Фирмарината за 2011 година ги изненади дел од бизнисмените на кои решенијата за наплата место вообичаено, кон крајот на годината, неочекувано им пристигнаа во април и во мај. Оваа такса, која ја плаќаа правните лица и трговците што имаат регистрирано фирма, треба да се плати во рок од 30 дена по добивањето, а порано, велат стопанствениците, без да им се наплаќа камата биле толерирани и до една година. Од Град Скопје, кој го собира приходот од оваа комунална давачка, признаваат дека забуната е поради тоа што во минатите години решението се доставувало со задоцнување. Оваа образложение го потврдуваат и од Државниот завод за ревизија од каде што посочуваат дека поради ненавремено доставување на решенијата се собирале значително помалку средства во буџетот на Градот од планираното. - Бев непријатно изненадена кога минатиот месец ми пристигна решение за наплата на фирмарина за 2011 година. Таксата за фирмата за 2010 година, пак, ми пристигна во јануари годинава и јас ја платив, сега овој трошок ми е непланиран ...
| | веќе видена

Одлучувачката вечер за Ива и Сара, единствените македонски претставнички на популарното телевизиско шоу „Јас имам талент“, се случува денеска во 21 часот. Нашата публика ќе има можност да го следи полуфиналето на телевизија „А1“ и да биде дел од гласачите што ќе решат кој од учесниците ќе биде дел од големото финале, со можност за главната награда од 100.000 евра. Овојпат публиката ќе ги види двете талентирани скопјанки во поразлично светло. Тие пред публиката ќе се претстават со песната „Шабилаба“, за која кажаа дека ќе ја отпеат на македонски јазик. Од пред неколку дена Ива Христовска и Сара Костадиновска се во Белград, каде што допатуваа од Софија бидејќи таму студираат. Ги прашавме како си поминуваат пред настапот: - Напорно е, но и забавно. Имаме проби секој ден, а не чека генералната проба пред настапот. Се дружиме и се сакаме со натпреварувачите, сите се толку мили. Се свират гитари и хармоники, се пее на големо, се јаде и се пие заедно со сите - раскажа Сара. Таа додаде дека имаат голема ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонските граѓани најголемиот дел од производите за секојдневна употреба и за брза потрошувачка ги купуваат супермаркет. Во однос на начинот на плаќање за овие производи, готовината се уште останува на првото место. До овие податоци дошла меѓународната агенција ГФК, која ги анкетирала потрошувачките навики на Македонците во април, на примерок од 1.000 испитаници. Анкетата покажала дека македонските граѓани одвојуваат се повеќе средства од семејниот буџет за набавка на прехранбени производи. И покрај тоа што супермаркетот е наведен како место каде што најчесто се прават набавки за производи за секојдневна употреба, сепак може да се каже дека македонските потрошувачи во речиси еднаков број купуваат во супермаркетите (33 проценти) малите маркети (30 проценти) како и во колонијалите (27 проценти). Впечатливо е тоа дека малите продавници, кои во 2009 година беа лидер за набавка на основните производи, бележат пад во однос на 2011 година. ГФК евидентирал дека, генерално, поголемиот дел од населението во ...
| | веќе видена

Во ПСУ „Петта приватна гимназија“ во Скопје и во одделението во Струга секој полуматурант може да се запише во гимназиско образование или во стручно образование, економско-правна струка или во здравствена струка. Ученикот ќе може да се запише и оваа сабота до 15 часот, како и во текот на јуни, со тоа што местата се ограничени. Наставата се одвива на македонски, албански или на англиски јазик. Освен редовна настава, има индивидуална, за ученици што имаат потреба од дополнителни часови. Талентираните и амбициозни ученици што се подготвуваат за учество на државни и на регионални натпревари се со додатна настава. Консултативната е за учениците што ќе пројават интерес за совет или за консултација од професорот. Додека, пак, практичната настава е за учениците од стручното образование. - Практичната настава за учениците од економско-правната струка е од особена важност. Преку практично оспособување, учениците се стекнуваат со знаење и со вештини со кои ќе бидат поконкурентни на пазарот на трудот - изјави Ивана ...
| | веќе видена

