Jaguar ја цени предноста на погонот на четири тркала и затоа во иднина сите модели на марката конструктивно ќе бидат подготвени за вградување на ваков погон по нарачка на купувачот. Оваа важна одлука на британскиот производител ја открива глобалниот бренд директор, Адријан Холмарк, кој наведува дека погонот на четири тркала е приоритет на Jaguar Jaguar во моментот нуди само два модели со погон на четири тркала XF и XJ кои во суштина се конструирани со погон назад. Но, со претставувањето на новиот 3.0 литарски V6 на марката во нив понуден е и погонот на четири тркала. Останатите актуелни модели на Ј aguar кои исто така ќе го носат овој мотор нема да имаат погон на четири тркала бидејќи тој бара сериозна доработка на конструкцијата што би чинело премногу. Затоа овој пропуст ќе се исправи со новата генерација модели кои покрај погон назад ќе имаат и погон на четири тркала. Така Ј aguar ќе одговори на барањата на клиентите во Европа, САД и Канада за моќни возила со погон на двете оски.
| | веќе видена

Иако најавуван како наследник на LM002 и идниот најевтин модел на Lamborghini Urus, чиј концепт беше прикажан минатата година на салонот во Пекинг може и да не се појави во сериско производство. Информацијата доаѓа директно од шефот на марката, Штефан Винкелман кој наведува дека пуштањето на Urus во сериско производство не се наоѓа меѓу приоритетите на Lamborghini. „Сигурни сме дека компанијата во овој момент нема потреба од Urus. Имаме нови модели кои се продаваат одлично и продажбите ќе продолжат со тоа темпо. Urus нема да се појави пред 2017 година, а не е исклучено советот на директори во целост да се откаже од него, ” вели Винкелман. Доколку и се случи такво нешто тогаш Urus како што беше напоменатo ќе биде поставен на платформата MLB на групацијата Volkswagen на која ќе бидат поставени новата генерација на Touareg, Cayenne и теренците на Audi Според Винкелман во моментот Lamborghini се занимава со тоа што го прави најдобро. Проектирање и производство на суперавтомобили. ...
| | веќе видена

Салонот во Лос Анѓелес забележува уште една важна премиера. Новата, втора по ред, генерација на Cayman е далеку подобра од претходникот тврдат во Porsche и како до сега се потпира на отворениот Boxter. Во однос на првата генерација , новиот Cayman има поголемо растојание меѓу оските, поширока трага и покуси превиси. Затоа делува понабиено, а значително е подобрена и возната динамика. Внатре уредувањето, ако се тргне на страна цврстиот кров, идентичен е со Boxter , а влече корени од новата генерација на 911 . Најголемите разлики меѓу Boxter и Cayman се сокриваат во моќноста на моторите и перформансите. Во обичниот Cayman 2.7 литарскиот боксер со 6 цилиндри е навиен на 275 КС, Boxter 265 КС, и го забрзува купето до 100 km/h за 5,4 секунди и до максимални 266 km/h и според Porsche во просек троши 8,0 l/100 km. Во полутиот Cayman S зафатнината е подигната на 3.4 литри, а со неа и моќноста на 325 КС, Boxter 315 КС Спринтот до 100 km/h трае 4,7 секунди, а максимумот достигнува до 283 ...
| | веќе видена

Инженерите на BMW по барање на клиентите напорно работат на зголемување на моќноста на дизелот со три турбо полначи кој сега од 3.0 литри извлекува 381 КС и мрсен вртежен момент од 740 Nm Моторот се вградува во BMW M550d кој иако до 100 km/h спринтува за само 4,7 секунди или 0,3 секунди поспоро од М5 заради погонот на четири тркала кој го прави потежок, тоа не е доволно сметаат некои од клиентите на производителот од Минхен. Затоа во подобрената изведба моќноста ќе биде подигната на 420 КС, а моторот ќе дебитира заедно со фејслифтот на серијата 5 која треба да пристигне во втората половина на следната година. Зголемувањето на моќноста се должи на оптимизирање на работата на трите турбо полначи, на измените во електрониката, но и на други компоненти од моторот кои сеуште не се откриваат. Дека овој мотор има голем потенцијал наведуваат специјалистите од Hartge кои успеале 3.0 литарецот да го навијат на 438 КС и 850 Nm.
| | веќе видена

