Конечно сонот на поранешниот шеф на групацијата Volkswagen, Фердинанд Пих се оствари. Производителот на мотоцикли Ducati стана дел од групацијата и ќе работи под капата на Audi. После добивањето на ексклузивно право за да преговара за купување на Ducati во текот на минатиот месец Audi конечно ја заклучи зделката и стана сопственик на престижниот италијански производител на мотоцикли. Конечната сума која што ќе ја изброи Audi е 837.138.500 милиони евра, но трансферот сеуште не е направен бидејќи се чека одобрување од надзорниот совет на групацијата Volkswagen. Секако одобрувањето може да се случи уште денес. Веќе постојат планови за развој на Ducati чија гама на мотоцикли ќе биде проширена за да може да им се конкурира на мотоциклите на BMW и на Husqvarna која работи под негова капа. Интересно Ducati продава меѓу 35.000 и 40.000 мотоцикли годишно, но одговорните во Audi задолжени за новата марка сметаат дека тоа не е доволно и сакаат да ја зголемат продажбата двојно. Значи сонот на Пих стана јаве. Тој ...
сите 2 | | | веќе видена

Citroen го најавува концептот Numero 9 којшто треба да биде претставен на салонот во Пекинг за преку него францускиот производител да го најави новиот лик на луксузната марка DS. Нема сомневање дека гамата DS на Citroen отвори ново поглавје во понудата на автомобилската индустрија и во изминатите две години од појавувањето бележи продажба на DS3 DS4 и DS5 од преку 200.000 примероци. Токму овој успех ги наведе одговорните во Citroen на своите дизајнери да им наложат да креираат модел со нов дизајнерски идентитет преку кого ќе биде најавена новата генерација на моделите кои ќе ја носат ознаката DS. Одисејата почна со концептот Citroen Metropolis , а преку Numero 9, кој ја следи дизајнерската приказна, Citroen најавува три возила: премиум седан од средна класа, лимузина од висока класа и премиум спортски теренец кои ќе ги одликува футуристички дизајн. Покрај футуристичкиот дизајн секое од возилата ќе се одликува и со одлична возна динамика преку погонот на четири тркала и еколошки настап заради ...
| | веќе видена

За да ја оправда ознаката S во името на Cayenne, Porsche подготвува моќен дизел којшто на спортскиот теренец ќе му овозможи перформансите на ниво на бензинската изедба на Cayenne S. Се чини дека дизелските изведби на Cayenne освојуваат се повеќе купувачи и токму затоа, спротивно на убедувањата на вљубениците во марката, Porsche продолжува да ја збогатува дизелската понуда Од Цуфенхаузен новиот мотор го најавуваат како супердизел којшто е дериват на 4.2 литарскиот V8 TDI на Audi. Моторот кој работи во А8 испорачува 350 КС и максимален вртежен момент од 800 Nm. Меѓутоа за во Cayenne S моќноста и вртежниот момент ќе имаат зголемени вредности. Колку ќе испорачува доработениот 4.2 V8 TDI сеуште не се знае, но се очекува моќност од околу 400 КС. Во моментот Cayenne располага со 3.0 V6 TDI со 245 КС и 500 Nm кои се доволни за спринт до 100 km/h за 7,6 секунди и максимални 220 km/h. Од новиот дизел се очекува спринт до 100 km/h под 5 секунди и максимални преку 250 km/h. Cаyenne S со дизел ќе се нуди само на ...
| | веќе видена

Tata Motors полека почнува да се одомаќинува на пазарот во Европа. За да може да продава моделите треба да задоволуваат еколошка норма Euro5 што очигледно не е проблем за Индијците Станува збор за голем пикап наречен Xenon којшто на европскиот пазар пристигнува преку дилер на Tata во италијанскиот град Болцано. Според него нарачките пристигнуват од повеќе делови од Европа Пред се, тоа се мали компании кои имаат потреба од евтин практичен превозник со сите атрибути на теренец и пикап со единечна или двојна кабина, но исто така не е мал бројот и на приватни корисници кои. Пикапот Tata Xenon се испорачува со 2.2 литарски трубо дизел со директно вшприцување на горивото преку заеднички вод common rail кој остварува максимални 150 коњски сили. Цената во Италија почнува од 20.835 евра, а со доплата од 800 евра се добиваат клима уред, хромирани детали на каросеријата, леснометални бандажи и надградба над товарниот простор.
| | веќе видена