Во српската покраина Војводина, каде што завчера беа пронајдени жаришта на антракс, се е под контрола и нема опасност од епидемија, јавија српските медиуми. Директорот на Управата за ветерина, Зоран Миќковиќ, изјави дека заразената област е ставена под контрола и не се очекуваат проблеми со ширење на заразата. До сега само еден човек заболел од антракс. - Се е направено во согласност со нормите што се предвидени за ваквите случаи - изјави Миќковиќ и додаде дека заразени животни, кои починале како последица на антракс, биле запалени во специјализирани установи. Миќковиќ нагласи дека во атарите на селата Бочар и Ново Милошево во општината Нов Бечај, од каде што произлегува заразата, е вакциниран целиот добиток, била реализирана дезинфекција на подрачјето и сега се чека периодот на инкубација. Тој објасни дека времето на инкубација, обично, трае од една до две недели и доколку во рок од 28 дена по инкубацијата не се појави нова зараза, може да се укине забраната за промет со месо и со стока од тој регион. ...
сите 5 | | | веќе видена

Првиот голман на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, од следната сезона од Вардар про може да се пресели на голот на Загреб КО. Ристовски, начелно, ги има договорено условите за продолжување на соработката со „црвено-црните“, но не и потпишан договор. Затоа, заинтересираноста на управата на Загреб КО најавена во хрватските медиуми го проширува изборот и отвора нова можност за репрезентативниот голман. По заминувањето на Словенецот Горазд Шкоф, хрватскиот првак остана со двајцата домашни голмани Марин Шего и Иван Пешиќ и е во потрага по засилување на голманската позиција. Борко Ристовски е во потесниот избор на раководството на клубот. Голманот на македонската репрезентација имаше добра сезона на голот на Вардар про, но вниманието особено го привлече со исклучителните настапи на последните два квалификациски натпревари. Против Естонија во Полва Ристовски во првото полувреме прими само осум гола, што беше еден од решавачките моменти за важната победа, а формата ја потврди и на мечот со БиХ ...
| | веќе видена

Македонија, најверојатно, ќе се приклучи кон меѓународниот гасовод „Јужен тек“ и со природен гас ќе се снабдува од руски „Гаспром“. Студијатата за економска оправданост, која треба да покаже каде ќе поминува магистралата, ќе биде готова до крајот на септември. Ова го изјавил заменик-претседателот на „Гаспром“, Александар Медведев, на средбата со вицепремиерот Зоран Ставрески што се одржи на економскиот форум во Санкт Петербург, стои во соопштението од Кабинетот на министерот. „Исто така, беше констатирано дека со реализација на гасификацијата значајно ќе се прошири потребата од гас во Република Македонија, при што ‘Гаспром‘ изрази подготвеност за да ја обезбеди потребната количина“, стои во соопштението. Доколку Македонија везе во студијата за „Јужен тек“ постојат две можности, или да поминува од Србија преку Македонија за Албанија или да се спушти само еден крак кон нашата земја. Процените покажуваат дека изградба на крак од гасоводот во земјава би чинел 300 милиони долари од кои 60 милиони долари требаше ...
сите 3 | | | веќе видена

Џон Изнер од САД и Французинот Николас Маху, кои го воодушевија тенискиот свет минатата година играјќи го најдолгиот меч во историјата, повторно ќе играат меѓу себе во првото коло на Вимблдон. Нивниот меѓусебен дуел се играше три дена, а траеше дури 11 часа, во кои се одиграа неверојатни 183 гема (6-3, 3-6, 6-7, 7-6, 70-68), а победата ја однесе Американецот. Првиот носител и бранител на трофејот од лани, Шпанецот Рафаел Надал, во првото коло ќе игра со Мајкл Расел, а во натамошниот дел од турнирот, во четвртфиналето, може да се сретне со Томаш Бердих кого лани го победи во финалето. Во полуфиналето би можел да игра со четвртиот носител, Енди Мареј, кој новата одисеја на Вимблдон ја почнува со 56. на ранг-листата на АТП, Даниел Химено-Травер. Во другиот дел од ждрепката се Новак Ѓоковиќ и Роже Федерер, а нивниот двобој се очекува во полуфиналето. Вториот фаворит, Србинот Новак Ѓоковиќ, во првото коло ќе игра со Жереми Шарди, а можен противник во четвртфиналето му е Робин Содерлинг. Федерер изгледа дека има ...
сите 4 | | | веќе видена

