Две малолетни момчиња во петокот ноќта брутално биле претепани од петнаесетчлена група на кејот на реката Вардар во центарот на Скопје, од кои едното со нож било прободено во пределот на грбот. Шетајќи се по кејот на Вардар, нешто пред полноќ, на паркингот кај МЕПСО, 16 -годишниот Г.А. и 17 -годишниот М.В., и двајцата од Скопје, биле пресретнати од поголема група момчиња, кои ги нападнале удирајќи ги со клоци и со тупаници по телото. Во целата мешаница еден од напаѓачите извадил и нож со кој му нанел убодни рани во грбот, му ја расекол раката и аркадата на 17 -годишното момче додека неговиот другар се здобил со полесни повреди. Веднаш по инцидентот групата напаѓачи се разбегале оставајќи ги двете момчиња беспомошно да лежат на паркингот. Подоцна двете биле пренесени во Клиничкиот центар во Скопје. - При физичкиот напад некој од сторителите употребил остар предмет, при што на М.В. му се нанесени повреди во пределот на грбот, десната надлактница и исеченица на десната аркада и е задржан во Клинички центар, ...
| | веќе видена

Македонскиот фудбалски првак Шкендија на денешниот ждреб на УЕФА во Нион ќе го добие противникот во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите. Со оглед на слабиот клупски рејтинг, не е меѓу носителите, па како потенцијални ривали се наметнуваат квалитетни екипи од Европа. Се чини дека играчки најквалитетен тим во моментов што Шкендија може да го добие за противник е хрватскиот првак Динамо Загреб, кој летово се засили со неколку извонредни фудбалери, меѓу кои и Домагој Вида од Баер Леверкузен. Најголем рејтинг во УЕФА меѓу можните ривали на Шкендија има белорускиот Бате Борисов, кој во минатото има настапувано и во групната фаза од ЛШ, а веднаш зад него на листата се наоѓа израелскиот клуб Макаби Тел Авив. Во групата на поквалитетни тимови сигурно се наоѓаат и Розенборг (Норвешка), Партизан (Србија), АПОЕЛ (Кипар), Висла Краков (Полска), Штурм (Австрија), Литекс (Бугарија)... Одредени шанси за пласман во следната квалификациска рунда Шкендија би имала доколку за противник извлече некој од следните ...
сите 57 | | | веќе видена

Патничките автомобили што Управата за јавни приходи (УЈП) ги запленила од компаниите што должеле за неплатен данок, а ги нуди на продажба, се најатрактивни за граѓаните на јавните лицитации. Возило „киа пиканто“ од 2007 година во центарот за подвижни предмети во Неготино може да се купи за 3.300 евра, а „мазда“ од 2001 година се продава за 4.000 евра. Од даночната управа посочуваат дека освен за возилата, граѓаните најмногу се заинтересирани и за купување на недвижен имот, односно за деловните простории додека потешко се продавала другата стока, фустани, маици, камиони и машини за производство. Само во првите четири месеци годинава УЈП од продажба на запленета стока остварила приход повеќе од 1,6 милион евра, што е околу 0,8 проценти од вкупните собрани приходи од даноци за овој период. - Со отворање на центарот за запленета стока во Неготино, во последните два месеца евидентиран е зголемен интерес од страна на можните купувачи, што, пак, се должи на централното складирање на запленетата подвижна стока и ...
| | веќе видена

Долгонајавуваниот концерт во Белград на британската музичка ѕвезда Ејми Вајнхаус помина катастрофално - пејачката, очигледно, пијана (или под дејство на наркотици) постојано се тетеравела и паѓала на сцената, ги заборавала текстовите на песните и на крај, буквално, била изнесена од сцената. На концертот што во саботата се случуваше на Калемегдан, белградската публика, разочарана и гневна од појавата на ѕвездата, која важи за еден од најдобрите вокали на денешницата, со свирежи го слесела настапот на Вајнхаус. Притоа гласно скандирала: „Моби, Моби“ повикувајќи го музичарот и продуцент од Њујорк, кој беше најавен како втора ѕвезда на вечерта. Со саботниот концерт, кој беше прв од низата концерти во рамките на нејзината балканска турнеја, британската мајсторка на скандалите си го оправда ова реноме. Излегувајќи на сцената пред речиси 20.000 луѓе, Вајнхаус уште од почетокот едвај стоела и неколкупати паѓала во рацете на водачот на придружната група мрморејќи неразбирливи поздрави до присутната публика. Цело ...
сите 19 | | | веќе видена

