Ловците на автомобили успеаја во близина на централата во Минхен во објектив да ја уловат најавената Серија 2 на BMW која всушност претставува купе верзија на новата генерација на Серија 1 Секако во духот на традицијата на BMW купето ќе има многу поразличен и според информациите многу поагерсивен лик од актуелниот хечбек. Доволно за да се оправда сместувањето во посебна категорија. Она што може да се забележи преку камуфлажата купето напред ќе се разликува по нов браник со поголеми отвори за довод на воздух, различни предни светла и најверојатно модернизиран облик на неизбежните бубрези. Одзади драстичните измени ги условувва новиот облик на каросеријата и тука се чека на целосното откривање на моделот за да се види што конкретно смислиле дизајнерите во Минхен. Што се однесува до техниката таа е идентична со онаа на Серија 1 . Под хауба се очекуваат бензинци и дизели со четири цилиндри и распон на моќност меѓу 150 и 218 КС. Тие се врзуваат со погонот на задна оска. Секако во понудата ќе биде сврстен и 6 ...
сите 6 | | | веќе видена

Функционална, способна и кул е новата ѕвезда на италијанската легенда Fiat 500 . Погодувате станува збор за нејзината долга верзија 500L која со нетрпение се очекуваше и конечно пристигна кај нас. Нема двојби дека 500L е спој на единствениот стил на Fiat и на функционалниот дизајн кој под мотото ефикасност во креирање на просторот излегува од она што се нарекува конвенционалност на секојдневието. Буквата L е синтеза на три важни постулати од кои произлегува 500L : Large – за големина на просторот, Light – за лесната градба, штедливоста и заштитата на животната средина и Loft – за амбиент во кого се живее задоволно – исполнето. Затоа во должина од 4,15 m, ширина од 1,78 m, висина од 1,66 m и растојание меѓу оските од 2,61 m, Fiat 500L може да смести 5 патници високи по 2 метри заедно со нивниот комплетен багаж. Кому му треба повеќе товарен простор, ги преклопува задните одвоени седишта со помош на функцијата Fold&Tumble и добива рамен под, а ако се преклопи и потпирачот на совозачкото седиште тогаш во ...
сите 2 | | | веќе видена

По цртежот објавен на почеток на годината се појавија првите неофицијални прикази од новата генерација на Toyota Corolla чија светска премиера се очекува на почетокот на месец јуни. Иако премиерата наближува Toyota го чува својот бестселер во најголема тајност. Сепак, со претставувањето на концептот Corolla Furia, Toyota како да најави како ќе личи последниот изданок на најпродаваниот модел на светот. Тоа беше доволно слободните дизајнери низ светот да создадат прикази за тоа како ќе личи новата Corolla . Нормално таа ќе го следи новиот дизајнерски јазик на марката кој е насочен кон динамика. Дизајнот како на Auris на глобалниот модел на Toyota има за цел да привлече помлада публика кои покрај издржлив автомобил сега ќе добијат и шик скроено парче кое со задоволство ќе го покажуваат на своите врсници. Конечниот лик како и техничките детали ќе ги дознаеме на 6-ти јуни, но во живо новата Corolla ќе може да се види дури на есен. Најверојатно на салонот во Франкфурт.
сите 7 | | | веќе видена

Увозникот за SsangYong во Македонија, компанијата Mak Ratola, го отвори новиот продажно-сервисен центар во Скопје во рамки на постоечкиот и модернизиран објект на познатиот Автоцентар Цилаз. Овластен за продажба и сервис Автоцентар Цилаз ќе ги пречекува своите клиенти во изложбен салон со површина од 400 метри квадратни и сервис од 350 метри квадратни опремен според стандардите на SsangYong Паралелно со отворањето на новиот центар домаќините Mak Ratola и Цилаз ја искористија приликата да ја претстават обновената гама на спортскиот теренец Korando кој ја понесе и титулата SUV за 2012 година во Македонија Новина кај Korando е дополнување на моторната понуда која покрај 2.0 литарскиот дизел од 175 КС од месец јуни ќе ја вклучува и поштедливата верзија на моторот со моќност од 149 КС, а во понуда ќе се најде и бензинец од 149 КС. Korando доаѓа побогато опремен и со нови цени кои стартуваат од 17.200 евра. Покрај Korando до крајот на годината Mak Ratola ќе понуди на македонските купувачи уште три нови модели ...
сите 2 | | | веќе видена

