Изложбата на историски возила полека се претвора во традиционален настан и годинава се оддржа по седми пат, на платото пред застапникот на Toyota за Македонија, компанијата Toyota Avto Centar. Годинава на изложбата се појавија за нијанса помалку возила што е разбирливо со оглед на кризата која владее во државата објаснува организаторот. Сепак, посетителите повторно имаа можност да видат добро реставрирани олдатјмери. И секако да изберат кој е најубаво дотеран. Наградите беа поделени дури во 9 категории. Најдобро реставрирано возило е еден одлично подготвен примерок на Peugeot 404 сопственост на Горан Ивановски. За Најдобар автомобил беше избран Ford 15M на Бејтула Селмани, а кај иститот љубител на историски возила отиде и наградата Најдобар кабриолет која му е доделена за Fiat 124. Jeep Willys на Сашо Несторов по втор пат се закитува со наградата Најдобро теренско возило. Најдобар скутер е Vespa на Милан Наумовски, а Најдобар мотоцикл Torpedo на Игор Стефановски. Најстар автомобил е Fiat Topolino од 1935 ...
сите 3 | | | веќе видена

Невообичаено за Mercedes е преку фотографии кои личат како да ги направил некој папараци да претстави нов модел. Но, од друга страна зошто да не се подгрева љубопитноста кај публиката. Посебно кога станува збор за лутата изведба на новата S Класа која се кити со беџот на AMG. Како и да е место инсајдер или папараци Mercedes сам ги објави првите фотографии од новиот S63 AMG. Тие се направени во погоните на марката во Зинделфинген, Германија каде што стартуваше производството на S Класа. Од фотографиите можа да се забележи поагресивната нота на лутата S Класа. Браникот има поголеми отвори за довод на воздух, обликуван е за да овозможи подобра аеродинамика. Капакот на багажникот е обликуван како спојлер, а на него стои и неизбежниот знак S63. Под хауба работи 5.5 литарскиот V8 битурбо кој истискува 557 КС, а покрај обичниот S63 AMG во понуда ќе биде и S – Model чија моќност ќе биде значително повисока и ќе мери 585 коњски сили.
сите 10 | | | веќе видена

Peugeot го најавува најмоќниот сериски модел во историјата на марката кој под хауба ќе пакува 260 КС. Станува збор за R спецификацијата на RCZ која наскоро ќе се појави пред публиката. Под хаубата на купето Peugeot RCZ R работи познатиот турбо бензинец од 1.6 литри кој за во уличниот тркач е навиен на 260 КС кои му даваат сооднос од 160 КС на 1 литар зафатнина што е повеќе и од еден Bugati Veyron Super Sport Колку за споредба неговиот монструозен 8.0 литарец испорачува 1.200 КС, или 150 КС на 1 литар зафатнина. Покрај моќната коњица RCZ R e опремен и со самоблокирачки диференцијал Torsen за подобра испорака на вртежниот момент на подлога. Инженерите ги доработиле и подвозјето и управувањето, а постевени се и помоќни сопирачки. Разликата во однос на обичниот RCZ се препознава по новата мат црна боја и бронзените лајсни на кровот и на маската. Бронзата ја има и на новите леснометални бандажи и на спојлерот на капакот од багажникот. А дифузорот одзади го красат две хромирани издувни цевки со дијаметар на ...
| | веќе видена

Во организација на велосипедскиот Клуб Енерџи – Скопје, националниот Парк Маврово и Општина Маврово – Ростуше, а подржано од Skoda, на 16 јуни ќе се одржи „Мавровски велoсипедски маратон”. За љубителите на природата и на велосипедизмот возењето низ пределите на Маврово е вистински празник, особено во овој период од годината. Skoda го поддржува велосипедизмот и во Македонија и интернационално. Оваа поддршка е дел од новата стратегија „GreenFuture” чија цел е производство на енергетски ефикасни возила и поефикасна употреба на ресурсите во рамки на компанијата, што индиректно придонесува кон зачувување на животната средина. Целокупното производство на Skoda до 2018 година ќе се преструктуира, што ќе доведе до 25% помала потрошувачка на енергија и вода, помала емисија на јаглерод диоксид и производство на делови кои во целост ќе се рециклираат. Новата Skoda Octavia која неодамна пристигна во Македонија има 19% пониска потрошувачка и емисија на издувни гасови во однос на предходникот што е пример за одлична ...
сите 16 | | | веќе видена

