Maserati целосно ги откри своите планови за развој кои треба да донесат голем раст на компанијата во следните неколку години и да ја доведат до продажба од 50.000 автомобили на годишно ниво. Остварувањето на прилично агресивниот план на Maserati e новата генерација на Quattroporte но исто така големи надежи се полагаат и во новиот мал седан Ghibli и во првиот спортски теренец на марката за кого е сигурно дека ќе се вика Levante. Така Maserati ќе им се спротивстави на конкуренти како Porsche Panamera, на BMW Серија 5 и на Porsche Cayenne. Подоцна ќе пристигне и помал спортски теренец како конкурент на Porsche Macan. Моделите GranTurismo и GranCabrio продолжуваат да остваруват добри продажби во својот прилично единствен сегмент, а она што ќе му недостасува на Maserati за целосен напад е модел во нишата каде владее легендарниот Porsche 911. Но, и за тоа има решение. Од М aserati пристигнува потврда дека се работи на нов модел со централно поставен мотор изграден на основата на ...
| | веќе видена

Volkswagen одлучи да ја открие најмоќната сериска изведба на Golf , која ја носи наставката R , преку промотивно видео, но освен добро сработената најава не открива никакви детали за моделот. Интересно отворената верзија на најжешкиот сериски Golf доаѓа како изведба на шестата генерација на популарниот компакт во време кога на сцена стапува неговото седмо издание Според информацијата автомобилот на видеото е идентичен со концептот претставен на тјунинг шоуто Worthersee и го красат агресивна предница, масивни странични парагови и издув со две одвоени цевки. Под хауба работи истиот 2.0 литарси турбо бензинец навиен на 270 КС co масивен вртежен момент од 350 Nm кои на затворената верзија и обезбедуваат спринт до 100 km/h за 5,7 секунди и максимална брзина ограничена на 250 km/h. Нема информација дали и кабриолетот ќе ги задржи истите перформанси и дали ќе има погон на четири тркала. Се знае само дека продажбите би стартувале следната година пред почетокот на летото.
| | веќе видена

Наградата Playboy автомобил на годината се смета за највозбудливата награда во автомобилската индустрија бидејќи ја врачува еротскиот магазин Playboy на чело со најголемиот плејбој на светот Хју Хефнер. Годинава за Playboy автомобил на годината е избрана седмата генерација на легендарниот Posrche 911 , а покрај него награди добиваат и уште девет автомобили поделени во различни категории. „Замислете си да имате девојка, која може да бида таква, каква што вие ќе посакате да биде: секси, мирна, или на пример, брза како Усеин Болт, и над се посакувана. Сето тоа е новиот Porsche 911,” велат уредниците на изданието. Тие се зашеметени од способноста на 911 да се претвора од комфорен превозник во безмилосен спортист само преку различните модуси за менување на карактеристиките на подвозјето, управувањето, моторот, менувачот. Оваа способност на Porsche 911 во Playboy ја нарекуваат „електрично вуду ” . Исто така одаваат почит за идеално извајаното тело и совршената техника кои се плод на постојаната ...
| | веќе видена

Chevrolet најавува големи новини за својот „американски мускул ” Camaro кој во моторната понуда за следната година ќе сврстува трубо бензинец од четири цилиндри и битурбо V6. Според првичните информации инженерите го модернизирале постоечкиот 3.6 литарски V6 со директно вшприцување, регулирање на фазите на напојувањето со гориво и му поставиле турбо натполнење. Моќноста би требало да скокне до околу 355 КС, или плус 30 КС во однос на актуелната атмосферска изведба. Но, со намалување на потрошувачката и на емисијата на издувни гасови. За него се очекува да биде најбаран, но нема да биде почеток на понудата. Се шушка дека за основен мотор во Camaro ќе биде избран 2.0 литарскиот турбо бензинец навиен на 280 КС кого го користи и Opel за Astra OPC Моќниот 7.0 литарски V8 o д генерацијата LS7 со своите 507 КС останува во игра заедно со 6.2 литарскиот V8 со механичи компресор кој се вградува во Camaro ZL1 и ќе испорачува 580 КС.
| | веќе видена

