Очигледно е дека на Land Rover му оди одлично и компанијата планира да ја зголеми својата гама на модели за да може да ги задоволи различните вкусови на купувачите на глобално ниво. Според главниот дизајнер на Land Rover Џери Мекговерн, моделите на марката ќе бидат распоредени во три семејства: Луксузни – Range Rover, За слободно време – Discovery и Freelander и Практични – Defender. Toa значи дека ќе се појават нови модели на луксузниот Range Rover ќе има проширување на понудата на Freelander и ќе биде создадена наполно нова линија на тврдокорниот Defender Покрај новиот Range Rover се открива дека в година ќе се појави нова генерација, а не модернизација на Range Rover Sport Потоа ќе се појави поголема XL верзија на Evoque и Evoque Cabrio и на крај ќе има и помала верзија на Evoque Во групата на Discovery и Freelander ќе се појави луксузна верзија на Discovery која ќе биде позиционирана над обичниот модел. Тука влегува и новиот Freelander кој покрај обичниот модел ќе има ...
| | веќе видена

Рекорд достоен за почит. Цел тим на гимнастичарки од Источен Сасекс во Велика Британија составен од 28 гимнастичарки успеа да влезе во Mini и со него влезе во Книгата на рекордите на Гинис Актуелниот Mini повторно ги здоми гимнастичарките кои и претходно го држеа рекордот за најмногу луѓе собрани во малечкиот Британец на четири тркала. До сега во него успеаја да влезат само 27 девојки, а сега бројката е поголема за еден. Нормално за да се постави рекордот девојките мораа да ги исполнат сите агли во кабината вклучувајќи го и багажникот. Дури четири од нив собра таму. Интересно истата група го држи и рекордот со првиот Mini Во него успеаја да се напикаат дури 23 девојки минатата година. Претходниот рекорд во првото Mini беше поставен во 2006 година во Малезија кога во автомобилот собра 21 девојка и издржаа во кабината цели 20 секунди колку што е потребно според пропозициите на Гинис
| | веќе видена

Инженерскиот тим на Jaguar заедно со тимот тест возачи ја запоседнаа патеката Нирбургринг и на нејзиниот Северен круг ја испробуваат лутата изведба на моделот XF која ќе ја носи ознаката XFR-S. Ова жестоко парче автомобил треба да се исправи пред конкуренти како BMW M5 и Mercedes E63 AMG , a претставувањето најавено за салонот во Лос Анѓелес кажува дека Ј aguar како и до сега најмногу очекува од купувачите во Северна Америка. Лутиот XFR-S од обичниот Jaguar XF се разликува по поголемиот потисок врз подлогата што го остварува благодарение на големото крило одзади и масивен дифузор од кого штрчат четири издувни цевки. Подобрувањата во сферата на аеродинамиката дошле и од модификација на предниот браник кој во подножјето има спојлер и насочувач, а се препознаваат и огромните отвори за воздух потребни за разладување на моторот. Под хауба работи 5.0 литарскиот V8 кој со помош на механички компресор е навиен на 550 КС и 460 Nm . Моторот веќе работи во купето XKR-S , а е најавен и за во новиот ...
| | веќе видена

Премиерно, во салонот на Porsche Makedonija , пред македонската публика беа претставени третата генерација на Audi A3 и седмата генерација на легендата меѓу компактите Volkswagen Golf. Секако и двата модели не се непознаница за публиката и за медиумите. За нив пишувавме при првото претставување. Но, доживувањето да се видат во живо е сосема поинакво. Синонимот за иновативна технологија и бескомпромисна перфекција во деталите Audi A3 e олицетворение на слоганот на марката „Напредок низ техника” кон кого се надополнува модерниот дизајн крунисан со наградата „ Златен Волан ” и наградата за Најдобар германски дизајн во 2013”. Чистите линии на А3 ги нагласуваат моќноста и спортскиот карактер. Поголем, а полесен од претходникот нуди исклучителна возна динамика и перформанси условени од подвозјето со мултилинк задна оска и мотори со распон на моќност од 122 до 180 КС. Моторите се спарени со шест степен рачен менувач или со S tronic кој нуди седум степени на пренос и две спојки. Сетоа тоа за побрзо менување, ...
| | веќе видена