Околу 250.000 жители и навивачи на Далас маверикс ги поздравија новите шампиони во НБА. На чело на колоната беше основачот и прв сопственик на екипата, Доналд Картер, а веднаш по нив возеше автобусот со шампионите. Екипата, која го освои првиот шампионски трофеј со победата над Мајами хит во големото финале, ја предводеше најзаслужниот за големиот успех, Дирк Новицки, кој кон крајот на парадата навивачите ги поздрави со песната на Квин, „Ње аре тхе цхампионс“. - Ова беше неверојатна авантура, имаше многу падови и подеми, но на крајот и ние и вие ја заслуживме титулата. Ние сме на врвот на светот, за ова чекав 13 години и сега можам да уживам заедно со вас во моментот кога сме шампиони - им се обрати Новицки на граѓаните на Далас што го поздравија со извиците „МВП, МВП“. Претходно на навивачите им се обратија гордиот сопственик на тимот, Марк Кјубан, кој откако го презеде клубот во 2000 година вложи околу една милијарда долари за да дојде до трофејот, а прв кој јавно му честита беше тренерот Рик Карлајсл. - ...
| | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе го уловат и ќе го убијат новиот лидер на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, исто како што направија со Осама бин Ладен, изјави завчера командантот на главниот американскиот генерал штаб, Мајк Мулен, во Вашингтон. Мулен изјави дека Ал Каеда и покрај убиството на поранешниот лидер Осама бин Ладен, се уште претставува опасност за безбедноста на САД и на нејзините сојузници. - Како што настојувавме да го фатиме и убиеме Бин Ладен, и на крај успеавме во тоа, сигурно ќе го направиме истото и со Завахири - изјави Мулен. Американците го сметаат новиот лидер на Ал Каеда за бледа копија на покојниот Осама бин Ладен. Адмиралот Мулен со подбив рече дека САД имаат намера да му го обезбедат на Завахири истиот третман што го доби неговиот претходник. Американските безбедносни сили го убија Бин Ладен минатиот месец во Пакистан. Американскиот државен секретар за одбрана во заминување Роберт Гејтс рече дека Завахири, како челник на терористичката група, ќе се соочи со многу предизвици. Според ...
сите 3 | | | веќе видена

Бранко Црвенковски останува на лидерската позиција на најголемата опозициска партија, СДСМ. Вака завчера одлучи Централниот одбор на партијата, на чијашто седница во експресна процедура, за еден и пол час, без никакви забелешки за партиското раководство, највисокото партиско тело го усвои извештајот од изборите и го закажа конгресот за 3 јули. Според оцената на Одборот во врска со изборните резултати од 5 јуни, опозициското гласачко тело е зголемено за 150.000 или за 65 проценти, а разликата меѓу власта и опозицијата е тесна. Јани Макрадули ги отфрли информациите кои завчера беа пласирани во дел од провладините медиуми за некакво „филмско сценарио за оставка на Црвенковски“, според кое лидерот на СДСМ требаше да понуди оставка, а членовите на Централниот одбор да не му ја прифатат со став дека „Црвенковски и е потребен на партијата“. Тој информира дека во СДСМ засега не размислувале за можноста да формираат влада, во случај ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да не успеат да се договорат. Според Макрадули, информациите за ...
сите 5 | | | веќе видена

Во досега најголемиот штрајк против фискалната реформа на Владата, чешките транспортни синдикати за првпат во историјата на прашката железница, во четврток, го сопреа железничкиот сообраќај, јавуваат чешките медиуми. Синдикатите што го организираа еднодневниот штрајк побараа и оставка од Владата поради плановите да ја зголеми старосната граница со која се оди в пензија, да ги покачи даноците и да ги ограничи социјалните права. Штрајкот е ретка форма на протест во Чешка, во која јавниот долг е половина од просекот на ЕУ и чијашто економија почнува да се заздравува од светската економска криза. Но, овој штрајк доаѓа во незгоден момент за коалициската влада, која е на власт речиси три години, а се уште се мачи да остане стабилна по низата корупциски скандали и пад на рејтингот. - Штрајкот се случи поради тоа што социјалниот дијалог не успеа бидејќи владата не е подготвена да преговара за предлозите на синдикатот за заштита на работниците со средни и со ниски плати - изјави Лубош Помајбик, лидер на синдикатите ...
| | веќе видена