Градежна еуфорија ја зафати и општина Илинден, каде што е предвидено до крајот на годинава 12 населени места да добијат дом на култура. Мршевци, Бујковци, Кадино, Бучинци, Текиј, се меѓу местата за кои општината решила дека некогашните месни заедници треба да бидат реконструирани во дом на културата. Средствата за обнова на деветте домови на културата се обезбедени од Општина Илинден, а нивниот износ се приближува до сума од 18 милиони денари. А, какви содржини ќе можат да понудат овие зданија, дали има потенцијална публика за редовна културна програма и дали на толкав простор има смисла за толкава концентрација на домови, остануваат неодговорени прашања. - Домовите се градени уште во шеесеттите години на минатиот век и оттогаш во нив воопшто не е инвестирано. Градени со печени тули и без армирано железо, брзо попуштиле и жителите на општина Илинден немаа никаква корист од нив. Беа комплетно разурнати - вели шефот на кабинетот на градоначалникот на Општината, Дејан Богдановски. Во време на економска криза и ...
| | веќе видена

Смирување на инфлацијата во втората половина од годината и економски пораст од 3,5 проценти очекува гувернерот на Народната банка, Димитар Богов. Во интервјуто за „Радио Слободна Европа“ тој потврдува дека Министерството за финансии ги троши парите од ММФ според потребите на Буџетот. „Меѓутоа, парите се трошат сукцесивно, како што се реализира и буџетскиот дефицит, а буџетскиот дефицит за целата година е предвиден на некаде околу 200 милиони евра“, изјави во интервјуто Богов, без да открие колку пари досега се потрошени нагласувајќи дека државата е нивни клиент, а банките не ги откриваат податоците за своите клиенти. Во врска со барањето на банките да се намали нивото на задолжителната резерва што мора да ја пласираат во Народната банка, Богов смета дека банките се доволно ликвидни и ако има добри проекти, тие имаат пари за да ги финансираат. „Банките го бараат тоа чисто од лукративни причини. Секако за задолжителната резерва добиваат по два процента камата на денарската, а 0,1 процент на девизната сметка. ...
сите 2 | | | веќе видена

Искршени, без тркалца и капаци, така изгледаат голем дел од контејнерите низ градот. Од друга страна, пак, и палењето на сметот што е веќе насобран во контејнерите не е нова ниту непозната појава, а најчесто тоа го прават малолетници и тоа за забава. Од палењето, освен што се оштетува бојата, се искривуваат и кантите и додека не се поправат не можат да се користат. Дополнителен проблем за ЈП „Комунална хигиена“ се и собирачите на старо железо, кои ги крадат кантите, потоа ги сечат на делови и ги продаваат. Оштетувањето на контејнерите не можат да го спречат ниту комуналните инспектори ниту, пак, екопатролата на ЈП „Комунална хигиена“, кои се постојано на терен. Поради несовесниот однос на некои граѓани, за контејнерите да се поправат и повторно да се стават во функција, годишно се трошат илјадници евра. Еден обичен контејнер за домаќинствата чини од 250 до 300 евра и доколку е оштетен од палење, многу тешко може да се поправи и најчесто се заменува со нов или со контејнер од друга локација. Скопјани велат ...
сите 2 | | | веќе видена

Владата на САД гради сопствен минијатурен модел на интернет преку кој ќе изведува симулации на „воени игри“. Системот ќе им овозможи на научниците да симулираат различни потенцијално опасни сценарија како кибернетски напад од друга земја и од хакери од внатрешноста на земјата. Системот е замислен како подрачје за тестирање различна одбранбена или напаѓачка технологија со што ќе се решаваат идните кибернетски конфликти. Очигледно е дека овој модел на мрежата ќе функционира како мини-интернет, кој ќе може целосно да се контролира. На тој начин стручњаците ќе може да изведуваат експерименти без да ја оштетат вистинската мрежа. Системот, исто така, ќе биде ресетиран по секој тест и ќе бидат избришани сите дотогашни активности што се изведувале преку него. Во изградбата на прототипот на мини-интернет се вклучени повеќе организации, меѓу кои и одбранбената компанија „Локхид мартин“. Оваа компанија во мај и самата беше жртва на хакерски напад. Развојот на овој проект е овозможен со финансиската поддршка од ...
| | веќе видена