По претставувањето на модернизираните изведби на Logan, Sandero и на Sandero Stepway во Dacia се подготвуваат да го дотераат и Duster којшто треба да го понесе новиот дизајнерски јазик на марката Од Dacia не кажуваат кога ќе биде претставен обновениот Duster и голема е веројатноста за него да се почека додека се сумираат податоците од ефектот на модернизирањето на тројката која го носи најголемиот дел од продажбите. Покрај модернизирањето на каросеријата и внатрешноста Duster добива и нов мотор. Станува збор за 1.2 литарскиот турбо бензинец со моќност од 115 КС кој треба да го замени постоечкиот 1.6 литарец со 105 КС. Тука не застануваат измените. Под хауба ќе проработат и модернизираните верзии на дизелот 1.5 dCi кој повторно ќе се нуди во две верзии со 90 и со 110 КС.
| | веќе видена

Иако премирата на седмата генерација на американскиот супер автомобил Corvette е закажана за салонот во Детроит на почетокот на годината првото возење се случи сега на салонот во Лос Анѓелес. Секако возењето беше виртуелно на патеките од играта Gran Turismo 5 каде Corvette е претставен како прототип прекриен со масивна камуфлажа од под која се распознаваат само четирите издувни цевки поставени централно. Инженерите на Corvette уверуваат дека возната динамика која што можат да ја почувствуваат гејмерите е еднаква на динамиката на реалниот автомобил, а неа ќе може да ја почувствува секој играч на Gran Turismo без да доплаќа. Седмата генерација на Corvette може да се вози на две најпознати тркачки патеки. Првата е Daytona International Speedway миленик на Американците, а втората е култната Нирбургринг на која е создавана возната динамика на вистинската Corvette. Како што беше најавено премиерата ќе се случи во недела на 13 јануари 2013 година
сите 2 | | | веќе видена

На салонот на автомобили во Лос Анѓелес Hyundai го откри кабриолетот направен на основата на Veloster Turbo и го крсти C3 Roll Top опишувајќи го воедно начинот на којшто се склопува кровот од ткаенина. Инженерите на Hyundai во поглед на Veloster C3 Roll Top , каде ознаката C3 стои за Convertible 3 -door или Кабриолет со 3 врати, не измислувале топла вода при конструирањето и се одлучиле за наједноставното решение. Кровот од ткаенина е поставен на шини вградени во носачите и при отворање лизга откривајќи ја внатрешноста. Исто решение применуваат и Fiat за својот 500С и Citroen за својот DS3 Cabrio Она што е иновативно е што кровот може да се помести кон напред за да го ослободи багажникот претворајќи го Veloster во пикап, или кон назад за да се ослободи просторот над седиштата како кај кабриолет. За дополнително искористување на концептот пикап вратата од багажникот се отвора надоле и ослободува доволно должина за во Velsoter да се превезува велосипед, или пак, можеби даска за ...
сите 2 | | | веќе видена

Електричниот хечбек со три врати на BMW, i3 Concept Coupe, премиерно ќе биде прикажан пред публиката на салонот во Лос Анѓелес, но BMW одлучи официјално да го претстави малку порано. Концептот i3 од кого подоцна ќе произлезе новиот електромобил на BMW е предвиден како градски автомобил со должина од 3.944 mm, ширина од 1.768 mm , висина од 1.555 mm и меѓуоскино растојание од 2.570 mm Интересно меѓуоскиното растојание е идентично со моделот на i3 со пет врати кого BMW го претстави минатата година. Меѓутоа за разлика од него купето на i3 нема стаклени врати и кров и многу повеќе наликува на сериски модел. Во кабината има реален екран од мултимедијалниот систем iDrive поставен на централната конзола како и кај останатите модели на BMW А покрај екранот има и независен панел со копчиња преку кои се управува со клима уредот и аудиото. Погонот кај i3 Concept Coupe е назад и доаѓа од електромоторот спрегнат со задната оска преку менувач со еден степен на пренос. Електромоторот испорачува ...
| | веќе видена