Партнерството меѓу концернот Daimler и алијансата Renault-Nissan почнува да ги реализира своите планови од кои произлегува првиот проект од заедничката соработка во облик на Merecedes Citan. Малото товарно возило кое Mercedes го најави на почетокот на февруари конечно е откриено пред очите на јавноста и ги носи сите дизајнерски елементи по кои се препознва еден модел кого го краси сребрената ѕвезда. Сепак, Citan е поставен на основата на Renault Kangoo и освен различната кабина и каросерија нема суштински разлики во однос на францускиот модел. Што е уште поважно Citan ќе се произведува на иста лента со Kangoo во фабриката Мобож во Франција. Во понуда се три варијанти компактна со должина од 3,94 m, средна од 4,32 m и долга од 4,71 m. Исто така има и три каросериски варијанти: товарен фургон, товарно патничка варијанта и патничка варијанта. Под хауба работат два турбо дизели со 75 КС и со 110 КС и турбо бензинец од 114 КС. Менувачите се со пет или шест степени на пренос, а во понуда е и пакетот ...
| | веќе видена

Фотографии од снимањето на филмот The Avengers со Роберт Дауни Џуниор во главна ролја, кој го глуми Тони Старк – Ајрон Мен, ја откри новата генерација на отворената верзија на Acura NSX. Појавувањето на фотографиите од снимањето на филмот ги принуди одговорните во Acura да ја објават официјалната фотографија на отворениот NSX за кого воедно велат дека е прототип направен за на филм. Меѓутоа гласините велат дека од него ќе произлезе родстерот на NSX од новата генерација кој исто како и купето ќе има хибриден погон со три електромотори, по еден за предните тркала и еден спарен со бензинецот V6. Овој систем наречен Sport Hybrid SH-AWD овозможува максимална контрола на испораката на вртежниот момент кон тркалата и обезбедува врвни динамички карактеристики па минувањето низ свијоци е како по шини. Купето на Acura NSX треба да се појави на пазарот во САД во текот на 2015 година кога и ќе стартува производството во фабриката на марката во Охајо, а подоцна на ред би дошол и родтсерот. Интересно во филмот покрај ...
| | веќе видена

За време на тест некаде во Јужна Калифорнија потполно изгоре чичка нов Lamborghini Aventador од кого возачот излезе неповреден, но затоа е направена штета од 376.000 долари. Нема сомневање дека инцидентот предизвикал голем интерес како низ светските медиуми така и кај случајните минувачи кои не пропуштиле да се фотографираат крај запалениот автомобил кого не успеале да го спасат ниту пожарникарите. За сега од Lamborghini нема никаков коментар за инцидентот. Единствената официјална изјава е дека во тек е истрага за да се дознае што точно се случило и кои се причините за запалување на новиот Aventador Забрана да даваат изјави со потпишување на соодветен документ им е изречена и на возачот којшто го тестирал автомобилот и на дилерот на Lamborghini кој го дал на тест возење суперспортистот на марката. Се очекуваат официјални информации од Lamborghini.
| | веќе видена

Кога станува збор за Италијаните стилот не неприкосновен. Тие одат до таму што и заминувањето од овој свет сакаат да го направат со стил како на пример со еден доработен Rolls Royce Phantom. Италијанската компанија Biemme Special Cars специјализирана за изработка на погребни возила го создаде најскапиот погребен автомобил на светот B12 којшто е поставен на основата на Rolls Royce Phantom Оваа луксузна погребна лимузина во должина мери 701 cm, има меѓуоскино растојание од 467 cm и висока е 188 cm. За нејзина изработка се употребени дури 600 специјално изработени елементи. Она што го прави посебен овој Phantom е бекрајната можност за уредување на внатрешноста за која како врв се смета специјалното амбиентално осветлување со светлечки диоди кои произведуваат разни визуелни ефекти. Моторот е стандарден 6.7 литарски V12 кој испорачува 460 КС. Од Biemme Special Cars велат дека и тој може да се доработи, но не веруваат дека погребните компании ќе бидат заинтересирани за оваа опција. Заминувањето од овој свет со ...
| | веќе видена