Кинескиот производител на автомобили Brilliance се подготвува премиерно да ја пpикаже новата генерација на својот седан BS6 која случајно или не личи како да е копија на С класата на Mercedes Прикажаните фотографии се доказ дека кинеските производители продолжуваат да ги клонираат моделите на познатите марки , но не техолошки туку дизајнерски. Во случајот Brilliance не го покажува целиот автомобили. Се гледа само решението на предниот дел со светла, маска и браник кои се идентични на С Класа. Кинеските дизајнери дури не се ни потрудиле на направат некакви модификации. После оваа најава за новиот Brilliance BS6 се чека на одговор од Mercedes кој инвестира сериозни средства на пазарот во Кина
| | веќе видена

Во седиштето на Audi во Инголштад донесена е одлука да се даде достоен одговор на новиот 2.0 литарски турбо бензинец подготвен во лабораториите на фабричкиот тјунер на Mercedes, AMG. Штефан Раил, шеф на спортскиот оддел на Audi, Quattro GmbH, истакнува дека за да се спротивстави Audi нема да развива нов мотор, туку ќе го модернизира постоечкиот 2.5 литарски турбо бензинец којшто сега испорачува 360 КС. „Нашиот мотор има голем потенцијал, ” вели Раил. „Но, карактеристиките кои ги гледаме кај моторот на AMG се буквално неверојатни за еден четирицилиндарец од 2.0 литри. ” „Секако тие одговараат на карактеристиките на еден тркачки мотор, но прашањето е дали се соодветни за еден мотор што треба да се вградува сериски и да работи во најразлични услови. ” „Секако тоа ќе го покаже времето. Она што мораме да го направиме ние е сериозно да ја земем предвид конкуренцијата и да дадеме соодветен одговор на предизвикот, ” заклучува Раил. Планот е да се зголеми вртежниот момент на 2.5 литарецот и да се ...
| | веќе видена

Групацијата на Fiat каде влегува и Chrysler најавува дека наскоро во моделската понуда ќе влезат два нови кросовери кои ќе го носат знакот на Jeep и на Fiat , а ќе се произведуваат во Италија. Прв треба да се појави кросоверот ја Jeep којшто ќе биде најмалиот и најевтин модел во гамата на американската легендарна марка . Планот е да се продава глобално и да носи мотори и менувачи на Fiat По него треба да пристигне Fiat 500X чиј прототип е прикажан на фотографијата. Под хаубата на кросоверите ќе работат, 0.9 литарскиот TwinAir , 1.4 литарскиот турбо бензинец Multiair и 1.3 литарскиот турбо дизел Multijet Стартот на производството во фабриката во Мелфи е закажан за 2014 година. Покрај двата кросовери Fiat планира до 2016 на пазарот да испрати уште 17 модели. Меѓу нив влегуваат 8 модели нa Alfa Romeo и на Maserati кои ќе се произведуваат во Мелфи. Ќе се појави и наследникот на Punto кој заедно со 500 ќе се произведува надвор од границите на Западна Европа.
| | веќе видена

Секој љубител на автомобили се воодушевува од моќта, врвната возна динамика и перформанси на Nissan GT-R . Но, во иднина Годзила ќе мора да ги одушеви и оние кои се борат за зелена иднина. Од појавувањето во 2007 година новата генерација на GT-R во само пет години претрпе неколку модернизации со кои моќноста на 3.8 литарскиот битурбо V6 скокна од 485 на 550 КС, а техниката отиде далеку понапред. Така GT-R успеа да го подобри времето на Северниот круг на Нирбургринг за цели 20 секунди , но во иднина тоа нема да биде доволно. Затоа инженерите работат напорно да го направат позелен. Треба да се задоволат високите критетируми и на властите, но и на шефот на компанијата Карлос Гон кој го сопре развојот на новата генерација на GT-R Меѓутоа по кус застој развојoт продолжува. Секако не е ниту малку лесна задачата од брутална спортска машина да се направи зелен автомобил. Потребно е да се оптимизираат сите параметри без да се нарушат динамичките карактеристики. Инсајдери на марката велат дека во развој се ...
| | веќе видена