Само неколку дена откако потпретседателот на Seat, Матијас Рибе, го најави проширувањето на гамата на Leon , шефот на компанијата, Џејмс Мјуир, го потврдува кросоверот од Leon за 2015 година. Мјуир не само што го потврдува кросоверот туку открива и како ќе тече проектот. Дизајнот оди во насока на најголемите конкуренти во класата, а според говорот на Seat тоа значи впечатлив примерок на четири тркала кој ќе залепува од прва. Очекувањата дека кросоверот ќе биде сериска верзија на концептот IBx претставен во Женева минатата година нема да се остварат бидејќи проектот е создаден од бел лист хартија. Концептот на овој целосно нов кросовер треба да се појави на некој од големите салони во текот на следните три години. А само неколку месеци потоа Seat би го претставил и серискиот модел. Мјуир смета дека новиот кросовер е подобра опција за Seat, отколку седан со четири врати. Тој очекува дека по излегувањето на овој модел годишната продажба на марката ќе ја достигнe бројката од 100.000 примероци годишно. ...
| | веќе видена

Subaru гордо го најавува почетокот на продажбите на новата генерација на Forester во Јапонија и открива дека спортскиот теренец располага со нов систем за совладување на најтежок терен. Системот е наречен X-Mode, се активира преку копче на централната конзола и е наменет исклучително за возење по тежок терен за што говори и податокот дека функционира само при брзини до 40 km/h. Срце на системот е електронската програма за стабилност на Subaru наречена SI-Drive која го контролира пролизгувањето на тркалата и реагира соодветно со регулирање на работата на моторот, менувачот и диференцијалите. Системот X-Mode го контролира возилото и при спуштање на големи стрмнини и при поаѓање на нагорнина и воедно на екранот од течни кристали го прикажува оптоварувањето на оските во секој момент. Кога не е вклучен X-Mode, системот SI-Drive на пат нуди три можности за избор на начинот на возење Inteligent кој штеди, Sport за малку поостро возење и Sport Sharp кој му дозволува на возачот да го напрегне Forester до крајни ...
| | веќе видена

Развојните одделенија на Land Rover работат на модернизирање на Range Rover Sport кој на пазарот треба да пристигне следната година и во понудата ќе вклучува жешка изведба со моќни 550 КС. Информацијата доаѓа од еден од менаџерите на британската марка кој посакал да остане анонимен и посочил дека лутиот Range Rover Sport ќе му биде директен конкурент на Porsche Cayenne Turbo S. Според првичните информации инженерите на Land Rover го доработуваат постоечкиот V8 од 5.0 литри чија подобрена изведба со помош на механички компресор ќе ги истискува најавените 550 КС колку што имаше претходниот Cayenne Turbo S Истиот мотор се вградува и во Jaguar XKR-S и го забрзува до 100 km/h за 4,4 секунди. Но за во спортскиот теренец ќе претрпи измени со цел да се подобри испораката на вртежниот момент потребна за тешкото возило. Се очекува Range Rover Sport да лови темпо 100 за околу 5 секунди со што би се доближил до конкурентот од Цуфенхаузен кој оваа спринтерска дисциплина ја совладува за 4,5 секунди. Колку ...
сите 2 | | | веќе видена

Fiat открива дека работи на развој на хибриден систем изграден околу новиот мотор со два цилиндри TwinAir којшто се вградува во повеќе модели и лани ја носеше титулата Мотор на годината. Моторот се смета за еден од најуниверзалните на пазарот бидејќи се нуди во четири различни изведби. Како атмосферски со 65 КС, со турбо натполнење и моќност од 85 и 105 КС, а во изведбата на природен гас и бензин остварува 80 КС. Сега на ред е петата изведба која ќе биде хибридна. Не се знае која од изведбите ќе добие помош од електромотор, но се претпоставува дека тоа ќе биде најмоќната со 105 КС. Хибридниот систем ќе биде сличен на IMA на Honda каде малиот електромотор е вграден во менувачот и му помага на бензинецот при забрзување. Меѓутоа електромоторот нема да работи самостојно. Првиот модел во кого ќе се вградува ќе биде Fiat 500 и тој ќе пристигне до купувачите кон крајот на 2013 година. Следни модели се Panda и Fiat 500L
| | веќе видена

