„Остави го автомобилот ако пиеш, In Taxi ќе те врати дома ” е пораката на оваа општествено одговорна компанија која отпочна нова акција со акцент на подобрување на безбедноста во сообраќајот. Од минатиот викенд во сите скопски кафулиња можат да се видат атрактивни девојки во специјално изработени униформи кои на гостите им нудат ваучер од компанијата доколку „ дрегерот” покаже присуство на алкохол во крвта од над 0,5 промили, односно над законски дозволената граница. Оваа кампања има за цел да ја подигне свеста кај граѓаните за безбедност во сообраќајот и на тоа дека кога сте излезени со пријателите и ќе се напиете некоја чашка повеќе, не смеете да возите бидејќи ја загрозувате безбедноста во сообраќајот Со нивниот ваучер ќе може да повикате такси од било која локација во Скопје кое безбедно и без никакви проблеми ќе ве одведе до вашиот дом. Скопјани беа одушевени како од девојките така и од идејата на компанијата која прва во Македонија се сети на еден ваков потег К ампањ ата е создадена за да ...
сите 2 | | | веќе видена

Францискус ван Мил, шефот на спортскиот оддел на Audi, Quattro GmbH открива дека раководството во Инголштад сериозно размислува да почне со развој на супер спортски автомобил со хибриден погон. Според Ван Мил хибридниот спортист на Audi би бил толку добар што клиентите буквално ќе се туркаат за да го поседуваат, а причината за толкавата популарност ќе биде хибридниот погон со дизел и електричен мотор. „Доколку советот на директори одлучи за создавање на еден ваков автомобил којшто суштински ќе се разликува од R8 тогаш тој ќе биде без конкуренција на пазарот бидејќи ќе располага со најиновативните технологии, “ дециден е Ван Мил. Тој не открива други детали за него, но од досегашните информации се претпоставува дека хибридниот спортист ќе го задвижуваат дизел и електромотор со вкупна моќност од 700 КС и максимален вртежен момент од 1.000 Nm. Од место до 100 km/h ќе забрзува за помалку од 3 секунди, а максималната брзина ќе надминува 320 km/h . Конкуренцијата ќе ја сочинуваат McLaren P1, Porsche ...
| | веќе видена

Skoda официјално ја претстави третата генерација на Octavi а која вози во класа сама за себе, односно нуди простор и квалитети на седан од средна класа по цена на автомобил од компактна класа. Новата Octavia е поставена на платформата MQB која ја ги носи и Audi A3 и VW Golf И покрај евидентниот раст во димензиите таа е полесна од својот претходник за цели 102 kg . Помала тежина која ветува пониска потрошувачка и подобра возна динамика. Во должина Octavia нараснала за 90 mm – 4.659 mm, поширока е за 45 mm – 1.814 mm и има меѓуоскино растојание поголемо за 108 mm – 2.683 mm. Така е д обиен о повеќе простор пред се на задните седишта и во багажникот. Одзади сега има 73 mm повеќе место во пределот на колената, 26 mm кај лактите, а висината на таванот над задната клупа изнесува 980 mm. Н a раснал просторот и напред каде има 39 mm повеќе место за лактите и 8 mm за главата. Дизајнот е сменет во насока на новата филозофија на групацијата без драстични промени, но сепак новата Octavia ...
| | веќе видена

Mercedes ги објави првите официјални фотографии од модернизираната Е Класа која претрпела најголеми измени во дизајнот на предниот дел каде светлата се под едно стакло и имаат различен облик. Со новата Е класа напуштен е ликот со четири очи првпат воведен во 1995 година. Измени претрпела и маската заедно со хаубата и браникот, оптиката на задните светла и кабината каде највпечатлив детал е аналогниот часовникот поставен на централната конзола. Комплетно нов е и воланот, а прераспоредени се и копчето за вклучување на сите трепкачи и копчето за програмата за електронска стабилност ESP кои сега се поставени на централната конзола веднаш под аудиото. Новата Е класа ќе ги носи истите мотори со зафатнина од 2.2 до 3.0 литри со распон на моќност од 170, 204, 231 и 265 КС. Во игра се и помоќни мотори како 3.5 V6 со 333 КС, турбо V8 од 4.6 литри со 435 КС и битурбо V8 од 5.5 литри со 537 КС. Се очекува под хауба за забрмчи и 1.6 литарскиот турбо бензинец со моќност од 160 КС којшто доаѓа како плод на ...
| | веќе видена