Alfa Romeo ја зголемува серијата тестирања на отворен пат на својот мал спортист 4С но последниот тест заврши неславно откако возачот загуби контрола и излета од патот удирајќи во знак. Причина се наведува лизгав коловоз и неприлагодена брзина. И покрај искуството тест возачот не успеал да се справи со автомобилот и епилогот е јасно уловен од случаен минувач кој фотографијата од автомобилот ја објавил на социјалните мрежи. Таа веднаш го обиколи светот и иако маскираната Alfa Romeo 4C заврши неславно одговорните во комапнијата сметаат дека ова е одлична реклама за моделот којшто е многу близу до сериско производство. Во него работи турбо бензинец навиен на 300 КС, во најмоќната изведба, кои преку шест степен менувач со две спојки треба да туркаат тежина помала од 1.000 kg . Параметри кои ја прават машинава една од најдобрите по сооднос на тежина/моќност. Сериската верзија нa Alfa Romeo 4C не би требало да отстапува од претставениот концепт . Таа ќе се произведува во Италија, а ќе се продава низ цел ...
| | веќе видена

Mercedes претставува нов мотор, битурбо бензинец којшто премиерно почнува да работи во обновената Е Класа , а следствено ќе го добијат и CLS, CLS Shooting Brake и новата генерација на S Класа Новиот мотор има зафатнина од 3.0 литри, поточно 2.996 сс, V6 распоред на цилиндри и два турбо полначи, по еден за секој ред на цилиндри и директно вшприцување на горивото. Моторот остварува 333 КС меѓу 5.250 и 6.000 врт/мин и максимален вртежен момент од 480 Nm меѓу 1.600 и 4.000 врт/мин кои се доволни за спринт до 100 km/h за 5,9 секунди седанот и 6,3 секунди комбито. Притоа потрошувачка во просек изнесува 7,5, односно 7,7 l/100 km. Спринтерските способности се еднакви и кога влечат сите четири тркала преку системот 4Matic , но тогаш просечната потрошувачка расте на 8,0, односно 8,3 l/100 km. Моторот работи во спрега со седум степениот автоматски менувач 7 G-Tronic Plus и задоволува норма Euro 6 . Како што наведовме на почеток тој премиерно почнува да работи во моделот Mercedes E400 и во ...
| | веќе видена

Првите скици од сериската верзија на Renault Captur кои се наменети за бирото за патенти во Франција се појавија на интернет откривајќи го ликот на малиот кросовер што треба да се појави наскоро. Името доаѓа од футуристичкиот концепт претставен минатата година на салонот во Женева, но серискиот модел нуди далеку посмирен дизајн кој според обликот и димензиите наликува на новиот Clio Тука нема ништо спорно бидејќи Captur всушност ќе биде кросовер изведба на Clio која ќе има повисок клиренс, масивна заштита на долниот дел од каросеријата и секако погон на четири тркала. Што се однесува до погонската спрега таа ќе биде идентична на Clio , а голема новина ќе биде новиот 1.6 литарски битурбо дизел Energy dCi 160 којшто ќе ослободува 160 КС и 380 Nm Со него Captur би се претворил во вистински спортист . Спарен со менувачот со две спојки EDC ќе му овозможи да спринтува до 100 km/h за околу 8 секунди, додека потрошувачката би била најниска во сегментот. Captur премиерно треба да се појави ...
| | веќе видена

Јапонскиот гигант Toyota Motor успеа да ги надмине потешкотиите кои ги нанесоа природните непогоди и во релативно кус временски период повторно застана на врвот на светот по број на продадени возила. Во последните седмици од годината Toyota има комфорна предност пред најголемите конкуренти GM и VW кои се борат за второто место со минимална разлика во продажбите соопштува агенцијата Bloomberg. Заклучно со месец ноември сите три марки бележат раст на продажбите ширум светот, без оглед на стагнацијата на пазарот во Европа. Најголем раст бележат пазарите во САД и во Јапонија каде се достигнати рекордни бројки. Само во месец ноември Toyota во САД бележи раст од 29%, додека скокот на продажбите во цел свет се многу поголеми, дури 41% за првите десет месеци од годината. Во моментот вториот во класификацијата GM бележи раст од 2,5% на светско ниво во првите девет месеци од годината, но во споредба со 2007 година која се смета за најдобра за GM кога за ист период продаде 9,37 милиони возила. Голем раст ...
| | веќе видена