Потпишано од две големи имиња од автомобилската индустрија купето Pininfarina Gran Lusso e најава за наследникот на легендарната Серија 8 на BMW која својот животен пат го заврши во 1999 година. BMW Pininfarina Gran Lusso Coupe е уникат. Дело на дизајнерските тимови на Pininfarina и на BMW кои се погрижиле да ги задржат традиционалните пропорции на марката со долга хауба, куси превиси и големо меѓуоскино растојание. Gran Lusso Coupe ги нагласува ексклузивноста, луксузот и елеганцијата и ги спојува со динамиката која зрачи од секоја пора на оваа скулптура на четири тркала со метално срце со зафатнина од 6.0 литри и 12 комори во V распоред. Во кабината се испреплетени модерната елеганција и традиционалните форми со комфор и уникатно спортско доживување карактеристично за луксузните модели на производителот од Минхен. Од BMW освен опевањето на дизајнот не откриваат многу за Gran Lusso Coupe. Но, заради масивниот V12 се претпоставува дека е поставено на основата на серијата 7 каде моторот во моделот 760i ...
сите 4 | | | веќе видена

Традиционално петта година по ред последниот викенд од месец мај е резервиран за автомобилскиот фестивал на Toyota, Toyota Fest, кого во Македонија го организира застапникот Toyota Авто Центар. Годинава Toyota Fest почнува на 31-ви мај во петок во 20 часот и после 30 часа постојано дружење завршува во сабота на 1-ви јуни. Како секоја година и овојпат Toyota Авто Центар нуди интересни создржини. Па дури и нешто повеќе за сите оние кои ќе се одлучат да направат порачка на својот нов автомобил во текот на возбудливите 30 часа.И не само за нив. Изненадувања следат и за секој посетител и гостин на фестивалот. Едноставно Toyota повикува на забава, а нејзина задача ќе биде да наградува.
сите 3 | | | веќе видена

Пет месеци откако го најави влегувањето во Светскиот шампионат во рели и прикажувањето на i20 WRC , Hyundai започна со тестната програма која ќе го подготви за целосен напад во 2014. Првите искуства на тимот се позитивни, но од Hyundai во моментот не сакаат да откриваат било какви информации. Според нив пилотите минале околу 550 km зад волан на i20 WRC, а единствената цел била собирање податоци од сите системи. Сега инженерите ќе имаат многу работа бидејќи потребна е детална анализа на податоците пред да се започне со оптимизирање на автомобилот и подготовки за првите тестови во кои i20 WRC ќе биде напрегнат до максимум. Според конструкторот Мишел Нандан првите податоци кажуваат дека тимот има солидна основа која понатаму ќе може да се надгради за да се добие конкурентен автомобил кој ќе се бори против Citroen DS3 WRC, VW Polo R WRC и Ford Fiesta RS WRC . Она што е извесно за i20 WRC е дека го задвижува 1.6 литарски турбо бензинец скроен според правилата на Светскиот шампионат во рели. Останатите ...
| | веќе видена

Објавена е првата фотографија од новата генерација на купето на Audi, ТТ, кое ќе биде полесно, помоќно, подинамично, поквалитетно и ќе нуди поголема забава зад волан од актуелниот модел. Идејата што се сокрива зад создавањето на новото Audi TT е максимално да се намали разликата во однос на конкурентот од домашната ергела на групацијата Porsche Boxter и Cayman За да се достигне сето тоа развојниот тим се држал до три важни принципи кои и бездруго ја одредуваат марката, а тоа се: реноме, стил и премиум квалитет. Така новиот ТТ е поставен на платформата MQB која ја користат и А3 и Golf Платформата заедно со каросеријата од алуминиум овозможила да се намали тежината на 1.200 kg. Воедно поголемото меѓуоскино растојание, покусите превиси и спуштеното тежиште овозможуваат дополнително подобрување на возната динамика. Сето ова го искористиле инженерите и извлекле максимум перформанси од турбо бензинците 1.8 и 2.0 кои испорачуваат 180 и 220 КС. Во игра е и турбо дизелот од 2.0 литри чија моќност сеуште не се ...
сите 4 | | | веќе видена