Корејскиот автомобилски гигант Hyundai го потврдува враќањето во Светскиот шампионат во рели – WRC после пауза од една декада и располага со буџет поголем од оној на шампионскиот тим на Citroen. Планот на Корејците е да се вклучат во натпреварувањата во втората половина на следната сезона заради тестирање на автомобилот и споредување со конкурентите, а целосниот напад би почнал во 2014 година. Hyundai предвидува буџет од 70 милиони евра за влез во WRC сума која е помала од 100-те милиони евра на Volkswagen . Но, одговорните веруваат дека ќе бидат конкурентни на германската марка. Главниот збор ќе го води Hyundai i20 WRC конструиран од Мишел Надан, човек кој до сега се потпишал под автомобилите на Peugeot , Toyota и Suzuki , а шеф на тимот ќе биде менаџер од скандинавските земји чие име не се открива. Претпоставките се дека тоа е Данецот, Крис Нисен, кој порано ја водеше спортската програма на Volkswagen . Ова не е прво искуство на Hyundai во WRC . Марката првпат настапи во 1998 година. ...
| | веќе видена

Пуленот на Volkswagen за во Светскиот шампионат во рели – WRC Polo R WRC ја доживеа својата светска премиера на посебен настан одржан во Монако каде беа претставени и рели и цивилната верзија. Задачата, напад на шампионската титула, му е дадена на релистот Polo R WRC кој располага со 1.6 литарски турбо бензинец TSI способен кон сите четири тркала преку 6 степен секвенцијален менувач да испрати 315 КС. Тежината е сведена на минималните 1.200 kg благодарение на користење на лесни материјали како карбон-фибер од кого се изработени крилата, хаубата, вратите. Ширината во однос на серискиот модел е зголемена за 138 mm за поголема стабилност, а седиштата се поместени кон назад за да се оптимизира тежинската респределба меѓу оските. Зависно од распоредот на преносните односи во менувачот кои се менуваат од рели, до рели, Polo R WRC е спремен за скокне од место до 100 km/h за 3,9 секунди и да достигне максимални 200 km/h Зад волан на Polo R WRC ќе се најдат францускиот екипаж Себастијан Ожие и ...
| | веќе видена

Opel најави дека новата генерација на Corsa ќе се појави следната година на салонот на автомобили во Франкфурт и ги предизвика дизајнерите ширум светот да даваат идеи за нејзиниот лик. Дизајнерите предвидуваат дека ќе користи елементи од поголемата Astra кога станува збор за обликот на каросеријата и поставеноста на стаклата и од помалиот Adam кога се во прашање светлата и деталите Новата Corsa ќе биде поставена на доработена платформа позната под кодниот назив Gamma II на која се поставени Opel Adam и Opel Mokka . Моторната понуда ќе се движи од 1.0 трицилиндарски турбо бензинец до 1.6 литарскиот турбо навиен на 200 КС. Прво ќе се појави моделската изведба со 5 врати која ќе се произведува во погоните на Opel во Ајзенах, Германија, а подоцна изведбата со 3 врати која ќе се поризведува во фабриката во Сарагоса, Шпанија Продажбите треба да стартуваат на почетокот на 2014 година.
| | веќе видена

Откако кон средина на годината беше најавено возобновувањето на легендарната француска марка Facel се појавуваат нови фотографии кои откриваат повеќе за моделот што треба да пристигне наскоро. Љубимецот на француските боеми од средината на минатиот век нарекуван и француски Rolls Royce привлекувал со својот уникатен стил и токму затоа го возеле славни имиња. На списокот веќе ги спомнавме Ава Гарднер, Ринго Стар и Алберт Ками, но не треба да се заборават ниту величини како Пабло Пикасо, Тони Кертис, Стирлинг Мос и многу други. Моделот Vega е првиот модел на Facel и се продавал под слоганот „За малкумина кои тежнеат кон најдоброто ”. Тој претрпува едно модернизирање со чие пуштање во продажба компанијата почнува да пропаѓа. Во понудата на Facel имало и уште еден модел Excellence од кого се продадени едвај 152 примероци. Очекувањата се дека премиерата на Facel Vega ќе се случи во март на салонот на автомобили во Женева.
| | веќе видена

