ги покријат основните трошоци за производство. - Цените по кои се продаваат градинарските производи на пазарите се крајно ниски и не ги покриваат производствените трошоци. Производствената цена на доматите е 15 до 18 денари за еден килограм, а нивната откупна цена изнесува 10 до 13 денари. Според ова, земјоделците се во загуба, а за ќар не ...
| | веќе видена

Службениците од општинската администрација на Карпош се уште не се преселени во надземниот пешачки премин „Влајко“ иако градоначалникот Стевчо Јакимовски тоа го најави пред еден месец. Тука требаше да има канцеларија за урбанизам каде што ќе се поднесуваат барања за легализација на дивоградби и ќе се средуваат разни документации. Според најавите од градоначалникот, осум од дуќаните беа планирани да се преуредат и во нив да се сместат секторите за урбанизам, за животна средина, локален развој и други, а тука би се префрлиле и урбаните заедници Влае 1 и 2. Сега од Општината кратко одговараат дека планот останува, но уште не се реализирал. - Се уште не се вселени, меѓутоа ќе се вселат... - ова единствениот одговор што го добивме од портпаролката Виолета Цветковска. Од Карпош и по три дена чекање не беа расположени да кажат нешто повеќе, ниту да одговорат на останатите прашања упатени до нив, односно точно кои служби ќе се преселат на новата локација и дали тие ќе останат таму и кога ќе се изгради новата ...
| | веќе видена

Со проекција на англиско-бразилскиот документарен филм „Депонија“ (21 ч.), кој беше номиниран за „Оскар“ од Американската филмска академија, а беше награден на Берлинале и на фестивалот во Санденс, вечерва во Крушумли ан во Старата скопска чаршија почнува вториот Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“. Филмот, кој го следи реномираниот фотограф Вик Муниз во истражувањето на приказната за најголемата светска депонија „Јардим Грамачо“, лоцирана на периферијата на Рио де Жанеиро, е дел од фестивалската програма насловена „Еколошки документарни филмови“, со која фестивалот „Македокс“ кај нас отвора една многу жешка тема во светски рамки, која во Македонија е речиси одмината, и тоа не само од филмаџиите туку и од пошироката јавност. Во оваа програма публиката ќе може да го види и скандинавскиот документарен филм „Во вечноста““ инспириран од обидот на Финска за постојано складирање на нуклеарниот отпад, кој мора да остане во изолација од сиот жив свет уште најмалку 100.000 години. Тука е и ...
сите 4 | | | веќе видена

Социјалдемократите на синоќешната седница на Централниот одбор најавија дека ќе ги разгледаат извештаите од изборите и дека ќе изградат стратегија за натамошното дејствување во парламентот, пред се на првиот ден од неговото конституирање, како и да го утврдат денот кога ќе се одржи конгресот на партијата. Според информации на „Време“, потесното раководство очекувало на синоќешната седница да ги слушне ставовите на партискиот лидер Бранко Црвенковски, кои до вчера на никого не му беа познати. Според информации од СДСМ, иако деновиве на големо се шпекулираше дека е можно Црвенковски да поднесе оставка поради изборниот резултат, тоа нема да се случи. Имено, како што дознаваме, потесното раководство нема да побара оставка од него бидејќи резултатот од изборите за нив, сепак, е победа. Според нив, Црвенковски успеал „да ја крене партијата од мртвите“ и да го разбуди членството, кое на овие избори било максимално активирано. Кохезивната способност на Црвенковски била и причината поради која нема да се побара од ...
сите 13 | | | веќе видена

Сите во овој дел на Балканот сме изморени чекајќи подобро утре, кое само што не дошло. Така помина животот на генерации, во исчекување, во надеж за главна премија на, можеби, непостојна лотарија. Ова го изјави режисерот Слободан Унковски за српските медиуми во пресрет на утрешната белградска премиера на неговата претстава „Смртта не е велосипед (па да ти го украдат)“ во Југословенско драмско позориште, работена по текст на Билјана Србљановиќ. - Можно е таа темна слика да сум ја понел од дома, каде што имаме власт што го разорува ткивото на демократијата, достоинството и на нацијата - додава Унковски во разговор за српскиот весник „Политика“, каде што новинарката ја најавува неговата претстава во Југословенското драмско позориште како враќање дома на режисерот. Тој вели дека српската јавноста не ги следи доволно драматичните процеси во Македонија, како што е градењето антички споменици, измислувањето историја, газењето на човечките права, барокниот стил на современите, а бесмислени објекти, трошењето пари за ...
| | веќе видена