Еден ваков слоган може да се врзе со Yamaha компанија позната по производство на мотоцикли, музички инструменти, роботи... Но и мотори за автомобили од кои последен изданок е V10 во Lexus LF-A Повозрасните октански зависници ќе се потсетат дека Yamaha учествуваше и во Формула 1 од 1989 до 1997 година со своите мотори во тимовите Zakspeed, Jordan 192 и Tyrrell. Токму влезот во Ф1 ја натера да го создаде својот прв и единствен ултимативен автомобил OX99-11 со техника на болид вклучувајќи го и моторот V12 од 3.5 литри со 400 КС при 10.000 врт/мин. Меѓутоа проектот кој почна во 1991 година и го даде првиот прототип во 1992 година не заживеа заради економската криза во Јапонија. За жал беа изработени само три примероци од OX99-11 во фаза на прототипови. Зошто сето ова? Затоа што еден дизајнер од Шпанија, Алберт Росело, се сетил на одличните мотори на Yamaha и одлучил да создаде суперавтомобил кој ќе има корист од нив. Проектот е наречен Yamaha R Car и според зборовите на Росело претставува „Суперавтомобил со ...
сите 2 | | | веќе видена

Лутиот хибрид Motion доаѓа од бутикот на Kepler Motors и способен е за големи дeла благодарение на совршената техника и моќната коњица добиена со спарување на класичен и електричен мотор. Најавен уште пред 3 години развојот на Motion забави, но не запре, а од бутикот за автомобили како што од Kepler Motors ја нарекуваат својата компанија доаѓаат нови информации поддржани со фотографии. Суперспортскиот хибрид е изграден околу монокок од јаглеродни влакна. Централно во шасијата лежи 3.5 литарски твинтурбо V6 Ecoboost на Ford со директно вшприцување навиен на 550 КС и ги задвижува задните тркала. Тракцијата ја подобруваат предните тркала кои исто така се во погон преку два електромотори со вкупна моќност од 250 КС напојувани од литиум-јонски батерии. Така вкупната моќност е подигната на 800 КС. Тие му се доволни на Motion да го закова возачот за седиште при наглиот старт со системот Launch control и од место да улови 100 km/h за 2,5 секунди. Воедно и да достигне максимална брзина од преку 320 km/h. ...
| | веќе видена

Honda го претстави директниот конкурент на електричниот градски борец Renault Twizy кого го нарекува Micro Commuter и како што вели името е наменет да совладува куси растојание со нулта емисија. По димензии е сличен на францускиот конкурент што го прави исклучително поддесен за протнување низ градскиот метеж . Во должина мери 2,5 метри, широк е 1,25 метри, а висок е 1,45 метри. Micro Commuter нуди простор за тројца, односно за еден возрасен којшто седи на возачката позиција во средина и за две деца одзади. Уредувањето на кабината е минималистичко заради замената на аналогни команди со дигитални. Инструменти исто така нема. Параметрите се прикажуваат на таблет поставен пред возачот којшто може да се извади и да се понесе со себе и да се користи во секојдневието подеднакво како и во автомобилот. Движечката сила на Micro Commuter е електромотор од 20 КС поставен на задна оска којшто енергијата ја црпи од литиум-јонски батерии чие време на полнење е 3 часа и со нив минува 60 km што е доволно за еден ден ...
сите 2 | | | веќе видена

Од Toyota пристигнува информација каде стои дека развојните одделенија работат на создавање на посебен хибриден систем којшто е наменет за спортски модели и ќе се вградува во купето GT86. Информацијата доаѓа директно од главниот инженер одговорен за проектот GT86, Тетсу Тада . Според него компанијата веќе има и прототип каде во симбиоза работат и мотор со внатрешно согорување и електромотор. Системот ја користи технологијата од Формула 1, KERS, која веќе е тестирана во тркачот од 24 часа Леман, TS050. Тестовите се започнати и на прототипот на GT86 и инженерите работат на прилагодување на системот за секојдневна употреба. Тада отфрлa дека моторот во GT86 ќе добие турбо полнач . Според него релативно ниските максимални вртежи и нерамномерната крива на вртежниот момент не го дозволуваат тоа. Воедно според Тада под хаубата на GT86 нема доволно место за поставување на дополнителни компоненти како што е еден турбо полнач и интеркулер. Од друга страна Тада не сакаше да го коментира развојот на нов турбо мотор ...
| | веќе видена