Американскиот Институт за осигурување и безбедност во сообраќајот го прогласи Mitsubishi ASX за Top Safety Pick+ највисока титула која се доделува на возила кои нудат супериорна безбедност при судар. По минатогодишната, ова е втора највисока титула за безбедност за ASX, кој на пазарот во Америка се продава под името Outlander Sport`s. Оваа титула означува дека ASX ги задоволува највисоките стандарди за безбедност во САД. Нив ги одредува токму Институтот за осигурување и безбедност во сообраќајот, или Insurance Institute for Highway Safety – IIHS. Мора да се напомене дека овој институт предвидува многу високи стандарди за безбедност. На пример за разлика од европскиот Euro NCAP американците во својот краш тест вклучуваат проценка на безбедноста при превртување на возилото на кров каде метална плоча пристиска врз средниот дел на кровот на автомобилот. Притоа силата со која притиска е 4 пати поголема од тежината на автомобилот, а во процесот кровот несмее да се деформира за повеќе од 127 mm или 5 инчи. Токму ...
сите 2 | | | веќе видена

Согласно договорот за соработка BMW и Toyota ќе работат на нов заеднички проект на спортски автомобил којшто ќе биде поставена на модификувана платформа на купето Toyota GT86. Проектот му е даден на главниот инженер на Toyota, Тетсу Тада, кој според логиката на нештата за конструирање на новата платформа ќе ја искористи постоечката, но ќе ја направи помодуларна. Новата платформа ќе може да носи различни типови на каросерија, мотори и менувачи. Моторите ќе бидат атмосферски, но и со турбо натполнење, а во игра е и хибрид со електричен мотор кој ќе ги задвижува предните тркала. Погонот примарно ќе биде на задна оска. И најверојатно ќе остана така. Но, не се исклучува ниту погонот на четири тркала на BMW, xDrive. Toj би требало да биде резервиран само за најмоќните варијанти. Дополнително бидејќи платформата ќе може да носи различен тип на каросерија моделите на BMW и на Toyota нема да се разликуваат само по беџот како со Subaru BRZ, туку ќе имаат сосема различен дизајн без заеднички елементи. Првиот концепт ...
сите 5 | | | веќе видена

Класиката Ford Mustang од 1967 година која под името Eleanor заедно со Николас Кејџ играше главна ролја во филмот „Gone in 60 Seconds” е продадена на аукција за цена од рамно 1 милион долари. Интересна е историјата на овој култен автомобил кој за потребите на снимање на филмот е изработен во 12 примероци. Задолжен за специјалната подготовка на класичниот Ford Mustang во Eleanor била работилницата Cinema Vehicle Services. Дизајнот е на Чип Фуз, а од сите 12 примероци само три имале мотор. Два од тие три примероци биле искршени за време на снимањето на филмот, за на крај да остане само еден еднствен примерок кого во филмот го вози Николас Кејџ. Доработениот Ford Mustang претворен во заводливата Eleanor пакува V8 со 400 КС, а стравичното забрзување го гарантира вградениот систем Nitro. Менувачот е рачен со четири степени на пренос. Уникатните бандажи од 17 инчи се обуени во гуми Goodyear Eagle F1. Истиот примерок на Eleanor се наоѓа и на плакатите и на рекламните спотови на филмот и поседува сертификат за ...
сите 9 | | | веќе видена

Познато е дека моделите на Dacia на одредени пазари се продаваат под беџот на Renault. Tака новите Sandero и Sandero Stеpway за пазарот во Русија го добија логото на Renault , но не само него. Имено за пазарот во Русија двата модели на Dacia добиваат и нов лик на предниот дел со нови браници и маска на ладилникот, а нови и значително поквалитетни се и материјалите во вантрешноста. Според информацијата материјалите во кабината се земени на заем од четвртата генерација на Clio и се препознаваат по командите за автоматскиот клима уредот сменетата центрлна конзола, различни отвори за проветрување. Моделите на Sandero, Sandero Stepway, а наскоро и Logan кои се наменети за пазарот во Русија ќе се произведуваат во фабриката на Renault во близина на Москва со делови кои ќе пристигнуваат од Романија. Покрај во Русија овие модели ќе се продаваат и во Бразил и во Аргентина.
сите 5 | | | веќе видена

