Крадците го зголемија темпото на „работа“, ограбувајќи станови и куќи, а сето тоа се случува пред летните одмори кога, како што велат упатените, кражбите драстично се зголемуваат дури за 100 проценти од досегашните. Токму во овој период од годината, граѓаните честопати ги оставаат своите домови незаштитени или со отворени прозорци и врати, што е само по себе олеснување за крадците на кои штотуку им почнува екот на работната сезона. Во последниов период за време на викендите краците пустошеа по куќи и станови низ целата земја. Главен плен им се златото и кешот. Стручњаците велат граѓаните да не поставуваат информации на социјалните мрежи како што се „фејсбук“ и „твитер“ за тоа каде точно ќе одат, колку време ќе бидат отсутни и кога ќе заминат за да не бидат посетени од крадци. Од полицијата велат во текот на изминатите месеци биле извршени 1.600 кражби во куќи и во станови. Само во Скопје, во месеците јуни, јули и август минатата година имало 194 кражби во куќи и во станови. Од МВР велат дека за да не се ...
| | веќе видена

На машката ракометна репрезентација на Македонија во најдобар случај ќе и биде потребно најмалку седмо место на Европското првенство во 2012 година во Србија за евентуален влез во квалификациите за пласман на Олимпијадата во Лондон. За двете останати места за Европа во квалификациите за ОИ 2012 во Лондон конкурираат девет од 16 репрезентации што учествуваат на континенталниот шампионат во Србија. Тоа, практично, значи дека македонските ракометари на ЕП 2012 треба да бидат пред или да имаат втор најдобар пласман во конкуренција на Германија, Полска, Србија, Норвешка, Русија, Чешка, Словачка и Словенија. Битката за олимписките квалификации особено ќе биде жестока во нашата група во Ниш и во групата А во Белград, кои во втората фаза вкрстуваат меѓусебе. Овие две групи според составот, условно, се полесните на ЕП, но во нив борбата ќе биде пожестока бидејќи дури шест од осумте репрезентации во овие групи (по четири во секоја) се борат за олимписки квалификации. За разлика од групите Ц и Д, во кои пет ...
сите 8 | | | веќе видена

Споменици на албанските дејци Пјетар Богдани, Јосиф Багери и Неџат Аголи наскоро ќе се издигнат во централното градско подрачје на Скопје, предвидени со проектот „Скопје 2014“. Оваа одлука вчера се потврди на седницата на Советот на Општина Центар, со 12 гласа „за“ и со 11 воздржани. Неџат Аголи ќе биде поставен веднаш до Гоце Делчев на плоштадот „Македонија“, Пјетар Богдани во паркот на „Жена-борец“, а Јосиф Бафери ќе стои пред Стариот театар. Спомениците ќе бидат со висина од околу пет метри, а, според градоначалникот Владимир Тодоровиќ, нивната вредност ќе се движи по околу 70.000 евра. Уште лани во јуни ДУИ поднесе барање за поставување споменици на тие личности, а во октомври Изет Меџити, градоначалникот на Општина Чаир, обелодени дека Владата одобрила средства за поставување на трите споменика. Скулпторката Љиндита Беќири ќе го работи Богдани, основоположник на албанската книжевност. Нејзиното идејно решени е првонаградено на распишаниот конкурс на Општината, за што ќе добие 200.000 денари. Муамер ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако преодниот рок за фудбалери официјално почнува на 1 јули, тоа не им пречи на челниците на клубовите однапред да ги договараат засилувањата за своите екипи. Како и секое лето, така и во следниот период на насловните страници на весниците низ Европа ќе доминираат група елитни фудбалери, за кои европските гиганти нема да жалат пари за да ги доведат во своите редови. Карлос Тевез, според многумина, е најпосакуваниот играч на фудбалската берза ова лето. Аргентинецот имаше уште една фантастична сезона во Манчестер сити, му помогна на тимот да обезбеди учество во ЛШ и да го освои Купот на фудбалската асоцијација на Англија, по што сега е убеден дека ќе му биде дозволено да ги смени клупските бои. Тевез дури и тврдеше дека добил такво ветување од арапскиот газда на „граѓаните“, но, од друга страна, англискиот клуб објави дека ќе го продаде својот капитен за сума од 100 милиони фунти. За очекување е Манчестер сити да ја намали отштетата за околу 50 проценти, но се поставува прашањето кој клуб е подготвен да плати ...
сите 9 | | | веќе видена

