Берни Еклстоун цврсто застана во одбрана на Луис Хамилтон откако Британецот беше остро критикуван за ризичните маневри на последните неколку трки во шампионатот на Формула 1. Легендарниот возач Ники Лауда беше најгласен во критиките барајќи „казна за Хамилтон пред британскиот возач да убие некого“, но првиот човек на Формула 1 ги отфрли таквите критики кон членот на Мекларен Мерцедес. - Тоа за што плаќаат луѓето е да гледаат одлични возачи. Можам да кажам дека Луис е еден од најдобрите возачи во светот и ние сме пресреќни што го имаме во нашиот спорт. Тие што го критикуваат не се во право, Хамилтон е млад и агресивен возач, но такви работи се бараат за Формула 1 да биде поинтересен спорт. Тој беше казнуван за грешките што ги правеше, но и други возачи прават слични грешки за кои, буквално, никој не коментира. Притисокот врз Хамилтон не смее да продолжи бидејќи тој не е лошо момче - изјави Еклстоун.
| | веќе видена

Популарниот пејач Влатко Лозаноски-Лозано има нова песна со која, по паузата, се враќа на македонската музичка сцена. Песната е насловена „Кога мене ќе ме немаш“ и ја направи самиот тој, додека текстот го напиша неговата сестра Марија Лозаноска. Аранжманот и комплетната продукција се на Лазар Цветкоски. - Ви ветувам дека никогаш повеќе нема да чекате толку долго за нешто ново од мене. Бидејќи секогаш сум искрен со својата публика, ќе ви кажам само дека бев „отсутен“ цели девет месеци за комплетно да се посветам на снимањето на песните за мојот нов албум, кој ќе излезе кон крајот на годинава. Најавувам и неколку соработки во периодов што следи со големи музички имиња од македонската сцена, но и од соседството - изјави Лозано. Тој ќе ја работи и својата нова фотосесија заедно со познатите фотографи Ани и Дими, а веќе наредната недела ќе снима и видеозапис за „Кога мене ќе ме немаш“.
сите 2 | | | веќе видена

Снимката од првото доделување на филмските награди „Горки лист“ на регионалната музичката телевизија „Ем-Ти-Ви“, кое се одржа на шести јуни во Белград, публиката ќе може да ја погледне вечерва со почеток во 21 часот. Настанот ќе биде презентиран репризно и утре во 17 и во 20 часот. Ова е прво доделување на филмски награди на регионалната мрежа „Ем-ти-Ви“ на Балканот, а како победници го одбележаа филмот „Монтевидео бог те виде“ на српскиот актер Драган Бјелогрлиќ, кој беше прогласен за најдобар во три од најглавните категории, за најдобар филм, најдобра актерка и за најдобар актер. Како настапувачи на овогодишното издание се претставија членовите од македонскиот електро-поп состав „Беи д фиш“, кои на сцената настапија заедно со Каролина Гочева. Покрај нив настапија „Џинкс“ и Александра Ковач. Водителка на манифестацијата беше Ида Престер од познатата хрватска група „Лолобриџида“.
| | веќе видена

Советот за безбедност треба повторно да гласа за предлогот Бан Ки Мун да биде повторно именуван за генерален секретар на ОН, откако завчера беше одложено гласањето бидејќи Куба спречи група држави од Латинска Америка и од Карибите да го одобрат тој предлог. - Куба предизвикува тешкотии со групата латиноамерикански и карипски држави, но тоа е само процедурално - изјави анонимен западен дипломат. Тој вели дека Бан Ки Мун повторно ќе биде избран, иако е нејасно дали таа група држави ќе го поддржи како блок. Бан Ки Мун ја презеде функцијата секретар на ОН на 1 јануари 2007 година, а мандатот му истекува на крајот на оваа година. Засега тој е единствен кандидат за таа функција. Се очекува во вторник Генералното собрание официјално да го одобри неговиот втор мандат. Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН го поддржаа повторниот избор на актуелниот секретар Бан Ки Мун.
| | веќе видена

Прилепски хирург, поранешен директор на болницата, заработи пријава бидејќи набавувал реагенси без спроведување постапка во согласност со Законот за јавни набавки, па ја оштетил болницата за 35.000 евра, велат од МВР. Од 2003 до 2006 година, додека бил в.д. директор, ја пречекорил службената положба и без да спроведе постапка за јавни набавки и да потпише договор за потребите на биохемиската лабораторија извршил набавка на реагенси во вредност повисока од еден милион денари. Без да потпише писмен договор, од јануари до октомври 2006 година направил 13 посебни набавки од Скопје. Полицијата разговарала со осомничениот хирург Д.Б. во предистражната постапка. Тој се правдал дека фирмата била ексклузивен застапник на производите од палетата на тестовите „мини-видас“. Сепак, во наредниот период, при набавката на истите тестови Д.Б. спровел постапка по пат на отворен повик. Св.Р.
сите 2 | | | веќе видена