Водечките луѓе на Волфсбург повторно го интензивираа интересот за Горан Пандев најавувајќи дека во следните неколку дена ќе испратат и официјална понуда за да го доведат нашиот најдобар фудбалер во своите редови. Волфсбург во јануари го продаде Един Џеко, а во текот на викендов клубот го напушти и Бразилецот Графите, кој што својата кариера ќе ја продолжи во дресот на Ал Ахли. Во една таква ситуација, логично е што Волфсбург почнува интензивна потрага по нов елитен голгетер, а на самиот врв на листата со желби на тренерот Феликс Магат се наоѓа токму Пандев. Искусниот стратег во Пандев гледа идеален партнер во нападот за хрватскиот репрезентативец Марио Манџукиќ, напаѓачки тандем за кој Магат верува дека може да го врати Волфсбург што поблизу до врвот на германскиот фудбал. Волфсбург и во текот на јануарскиот преоден рок искажа сериозен интерес за услугите на Горан Пандев, но македонскиот ас тогаш го одби интересот на Германците со образложение дека сака да остане во Интер. Сепак, во последните неколку месеци ...
сите 2 | | | веќе видена

Извршниот комитет на Европската ракометна федерација (ЕХФ) на состанокот на Малта донесе одлука Келн да остане домаќин на завршниот турнир на кој ќе учествуваат четирите најдобри екипи во Лигата на шампионите. По успешната организација на најголемиот настан во европскиот клупски ракомет во последните две сезони, и во 2012 година четирите најдобри европски екипи за шампионската титула во ЛШ ќе се борат во „Ланксес арена“ во Келн. - Келн го доби правото трета година по ред да биде домаќин на завршниот турнир во ЛШ. Имавме две врвни изданија во Келн во изминатите две сезони, благодарение на извонредната соработка со нашите локални партнери, но и на интересот на илјадници ракометни обожаватели кои создадоа незаборавна атмосфера во „Ланксес арена“ - изјави генералниот секретар на ЕХФ, Михаел Видерер. Третото издание на завршниот турнир во ЛШ ќе се одржи на 26 и на 27 мај 2012 година. ЕХФ донесе одлука и кои четири тимови ќе играат на турнирот за „вајлд кард“ за ЛШ. Во привилегираната квалификациска група, која во ...
| | веќе видена

Жените од Саудиска Арабија излегоа на улица не за да бараат демократски реформи во земјата, туку да добијат право да возат, јави „Си-Ен-Ен“. Околу 40 жени низ земјата го поддржаа протестот возејќи автомобили, што иако е мала бројка, сепак е важен чекор кон остварување на ова право. Саудиска Арабија е единствената земја во светот во која на жените, вклучувајќи ги и странските државјанки, им е забрането да возат. Саудијците сметаат дека жените што возат автомобили ги кршат основните правила на исламот и за овие прекршоци и сличните на нив е задолжена т.н. верска полиција. За разлика од големите градови, надвор од нив, каде што верската полиција е помалку застапена, често може да се забележат жени зад волан. Протестот е важен тест на властите во земјата, кои се обидуваат да се заштитат од арапската пролет. Ова не е првпат во земјата да има протести за ова барање. Пред еден месец Саудијката Манал ал Шариф и група жени на социјалната мрежа „фејсбук“ почнаа иницијатива под името „Научи ме да возам за да можам да ...
| | веќе видена

Белиот фустан што Мерлин Монро го носеше во филмот „Сврбеж од седум години“ беше продаден за 4,6 милиони долари на аукција што се одржа во саботата во Лос Анџелес. На аукцијата беа поставени некои од највпечатливите филмски костими на сите времиња што заблескале на големиот екран. Сите тие беа дел од личната колекцијата на холивудската ветеранка Деби Рејнолдс, која поради финансиски проблеми мораше се оддели од драгите предмети што ги собирала веќе пет децении. Ѕвездата на старите мјузикли на „Ем-Џи-Ем“ (нејзина највпечатлива улога е покрај Џин Кели во „Пеејќи на дождот“) планирала да изгради музеј за филмските костуми во својата куќа, но, за жал, никогаш не успеала да го реализира тоа. Меѓу другото, на аукцијата се нашле и фустанот што Џуди Гарланд го носела во „Волшебникот од Оз“, периката на Елизабет Тејлор од „Клеопатра“, црната препознатлива шапка на Чарли Чаплин, моделот што Одри Хепберн го носела на сетот на „Моја убава дамо“ и др. Добра цена постигнаа уште две парчиња облека поврзани со филмската ...
сите 9 | | | веќе видена