Renault официјално открива дека новата генерација на Twingo ќе биде поставена на истата платформа на која ќе почива и новиот Smart ForTwo и следствено ќе има погон на задни тркала. Новата платформа е заедничко дело на инженерите на Renault и на Mercedes и е крстена Edison . Таа веќе се тестира на прототипот на нов o т o Twingo , модел којшто ќе биде потполно нов за Renault со сосема нов пристап во развојот. Движечката сила доаѓа од новиот турбо бензинец TC е 90 којшто моќноста од 90 КС и вртежниот момент од 135 Nm ги извлекува од 0.9 литри распоредени низ три цилиндри. Постои веројатност моторот да биде навиен на околу 105 КС o д инженерите во Renault Sport кои ќе се потпишат и под лутата верзија RS . Покрај RS клиентите ќе можат да изберат и Т wingo со хибриден погон. Според генералниот директор на Renault, Карлос Таварес, станува збор за хибридна технологија од иднината која во моментот е сосема непозната.
| | веќе видена

Toyota премиерно ја претстави новата, четврта по ред генерација на RAV4 која се одликува со поагресивен дизајн след ej ќи ги новите стилски смерници на марката и со полуксузено уреден ентериер. Новиот RAV4 е поставен на нова платформа за чија конструкција се користени високо легирани челици со што е постигната поголема цврстина со смалување на тежината и со задржување на димензиите во вообичаените рамки за моделот. Долг е 4.569 mm, широк е 1.844 mm и висок е 1.661 mm. Меѓуоскиното растојание мери 2.659 mm , а погонот е на предна оска или на четири тркала зависно од желбите на купувачот. Новина е спортскиот режим на работа кој се вклучува преку копчето Sport и ги менува параметрите на управувањето кое станува подиректно и на одзивот на моторот и времето на менување на степените кај автоматскиот менувач. Режимот Sport се нуди кај двете верзии. RAV4 со погон на четири тркала има и динамичка распределба на вртежниот момент Dynamic Torque Control меѓу предна и задна оска и заедно со ...
сите 2 | | | веќе видена

Следејќи го примерот на Up! од кого произлегоа и моделите Skoda Citigo и Seat Mii партнерите во групацијата на Volkswagen ќе го следат и примерот на Taigun од кого ќе произлезат и нови мали кросовери. Seat веќе најави дека марката ќе има свое видување на тема Taigun иако не даде приказ од него. Сега слична информација доаѓа и од Skoda за чиј малечок кросовер визуелизација даваат од францускиот магазин L`Automobile. Во информацијата стои дека новиот мал кросовер на Skoda ќе го носи името Polar и ќе ја носи техниката од Taigun . Покрај него ќе се појави и поголем кросовер поставен на платформата MQB на која стоjaт новите Audi A3 и VW Golf , но и новата Skoda Octavia За разлика од Polar вториот кросовер ќе биде поголем од Yeti и пред се ќе биде наменет за пазарот во Русија. Се шпекулира дека неговото име ќе биде Snowman или Grand Yeti , а ќе има и изведба крос-купе со четири места за седење.
сите 2 | | | веќе видена

Независната европска организација за проценка на безбедноста на автомобилите Euro NCAP ги обелодени резултатите од најновиот краш тест на кого беа изложени дури 15 нови автомобили. Меѓу најбезбедните се впишуваат Opel Mokka, Mitsubishi Outlander и Volvo V60 Plug-In Hybrid. Овие возила добиваат максимум од 100% во категоријата за активни безбедносни системи кои му асистираат на возачот. Најдобра заштита за возрасни патници нуди Hyundai Santa Fe, додека децата се најдобро заштитени во Seat Leon, па следат Subaru Forester и Opel Mokka. A пешаците најдобро ги штитат Forester, Santa Fe Ford Kuga и Leon. Од вкупно 15 модели 14 се здобија со највисока оценка од 5 ѕвезди, а само новата Dacia Lodgy доби 3 ѕвезди кои најмногу се должат на недостатокот од активни безбедносни системи како ESP кои се добиваат со доплата. Недостаток е изразен и во заштитата на пешаци каде Lodgy освојува 44% што одговара на нормата од минатата година, бидејќи во оваа година минимумот за задоволување на заштита на ...
сите 2 | | | веќе видена