Горан Иванишевиќ, поранешниот победник на Вимблдон, смета дека четвртиот носител, домашната надеж Енди Мареј, е главен фаворит за освојување на титулата. Иванишевиќ смета дека долгото чекање на Британците на трофеј на Вимблдон (последен Британец што победил е Фред Пери во 1936 година) годинава треба да заврши бидејќи Мареј е подготвен за освојување на гранслем-трофејот. - Мислам дека Мареј е подготвен за титула. Ги победувал најголемите ривали, Надал, Федерер и Ѓоковиќ, а моментно се наоѓа во одлична форма. Треба само да верува во себе и да ужива додека игра на централниот терен, ја има публиката на своја страна и треба да го искористи тоа - вели Иванишевиќ. Хрватот смета дека доколку дојде до нова финална пресметка меѓу Рафаел Надал и Роже Федерер, последните осум победници на Вимблдон, повторно ќе победи Шпанецот бидејќи Федерер има ментална блокада кога игра со него.
сите 10 | | | веќе видена

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера во Музејот на современа уметност во Скопје го прослави дваесет и првиот роденден. Домаќини на одбележувањето на денот на основањето на партијата, како што беше најавено, беа премиерот Никола Груевски и неговата сопруга, Боркица Груевска. ВМРО-ДПМНЕ беше формирана на 17 јуни 1990 година, а за првпат ја освои власта во Македонија во 1998 година, кога на чело на партијата беше Љубчо Георгиевски. По изборниот пораз во 2002 година, Георгиевски се повлече од лидерската позиција, а своето место му го отстапи на Груевски, кој од корен ја реформираше партијата. Груевски успеа на три парламентарни изборни циклуси по ред, од 2006 година па наваму да ја освои власта и да ја задржи ВМРО-ДПМНЕ на лидерската позиција на политичката сцена. На последните предвремени избори, кои се одржаа на 5 јуни, партијата освои 438.138 гласови и 56 пратеници.
сите 2 | | | веќе видена

Белгискиот прволигаш Гент е сериозно заинтересиран за ангажман на напаѓачот на Шкендија, Ферхан Хасани (20), кој веќе дебитираше и во сениорската репрезентација на Македонија, на последниот квалификациски дуел со Република Ирска во Скопје. Белгиските медиуми откриваат дека Хасани е најголемата желба на новиот тренер на Гент, Тронд Солид, кој подготвува тим за освојување на шампионската титула во Белгија во наредната сезона. Белгиските медиуми наведуваат дека за Ферхан Хасани постои сериозен интерес и од хрватскиот клуб Хајдук Сплит, но и од неколку германски прволигаши. Доколку скаутите на Гент не реагираат правовремено, Хасани би можел да заврши и во некој од бундеслигашите, како Волфсбург, Хамбургер, Сент Паули или Нирнберг, кои, исто така, неколкупати испратиле свои емисари во Тетово за да ги следат игрите на младиот и талентиран напаѓач.
| | веќе видена

Во конаците на манастирскиот комплекс „Свети Јоаким Осоговски“, кај Крива Паланка, вчера почна 18. сесија на традиционалната меѓународна „Копаничарска колонија 2011 година“. - По овие активности во „Осоговски“, нашата 50. јубилејна изложба ќе ја одржиме во Битола на 13 август 2011 година во галеријата „Магаза“ - изјави претседателот на ЗКМАК Злате Крстевски. Создадените дела од 18. Колонија традиционално ќе бидат изложени во изложбениот салон во Домот на АРМ во Скопје во октомври годинава, а потоа изложбената постановка ќе ги посети поголемите културни центри во државата, додаде Крстевски. Традиционалната меѓународна „Копаничарска колонија 2011 година“ е во организација на Здружението на копаничарите на Македонија (ЗКМАК) со поддршка на Министерството за култура, манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ и Општина Крива Паланка.
сите 2 | | | веќе видена