„Младите се наша иднина“ е омилената фраза на многу политичари кога и се обраќаат на јавноста. Но, реалноста е поинаква, токму младите во поголемиот број европски земји најмногу се погодени од невработеноста. Стапката на невработеност кај младите во Шпанија е на највисоко ниво во Европската унија и изнесува дури 44 проценти. Многу млади луѓе се чувствуваат како да припаѓаат на „загубена генерација“, генерација што ќе мора да ја плаќа цената за кризата што ја предизвикале други. Токму поради тоа неодамна многу млади луѓе излегоа на протест во Мадрид, Барселона, Билбао и во другите градови. Протестите траеја неколку денови и беа пренесувани од светските медиуми. Една од причините за лошата социјална состојба во Шпанија е крајот на инвестицискиот и на градежниот бум, кој е еден од клучните индустриски гранки во земјата. По крахот на пазарот за недвижен имот, изградбата на становите е намалена за неверојатни 70 проценти. Додека траеше градежниот бум, многу млади луѓе го прекинаа своето образование и почнаа да ...
| | веќе видена

Спорот за името и последиците што ќе ги предизвика поставувањето на споменикот на Александар Македонски во Скопје врз односите меѓу Македонија и Грција биле главна тема на завчерашните разговори на амбасадорите на САД и на ЕУ, Филип Рикер и Петер Соренсен, со американскиот помошник на државниот секретар Филип Гордон во Приштина. Гордон не дојде во Скопје, туку ги повика двајцата најважни амбасадори во Македонија да се сретнат со него во Приштина. Како што дознаваме од дипломатски извори, официјален Вашингтон и официјален Брисел се особено загрижени што македонските власти, наместо да ги послушаат нивните апели за што поскоро затворање на прашањето за името, влечат потези што дополнително можат да го оптоварат преговарачкиот процес. Тројцата функционери во меѓусебните разговори истакнале дека Македонија и натаму ќе тапка в место без да има можност да стане членка на НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија доколку во најскоро време не го реши билатералниот спор со својот сосед. Посетата на Гордон на ...
| | веќе видена

Речиси една недела жителите од населбите Вардарска и Островска во општината Аеродром се без вода за пиење во текот на денот. За да се избањаат, да ги измијат садовите или, пак, да вклучат машина за перење, мораат да стануваат во текот на ноќта затоа што тогаш има најголем притисок, кога повеќето граѓани спијат. За да биде состојбата уште подраматична, вода стигнува само до првите катови од куќите. На останатите граѓани што живеат на погорните катови, можностите за лична хигиена им се сведени на минимум. На само пет до шест километри од централното градско подрачје, каде што се гради на големо, жителите на овој дел од Лисиче немаат можност да водат пристоен живот. Дополнителна причина за страв и за загриженост од појава на болести се и септичките јами, кои ги има во секој двор. Надлежните институции, иако со години ветуваат решавање на овие примарни проблеми, до сега не направиле ни чекор понатаму од празни ветувања. Се менуваа градоначалници и директори што ветуваа решавање на проблемите, но никој од нив до ...
| | веќе видена

Современи решенија преземени од светските и од европските искуства како, на пример, изградба на метро, поради трендот на ширење на градот или воведување екотакса, која би се наплатувала од возилата што сакаат да влезат во центарот, се дел од мерките на новиот предлог-план за транспортен систем во Скопје. Планот што се презентираше вчера е изработен во рамките на проектот „Ренесанса“ во кој Град Скопје се вклучи пред некоја година, преку европската мрежа „ЦИВИТАС“. Тој треба да им помогне на градските власти да ја дефинираат нивната визија како во иднина да развијат одржлив градски транспорт и конечно да им обезбедат подобри услови за живот на граѓаните. Тимот од професори од Техничкиот факултет во Битола, од отсекот за сообраќај и за транспорт, како изработувачи на предлог-планот му советуваат на Градот неколку општи препораки. Според нив, треба да се формира посебно одделение во рамките на градскиот сектор за сообраќај, кој ќе се ангажира исклучиво за спроведување на планот, потоа да се направат измени во ...
сите 4 | | | веќе видена