Најекономичниот градски автомобил Mitsubishi Space Star пристигна и кај нас и повикува да биде возен за да ја потврди ниската потрошувачка која доаѓа како плод на врвната технологија на Mitsubishi. Space Star доаѓа како наследник на Colt, a Mitsubishi го најави уште 2011 година како Mirage . Име под кое е познат и ќе се продава на останатите пазари ширум светот, додека во Европа ќе го носи името Space Star. Моделот освојува со врвна технологија, привлечен дизајн кој му донесе трето место во изборот на Auto Bild за најубав дизајн и прво место меѓу јапонските модели. Space Star се кити и со одлична аеродинамика и висока опременост. Лесната, а цврста каросерија изработена според новата технологија на Mitsubishi, RISE , ефикаснитте мотори, коефициентот на отпор на воздух Cd 0,27 се виновни за најниската потрошувачка во класата од просечни 4,0 l/100 km Оваа бројка се однесува на послабиот мотор од 1.0 литри и 71 КС опремен со систем старт/стоп. Но, ниту оние кои ќе се одлучат за 1.2 литарецот со 80 КС нема ...
| | веќе видена

Прототип од новата Серија 2 на BMW затвори автопат во Германија откако тест пилот на компанијата загубил контрола над автомобилот и завршил стругајќи се од браникот кој го дели автопатот. Според изданието Sachsische Zeitung инцидентот се случил на магистралата А72 во близина на градот Цвикау. Автомобилот удрил во браникот и заради висока брзина буквално се стругал од него во должина од повеќе од 50 метри за потоа да се одвои и да мине уште 150 метри пред целосно да сопре. Од искршените делови на автомобилот кои летале наоколу настрадале уште најмалку 4 автомобили заради што полицијата одлучила да го затвори автопатот додека не се изврши целосен увид на несреќата. На место пристигнале и пожарни возила и итна медицинска помош која му укажала помош на тест-пилотот на местото на настанот, но за среќа тој се извлекол со лесни повреди.
| | веќе видена

Nissan ја потврдува информацијата дека новиот Terrano ќе биде поставен на основа на Dacia Duster и ја поткeрпува со сoодветен цртеж кој прикажува како би личел новиот модел на марката. Новиот Terrano на пазарот би се појавил уште годинава и за разлика од Duster ќе носи многу поагресивна предница која одговара на дизајнерскиот јазик на марката. Измените се поопсежни од очекуваното. Покрај мазката и браникот нови ќе бидат и крилата и хаубата. Истите измени се очекуваат и одзади и во внатрешноста со кои Nissan би ја оправдал повисоката цена на својата верзија на романскиот спортски теренец. Од друга страна како што наведовме техниката ќе биде идентична, бидејќи и без друго погонот во Duster доаѓа од кујната на Nissan. Причината зошто Nissan се одлучува на еден ваков потег е планетарниот успех на Duster. Имено само во Индија, каде што ќе се произведува Terrano, минатата година се продадени преку 60.000 примероци на Duster. Затоа алијансата одлучува својот успешен модел покрај под марката на Renault и Dacia да ...
сите 3 | | | веќе видена

Направена е првата шпијунска фотографија од новата генерација на Mercedes С Класа која според прикажаното прилично ќе наликува на новиот знаменосец на марката W222 познат како S Класа Се чини дека единствената разлика меѓу новата С Класа и S Класа е димензијата, инаку гледано од страна малечкото делува како копија на својот постар брат, посебно во делот на задното светло и оквирите на вратите. Дури и ретровизорите се како фотокопирани и заедно со хромираните рамки на стаклата допринесуваат за пораскошен настап на најмалиот Mercedes со погон на задна оска. Секако се очекува разликите да бидат направени во пределот на предната маска и светла кои ќе бидат главен знак за распознавање. Новата С Класа на пазарот треба да пристигне во текот на следната година. Најверојатно премиерата ќе се случи на салонот во Детроит во јануари 2014 кога светот ќе го види седанот. Подоцна на свет ќе дојдат комби, купе и кабриолет и секако моќниците од ергелата на AMG.
сите 2 | | | веќе видена