Неполни две години откако започнаа продажбите новата генерација на седанот на Civic на пазарите во Северна Америка, Honda одлучи да го модернизира моделот заради големиот број на критики. Новата верзија на Civic седан ќе биде претставена на салонот во Лос Анѓелес кон крајот на месецот и ќе се разликува од постоечкиот модел како по дизајнот така и по некои суштински измени сокриени под ламарината. По доработката од дизајнерскиот тим на американското одделение на Honda, Civic добива нова предница на која доминира со хром оптичената маска, браникот со остри рабови, новите светла и набабрената хауба. Предницата станала поагресивна и одговара на побарувањата на пазарот. Имун на измените не останал и задникот. Таму има нови светла и капак на багажникот кои делуваат посериозно, а кон нив се надоврзува новиот браник со дифузор. Измените под ламарината се однесуваат на подобрување на безбедноста, комфорот и возната динамика и управувањето. Во кабината има нови поквалитетни материјали, а и опремата е побогата. ...
| | веќе видена

На салонот во Детроит BMW планира да претстави концепт на купе за активни луѓе кое ќе биде вовед во идниот модел Х4 којшто на пазарот ќе им конкурира на Range Rover Evoque и на Porsche Macan Планот за еден ваков модел којшто ќе биде сместен меѓу Х3 и Х5 датира од 2007 година , а во 2010 година е дадено зелено светло за развој на кросоверот со каросерија во облик на купе каква што има Х6. BMW X4 ќе има накосена пета врата и четири места за седење со одвоени задни седишта. Должината не би надминувала 4,65 метри, а ќе биде поставен на основата на актуелниот Х3 Под хауба ќе работат мотори од 2.0 и 3.0 литри, подеднакво и бензинци и дизели со моќност меѓу 143 и 313 КС, кои ќе бидат спарени со рачен шест степен менувач или со автоматикот на ZF со осум степени на пренос. Секако подоцна се очекува и М верзија кој ќе го носи моторот од новиот М3. Проектот во целост ќе биде реализиран во текот на следната година, а производството би стартувало во 2014 година.
сите 2 | | | веќе видена

Легендарната британска марка Aston Martin повторно е ставена на продажба. Во случајот кувајтската компанија Investment Dar која го има контролниот пакет на акции го продава својот дел. Во моментот како најсериозни купувачи се јавиле индијскиот автомобилски гигант Mahindra&Mahindra и Toyota. Investment Dar ги продава сите 64% од акциите што ги поседува. За таа намена веќе има финансиски консултант преку кого ќе одат работите и кој треба да ја заврши зделката, а тоа е фирмата Rothshild. Investment Dar е дел од поголем конзорциум со кого раководи Дејвид Ричардс. Тој пред 5 години беше иницијатор за купување на Aston Martin и на чело на марката го постави Улрих Бец, но сега како претседател на советот на директори дава одобрување за продажба на акциите. Најмногу заради загубите од 4,9 милијарди долари кои ги накалемено Investment Dar и во моментот се преструктуира. За акциите на Aston Martin се бараат 800 милиони долари што е малку превисоко сметаат експертите. Олку висока сума може само да ги одврати ...
| | веќе видена

По светската премиера обновениот Mercedes GLK пристигнува и во Македонија украсен со свеж дизајн кој иако има модерни линии сепак ги задржува класичните елементи на теренците на Mercedes. Воедно дизајнерите се погрижиле и GLK да го следи новиот стилски јазик на марката со развлечени светла и вградени светлечки диоди. Измени има и во внатрешноста каде во очи паѓаат кружните отвори за проветрување. Тука е и воланот со три краци, новите бои на тапацирот и амбиенталното осветлување со технологија на фибер-оптика LED и колор екранот од течни кристали осетлив на допир. Под ламарината работи суспензија со селективно придушување на ударите – Agility Control. Има контрола на притисок во гуми, контрола на стабилност, камера со поглед од 360˚ и асистент при паркирање. Кај нас GLK се нуди со три дизели и еден бензинец. Почетокот е GLK 220 CDI BlueEFFICIENCY 4MATIC со 170 КС и 400 Nm спарен со 6 степен мануелен менувач со кој во просек троши 5,5 l/100 km. Следна е помоќната изведба на 2.2 литарецот GLK 250 CDI ...
| | веќе видена