Citroen претставува ново семејство на бензински мотори со три цилиндри, наречено Pure Tech , кои одговараат на еколошките норми што треба да стапат на сила во Европската унија во 2020 година. Според податоците на Citroen новите мотори имаат за 25% пониска емисија на издувни гасови од актуелните мотори. Вредност достојна за почит. Во гамата Pure Tech влегуваат два мотори со зафатнина од 1.0 и од 1.2 литри. Помалиот Pure Tech VTi 68 од 1.0 литри остварува моќност од 68 КС, додека поголемиот Pure Tech VTi 82 од 1.2 литри има 82 КС. Првиот мотор ќе дебитира во Citroen C3 и ќе го замени постоечкиот бензинец од 1.1 литри со 61 КС. Со новиот мотор забрзувањето до 100 km/h ќе се подобри за 2,3 секунди, максималната брзина ќе се зголеми за 8 km/h , потрошувачката ќе се намали за 1,6 l/100 km , а емисијата на јаглероден диоксид ќе падне за 38 g/km и ќе изнесува 99 g/km. Поголемиот 1.2 литарец ќе дебитира и во С3 и во DS3 каде ќе го замени постоечкиот од 1.4 литри и 73 КС. Овој мотор го подобрува ...
| | веќе видена

После скеновите од каталог наменет за пазарот во Јапонија се појавија и првите фотографии од новата генерација на Toyota RAV4 чија премиера е закажана за денес во текот на попладневните часови. Премиерата ќе се случи на салонот во Лос Анѓелес како што најавуваат од Toyotа, но не даваат никакви информации за изворот на фотографиите што во суштина не е ниту толку важно. Се забележува дека и RAV4 го носи новиот дизајнерски јазик на марката којшто е полн со агресија, а беше најавен со Camry и со Auris . Под хауба за пазарите во Северна Америка ќе работи 2.5 литарски бензинец со 180 КС. За во Европа се очекува бензинецот да има зафатнина од 2.0 литри и дизелот од 2.2 литри. Погонот е на четири тркала со рачен менувач од 6 степени. Во САД ќе се нуди со новиот 6 степен автоматик, место досегашниот со 4 степени. Во понуда ќе биде и менувач со континуиран преносен однос CVT којшто ќе биде спарен со хибридниот систем. Кога ќе се појави тој не се знае. Како и да е Toyota приоритет дава на пазарот во САД и ...
сите 4 | | | веќе видена

Kia го објавува првиот официјален приказ од G Т изведбата на новиот хечбек со три врати Pro Cee`d која треба премиерно да биде претставена на пролет на салонот на автомобили во Женева. Под хаубата на овој жежок хечбек ќе работи 1.6 литарскиот турбо бензинец со директно вшприцување на горивото T-GDI познат од Hyundai Veloster , кој кон предните тркала ќе турка моќни 200 КС преку 6 степен рачен менувач. Од Ki a не сакаат да дадат дополнителни информации за моделот, ниту пак ги коментираат шпекулациите дека истиот мотор за во Pro Cee`d GT е навиен да остварува дури 220 КС. За сега покрај најавената моќност се знае и дека продажбите во Европа би стартувале во втората половина на 2013 година.
| | веќе видена

BMW смета дека до 2020 година 40% од продажбите ќе отпаднат на модели со погон напред. Токму затоа идниот седан од Серија 1 ќе има погон напред иако љубителите на марката се скептични. Предвидувањата велат дека новата платформа со преден погон ќе донесе сериозен профит за концернот бидејќи на неа во следните 8 години ќе никнат 12 нови модели на BMW и на Mini. Први модели ќе бидат BMW 1 GT и новата генерација на Mini. Потоа следи седан од Серија 1 кој ќе нуди многу повеќе простор во кабината од хечбекот со три и со пет врати и ќе наликува на седанот од Серија 3. Под хауба ќе работат новите мотори со три и со четири цилиндри од 1.5 и 2.0 литри . Серија 1 ќе биде одговор на седанот на Audi A3 и на Mercedes CLA Во план е и М верзија која најверојатно ќе има погон на четири тркала Движечката сила би била 2.0 литарскиот бензинец со четири цилиндри навиен на преку 300 КС . Љубителите на BMW гледаат со негодување на ваквиот развој на гамата на компанијата. Но, бројките се на страна на раководството ...
| | веќе видена