Ајман ал Завахири е назначен за нов лидер на терористичката организација Ал Каеда, по убиството на најбараниот терорист Осама бин Ладен на почетокот на мај годинава, јавија светските медиуми. Во соопштението што го издаде Ал Каеда се вели дека шеикот доктор Ајман ал Завахири, со Божја помош ја презема одговорноста како лидер на организацијата во светата војна против САД и Израел. Соопштението е објавено на исламистичката веб-страница „ансар ал муџахедин“ и беше пренесено од медиумското крило на терористичката група. Египќанецот Ал Завахири со години беше десна рака на поранешниот водач Бин Ладен и неговото заземање на местото лидер на организацијата беше очекувано. Татко му бил професор по фармакологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Каиро, а дедо му главен имам на теолошкиот универзитет „Ал Азхар“. Иако е во своите доцни педесетти години, аналитичарите веруваат дека Ал Завахири е мозокот што стои зад нападите од 11 септември 2001 година врз Кулите-близначки во Њујорк, како и зад многу други ...
сите 11 | | | веќе видена

Десет пациенти од Скопје заработија кривични пријави бидејќи во недостиг од здравствено осигурување решиле да ги фалсификуваат сините картончиња. Во три случаи пациентите барале лекарска помош поради инфаркт, а имало и деца. Се лекувале на неколку клиники, како тие за гастроентерохепатологија, кардиологија, инфективна и во Институтот за белодробни болести кај децата. Лажни картончиња биле откриени во подрачната единица на Фондот за здравство во Скопје. - Тие сини картони изгледаа многу поразлично од оригиналните, па и затоа решивме да провериме дали луѓето што ги донеле имаат здравствено осигурување. Се покажа дека тие биле фиктивно вработени во некои мали фирми од 1995 година, а во моментот кога се лекувале не биле здравствено осигурени и за здравствените услуги требало да платат приватно - вели Бранко Аџигогов, портпарол на Фондот за здравство. Од Фондот истакнуваат дека, без разлика што станува збор за лекување, фалсификувањето на сините картони е кривично дело за што следува затворска казна од три ...
| | веќе видена

Од земјите од Западен Балкан, Хрватска и Србија напредуваат, Босна и Херцеговина стагнира, а Албанија и Македонија заостануваат во процесот на евроинтеграции. Ова се вели во анализата на Центарот за европски политички студии за тоа колку земјите од регионот ги спроведуваат реформите за членство во Европската унија. - Мора да се каже дека другиот дел од регионот, од БиХ, па до Албанија, Косово и Македонија е попроблематичен од случаите на Хрватска и на Србија. Затоа ќе биде потребно многу големо европско внимание, но и позитивен политички развој во самите земји заради напредок на процесот на евроинтегрирање - смета Мајкл Емерсон, аналитичар од Центарот. Анализирајќи го напредокот на Македонија, и комесарот за проширување, Штефан Филе, вчера нагласи дека не е сосема задоволен од тоа како власта ги исполнува задачите од ЕУ и дека нема голем напредок откога тој и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо пред неколку месеци ја посетија земјата. - Се нема многу случено од нашата последна посета на ...
сите 19 | | | веќе видена

Раководството на МЗТ Скопје има причина за задоволство откако успешно ги финализираше преговорите за влез во НЛБ-лигата почнувајќи од сезоната 2012/2013. Македонскиот тим долго време преговараше за да биде дел од регионалното натпреварување веќе од следната сезона, но тие планови паднаа во вода кога Макаби влезе во игра и ја зеде вајлд-картата за настап во НЛБ. Сепак, преговорите на „металците“ со претставниците на НЛБ продолжија и последниве недели, при што бил постигнат конечен договор за македонскиот тим да биде дел од ова силно натпреварување од сезоната 2012/2013. - Ние не ја криевме желбата МЗТ Скопје веќе од следната сезона да биде дел од нашето семејство. Од објективни причини не можеше да дојде до тоа, но пронајден е начин за МЗТ да настапува во НЛБ почнувајќи од сезоната 2012/2013. Во септември ќе има состанок на Бордот на директори, при што ќе се постави системот на натпреварување за сезоната 2012/2013, при што и официјално МЗТ ќе биде промовиран како дел од НЛБ - изјави Роман Лисац, првиот човек ...
сите 3 | | | веќе видена

next