На две недели пред да почне да се применува Законот за управување отпад од пакување, трговците се жалат дека се уште не се подготвени за негова примена. Во Законот, според нив, има голем број нејаснотии што се однесуваат на обврските на трговските и на дистрибутивните капацитети и затоа вчера побараа дополнителни објаснувања од Министерството за екологија. - Практичното реализирања на овој закон за трговците на мало, посебно за дистрибутерите на стока, бара обемна работа затоа што треба да се назначи колкав процент од производот е амбалажа. Дистрибутерите веќе имаат обезбедено софтвер, но приспособувањето не може да се заврши во бараниот рок - вели Соња Тасевска, претседателката на Здружението на трговци во рамките на Стопанската комора. Не сме против постоењето на овој закон, вели Тасевска, но бараме да биде јасен и применлив за целата територија на државата, а тоа ќе се обезбеди и со формирањето на уште две фирми што ќе го управуваат ваквиот отпад. Засега, има само една фирма. - Од Министерството за ...
| | веќе видена

Приватното обезбедување што се грижи за безбедноста на објектот на Мајка Тереза вчера не им дозволи на младите, кои по убиството на својот врсник Мартин Нешкоски веќе 12 дена протестираат против полициската бруталност, да се собираат на трибината зад објектот. Образложението било дека фрлале ѓубре и пиеле пиво. Учесниците на протестите револтирано се побунија против забраната, која, според нив, дошла од Министерството за култура, кое стопанисува со спомен-куќата. Во Министерството за култура, пак, надлежните вчера беа недостапни да одговорат дали и зошто издале таква наредба. Во меѓувреме, младите цврсто се решени да истраат со протестите против полициската бруталност и да бараат правда за убиството на 22-годишниот Мартин Нешкоски, но и конкретни одговори од институциите, кои веќе дванаесет дена ги игнорираат нивните барања. Заради тоа, за утре точно напладне најавуваат протест што ќе биде најмасовен досега. - Прават се за да не спречат да протестираме, но нема да успеат во тоа. Ние цврсто сме решени да ...
сите 24 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со американскиот амбасадор Филип Рикер, која се одржала на 19 и на 20 јануари 2010 година се пожалил дека нема напредок во проблемот со името и дека постои конфликт во коалицијата поради разнишаните меѓуетнички односи. Со ваков документ излезе завчера вечерта веб-сајтот „викиликс“. Ахмети истакнал дека грубото инсистирање на Груевски во врска со македонскиот идентитет го повредува ДУИ и дека етничките Албанци не се задоволни од коалицијата на ДУИ со Груевски. Иако, како што посочил првиот интегративец, бил фрустриран, тој немал намера да ја напушти Владата. Според депешето кое американскиот амбасадор го испратил од скопската амбасада, Рикер се сретнал со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, и со неговиот заменик Абдулаќим Адеми на 19 и 20 јануари во Тетово. Ахмети рекол дека решавањето на спорот со името е централно за етничките Албанци, а воедно посочил дека Груевски го бомбардирал македонското гласачко тело со пропаганда за идентитетот поради што, според анкетите, имал ...
| | веќе видена

Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за состав на идната влада се одвиваат во фер и конструктивна атмосфера, се огласија од двете партии завчера доцна попладнето, откако во медиумите проструија информации за застој во договарањето меѓу двете партии. Имено, според наши информации, двајцата лидери, Никола Груевски и Али Амети, уште на почетокот наишле на недоразбирање, особено поради „преголемите“ барања на ДУИ, како што ги оценуваат од ВМРО-ДПМНЕ, но и поради фактот што тимот за преговори на Груевски го водел неговиот братучед, првиот разузнавач Сашо Мијалков. Ваквиот чин, информираат од ДУИ, го оцениле како обид за заплашување на противникот. Како што е познато, ДУИ инсистира на пропорционална поделеност не министерствата. Од партијата на Ахмети информираат дека тие отворено побарале од ВМРО-ДПМНЕ да добијат пет министерски места, како и пет заменички и исто толку државни секретари. На ДУИ ќе и припадне секретаријатот за спроведување на Охридскиот договор. Како што дознаваме, Груевски бил подготвен на Ахмети да ...
сите 2 | | | веќе видена