Најдинамичната Е Класа до сега, која вози полусамостојано, полна технологија и иновации за помалку од еден месец откако се симна од производната лента пристигна во салонот на Мак Аутостар. За неа пишувавме во неколку наврати , а посебно внимание привлече ултимативниот E63 AMG . Како и да е од идејата само малку да се обнови моделот инженерите на крај завршија со големи и суштински промени. Тие пред се забележливи кај технолошкиот напредок оквирен со дури 11 нови и усовршени системи кои ја красат и новата S Класа , а сето тоа е поддржано од новиот надворешен лик кој оди во насока на новиот дизајнерски стил на Mercedes. Новата Е Класа се нуди во дури 17 моторни и моделски изведби каде влегуваат и верзиите со погон на четири тркала 4Matic и хибридниот Е300 Hybrid. Сите тие детално се опишани на интернет страница посебно скроена за новата E Класа од која дели само еден клик
| | веќе видена

Jeep Wrangler, неповторливата икона на тврдокорен теренец слави голем јубилеј бидејќи од производните ленти на фабриката на групацијата во Толедо, Охајо се симна примерокот со реден број 1.000.000. Милионитиот Jeep Wrangler иако е јубилеен примерок не е некоја фина играчка за богати дечиња туку теренец спремен за акција. Станува збор за моделот Wrangler Rubicon 10th Anniversary Edition. Славеничка едиција која Jeep ја испраќа на пазарот во ограничена серија слевејќи го името Rubicon , под кое пак, се произведуваа најтвродокорната сериска верзија на Wrangler Овој модел од лимитираната серија е полн со опрема која ветува незапирливост на терен без оглед на условите и е наменета за вистински ентузијасти. Таа има повисок клиренс за лесно да прејде и преку највисоките пречки. Носи браници чии краеви се откачуваат за полесен пристап кон некоја карпа, или, трупец и електрична макара за кога навистина ќе згусти. Гумите се цврсти како железо и припаѓаат на KM2 серијата на BF Goodrich. Поставени се врз бандажи ...
| | веќе видена

Спортскиот кросовер на Volkswagen, CrossBlue, ќе се произведува во Кина во новата фабрика која ја се гради во провинцијата Хунан и од каде годишно ќе излегуваат по 300.000 возила. Во фабриката покрај кросоверот CrossBlue ќе се поризведува и неговата купе изведба CrossBlue Coupe. И двата модели ќе бидат поставени на новата MQB модуларна платформа на групацијата. Концептот беше претставен на салонот во Шангај и за него се сметаше дека е само визија. Но, публиката во најмногу бројната држава на светот го обожава и реакциите помогнаа концептот да добие зелено светло. Информацијат сеуште не е официјално потврдена од Volkswagen, но медиумите во Кина на големо го најавуваат како најголемиот шармер на четири тркала што некогаш бил произведен во нивната држава. Кросоверот CrossBlue ќе се нуди со седум места за седење, додека CrossBlue Coupe кој ќе има поатрактивен дизајн ќе биде и понепрактичен и во кабината ќе има место само за пет патници и нивниот багаж. Во информацијата стои дека во новата фабрика покрај двата ...
| | веќе видена

Раководстовот на Honda потврдува дека марката му се враќа на најголемиот циркус на планетата. Според информацијата од 2015 година нејзините мотори ќе работат во болидите на McLaren. Јапонскиот производител нема да има сопствен тим во Формула 1 и само ќе снабдува мотори. Одлуката да се врати во Формула 1 е предизивкана од новите правила кои влегуваат на сила в година. Според новите технички правила тимовите мора да се откажат од актуелните 2.4 литарски атмосферски V8 во корист на 1.6 литарски турбо мотори, додека системот KERS останува во игра. Претседателот на Honda , Таканобу Ито, подцртува дека враќањето во Формула 1 ќе и помогне на марката во намерите да развива што поеколошки мотори и понапредни хибридни системи за сериските автомобили. Воедно, според Ито, со влегување во Формула 1 компанијата ќе ги подобри знаењето и искуствата на своите инженери.
сите 4 | | | веќе видена