Пристигна новата генерација на Audi RS6 Avant еден од најфункционалните супер спортски автомобили на пазарот кој нуди многу простор, погон на четири тркала и стравична перформанси и возна динамика. Кај него најбитни се бројките. Од место 100 km/h лови за 3,9 секунди и вози со ограничени 250 km/h кои со опцијата Dynamic Package стигнуваат до 285 km/h , а со опцијата Dynamic Plus Package до 305 km/h. Лутите перформанси се долг на биковската снага која доаѓа од 4.0 литарскиот V8 со два твин-скрол турбо полначи, односно секој со по два ротори, кои помпаат 560 КС меѓу 5.700 и 6.700 врт/мин и 700 Nm од 1.750 до 5.500 врт/мин. Масивниот вртежен момент се испраќа кон сите четири тркала преку осум степен автоматски менувач и системот Quattro со варијабилна распределба меѓу оските и самозаклучувачки централен диференцијал Со доплата се добива спортски заден диференцијал со варијабилна распределба на вртежниот момент меѓу задните тркала за уште подобра тракција и поголема стабилност во свијок. ...
| | веќе видена

Најмалиот модел во гамата на производителот од Волфсбург доби своја еколошка верзија која вози на природен гас - CNG и на бензин и во просек троши само 2,9 килогреми метан на 100 километри. Еколошкиот Eco Up! го задвижува 1.0 литарскиот трицилиндерски бензинец којшто е приспособен да вози на метан и испорачува 68 КС и 90 Nm кои се доволни за да го забрзаат до 100 km/h за 16,3 секунди и да го одведат до максимални 164 km/h. Јасно е дека при создавањето на Eco Up! перформансите не биле во преден план, туку штедливоста. Затоа е опремен е и со гуми со низок отпор на тркалање, систем Start/Stop , потоа систем за регенерирање на енергијата при сопирање. Просечната потрошувачка пак мери само 2,9 kg/100 km CNG и има емисија на јаглероден диоксид од 79 g/km. Според пресметките на VW еколошкиот Up! секои 100 km во Германија ги минува по цена од 3 евра. Eco Up! носи три резервоари, два за CNG и еден за бензин. Кога вози само на метан има автономија од 380 km на кои се додаваат уште 220 km ...
| | веќе видена

Не престануваат новините од Maserati. Откако оваа легендарна италијанска марка ја најави новата генерација на спортската лимузина Quattroporte веднаш пристигна информации за уште нови модели. Прво беше најавен помал спортски седан којшто на сцена ќе го врати славното име Ghibli а сега се најавува и ново купе кое ќе биде позиционирано над актуелното GranTurismo Всушност според луксузот и димензиите купето би требало да застане рамо, до рамо со Quattroporte со што би се претворило во уште еден знаменосец на Maserati Претпоставките се дека ќе биде поставено на платформата на Quattroporte и ќе ја носи неговата техника. Тоа би требало да се појави на пазарот после Ghibli што значи дека до тогаш ќе изминат неколку години.
| | веќе видена

Тјунерските куќи Cam Shaft и MTB одлучија да ги здружат силите и на достоен начин да ја испратат шестата генерација на Volskwagen Golf во нејзината најмоќна варијанта која ја носеше буквата R. Серискиот Golf R располагаше со 270 КС и 350 Nm извлечени од 2.0 литарскиот турбо бензинец меѓутоа тјунерите од MTB успеале моќноста да ја подигнат на 325 КС, а вртежниот момент на 430 Nm. Доработката опфатиле репрограмирање на управувачката електроника на моторот, поставување на нови свеќички од платина и вградување на сосема нов спортски издувен систем од не`рѓосувачки челик. За потполна контрола тјунерите поставиле подвозје од H&R кое може да се мести и сопирачки систем F2000 дело на специјалистот Tarox , додека бандажите од лесен метал Ultraleggera се дело на О Z. Тјунерите не сакале да го расипат визуелниот настап на Golf R со додавање на пренагласени спојлери и браници, единствено ја смениле бојата и додале уникатна графика со која делува наектрилизирано. Токму затоа е одбрано и името VW ...
| | веќе видена