Групацијата Volkswagen планира значително да ја зголеми понудата на хибридни автомобили во својата гама за да може да и се спротивстави на Toyota која е лидер во сегментот во светски рамки. Информацијата доаѓа од директорот на групацијата за развој на хибридни и електрични автомобили, Рудолф Кребс, кој наведува дека за да се оствари планот Volkswagen ќе инвестира многу средства. Развојот се однесува на plug-in хибриди кои ќе можат да ги полнат батериите од електрична мрежа и според Кребс тие се најподобни бидејќи обединуваат карактеристики на автомобили со класичен мотор и електромобил. „Зголемувањето на популарноста на хибридите е тенденција која постојано расте и затоа групацијата планира големи инвестиции во развој на технологии кои штедат енергија, ” наведува Кребс. „Инвестициите можат да достигнат вртоглави суми од околу 7 милијарди евра на годишно ниво, но тие се потребни доколку Volkswagen сака тие да станат дел од глобалниот систем на групацијата, ” смета Кребс. Во плановите на групацијата ...
| | веќе видена

Покрај големиот кросовер кого го најави преку концептот Kubang Maserati во својата гама ќе има уште еден помал, компактен кросовер, којшто на пазарот ќе му конкурира на Porsche Macan Според информациите на инсајдери на марката новиот кросовер нема да користи ниту една од постоечките платформи на Chrysler или на Jeep , туку ќе ја користи новата модуларна платформа на Fiat на која се поставени Alfa Romeo Giulietta и Dodge Dart Остатокот од техниката не е познат и може само да се шпекулира со познатите мотори на групацијата Fiat и Chrysler. Исто така не се знае ниту кога проектот ќе биде завршен и претставен пред јавноста. Но, верувањата се дека тоа не би се случило пред 2014 година кога на пазарот треба да се појави сериската верзија на Kubang којшто ќе биде поставен на основата на Jeep Grand Cherokee
| | веќе видена

Се појави наследникот на Ferrari Enzo. Раководството на одгледувачницата на смееви од Маранело одлучи да бидат прикажани првите тизер прикази од новиот знаменосец на Ferrari, моделот F70 Новиот супер спортски автомобил Ferrari F70 од кого за сега можеме да ги видиме предниот и задниот дел ќе биде претставен следната година и ќе носи дизајн што ги следи новите трендови на марката Воедно ќе има посебни дизајнерски елементи кои ќе укажуваат дека сепак станува збор за врв во понудата на марката. Што се донесува до техниката таа сеуште не е официјално потврдена. Но, досегашните сознанија велат дека централно во шасијата ќе биде сместен 6.3 литарскиот V12 којшто ќе биде навиен на 750 КС кон кои ќе се приклучат 100 КС и 270 Nm испорачувани од електричен мотор. Кога се работи за Ferrari за перформансите и возната динамика не останува место за сомнеж. F70 е изграден околу монокок од карбон-фибер кој тежи само 70 kg и му помага да биде за 20% од Enzo Новите технологии ќе му помогнат да ја намали ...
| | веќе видена

Во очекување на лутите изведби на GT 86 кои треба да дојдат од спортскиот оддел на Toyota, TRD , и од фабричкиот тјунер на марката Gazoo Racing , другите тјунерски куќи прават свои доработки. Најновата најава за тјуниран GT 86 доаѓа од тјунерите Abflug кои планираат својата визија да ја претстават во јануари за време на одржување на салонот на автомобили во Токио. Тјунерскиот пакет на Abflug опфаќа поставување на турбо полнач HKS GT , спортски издув и менување на управувачката електроника. Така 2.0 литарскиот боксер е навиен на 258 КС при 6.300 врт/мин и 296 Nm при 6.600 врт/мин. Тоа се 58 КС и 91 Nm повеќе од стандардната верзија. Понатаму комплетно е сменето подвозјето и поставена се компоненти од новата серија HiperMAX IV GT на специјалситот HKS кој го испорачува и турбо полначот. Комплетно е сменет и системот за сопирање со нов на специјалситот Dixcel . Така GT 86 с танува Spiral 86 и стои на леснометални бандажи од 19 инчи од серијата Prism III на Abflug обуени во гуми ...
| | веќе видена