Шекил О‘Нил се соочува со затворска казна поради претепување, грабеж и киднапирање. Полицијата во Лос Анџелес почна истрага за случката од 2008 година кога беше претепан Роберт Рос, кој во судот директно го обвини О‘Нил. Рос сведочеше дека седумчлена банда од Лос Анџелес го киднапирала, претепала и ограбила бидејќи тој поседувал видеоснимка на која се гледало дека О‘Нил има секс со непозната жена и поради тоа славниот кошаркар го наредил нападот. Обвинетиот Рос пред судот изјави дека е киднапиран во 2008 година,притоа, освен што постојано бил тепан, му биле одземени 15.000 долари во кеш и златен накит. Откако беше претепан, Рос пред полицијата тврдел дека зад нападот стоел доминантен НБА кошаркар, а дека за се е виновна незавршената работа и фактот оти О‘Нил сметал дека видеоснимката се наоѓала кај него.
| | веќе видена

Четиридневен уметнички фестивал, „Уфо“, кој опфаќа различни културни настани, ќе се одржува од вечерва до 21 јуни во Охрид, во организација на Центарот за културен проток „АРТ ерија“. Настанот ќе се одвива на отворено, пред Центарот за култура и библиотека „Григор Прличев“. Фестивалската програма нуди цртање графити, проекција на филмови, инсталации, рецитал и музичка поддршка, а учесници се повеќе млади уметници од државава. Отворањето ќе биде со авторски перформанс на „АРТ ерија“, насловен „Залепи се!“ (Културна вакцинација) , кој воедно претставува визуелно и симболично претставување на групата и на нејзините цели. За филмските проекции, пак, направена е соработка со скопското здружение „Цомпрессор 3КТ“, на кои ќе учествуваат македонските режисери: Ѓорѓи Јаневски, Иван Ивановски и Јане Алтипармаков.
сите 2 | | | веќе видена

Масовна црна дупка, која раскинува ѕвезда и притоа емитира гама-зраци, е нешто што се случува еднаш во милион години, тврдат астрономите. Таква појава беше забележана во март во соѕвездието Драко (Змеј), но дури сега беше објаснето што точно се случува. Стручњаците истакнуваат дека не се работи за нормален извор на гама-зраци. Енергетските изливи на гама-зраци обично траат само неколку секунди или милисекунди, додека во спомнатиот случај испуштањето гама-зраци е постојано. Всушност, црната дупка, која од нас е оддалечена четири милијарди светлосни години, била неактивна додека во нејзина близина не поминала ѕвезда слична на Сонцето. Ова е многу поразлично од однесувањето на активните црни дупки, кои обично „цицаат“ се што може да привлечат со силната гравитација, дури и светлината.
| | веќе видена

Средните училишта вчера беа преполни со полуматуранти што се запишуваа во прва година, а уписите ќе траат и во текот на денешниот ден. Како и секоја година, полуматурантите најголем интерес покажаа за средното медицинско училиште, економското, како и за атрактивните гимназии „Раде Јовчевски-Корчагин“, „Јосип Броз-Тито“ и други. Според објавениот конкурс, во средните училишта има 35.394 слободни места, од кои 11.730 се во гимназиите, 22.814 во стручните училишта, 578 во уметничкото образование и 272 во спортската гимназија „Методија Митевски-Брицо“ во Скопје. Резултатите од запишувањето и за слободните места ќе бидат објавени на 21 јуни. Второто пријавување во јунскиот уписен рок и запишување на учениците ќе биде на 29 и на 30 јуни.
сите 6 | | | веќе видена