Цените на аранжманите на домашните туристички агенции речиси секогаш се оптоварени со дополнителни трошоци, кои се додаваат на цената на основниот пакет. Во авионските аранжмани тоа се најчесто аеродромските такси, кои се движат од 25 до 80 евра, како и такса за гориво, која чини од 10 до 15 евра. Кај автобуските аранжмани туристичките агенции бараат да се платат дополнителни дваесетина евра како трошоци на локалната туристичка агенција каде што патуваат граѓаните. Тука е и задолжителното патничко осигурување, кое чини околу 10 евра и обично не е вклучено зашто некои од патниците може да си имаат свое. Се на се, за дополнително трошоци во некои случаи може да отидат и 100 евра. Граѓаните сметаат дека овие трошоци треба да бидат вклучени во цената на аранжманот. - Секогаш наоѓаат некои нови начини за да земат повеќе пари. Веќе се навикнавме на аеродромските такси, кои секогаш ги ставаат надвор од аранжманот, а сега ни бараат и разлика во цената на горивото, ако тоа поскапи. Освен тоа, од агенцијата ни кажаа ...
| | веќе видена

Членовите на Управниот одбор на ФФМ денеска во хотелот „Истатов“ во Дојран не би требало да имаат тешка задача при донесувањето на одлуката дали на селекторот Мирсад Јонуз да му се заблагодарат на досегашната соработка. Впрочем, тие воопшто и не треба да разговараат на таа тема бидејќи во секоја нормална фудбалска земја штом некој нема да ги исполни барањата што му се поставени, или во најмала рака ветувањата што самиот ги има дадено при доаѓањето на функцијата, логично е тој да си замине од функцијата. Катастрофално лошиот пласман на „црвено-жолтите“ во квалификациите за ЕП 2012 година, слабите игри и уште послабите резултати што ги оствари во изминатите шест кола се и повеќе од доволна причина за оставка на селекторот Мирсад Јонуз. Селекторот побарал пред членовите на УО да достави извештај за својата работа во досегашниот тек на квалификациите. Интересно е да се види како ќе го одбрани петтото место во групата. Извештајот за квалификациските натпревари, без оглед дали се во прашање квалификациите за СП ...
сите 29 | | | веќе видена

Музика од корените на македонските традиционални звуци пронижани со тешките ритми низ кои се чувствува приказната од старите времиња е раскажана во новиот албум „Биоскопија“ на Елена Христова и на Горан Трајкоски. Делото на двајцата музичари, кои имаат големо музичко искуство во значајни состави, (Христова е вокал на „Баклава“, додека, пак, Трајкоски беше дел од култните групи „Падот на Византија“, „Анастасија“, „Мизар“ и други има 14 преработки на стари македонски народни песни. Нивниот избор го направи Христова. Таа објасни дека музиката на овој албум содржи песни кои на одреден начин допреле до неа. Изборот на песните таа го правела низ годините преку истражување и соочување со самата себе. Дел од песните таа ги собирала низ теренски истражувања и директно ги слушнала од предците. - Во албумот има песни кои се различни по тематика и сензибилитет со широк спектар на емоции. Тие заедно градат една приказна за љубовта и смртта преку мелодии и стихови што допираат длабоко во сржта - објасни Христова. Таа ...
| | веќе видена