Се појави првата фотографија од долго најавуваното мало купе на Mercedes кое по примерот на поголемиот CLS има четири врати и е поставено на платформата на новата Класа А и Класа В. Сеуште не се знае како точно ќе биде означен новиот автомобил. Во игра се две можни варијанти: CLA или CLC. Сепак, се работи за шпекулации и точната ознака Mercedes ќе ја обелодени на салонот во Пекинг. Погонот ќе биде напред, или на сите четири тркала. Оваа комбинација ја дозволува новата платформа. Моторите се познати од класата А и од класата В , исто како и менувачите шест степен мануелен или 7 степен со две спојки 7G-DSG. Најмоќната изведба AMG под хауба ќе пакува 2.0 литарски турбо бензинец кој ќе биде навиен да испорачува 350 КС кои најверојатно ќе се испорачуваат само кон сите четири тркала. Производството ќе биде во новата фабрика на Mercedes, Кечкемек во Унгарија на чие отворање претседателот на концернот Daimler, Дитер Цетче го најави и новото купе со четири врати Подоцна се очекува и Shooting Break исто така по ...
| | веќе видена

Премиерот на Република Србија, Мирко Цветковиќ и претседателот на групацијата на Fiat, Серџо Маркионе свечено пред повече од 150 гости ја отворија фабриката на Fiat во Крагујевац. Фабриката во Крагујевац во моментот е најмодерната фабрика на Fiat за производство на автомобили која е дело на заедничките напори на групацијата Fiat и на државата Србија со вредност од 1 милијарда евра. Во своето излагање Серџо Маркионе истакна дека: „Напредната програма на Србија за модернизација содала динамична средина која привлекува странски инвеститори и за Fiat е голема привилегија што може да учествува во понатамошниот економски раст на државата.” Масивната инвестиција и напорната работа во текот на изминатите три години на површина од 1,4 милиони квадратни метри кои ја вклучуваат и обиколната инфраструктура резултираа во градба направена според современа технологија. Во Крагујевац ќе се произведува Fiat 500L , продолжената верзија на 500 која беше претставена во Женева, а првите примероци на пазарот ќе пристигнат кон ...
сите 4 | | | веќе видена

Тјунерската куќа од Германија, MR Car Design одлучи да претстави свое видување на тема Opel Insignia OPC и претстави нов тјунинг пакет којшто нуди зголемување на моќноста и подобра возна динамика. Со менување на издувот и поставување на нов со поголем проток на гасовите и изработен од не`рѓосувачки челик, со нов филтер за воздух на K&N и со менување на управувачката електроника моторт диши значително подобро. Подобрувањето е цели 50 КС. Па така 2.8 литарскиот V6 со два турбо полначи на OPC место сериските 325 КС сега на сопственикот му нуди 375 КС и максимален вртежен момент од масивни 495 Nm. Моќната коњица на пат ја држи комплетно сменетото воздушно потпирање наречено G-Ride, кое доаѓа од кај специјалистот Reil Performance и со него може да се поддесува растојанието од подлогата. Вака доработената Insignia OPC стои на леснометални бандажи од 20 инчи обуени во гуми на Hankook. Сопирачките не се менувани, а во MR Car Design сметале дека не треба да го менуваат и стајлингот. Податоци за перформансите не ...
| | веќе видена

Медиумите во Кина објавуваат скици од нов голем седан на Great Wall Motors извадени од документите кои кинескиот производител кој е во подем ги доставил до тамошниот завод за патенти. Според наводите седанот ќе го носи името Voolex C70 и неговиот развој треба да биде завршен до крајот на годината кога би стартувало и производството за пазарот во Кина. Great Wall Voolex C70 е навистина голем автомобил кој во должина мери 4.945 mm, широк е 1.865 mm и висок е 1.480 mm. Под хауба работи трубо бензинец од 2.0 литри кој испорачува 218 КС и 324 Nm. Не е сигурно дали погонот е на предна или на задна оска. Менувачот е пет степен мануелен, или пак, шест степен автоматик за кого се верува дека е подобра опција за оваа лимузина. Концептот на лимузината кој е многу блиску до серискиот модел треба да биде претставен на крајот на месецот на салонот во Пекинг. Но, оваа информација сеуште не е потврдена од Great Wall Исто така не се знае дали лимузината Voolex C70 ќе се продава надвор од Кина.
| | веќе видена