Локалната власт на Дојран планира да ги избрка концесионерите од приватните плажи на брегот на езерото доколку веднаш не почнат да ги исполнуваат обврските што ги презеле лани кога ги потпишале договорите за концесија. - Тоа се луѓе што сакаат само да печалат со поставување шанкови, а не и да ги уредат плажите - вели градоначалникот Глигор Чабулев. Неговата реакција доаѓа по увидот на терен, кој покажува дека иако летната сезона веќе почнува, повеќето концесионери ги немаат средено плажите и просторот околу нив. Чубалев смета дека плажите треба се уредуваат 12 месеци, а не само 15 дена, како што сакаат да прават концесионерите. - Се надевам сега, од 1 јули, кога локалната самоуправа ќе ги преземе ингеренциите, сите тие што не сакаат да работат според законите и нормите за тоа како треба да изгледа една плажа, ќе ги избркаме од Дојран и сами ќе распишеме тендери и ќе одбереме добри инвеститори што сакаат да направат нешто добро. Ќе биде дозволено концесионерите да ги користат плажите и 10 години, но да ...
| | веќе видена

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека Соединетите Американски Држави преговараат со талибанците за евентуален крај на долгогодишната војна, јави „Ројтерс“. - Во тек се мировни преговори со талибанците. Странските војски, особено американската, учествуваат во овие преговори - изјави Карзаи. Досега високи авганистански дипломати и самиот претседател потврдија дека преговараат со бунтовниците, но оваа изјава на Карзаи е првата официјална потврда дека во преговорите учествуваат и САД. Карзаи го изнесе ова тврдење во саботата, еден ден откако Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвои резолуцијата за воведување одвоени санкции за терористичката организација Ал Каеда и за талибанските бунтовници. Аналитичарите сметаат дека оваа одлука на ОН би можела да ги натера талибанците на преговори за мировен договор во Авганистан. Советот за национална безбедност на Белата куќа ја демантираше изјавата на Карзаи. Портпаролката на Советот, Кејтлин Хајден, сепак изјави дека САД ја поддржуваат ...
| | веќе видена

Александар Македонски вчера седна на својот коњ Букефал, а во текот на утрешниот ден, точно на неговиот роденден, ќе биде поставен на 15-метарскиот постамент, со што ќе достигне вкупна висина од 28 метри. Работниците од италијанската леарница „Фердинандо Маринели“ вчера завршија со составувањето на споменикот, а неговото поставување ќе се изврши со специјална дигалка. - Споменикот тежи 48 тона поради што со помош на специјална дигалка, која може да крене 300 тона, ќе се постави на постаментот. Ни кажаа дека поставувањето ќе биде утре, но не знаеме дали во раните утрински часови или, пак, напладне - вели еден од работниците. Довршувањето на споменикот повторно го привлече вниманието на граѓаните, кои со голема љубопитност го фотографираа. На дел од нив им се допаѓаше конечната верзија, а дел, пак, критикуваа дека Владата претерала со димензиите, а и го погрешила времето на поставување според реакциите што ги предизвика во меѓународната јавност, но и поради големата сиромаштија. Александар ќе се исправи на се ...
сите 126 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Штефан Фуле, во интервју за виенскиот весник „Прес“, најавил можност Европската комисија до крајот на годинава да препорача почеток на преговори за повеќе земји од западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија. - Оваа година би можела да биде важна за сите земји од западен Балкан. Би можело, на основа на големиот напредок, кон крајот на годината не само за една или две, можеби и за три земји да се препорача почеток на преговори за пристап кон Европската унија - рече Фуле. Тој потврдил дека мисли на Македонија, Србија и на Црна Гора. - Меѓутоа се уште нема никаква гаранција за тоа, а ние оваа година извештаите за напредокот на тие земји ќе ги завршиме порано. Тоа време, владите на земјите што се членки и нивните парламенти можат да го искористат за подготвување на одлуките - порача тој. Говорејќи за Хрватска тој рекол дека таа ги применила сите потребни реформи. - Хрватска ги примени сите потребни реформи. Европската комисија го наѕира крајот на заклучувањето на преговорите со ...
сите 51 | | | веќе видена