Nissan на пазарот го враќа името на прекалениот теренец Terrano. Новиот Terrano всушност ќе биде брат близнак со Dacia Duster , модел којшто зависно од пазарите се продава и под беџот на Renault. Според информацијата Terrano ќе го задржи генералниот облик на каросеријата на Duster, како што веќе пишувавме, но предниот и задниот дел ќе бидат сменети и ќе наликуваат на новата генерација на X-Trail Останатиот дел од техниката ќе биде идентична на Duster. Тоа значи дека под хауба на Terrano ќе работи 1.5 литарскиот dCi со 90 и 110 КС, бензинецот 1.6 со 105 КС и најавениот 1.2 литарски турбо бензинец на групацијата со 115 КС Внатрешноста треба да личи како модернизираната верзија на Duster која треба да се појави на пазарот кон крајот на годината. Бидејќи ќе го носи печатот на Nissan, Terrano ќе биде и малку поскап од Duster. Се спомнува цена повисока за 1.000 долари. Производството ќе се одвива во фабриката на Renault-Nissan во Индија, а каде се ќе се продава сеуште не се знае.
сите 4 | | | веќе видена

Европската верзија на новата 11-та генерација на Toyota Corolla премиерно е претставена во Турција, државата во која за Стариот континент ќе се произведува најпродаваниот автомобил на светот. За разлика од американската верзија , европската делува посмирено, поелегантно. Најмногу разлики има во надворешниот дизајн, односно во предниот и задниот дел збогатени со сосема различни браници, посериозна маска и различен облик на светла. Внатрешноста е скоро идентична, но сепак и тука има мали разлики. Прво што паѓа во очи се инструментите и малку сменетата централна конзола во горниот дел, посебно во пределот на командите на клима уредот. Кабината го задржува квалитетот на материјалите на ниво на Auris , односно на ниво на Lexus како што милуваат да се пофалат во Toyota. Техниката буквално е пресликана од Auris. Под хауба работат два бензинци, два дизели и хибриден систем. Со послабите мотори бензинецот 1.33 со 99 КС и дизелот 1.4 D4-D со 90 КС назад оди торзиска оска, додека посилниот бензинец 1.6 со 132 КС, ...
сите 5 | | | веќе видена

Осамнаа првите официјални фотографии од новата генерација на спортистот на Skoda, Octavia vRS , која марката ја открива месец порано од закажаната премиера на Фестивалот на брзината во Гудвуд. Со беџот vRS ќе бидат украсени и седанот и комбито на Octavia под чија хауба ќе работат 2.0 литарскиот турбо бензинец навиен на 220 КС и 2.0 литарскиот турбо дизел исто така во навиена верзија на прилично моќни 184 КС. И двата мотори ветуваат сериозни перформанси. Со бензинецот Octavia vRS спринтувa од место до 100 km/h за 6,8 секунди со рачен шест степен менувач и стигнува до максимални 248 km/h или 8 km/h повеќе од претходникот. Дизелот стигнува до максимални 232 km/h, а за ловење на темпо 100 му требаат 8,1 секунди. Оние кои не сакаат да менуваат рачно на располагање им стои менуваќот со две спојки DSG и шест степени на пренос. Сериски Octavia vRS добива и електронски управуваниот диференцијал XDS кого го користат и други модели на групацијата VW. Со него се подобрува тракцијата во свијоци и се намалува ...
сите 2 | | | веќе видена