Иновацијата за безжично полнење на мобилни телефони му припаѓа на Chrysler во чии модели наскоро мобилните телефони и другите електронски направи ќе се полнат без приклучување со кабел. Оваа голема иновација всушност му припаѓа на тјунерското ателје на Chrysler, Mopar кое не е познато само по изградба на монструозно моќни мотори туку и по производство на придружна галантерија за автомобилите на концернот. Првиот модел во кого мобилните телефони ќе се полнат безжично е новиот Dodge Dart модел за 2013 година. Оваа направа ќе биде инсталирана во централната конзола и се состои од специјлна плочка на која се поставува мобилниот или плеерот MP3 кога се полни. Претходно направата која се полни треба да се постави во специјално куќиште и да се постави на соодветната плочка. Сето ова Mopar го испорачува како пакет кој се одбира како опција при нарачувањето на автомобилот и се вградува при производство. Цената е 200 американски долари. Безжичниот полнач за сега нуди опција за полнење на мобилните телефони со ...
| | веќе видена

По примерот на останатите светски производители на автомобили Toyota најавува дека ќе конструира сосптвена платформа на која ќе се произведуваат автомобили за сите пазари на светот. Ваквиот начин на градба тврдат од Toyota ќе му помогне на јапонскиот гигант да создава поквалитетни автомобили , но воедно и да го скуси времето потребно за производство за развој, а ќе ги намали и трошоците. Глобалната платформа Toyota ја означува како TNGA што е акроним за Toyota New Global Architecture. Новата глобална архитектура најпрво ќе послужи за 3 платформи на автомобили со погон на предни тркала. Според наводите овие три платформи ќе го покријат половина од светското производство на Toyota . Моделите кои ќе бидат поставени на овие платформи ќе се одликуваат со агресивен смел и препознатлив дизајн. Воедно тие ќе имаат одлични возни карактеристики заради пониското тежиште кое ќе го обезбеди новата архитектура, а воедно ќе имаат подобро управување заради новоконструираниот управувачки систем. Паралелно со најавата за ...
| | веќе видена

Малку познатиот кинески производител на автомобили Yema покажува како треба да се копира еден модел . Со други зборови во целост. На дизајнерите на Yema им успеала копијата на Volkswagen Tiguan. Однадвор моделот означен како F12 се разликува само по тоа што го нема беџот на VW на маската, а малку им побегнале и предните светла. Остатокот на овој спортски теренец на Yema е ист како Tiguan. Меѓутоа дизајнерите во Yema се итри. И додека однадвор F12 наликува на VW кабината според информациите е копирана од моделите на Hyundai. Сето тоа можеби личи на нешто, но платформата нуди целосно разочарување. Сите модели на Yema, вклучувајќи го и новиот F12 се поставени на платформата на временскиот Austin Maestro кој датира од 1983 година, а под хауба работи 1.5 литарски бензинец со 95 КС. Ова не е прва копија на Yema. Тие веќе ги копираа Infiniti EX, Audi A4 Avant и претходната изведба на Tiguan
| | веќе видена

Цврститот став на Toyota и на Subaru дека во купеата близнаци GT 86 и BRZ нема да вградува турбо мотор ги поттикна тјунерите да превземат дејствие на зададена тема и да скројат нешто свое. Тјунерската куќа Tunehouse е прва која на Subaru BRZ му поклонува турбо мотор. Тјунерскиот пакет на Tunehouse одговара и на GT 86 па така на оние кои милуваат да возат Toyota место Subaru нема да им биде ускратено задоволството. Свирењето на турбото во моделите доработени во Tunehouse воопшто не доаѓа од 2.0 литарскиот Боксер на серискиот модел. Место да го оптимизираат постоечкиот мотор тјунерите поставуваат нов. Моторот воопшто не е боксер туку линиски четирицилиндарец. Има зафатнина од 2.6 литри и е дело на Cosworth. Надополнет е со турбо полнач на HKS, голем интеркулер и електронска контролна единица EcuTek. Моторот е навиен да остварува 335 КС кои кон задните тркала се испраќаат преку самозаклучувачки диференцијал. Потпирањето е на KW, сопирачките со поголема моќ на сопирање исто така се на Cosworth, а ...
| | веќе видена