Американското тјунерско ателје и мануфактура Hennessey го обновува својот супер спортист Venom GT . Новиот Venom GT2 покрај визуелните дотерувања кои го прават помодерен пакува и повеќе коњи. Од Hennessey сеуште не ги откриваат сите детали врзани со Venom GT2 . Но, наведуваат дека најзначајни им се вредностите од забрзувањата бидејќи со нив машината без проблем му конкурира на Bugatti Veyron. Максималните 1.500 КС се добиени со зголемување на зафатнината на битурбото V8 o д 6.2 на 7.0 литри. Моторот е спарен со рачен шест степен менувач на Ricardo или седум степен автоматик со можност за рачно менување на степените со палки зад волан. Според сопственикот и основачот на Hennessey Performance Engineering , Џон Хенеси, повеќето од конструкцијата е идентична со актуелниот Venom GT Поставен е на продолжена и проширена алуминиумска шасија на Lotus Elise. Каросеријата е од јаглеродни влакна, има активна аеродинамика со менување на аголот на задното антикрило, суспензијата се мести во сите правци, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Управата на Audi води сериозни полемики околу создавањето на нов супер автомобил којшто ќе биде позициониран над актуелниот R8 и ќе им конкурира на McLaren P1, Posrche 918 Spyder и Ferrari F70. Информацијата ја открива шефот за развој Волфганг Дурхајмер кој вели: „Реално постои место за супер спортист поставен над R8 во гамата на Audi И уште ако е дизел -електричен хибрид ќе стане хит на пазарот. ” Се очекува дека R10 да користи технологија која што се наоѓа во тркачкиот болид R18 е -tron и да располага со комбинирана моќност од околу 700 КС и максимален вртежен момент од камионски 1.000 Nm. Овие параметри сигурно ќе му обезбедат катапултирање од место до 100 km/h за околу 3 секунди и максимална брзина далеку над 320 km/h. Во исто време R10 ќе има и повеќе од задоволувачка потрошувачка на гориво.
| | веќе видена

Ставен е крај на шпекулациите. Лутата изведба на Subaru BRZ нема да има мотор со турбо натполнење. На сметка на него атмосферскиот 2.0 литарски боксер е навиен за дополнителни 30 коњски сили. Информацијата доаѓа директно од шефот за маркетинг на Subaru, Атоси Атаке. Тој открива дека моторот во BRZ STI нема да користи ниту турбо полнач, ниту механички компресор, а Subaru се откажува и од погонот на четири тркала. Се чини дека најавите за развој на новиот турбо боксер од 2.0 литри со директно вшприцување на горивото беа врзани за моторот на новиот Forester кој кон сите четири тркала ги испраќа ветените 280 КС и 350 Nm Така BRZ STI останува со погон назад и со атмосферскиот 2.0 литарски боксер навиен на 230 КС. За да се достигне посакуваната моќност инженерите комплетно го смениле издувот и му дале нови параметри за поддесување на системот за варијабилно управување со вентилите. Така вртежите се подигнати на максимум и моторот веќе надминува 7.500 врт/мин што е реткост меѓу сериските ...
| | веќе видена

Skoda Rapid е прогласен за „најдостапен автомобил ” од 110.000 читатели на германскиот магазин Auto Zeitung и воедно го импресионираше жирито и ја освои наградата „Авто Трофеј 2012 ”. Наградата „Авто Трофеј 2012 ” , и прогласувањето за најдостапен автомобил во сегментот дојда само неколку седмици по стартот на продажбите на Skoda Rapid на пазарот во Германија. Rapid импресионира со многу простор, впечатлив дизајн, одличен сооднос цена со квалитет, сеопфатна безбедносна опрема и ефикасни мотори. Освојувањето на „Авто Трофеј 2012 ” е втор голем успех за Skoda Rapid нему му претходеше третото место на „Златен Волан ” кого го доделува Auto Bild. Покрај Rapid уште два модели на Skoda освоија прво место на јубилејното 25-то издание на Авто Трофеј Малиот Citigo е „најдобар градски автомобил од увоз ” , а Yeti е најдобар SUV од увоз во ценовен ранг до 30.000 евра. Покрај нив високо котираа и Superb, Roomster и Fabia во своите категории што ја прави Skoda една од најуспешните марки на ...
| | веќе видена

next