Балканот, таа потисната опачина на европската историја и цивилизација, во последнава декада стана атрактивен простор за преформулирање на односот кон него, особено низ уметноста - овој факт беше повод за создавање на еден провокативен уметнички проект, насловен „Балканска трилогија“, кој сака да го разгради разработениот шаблон за односот кон Балканот, а со кој на 21 јуни во Музеј на современата уметност ќе биде отворено годинашното „Скопско лето“. Изложбата „Бендисај го или батали го“, која скопската публика ќе ја види во МСУ во вторник од 20 часот, е дел од „Балканска трилогија“, проект реализиран во повеќе светски центри од 2003 година наваму. На изложбата се претставени триесетина светски познати автори, по избор на Рене Блок. Меѓу нив се, на пример, славната Марина Абрамовиќ, потоа Раша Тодосијевиќ, кој ја претставува Србија на актуелното уметничко биенале во Венеција, од Македонија во изложбата е вклучен Оливер Мусовиќ, а тука се и делата на Невин Аладаг и на Халил Антиндере од Турција, на познатиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Желбата на Војдан Стојановски по вторпат во својата кариера да игра во странство, најверојатно, ќе му се исполни во август. Стојановски, кој во штотуку завршената сезона со Фени индустри ја освои шампионската титула во домашниот шампионат и во БИБЛ, на почетокот од месецов неколку дена помина на проба кај турскиот прволигаш Олин Едрене, каде што минатата сезона играше Предраг Самарџиски. Одлуката дали ќе потпише договор со овој тим ќе падне дури во август, а причината за тоа е што раководството на тимот моментно работи на ангажман на домашни кошаркари. - Бев три-четири дена на проба во Олин Едрене и задоволен сум од сработеното, згора на тоа, станува збор за одличен град и тим. И челниците на Олин беа задоволни од прикажаното, но дали ќе потпишам за нив, ќе се знае во август. Ми рекоа дека моментно работат на ангажирање домашни кошаркари, а за странците ќе одлучуваат во август. Така направија и минатата година со Предраг Самарџиски, така што немам причина за загриженост. Знам дека сработев одлично на пробата ...
| | веќе видена

Околу 60 милиони евра од претпазливата кредитна линија од Меѓународниот монетарен фонд се потрошени во април и во мај годинава, покажуваат официјалните податоци на Народна банка. Висината на целиот одобрен кредит од ММФ изнесува 480 милиони евра, а во април легнаа 220 милиони евра. Тоа што е зачудувачки е што истовремено со големото трошење на позајмените пари во мај се намалени и денарските депозити што државата ги чува на сметката на Народна банка за 66 милиони евра. Тоа значи дека за два месеца од депозитите на државата се повлечени 126 милиони евра. - Владата во времето пред изборите трошеше повеќе пари за да си ги врати долговите кон фирмите, да ги исплати субвенциите кон земјоделците и долговите кон социјалците. Тоа се пари на државата, но со нив ракува Владата на Македонија - коментира Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии. Но, официјален одговор од Министерство за финансии вчера не добивме. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, не ни одговори за што се потрошени и 60 милиони евра што се ...
| | веќе видена

Пациентите, можеби, биле жртва на злоупотреби и непотребно плаќале за преглед и за операција во дополнителната дејност бидејќи на Клиниката за дигестивна хирургија не постоеле официјални листи на чекање. Ова е една од забелешките на државните ревизори за работењето на оваа клиника. Ревизорите откриле уште поголеми пропусти во работењето на Клиниката за дигестивна хирургија, а најмногу забележуваат на тоа дека инсулин се набавувало без да се прават нови јавни набавки. „Дигестивната клиника во 2009 година остварила 1,2 милион денари од дополнителна дејност. Но, во документите нема доказ дека претходно им било закажано во редовен термин на пациентите, па затоа што тоа не им одговарало тие решиле да платат за операцијата или за прегледот да им биде направен во дополнителната дејност. Поради тоа, постои можност за злоупотреби“, се наведува во извештајот. Се забележува и на тоа што на болните од рак не им е дозволено да се оперираат во дополнителната дејност, со што тие се ставаат во посебна група и им се скратува ...
| | веќе видена

Луѓето што имаат профил на некоја социјална мрежа, меѓу кои доминира семоќниот „фејсбук“, имаат повеќе друштвени активности од луѓето што не се дел од некој веб-сајт за дружење, покажаа резултатите од најновото истражување што го спроведе истражниот центар „Пју“. Аналитичарите заклучија дека корисниците на „фејсбук“ имаат поголема доверба во пријателите, имаат повеќе блиски пријатели, покажуваат повисоко ниво на граѓански ангажман и добиваат поголема друштвена поддршка од своите пријатели, во споредба со луѓето што немаат профил на социјалната мрежа. Наодите од истражувањата го уриваат општото сфаќање дека веб-сајтовите на социјалните мрежи ги изолираат луѓето или ги прекинуваат вистинските пријателства и интеракции. - Заклучивме дека се случува токму спротивното. Луѓето што ги користат друштвените страници имаат поблиски пријатели во реалноста. Тие, исто така, се повеќе инволвирани во цивилни и во политички активности. Всушност, „фејсбук“ стана составен дел од друштвениот живот во многу земји - изјави Кејт ...
| | веќе видена

next