Пикапот на SsangYong познат како Actyon Sports, а на некои пазари и како Korando Sports само една година откако доби нов лик повторно околу себе ги окупираше дизајнерите, но сега и инженерите. Покрај визуелните дотерувања пикапот минал и низ техничка доработка, па сега е покомфорен и попријатен за возење. Од техничи аспект најголема новина е управувањето со неколку режими на работа. Зависно од условите на возење се менува и чувствителноста и отпорот. Така во град воланот има помал отпор при вртење, на отворен пат при повисока брзина е подиректен и има поголем отпор, додека на терен е поизолиран. Комфорот е подигнат со додавање на греење на волан, греење на предни и на задни седишта, сензори за паркирање, автоматски клима уред, нов аудио систем и нов тапацир на вратите и на седиштата. Дизајнот на каросеријата останува не сменет. Но, затоа поставени се бандажи од лесен метал со нов дизајн, а малку забележливи се и новите поголеми бришачи на предното стакло со греење. Под хауба останува да работи 2.0 ...
| | веќе видена

Далеку пред да биде прикажан обновениот М5 се појави на интернет. Се работи за грешка што ја направил вработен во компанијата кој ги закачил фотографиите на конфигураторот на страницата на BMW Грешката била забележана релативно брзо, но не доволно брзо за фановите на марката кои ги симнале фотографиите и ги испратиле до изданието Bimmertoday. Каква ќе биде казната не се знае, а за љубителите на марката не е ни важно. Важно е што можат да се забележат измените кои се однесуваат на решетката во маската која има помасивни ребра како кај М6 . Одзади измените се однесуваат на малку помодерната оптика на задните светла. Внатре се забележува нов волан, ново копче за управување со системот iDrive за кое се смета дека се манипулира преку сензори. Тоа е она што може да се забележи на прв поглед. Останатите детали ќе бидат објавени при претставувањето. Техниката останува иста. Твинтурбото V8 испорачува 560 КС меѓу 6.000 и 7.000 врт/мин и 680 Nm меѓу 1.500 и 5.750 врт/мин. Менувачот има две спојки и седум степени на ...
| | веќе видена

Mitsubshi на пазарите во Европа го враќа познатото име Space Star и веднаш со него го освојува третото место од наградите за дизајн на реномираниот германски магазин Auto Bild за 2013 година. Во суштина Mitsubishi Space Star е Mitsubishi Mirаge кој за пазарите во Европа е преименуван и го носи името на својот предок компактниот моноволумен Space Star чие производство престана во 2005 година. Актуелниот Space Star , наследник на Colt , според гласањето на 200.000 читатели, е прогласен за најубавиот јапонски автомобил во својата категорија и има трет најдобар дизајн од вкупно 36 возила за кои гласаа читателите. Воедно Space Star е еден од најекономичните модели во класата задвижуван од три цилиндричниот 1.0 литарец со 71 КС и со систем старт/стоп во просек минува со 4,0 l/100 km. На помоќниот 1.2 литарец со 80 КС исто така опремен со систем старт/стоп потребни му се во просек 4,3 l/100 km. Mitsubishi туку што почна да го продава Space Star на пазарите во Европа, a за десетина дена го очекуваме и кај нас.
| | веќе видена

Еден ден пред официјално најавената светска премиера се појавува каталогот на новата генерација на Mercedes S Класа од каде можат да се дознаат низа детали пред моделот да се појави во јавност. До сега во неколку наврати преку шпијунски фотографии беше откриен ликот на S Класа заедно со внатрешноста . А сега ги дознаваме и димензиите и дел од движечката сила на знаменосецот на Mercedes. Основниот модел е S350 BlueTEC кој користи 3.0 литарски V6 дизел способен да генерира 258 КС и 602 Nm доволни за спринт до 100 km/h за 6,8 секунди и максимални 250 km/h. Најмоќната изведба е S500 која користи 4.7 литарски V8 турбо бензинец навиен да ослободува 455 КС и 700 Nm. Тие на колосот му овозможуваат спринт до 100 km/h за едвај 4,8 секудни и максимални ограничени 250 km/h. Најекономичен е S400 Hybrid кој користи V6 бензинец спарен со електромотор со вкупна моќност од 306 КС и 370 Nm. Вака опремен S400 лови темпо 100 за 6,8 секунди и оди до максимални 250 km/h. Просечната потрошувачка не е наведена. Димензиите на ...
сите 8 | | | веќе видена

next