Иако на почетокот на годината Renault го модернизираше Megane кој е еден од најпопуларните модели на марката, трката во негово подобрување не застанува и веќе се најавува уште еден фејслифт. Информацијата доаѓа од француското издание L`Automobile каде стои дека причина за толку брзо обновување на Megane е падот на продажбите во текот на годината. Megane кој треба да пристигне во текот на следната година ќе има сосема нов стил со повпечатливи предни светла и двојна маска со голем беџ. Модерниот дизајн го воведе новата генерација на Clio , а го користи и обновениот Fluence Секако измени ќе има и кај моторната понуда и во опременоста. Така Megane ќе го одбие информацискиот систем R-Link , а од гамата мотори отпаѓа 1.4 литарскиот турбо со 130 КС. Него ќе го замени турбото од 1.2 литри кое ќе остварува исти перформанси и ќе работи во спрега со менувачот EDC со две спојки и шест степени на пренос кого ќе го користи и новото Clio RS Големиот и моќен дизел од 2.0 литри и 165 КС ќе биде заменет со ...
| | веќе видена

Заедно со малото купе со четири врати на Mercedes CLA пристигнува и нова генерација на погонот на четири тркала 4Matic кој е развиен специјално за моделите со напред напречно поставен мотор. Инженерите на Mercedes откриваат дека при нормални услови погонот е на предна оска, додека задните тркала влегуваат во функција кога е неопходно преку повеќеламелна спојка управувана од електронските системи. Количеството на вртежен момент којшто се испраќа до задната оска зависи од избраниот режим на работа на трансмисијата: Eco, Sport или Manual . При тоа максималното количество на вртежен момент што може да се испрати кон задната оска е 90%. Единствено во лутата изведба AMG акцентот ќе биде ставен на задната оска заради постигнување на спортска возна динамика. Сепак и кај CLA AMG преност ќе зависи од изборот на некој од модусите. Според излагањето на инженерите новиот погон е за 25% полесен од сличните системи кои постојат на пазарот и е конструиран да работи во спрега со седум степениот менувач со две ...
| | веќе видена

BMW ги објави првите фотографии и детали за отровното купе со четири врати M6 Gran Coupe . Светската премиера на овој бесен убавец е закажана за јануари на салонот на автомобили во Детроит. М6 Gran Coupe е дело на инженерите на M GmbH во однос на обичниот модел се разликува по пошироките крила, поаеродинамичните куќишта на ретровизорите, новите поагресивни браници, помоќни сопирачк, ревидирано подвозје и уникатниот кров од карбон-фибер. Под хауба работи твинтурбото V8 од 4.4 литри коe истискува 560 КС и 680 Nm. Масивната моќност и вртежен момент како во М5 кон задните тркала се испраќаат преку менувач со две спојки и седум степени на пренос и активен заден диференцијал. Вака подготвен М6 Gran Coupe спринтува до 100 km/h за 4,2 секунди и вози со максимални електронски ограничени 250 km/h кои достигнуваат до 305 km/h со опцијата M Driver`s Package каде е вклучена и дополнителна обука за возачот. Во кабината патнците ги пречекува луксузно уредување со спортски акценти како што се седиштата со ...
сите 3 | | | веќе видена

Знаменосецот на Citroen , големата лимузина C6 , заминува во историја заради лоши остварувања во продажбата кои во изминатите две години достигнале бројка од едвај 1.500 примероци. Со заминувањето на С6 од понудата на Citroen на сцена како знаменосец стапува DS5 , но само привремено. Францускиот производител нема намера да се откаже од своите луксузни модели. За околу две години на пазарот треба да се појави сериската верзија на концептот Numero 9 која ќе го превземе приматот на врвот од гамата. Причините за повлекувањето на С6 се лошите продажни резултати. Моделот се појави во 2005 година како конкурент на Audi A6, BMW Серија 5 и Mercedes E Класа но не успеа да им се спротивстави на Германците. Врвот во продажбата С6 го достигна во 2007 година кога се продадени 7.600 примероци по што бројките почнуваат рапидно да опаѓаат. Минатата година се продадени 922, додека во првите 11 месеци од годината само 560 примероци. Престанокот на производството на С6 ќе се случи пред новогодишните празници.
| | веќе видена

next