Косовската полиција викендов од меѓународните сили целосно ја презема контролата на својата јужна граница кон Македонија. - Косовската полиција го заокружува целосното преземање и контрола на својот дел од нашата заедничка гранична линија, што претставува уште еден важен чекор не само во насока на натамошно квалитативно интензивирање на нашата билатерална соработка, туку и чекор што докажува дека Министерството за внатрешни работи на Република Косово сериозно, одговорно и ефикасно чекори по патот на реформите - истакна министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Во своето обраќање, Јанкулоска нагласи дека од безбедносен аспект, без ефикасна контрола на границата, но не на штета на слободниот проток на патници и на стока, не е можно откривање на сите форми на незаконски прекугранични активности, вклучувајќи ги и најтешките форми на прекуграничен криминал. Со денешното примопредавање на третиот сектор од македонско-косовската граница од страна на припадниците на КФОР во надлежност на косовската ...
| | веќе видена

Јувентус е на прагот да го ангажира првото посериозно засилување за следната сезона, откако француските медиуми објавија дека Лион се согласил на продажба на Мичел Бастос. Бразилскиот репрезентативец од својот клуб е проценет на 15 милиони евра, сума што челниците на Јувентус се согласија да ја платат за да го доведат овој суперквалитетен фудбалер во своите редови. Во последните неколку недели интерес за услугите на Бразилецот искажаа уште неколку елитни европски клубови, но Бастос остана дециден на својот став кариерата да ја продолжи токму во дресот на Јувентус. Медиумите во Италија најавуваат дека трансферот ќе биде комплетиран во текот на оваа недела, за Бастос потоа да може да се фокусира на настапите за Бразил на Копа Америка. Продажбата на овој одличен фудбалер е уште една потврда за реконструкцијата во тимот на Лион. Откако не освои трофеј во последните три години, претседателот Жан-Мишел Олас реши да продаде дел од стандардните фудбалери. Капитенот Џереми Тулалан својата кариера ја продолжи во ...
сите 3 | | | веќе видена

Граѓаните што сакаат да заминат на одмор во овој период од годината во некое од нашите туристички места, можат да уживаат во високата температура што ја најавуваат хидрометеоролозите за оваа недела. Според Управата за хидрометеоролошки работи, во следниве неколку дена се очекува континуиран пораст на дневната, но и на утринската температура. - Очекуваме дневната температура да се движи од 30 до 38 Целзиусови степени, а утринската да биде слични на таа од неделата што измина, и ќе биде од 12 до 18 степени - вели Маја Којдовска, дежурен синоптичар во Управата за хидрометеоролошки работи. Според Којдовска, стабилното и топло време ќе се задржи некаде до крајот на работната недела, а веќе во деновите од викендот се очекува благ пад на температурата, а на места и појава на дожд и на грмежи. Лекарите, како последица на ваквата висока температура, препорачуваат граѓаните да не се изложуваат директно на сончевите зраци во периодот од десет часот наутро, па се до шеснаесет часот попладне. Кон овие препораки најмногу ...
сите 22 | | | веќе видена

Во организација на Секторот за локален економски развој викендов во дворот на црквата „Св. Спас“ во Горно Лакочереј се одржа третата по ред „Ѓомлезијада“. И покрај големиот интерес, поради ограниченоста на просторот, на неа учествуваа само 20 натпреварувачи што го подготвуваа овој специјалитет. - Присутни се гости од Македонија, но и од Холандија. Целта е да покажеме дека Македонија е гостопримлива земја во која гостите имаат можност да вкусат најразлични домашни специјалитети - изјави Климе Тренески, еден од организаторите на „Ѓомлезијадата“. Како што истакна градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, „Ѓомлезијадата“ веќе станала традиција, која општината ќе ја продолжи и во иднина. - Почнавме во Велестово, потоа во Скребатно и сега сме во Горно Лакочереј. Секоја година ќе ја организираме во различни села. Со ова сакаме на гостите да им понудиме дел од македонските традиционални јадења, особено тоа што го нема кај нив. Во нашата стратегија за развој имаме предвидено туристичката сезона да трае 12 месеци ...
| | веќе видена

next