Во салонот на застапникот Automotive Group пристигна новиот модел на Dacia, Lodgy којшто светската премиера ја доживеа на салонот во Женева, а од скоро започнаа неговите продажби во Европа. Сега и нашите граѓани можат да го погледнат Lodgy да се запознаат со него од близу и да се информираат за понудата, цените и пакетите на опрема. Се очекува дека Lodgy ќе биде уште една успешна приказна за Dacia. Како во светот така и кај нас посебно ако се земе предвид успехот на Logan, Sandero, Sandero Stepway и на Duster. Lodgy го возевме на регионалната презентација во Србија каде при прват средба се забележа квалитативниот напредок. Одушевува и изобилието од простор, можноста за превоз на 7 патници, огромниот багажник и опременоста. Како најодмерен се покажа дизелот 1.5 dCi со 90 КС кој нуди најдобар сооднос вложено добиено.
| | веќе видена

Брзорастечкиот пазар во втората најмногубројна држава во светот ги принуди одговорните во Audi да донесат одлука за започнување со производство на големиот спортски теренец Q7 во Индија. Производството нема да биде масовно. Планот е од производните ленти да се симнуваат по 1.000 примероци годишно кои ќе се продаваат само во Индија. Оваа бројка сметаат од Audi е доволна да се задоволи тамошната побарувачка. Интересно Q7 ќе се произведува во фабриката на Skoda Audi India која се наоѓа во Аурангабад поточно во еден од погоните кои ќе бидат пренаменети за оваа мала серија. Mожеби одлуката да се произведува олку мала серија делува чудно, но бројките не велат така. Само во изминатите девет месеци од годината Audi во Индија забележал раст од 55%, а побарувања има и за Q7. Моделите по кои најмногу лудуваат индијците се Audi A4, A6 и Q5 кои исто така се произведуваат во Индија , а од следната година треба да стартува и производството на Q3
| | веќе видена

Seat најавува дека за разлика од до сега новата генерација на Leon ќе се произведува во повеќе каросериски изведби кои ќе ја рашират гамата толку што купувачите нема да можат да одлучат. Брзо по изведбата со пет врати со која почнува патешествието на новиот Leon ќе се појави и купе верзија со три врати која ќе ја носи ознаката SC. За Leon SC Seat најавува светската премиера на салонот во Женева. Потоа на есен следната година на салонот во Франкфурт треба да се појави комби изведбата, а кон крајот на 2013 или на почетокот на 2014 година ќе се појави и лутата изведба Cupra и уште полутата Cupra R До крајот на 2014 година Seat ќе го пласира и првиот кросовер на Leon којшто ќе биде поставен на основата на VW Tiguan. Според потпретседателот на Seat, Матиас Рибе Leon ќе има најширока понуда што е предуслов за успех на моделот.
| | веќе видена

Електромобилот Renault Zoe победи на екомаратонот RAC Future Car Challenge и ја освои наградата за „Најдобар електромобили” откако постигна најниска потрошувачка на енергија. Екомаратонот на британскиот RAC се возеше на рута долга 96 километри од англискиот град Брајтон до Лондон и на него учествуваа автомобили со емисија на јаглероден диоксид пониска од 110 g/km. Покрај класичните автомобили со ниска емисија на СО 2 екомаратонот е отворен и за автомобили со хибриден погон и за електромобили каде наградата за најнизок потрошувач на енергија ја освои токму Renault Zoe Хечбекот на Renault го задвижува електричен мотор од 95 КС кој се храни од литиум-јонски батерии. Според податоците на Renault, Zoe во лоши временски услови минува 100 km со едно полнење на батериите, а кога времето е добро автономијата скокнува на 150 km. Најдобар резултат што може да го оствари Zoe по прашање на автонoмија се 210 km. Покрај со Zoe, Renault освои уште една награда со електричниот Kangoo ZE во класата „Најдобар товарен ...
| | веќе видена

next