Возобновената спортска марка на Renault, Alpine, ќе избие како вулкан и со нескриен жар ќе го освои светот на октанските зависници со низа модели создадени за вистински сладокусци. Според зборовоите на шефот на дизај на Renault , Лоранс ван ден Акер, Alpine ќе тргне по стапките на Porsche, но не со копирање на дизајнот на легендата од Цуфенхаузен туку со копирање на неговата успешна моделска политика. „Прво треба да создадеме еден модел кој ќе биде симбол, икона на марката, како што тоа е 911 за Porsche. А потоа ќе се впуштиме во создавање на моделска гама како Boxter/Cayman, Cayenne и Panamera,” вели Ван ден Акер. Тој наведува дека првиот сериски модел нема да биде инспириран од концептот А110-50 иако светот го очекуваше тоа. А110-50 e само најава за можностите што ги открива Alpine како марка. Тимот дизајнери на Renault, одлучил првиот сериски модел на Alpine да се потпира на дизајнот на оригиналниот А110. Што конкретно значи ова Ван ден Акер не сака да открие. Според него крајниот резултат светот ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Малите комерцијални возила се вистинско решени за градските улици каде царува сообраќајниот метеж. Најновото чедо во оваа група доаѓа под беџот на Mercedes и има најсоодветното име за намената. Станува збор за Citan - City Titan или Градски Џин. Го најавивме на почетокот на минатата година како плод на соработката меѓу Daimler и Renault кој носи силен печат на најстариот производител на автомобили на светот Mercedes-Benz. Citan ги носи сите обележја на еден Mercedes и претставува вистинско решение за сите бизнисмени и претприемачи чие работно и слободно време се постојано се испреплетуваат. Еден од главните адути на Citan e високата исплатливост во одржувањето, а како доказ доаѓаат сервисни интервали на секои 30.000 km или на период од 2 години и замена на запчестиот ремен на секои 240.000 km. Во сервисот на Мак Аутостар пресметале дека за период од 6 години или 90.000 километри одржувањето на Citan ќе го чини сопственикот околу 500 евра, што дополнително уверува во исплатливоста на инвестицијата. Кога ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународниот конкурс за „Мотор на годината” и годинава ги подели титулите во осум категории од кои најпрестижни се четирите главни титули за Светски, Нов, Зелен и Спортски мотор на годината. Титулата „Светски мотор на годината” ја освои турбо бензинецот од 1.0 литри и три цилиндри на Ford, Ecoboost. За него ова е втора титула по ред . За „Нов мотор на годината” е прогласен 1.4 литарскиот TSI на Volkswagen. Турбо бензинецот на VW најмногу гласови освои заради способноста да исклучи два од четирите цилиндри кога вози под мало оптоварување. Титулата „Зелен мотор на годината” оди во рацете на Fiat. Неа ја понесува двоцилиндричниот TwinAir CNG кој покрај на бензин може да работи и на компримиран природен гас, или метан. Наградата „Спортски мотор на годината” ја освојува Ferrari за својот 6.3 литарски V12 кој работи во F12berlinetta. Останатите категории се поделини според зафатнината: До 1.0 литри - Ford EcoBoost 1.0 1.0 – 1.4 литри - Volkswagen 1.4 TSI Twin Charger 1.4 – 1.8 литри - BMW / PSA 1.6 Turbo 1.8 – ...
сите 7 | | | веќе видена

Ликот на новата генерација на Mazda3 е откриен сосема случајно откако на интернет е објавена скенирана страница од брошурата на моделот која е направена за рекламни потреби. Нема прецизни информации дали станува збор за вистинска скенирана страница од брошурата или за добро скроен рендер. Како и да е добиена е идеја за тоа како ќе личи идната „Tројка” на Mazda Моделот како и до сега ќе се нуди во две изведби како седан и како хечбек. Ќе биде поставена на нова платформа од генерацијата SkyActiv која со себе носи и нови мотори и нови менувачи. Новата платформа носи и нови димензии и нова тежина. Моделот ќе порасне во должина до 4,5 метри, сега 4,46 метри, а ќе ослаби во однос на актуелната Mazda3 за најмалку 70 kg, односно вкупната тежина нема да минува 1.100 kg. Светската премиера е закажана за на есен на салонот во Франкфурт, а цената би стартувала од околу 17.000 евра.
| | веќе видена

Македонскиот дизајнер Дејан Христов инспириран од историјата на BMW одлучи да ја претстави неговата иднина преку низа рендери на концептот BMW Rapp крстен според презимето на основачот. Христов со BMW Rapp сака да ја прослави 100 годишнината од основањето на баварската марка. Инспириран од историјата на BMW со родстерот Rapp ја најавува неговата иднина. BMW Rapp е родстер со агресивен дизајн кој најмногу произлегува од кон напред накосената маска и испакнатите крила со шкрги за одвод на топол воздух од под хауба. Шкргите се поставени и на хаубата за потполно визуелно доживување. Вратите се отвораат кон назад. Задникот е кус и е украсен со подеднакво агресивна форма на дифузорот и на спојлерот кој е извајан од капакот на багажникот. Малите ретровизори се тука за да ги вдомат камерите за поглед кон назад, а безбедноста ја гарантираат двата ролбари чиј капак продолжува во капакот на багажникот и со остри рабови имитира змеј за летање. „Идејата при создавање на концептот беше да обрнам внимание на историјата на ...
сите 6 | | | веќе видена