Откако премиерно на светот му ја претстави четвртата генерација на RAV4 , со која прво ќе го освојува пазарот во САД Toyota сега ги открива и деталите од верзијата на спортскиот теренец за Европа. Како што се очекуваше купувачите на Стариот континент добиваат поголем избор на мотори. Во игра се два дизели и еден бензинец кој ќе има 2.0 литри и ќе ослободува 150 КС. Кај него погонот е на четири тркала во комбинација со варијабилен менувач со континуиран преносен однос CVT. Послабиот дизел исто така има 2.0 литри и остварува 124 КС кои ги задвижуваат само предните тркала. Овој мотор е спарен само со шест степен рачен менувач. Помоќниот дизел од 2.2 литри има 150 КС и кај него погонот е на четири тркала. Тој е спарен со шест степен рачен или автоматски менувач. Во понудата ќе бидат и три нивоа на опременост Active, Icon и Invincible , а уште од основното сериски доаѓа аудио со Bluetooth и USB , вообичаен електричен пакет, греење на ретровизори, дневни светла LED , бандажи од лесен метал од 17 инчи. ...
| | веќе видена

Maserati ги обелоденува првите информации за погонската група на новата генерација на Quattroporte , а покрај нив и низа детали околу димензиите и комфорот на новата спортска лимузина. Должината е растегната на 5.260 mm , или 60 mm повеќе од претходно најавеното. Ширината е поголема за 64 mm во однос на претходникот и изнесува 1.959 mm, a меѓуоскиното растојание е зголемено за 107 mm и сега мери 3.171 mm. Благодарение на растот на димензиите на задните седишта е ослободен простор по должина од 980 mm што е за добри 106 mm повеќе од претходно што ветува голема доза на комфор за патниците одзади. Користењето на алуминиум ја симнало тежината за околу 100 kg . Тоа значи дека основната варијанта на вага не надминува 1.860 kg , додека најопреманата и најмоќната на вага покажува 1.900 kg. Под хауба работат два твинтурбо бензинци со директно вшприцување на гориво. Помалиот е V6 кој од 3.0 литри истискува 404 КС и 550 Nm, a поголемиот е V8 од 3.8 литри спсобен да испорача 532 КС и 710 Nm. ...
| | веќе видена

Никој не би очекувал дека производителот на автомобили од Романија во својата понуда би сврстил спортски модел со едноставна конструкција која го ангажира возачот до максимум и две места за седење. Информацијата доаѓа од Велика Британија, земја која се смета за седиште на мотоспортот, поточно од извршниот директор на британското застапништво на Dacia Тиери Сиборд. „Ние имаме потреба од сопствен спортски модел. Исто како и оригиналните спортски модели на Alpinе тој треба да биде едноставен, достапен за купувачите и да нуди големо задоволство при возење. И задолжително да биде мнофу брз, ” вели Сиборд. Renault и Caterham веќе склучија договор за развој на спортски автомобил којшто ќе се произведува под марката Alpine. Меѓутоа моделот на Dacia ќе биде потполно различен и ќе развиен од Logan И нема да користи технологии на Alpine „Новата платформа на Alpine е скапа и не одговара на Dacia . Нашиот спортски автомобил ќе биде поставен на шасијата на Logan како и останатите модели на Dacia Тој има ...
| | веќе видена

Откако најави дека во подготовка е GT изведба на Cee`d Kia сега го открива и првите детали за својот жежок компакт, прв во историјата на марката, којшто ќе се нуди во изведба со 3 и со 5 врати. Како што се претпоставуваше под хауба ќе работи 1.6 литарскиот турбо бензинец на алијансата T-GDI со директно вшприцување на горивото. Турбото ќе истискува 204 КС при 6.000 врт/мин и 265 Nm меѓу 1.750 и 4.500 врт/мин. Моторот е спарен со шест степен рачен менувач, а погонот е напред. Според првичните податоци на Kia Cee`d GT од место до 100 km/h ќе спринтува за7,9 секунди. Што се однесува до максималната брзина сеуште нема податок. Заедно со моќниот мотор GT ќе има комплетно доработено подвозје со поцврсти и пониски пружини и амортизери, а направени се модификации и на водилките кои имаат поцврсти гумени елементи за поголема прецизност при водењето и поставени се подобели стабилизатори. Разиката во визуелниот идентитет е постигната со нова маска и поагресивни браници, предни светла со светлечки диоди, ...
| | веќе видена