Не е точно дека СДСМ и ја платил концесијата за емитување на телевизијата „А1“,вчера остро реагираа од СДСМ, откако во некои медиуми завчера се појави информација дека социјалдемократите плаќале некакви долгови на телевизијата. „СДСМ најостро ги осудува и ги демантира ноторните лаги пласирани од определени режимски мегафони, дека, наводно, СДСМ ја платил концесијата на ‘А1‘. СДСМ, во согласност со законските прописи, ги намири своите обврски кон овој медиум, исто како што ги плати своите обврски кон сите други печатени и електронски медиуми за парламентарните избори во 2011 година. Во овој случај е искористен инструментот во платниот промет, т.н. цесија, кој повторно го воведе во сила токму Владата на ВМРО-ДПМНЕ. Што се однесува до СДСМ, работата е кристално чиста“, реагираа вчера преку писмено соопштение од Бихаќка. Според СДСМ, режимско-партиските мегафони на власта, за да не излезат смешни пред јавноста, требало да почекаат и да видат дека СДСМ во својот финансиски извештај до надлежните државни ...
сите 3 | | | веќе видена

Планетите што се најблиску до Сонцето содржат повеќе мраз на половите од Месечината на Земјата, тврдат научниците што ги анализираа податоците од вселенското летало „Месенџер“. Новите податоци и фотографии од Меркур ги урнаа речиси сите досегашни ставови за таа планета. Стручњаците веруваат дека, и покрај тоа што кружи најблиску до Сонцето, делови од Меркур постојано се покриени со мраз. Дел од новите 20.000 фотографии сугерираат дека смрзната вода лежи во кратерите на северниот и на јужниот планетарен пол. Температурата на површините што постојано лежат во сенка изнесува и по неколку стотици Целзиусови степени под нулата. „Месенџер“ влезе во орбита околу Меркур на 18 март оваа година - прва сонда со која тоа е остварено. Мерењата на хемискиот состав на површината на Меркур даваат важни податоци за потеклото на планетата и нејзината геолошка историја. Мапите од топографијата на планетата и магнетните полиња откриваат нови податоци за динамичните процеси што се случуваат во внатрешноста, а научниците сега ...
| | веќе видена

Македонско-израелскиот состав „Андан“ вечерва ќе го промовира својот прв албум „Иф ње аре хере“. Промоцијата на новиот материјал на „Андан“ ќе се одржи во кафулето „Ла кања“, а настанот ќе почне во 21 часот. На албумот ќе се најадат песни што се мешавина на експериментална поезија со рок-музика отпеана на еврејски, англиски и на македонски јазик. Текстовите ги напиша поетесата Ронит Бергман, која е вокал на групата „Андан“. Групата постои од 2010 година, а дел од неа се и Дарко Тасевски, Венцислав Смаќоски, Виктор Гајтановски и Дарко Јаневски. Членовите на „Андан“ имаат големо искуство во други македонски состави меѓу кои се „Мугер фугер“, “Пластик винус“, „Уан оф ас“, „Бригаде О.Д“ и многу други. Својот деби-настап „Андан“ го имаа на минатогодишните поетски фестивали во Велестово и Струга. На промоцијата атмосферата ќе ја загрее диџеј-сетот на Александар Сандревски-Марсо. Албумот „Иф ње аре хере“ е во издание на продукцијата „Анду“, издавачката куќа „ПНВ-публикации“ и книжарницата „Кавказ“. Албумот „Иф ње ...
| | веќе видена

Синиша Михајловиќ во следните неколку дена би требало и официјално да биде промовиран како нов тренер на Интер. Српскиот стратег неколку сезони му беше помошник на Роберто Манчини во стручниот штаб на „нероаѕурите“, период во кој изгради одлични односи со претседателот Масимо Морати. Токму поради тоа, Морати реши своето внимание во трката по нов тренер да го насочи токму кон Михајловиќ, особено откако доби негативен одговор од првиот фаворит Марсело Биелса. Патронот на Интер е решен што поскоро да доведе нов тренер во својот тим бидејќи Леонардо во следните неколку дена и официјално ќе ја поднесе својата оставка за да се пресели на директорско место во ПСЖ. Морати експресно ги договорил сите услови со Михајловиќ, но сега на српскиот стручњак е да се избори за предвремено раскинување на договорот со Фиорентина, кој трае до јуни 2012 година. Не се исклучува ниту можноста Интер да плати околу еден милион евра за слободата на Србинот, кој инсистира на коректен договор со газдата на Фиорентина, Андреа Дела Вале.
сите 12 | | | веќе видена