Застапникот за Mercedes и Mitsubishi, Мак Аутостар со скриена камера почнува акција наречена „Кола како Нова” преку која компанијата сака да им го врати сјајот на користените автомобили. Дали автомобилот е само обично превозно средство или нешто повеќе? Според реакциите на луѓето, очигледно е дека е нешто повеќе. Според некои студии автомобилот побудува длабоки емоции кај сопствениците и е израз на нивната личност. Замислете кога сопственикот ќе види гребнатина на својот автомобил. Каква е неговата реакција? Од Мак Аутостар велат дека не треба да замислите. Тоа можете да го видите на скриена камера која е дел од акцијата. Преку неа Мак Аутостар го враќа сјајот на користените возила и ги потсетува сопствениците дека без оглед на марката постои привлечна понуда за нега на нивните миленици на четири тркала. За таа цел специјално е изработена и интернет страница www.kakonova.com на која се наоѓаат неколку интересни видеа снимени во стил на скриена камера на неколку локации во Скопје. На нив може да се ...
| | веќе видена

Space Star потроши помалку гориво од фабрички декларираната вредност и со 37,65 литри бензин успеа да мине 1,111 километри, со што оствари најниска потрошувачка од рекордни 3,38 l/100 km. Новиот Mitsubishi Space Star , кого наскоро го очекуваме и во Македонија, веќе е претставен во Швајцарија и со најавата за ниска потрошувачка предизвика еден Швајцарец да постави нов рекорд во потрошувачката на гориво. Феликс Еголф е авио-пилот од Швајцарија, кој во слободното време се занимава со поставување рекорди на потрошувачка на гориво на нови возила, која е пониска од оние кои се измерени од фабриките. Овие лица кои се занимаваат со ова хоби, дури имаат и свое препознатливо име и ги нарекуваат „хипермилер“, возачи кои успеваат да изминат најмногу километри со еден резервоар гориво. Претходно, Еголф постигна рекорд во потрошувачката на Mitsubishi ASX со 1.8 литарскиот дизел под хауба кој во негови раце мина само со 3,2 l/100 km. Space Star e новото градско возило на Mitsubishi со декларирана потрошувачката од ...
сите 3 | | | веќе видена

Два дена не делат од претставувањето на најпродаваниот автомобил на светот . Toyota најавува дека новата, единаесета генерација на Corolla , ќе се појави на 6-ти јуни, а во меѓувреме не мами со тизери. Од прикажаното јасно се гледа новиот дизајнерски јазик на Toyota веќе виден на RAV4 Auris и Verso од кого зрачи динамика и високото ниво на опременост со LED предни светла и аудио систем кој се управува преку екран осетлив на допир. Се очекува новата Corolla да биде поголема и покомфорна од актуелниот модел. Според непотврдени информации должината би изнесувала 4.620 mm, ширината 1.805 mm, висината 1.425 mm, а меѓуоскиното растојание 2.700 mm. Техниката би била пресликана од Auris што значи дека ќе има и хибрид, а според една од прикажаните фотографии октанските зависници на располагање ќе имаат и спортска варијанта означена како Corolla S. Првите купувачи би требало да ја добијат кон крајот на годината, но кога прецизно ќе се знае по официјалното претствување најавено за четврток 6-ти јуни.
| | веќе видена

Новиот спортски модел на Mercedes кој ќе ја носи ознаката SLC и ќе претставува подостапна варијанта на тркач од ергелата на трикраката ѕвезда, од актуелниот ултимативен беснотилак SLS AMG. Идејата на Mercedes е со SLC на глобалниот пазар да му конкурира на Porsche 911 и затоа ќе го постави на поевтина платформа од алуминиум која ќе се произведува сериски, а не рачно како кај SLS AMG Гласините дека SLC на пазарот ќе го замени SLS AMG сеуште не се потврдени. Но, затоа се дознава дека под хауба ќе работи 4.0 литарски V8 со два турбо полначи кој ќе биде понуден со три различни модификации. Во основаната варијанта на SLC ќе истискува 485 КС, во верзијата SLC S ќе биде навиен на 550 КС, а најбесната изведба на SLC, Black Series ќе се перчи со масивни 585 коњски сили. Развојот на моделот е во тек, а на пазарот би се појавил дури во 2016 година со почетна цена од околу 110.000 евра, што значи дека ќе биде поскап од основниот Porsche 911 за околу 20.000 евра.
сите 3 | | | веќе видена

next