Mercedes ги објави првите официјални фотографии и технички детали за новото купе со четири врати CLA кое е создадено врз платформата што ја носат и новата генерација на A Класа и B Класа На фотографиите може да се види отровната верзија CLA 45 AMG која како што вели ознаката е подготвена во лабораториите на фабричкиот тјунер на Mercedes која треба да се појави пред јавноста дури на есен следната година. Според првичните податоци CLA е растегнат во должина на 4,6 метри што е за околу 30 сантиметри подолго од класата А , но затоа има идентично растојание меѓу оските Најавениот погон на четири тркала кој е развиен во соработка со специјалистот Haldex ќе се вградува сериски само во CLA 45 AMG , а со доплата ќе биде достапен и кај CLA 250. Овој модел ќе го носи турбо бензинецот од 2.0 литри кој испорачува 211 КС. Останатите мотори се познати и располагаат со моќност меѓу 109 и 170 КС. Што се однесува до CLA 45 AMG тој ќе ја носи истата техника како А45 AMG каде 2.0 литарецот со турбо ...
| | веќе видена

Францускиот уметник Бернар Вене по покана на Bugatti создаде уметничко дело кое ги комбинира визијата на уметникот со страста на марката и ги отелотворува во моделот Veyron Grand Sport Преку синтеза на уметнички концепт и техничките можности Вене создал објект кој го интегрира симболот за брзина со фасцинантно обоен екстериер и ентериер. Ова иметничко дело ќе биде изложено во музејот Art Basel Miami Beach Концептуализирајќи го својот проект Вене во суштина одлучил да го украси Veyron со математички формули кои ги користеле инженерите во различни етапи од создавање на овој супер автомобил. Математичките формули можат да се сретнат како на каросеријата така и во внатрешноста. Вене смета дека е важно да се напомене дека и вака украсен Veyron Grand Sport ги задржува своите пеколни перформанси.
| | веќе видена

Главниот дизајнер на концернот на VAG , Клаус Бишоф, во едно свое интервју наведува дека дизајнот на целата гама модели на Volkswagen е погрешен бидејќи е создаден по обратен редослед. Според Бишоф гамата на Volkswagen не треба да личи како Golf туку како знаменосецот на марката Phaeton. Стратегијата при која дизајнот на најголемите модели се создава според најмалите е наполно погрешна. Знаменосецот на марката како што е Phaeton треба да се користи како основа за дизајнот на сите останати модели, а во моментот ова правило е свртено наопаку наведува главниот дизајнер. Бишоф е категоричен по ова прашање и најавува дека целата работа ќе се смени од 2015 година кога на пазарот ќе се појави новата генерација на Phaeton кој радикално ќе се разликува од познатите модели на марката. „Во моментот ликот на нашите автомобили е многу еднообразен и тоа треба да се смени. Ќе имаме еден дизајн за седаните, сосема друг за хечбек моделите и трет за теренците и кросоверите, ” објаснува Бишоф. Сличен принцип ќе ...
| | веќе видена

Honda на салонот во Лос Анѓелес премиерно го претстави Accord Plug-in Hybrid. Првиот хибрид на марката којшто може да ги полни батериите со приклучување на електрична мрежа. Моделот до сега се појавуваше само како концепт, но дојде ред кога концептот стана сериски модел подготвен за производство. Хибридниот систем на Honda Accord Plug-in Hybrid e составен од бензинец и електромотор. Бензинецот i-VTEC има зафатнина од 2.0 литри и е претставник на новата генерација на мотори на Honda, Earth Dreams Испорачува 137 КС и работи во симбиоза со електричен мотор со моќност од 166 КС. Електромоторот се храни со литиум-јонски батерии со капацитет од 6,7 kWh , а вкупната моќност на системот е пресметана на 196 КС. Полнењето на батериите на приклучок од 120 V трае 3 часа, а на 24 0 V помалку од 1 час. Со полни батерии само на електрика Accord Plug-in Hybrid може да мине 20 km. од Honda уверуваат дека го создале најекономичниот хибрид којшто во просек троши 2 05 l/100 km. Помалку од најголемите ...
| | веќе видена

next