Бизнисмени од вологодскиот регион, еден од најразвиените во Русија и познат по производство на железо, челик и преработка на дрво, вчера присуствуваа на Македонско-руски бизнис-форум во Скопје. Токму тешката, хемиската и дрвната индустрија се посочуваат како гранки за интензивирање на соработката. Македонија остварува голем дефицит во трговската размена со Русија. Скромниот капацитет и неможноста на македонското стопанство да ги покрие руските простори, лошите транспортни врски, високите царини и тврдата позиција на руското законодавство кон македонските производи се наведуваат како клучни причини за дефицитот. - Во првите три месеци од годинава обемот на трговската размена меѓу двете земји е зголемен двапати во однос на истиот период лани. Македонскиот извоз во Русија пораснал два и пол пати. Тоа зборува дека има потенцијал за развој на соработката. Притоа е многу важно да се воспостават директни деловни врски меѓу стопанствениците - истакна рускиот амбасадор во земјава Олег Николаевич Шчербак.
| | веќе видена

Раководството на Астон вила не им обрна преголемо внимание на протестите на навивачите и го ангажираше Алекс Меклиш за нов менаџер на овој тим. Навивачите на Астон вила беа бесни што управата на клубот инсистира на ангажман на Меклиш, доскорашен стратег на градскиот ривал Бирмингам. За навивачите на Вила е неразбирливо како може нивниот клуб да ангажира стратег кој штотуку испадна со Бирмингам од Премиер-лигата, но управата на оваа екипа, сепак, остана глува на нивните барања за прекин на преговорите со Меклиш. Напротив, сите детали од договорот со шкотскиот стручњак веќе се договорени и тој се согласи на двегодишна соработка со клубот од „Вила парк“. - Свесен сум за реакцијата на навивачите, но ќе работам напорно за да ги придобијам нивните симпатии. Предизвикот е огромен, Астон вила е клуб со голема традиција, но јас се чувствувам подготвен за да го вратам овој тим во горниот дел од табелата во Премиер-лигата - изјави Алекс Меклиш веднаш по потпишувањето на договорот.
сите 3 | | | веќе видена

Откупната цена на пченицата да биде најмалку 18 денари за еден килограм, а исплатата на преземените количини да се реализира најдоцна пред сеидбата, до крајот на август, бараат фармерите. - Цената за која се залагаме се заснова на нашите анализи според кои трошоците за еден хектар производство изнесуваат околу 44.590 денари или 15 денари за еден килограм без пресметана работна сила - рече Мемет Синани, координатор на потсекторската група за земјоделство при Федерацијата на фармери. Производителите, како што нагласија, остануваат и на ставот да се дефинира временска рамка во која би се исплаќале субвенциите од државата. - Доколку се зачуваат овие наши барања, ќе се задржи интересот кај земјоделците и натаму да одгледуваат пченица и“8211; нагласи Синани. За преработувачите е несфатливо цената на пченицата да се дефинира однапред. Сметаат и дека предложените 18 денари се премногу. Според процените, годинава може да се очекува повисок принос од лани за околу 10 проценти.
сите 3 | | | веќе видена

Откако во плејофот доживеа срамна елиминацијата со чисти 4-0 од Далас маверикс, тимот на ЛА лејкерс се подготвува летово да направи сензационален трансфер со кој во своите редови ќе го донесе Двајт Хауард. Доминантниот центар по завршувањето на сезоната јавно изјави дека нема намера да го продолжи договорот со Орландо меџик, кој му истекува идното лето, што беше знак заинтересираните екипи да се вклучат во трката за неговите услуги бидејќи „магичните“ не сакаат да го загубат најдобриот центар во НБА без да добијат квалитетна замена за неговите услуги. Најдобрата понуда се очекува да дојде токму од „езерцата“, кои се подготвени во Орландо да ги испратат Ендрју Бајнам и Ламар Одом во замена за Хауард и Џеј Џеј Редик. Доколку се реализира размената, тоа би било вторпат ЛА лејкерс од Орландо да го добие најдобриот центар во НБА-лигата. Претходно во 1996 година Шекил О‘Нил потпиша за ЛА лејкерс и тоа како слободен играч.
| | веќе видена

next