Во протечената информација стои дека новиот спортски теренец на Lamborghini ќе биде претставен на салонот во Пекинг на 23 април и ќе го носи името Deimos кое сеуште не е потврдено. Имено од Lamborghini побарале да го регистираат името Deimos што веднаш укажува на нов модел на италијаните. Името има грчко потекло и е персонификација за терор, за некој што влева стравопочитување. Моделот веќе бил пиркажан пред избрана публика за време одржување на салонот во Њујорк на која присуствувал и директорот на еден од американските дилери на Lamborghini , Ед Болиан кој подоцна на својата интернет страна го опишува. Според Болиан дизајнот на кросоверот е сличен на BMW X6, што упатува на скиците од италијанскиот Quattroruote , додека димензиите му се слични на Audi Q7 на чија платформа е и поставен и има поголем клиренс. Каросеријата е од карбон-фибер како и други конструкциски елементи. Бандажите исто така се од лесниот материјал карбон-фибер и зад нив се сокриваат сопирачките дискови изработени од карбон-керамика. ...
сите 2 | | | веќе видена

Најавениот спортски теренец на легендарната британска марка MG Morris Garages која работи под капата на кинескиот гигант SAIC е завршен и чека да ја освои светската јавност на 23 април. На тој ден се отвораат вратите на салонот во Пекинг каде што ќе биде изложен првиот спортски теренец во историјата на MG . Моделот којшто во моментот се води под кодно име AS21 ќе се обиде да ја загрози конкуренцијата пред се во Европа. Кросоверот е поставен на платформата на хечбекот со пет врати MG5 и под хауба пакува новоразвиен турбо бензинец од 1.5 литри чии карактеристики сеуште не се откриваат. Истиот мотор ќе работи и во MG5 , поголемиот MG6 и во жешката изведба на помалиот MG3 За да не бидат очекувањата преголеми од SAIC најавуваат дека во Пекинг ќе биде претставен концепт којшто во сериско производство ќе влезе за две години од сега. Голема предност на кросоверот на MG ќе биде неговата цена од околу 15.000 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Инженерите на Volkswagen напорно работат на подговотката на отворената верзија на новата генерација на Beetle која според наводите треба да се појави на пазарот на почетокот на 2013 година. Први кои ќе ја добијат се купувачите во Северна Америка, поточно во САД каде и до сега најмногу се продаваше кабриолетот на „Буба” . Можни салони каде што Beetle Cabrio ќе ја доживее премиерата се Лос Анѓелес или Детроит. Но, верувањата се дека премиерното претставување пред светот ќе се слуќи во Лос Анѓелес бидејќи клиентите од сончевата Калифорнија со нетрпение ја очекуваат новата отворена верзија на Beetle Крвото како и до сега ќе биде од ткаенина која благодарение на новите технологии ќе нуди ниво на термичка и звучна заштита скоро како и цврст кров, а склопувањето и отворањето ќе се случува за рекордно кусо време. Зад брзата работа на механизмот се сокриваат многу малку механички компоненти и секции на кровот којшто кога ќе биде собран во задниот дел на автомобилот ќе зафаќа и многу малку простор. Важно за ...
| | веќе видена

На салонот во Пекинг кој ќе ги отвори вратите кон крајот на месецот ќе се појави продолжената изведба на новата генерација на Серија 3 на BMW која ќе биде наменета за пазарот во Кина. BMW Серија 3 LWB како што гласи полното име има меѓуоскино растојание подолго за 110 mm во однос на стандардната изведба, или вкупно 2.920 mm, кои се виновни за вкупната должина од 4.734 mm. Оваа продолжена Серија 3 ќе ја сакаат клиентите во Кина со подлабок џеб кои место да возат сакаат да седат опуштено на задното седиште додека личниот возач се снаоѓа во сообраќајниот метеж. Под хауба ќе работат три мотори. За BMW 320 Li е задолжен 2.0 литарецот со 184 КС, во 328 Li истиот е опремен со двоен турбо полнач и истискува 245 КС, додека најмоќната верзија е 335 Li со 3.0 литарскиот трубо шесцилиндарец со 306 КС. Дизели нема. Производството ќе се одвива во новата фабрика на BMW во Кина, во градот Шенјан каде се произведува и продолжената изведба на поголемата Серија 5 која исто така се нуди само во Кина.
| | веќе видена

next