Новата македонска продукциска куќа „Гринфилдс“ по успешната промотивна турнеја низ Македонија, на 22 јуни пред публиката ќе го презентира новото музичко издание на германскиот артист Себастијан Зангар. Неговиот нов албум е насловен „Пиано импровисатионс“ и на него ќе се најдат девет класични песни, кои се импровизации отсвирени на пијано. Германскиот музичар е познат по псевдонимот Датабој 78, а албумот може да се преслуша на официјалната страна на „Гринфилдс“, на музичката интернет-платформа „Саундклауд“. Сите изданија на оваа продукција „Гринфилдс“ може бесплатно да се преземат од нивната официјалната интернет-страница.Ова е петто издание на оваа продукциска куќа, а воедно е и нивно прво издание на комплетен проект.
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед ќе ја почне одбраната на шампионската титула во Премиер-лигата со гостувањето кај екипата на Вест Бромвич Албион. При ждрепката за распоредот на натпревари во Премиер-лигата за сезоната 2011/2012 не беше извлечена ниту една дерби-средба во рамките од првото коло. Второпласираниот Челси му гостува на Стоук, Ливерпул игра на домашен терен со Сандерленд, додека тимот на Арсенал својот прв меч во новата сезона ќе го игра на „Сент Џејмс парк“ во Њукасл. Манчестер сити ја отвора својата сезона со дуел на домашен терен со дебитантот во Премиер-лигата, тимот на Свонси. Првото дерби ќе се игра во рамките од второто коло, на 20 август, кога Арсенал на својот стадион „Емирати“ ќе го пречека тимот на Ливерпул.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски стручњак Саша Филиповски е на добар пат да се врати во Словенија и повторно да седне на клупата на Унион олимпија. Словенечкиот клуб десетина дена преговара со овој стратег, а последните информации говорат дека двете страни се многу близу до потпишување договор за тригодишна соработка. Филиповски минатата сезона ја почна како помошник на Душко Вујошевиќ во ЦСКА Москва, а по заминувањето од Русија доби можност да работи и како прв тренер на Лотоматика Рома. Сепак, по серијата слаби резултати, Саша Филиповски ја прекина својата авантура во Италија и сега е на добар пат да се врати на кормилото на Унион олимпија, клуб во кој ја почна својата тренерска кариера пред десетина години.
сите 2 | | | веќе видена

Финалната вечер на македонскиот избор на тинејџерска убавица – „Мис тин 2011“ ќе се одржи на 25 јуни, сабота, во хотел „Десарет“ во Охрид, со почеток во 21 часот. На листата ќе продефилираат 18 финални учеснички што влегоа во најтесниот избор од големиот број кандидатки. Тие уште утре ќе отпатуваат во Охрид каде што интензивно ќе се подготвуваат за претстојната манифестација. Победничките ќе добијат вредни подароци од познати фирми за чевли, козметика, гардероба. За фризурите, шминката, кореографиите на младите мисици и за фотосесиите ќе се погрижат стручни екипи. Во музичкиот дел присутните гледачи ќе ги забавуваат македонските естрадни поп-ѕвезди Викторија Лоба, Марјан Стојановски и Роберт Вукекелиќ.
| | веќе видена

Хипхоп-составот „Против сите“, утревечер, во клубот „МЦМ“ во Скопје пред публиката ќе одржи промоција за нивниот нов албум „Вистински приказни“. Почетокот на настанот е закажан за во 20 часот. На новиот албум ќе се најдат 18 песни чиишто автори се хипхоп-артистите Тазаак Акабатов и Да Џака Накот. Како специјални гости во изданието „Вистински приказни“ се појавуваат и дел од членовите на хипхоп- групацијата „Легијата“, меѓу кои се Ронин, „Грин аут“, Кемп Оу-Ди, диџеј Гоце од „С.А.Ф“, диџеј Славе како и Филип и Маријан Стојковски. Албумот на самата промоција ќе се продава по цена од 300 денари, а е во издание на „Шурикен рекордс“. Влезот за промоцијата на „Вистински приказни“ е слободен.
| | веќе видена

Споменикот на Александар Македонски ќе се исправи на плоштадот за најмногу една недела, а изработката на фонтаната ќе финишира во септември, соопшти вчера градоначалникот Владимир Тодоровиќ. Тој не сакаше да ја коментира изјавата на Григорис Делавекурас, портпарол на грчкото МНР, кој истакна дека поставувањето на споменикот е провокација и крадење на грчката историја. - Нема да коментирам бидејќи не се чувствувам толку како политичар, туку како градоначалник, па затоа и имам други обврски - истакна Тодоровиќ. Тој истакна дека на фонтаната, наместо името Александар Македонски, ќе стои „Воин на коњ“ бидејќи тоа било по иницијатива на Министерството за култура.
сите 4 | | | веќе видена

Дела на британскиот уметник Стенли Спенсер се продадени за рекордна сума од над 10 милиони фунти на аукцијата во „Сотби“ во Лондон. Седум негови дела, кои стручњаците ги опишуваат како едни од најзначајните на 20 век, продадени се за 23 милиони фунти, во кои влегуваат и 4,7 милиони фунти за сликата „Работници во куќа“ и 5,4 милиони за „Сончогледот и кучешкото божество“ (Сунфлоњер анд дог њорсхип). Седумте слики првично беа проценети во вредност од 16 милиони фунти, а тие му припаѓаа на адвокатот Вилфрид Ивил, кој првата слика ја купил во 1925 година, и оттогаш ја направил една од најголемите колекции на британската модерна уметност.
| | веќе видена

next