Volvo Trucks делот од шведската марка за производство на камиони по втор пат го организира натпреварувањето за економично возење каде со свои претставници редовно учествува и Македонија. Годинава регионалното натпреварување ќе се одржи на патеката Гробник во Хрватска, а Македонија ќе ја претставува победникот на македонскиот предизвик за економично возење Гоце Стојменов од компанијата Нале Транс. Кај нас организацијата на домашниот предизвик за економично возење му припаѓа на застапникот Volvo Trucks Македонија и е пресреќен од значително поголемиот одзив на професионални возачи на камиони. За разлика од лани, годинава учество земаа 55 возачи од 40 транспортни фирми, а право на учество имаат сите возачи без оглед која марка камион возат. Целта е да се одберат најдобрите возачи кои преку штедливо возење ги намалуваат трошоците за гориво на компанијата. Квалификациите на македонскиот предизвик се доржаа во Штип, Гевгелија и Скопје, а финалето се одржа во Скопје на траса поставена на отворен пат во должина од ...
сите 5 | | | веќе видена

Американското одделение на Volkswagen во центарот за патенти на САД поднесе документи за патентирање на концептот Buggy Up! кого компанијата го претстави пред две години на салонот во Франкфурт. Голема е веројатноста овој концепт да ја заживее Buggy манијата која беснееше во САД во текот на 1960-те и 1970-те години. Тогаш багијата на Meyers Manx поставени на скусена основа на VW Beetle беснееја по песочните плажи на САД. Идејата е слична, а VW преку сериската верзија на концептот Buggy Up! сака да го врати имиџот на компанијата кого во текот на 1960-те го изградија модели како Camper, Karmann Ghia и секако неприкосновената „Буба”. И покрај патентирањето на моделот Buggy Up! сеуште е неизвесно дали ова интересно возило ќе се појави во продажба. Од VW велат дека шансите тоа да се случи не се мали, но нивниот коментар по ова прашање застанува тука. Доколку Buggy Up! се појави на пазарот тој како и концептот на мал кросовер Taigun ќе биде поставен на основата на VW Up!
| | веќе видена

Nissan објави скици од првиот модел на возобновената марка Datsun . Името на моделот е K2, поставен е на основата на Nissan Micra но, за разлика од неа, предвиден е да биде евтин автомобил. Според информацијата официјалната премиера на Datsun K2 е закажана за 15 јули, но Nissan нема да брза со пласман на пазарот и планира продажбите да стартуваат дури кон средина на следната 2014 година. Datsun K2 е предвиден да се продава на пазари како Индија, Индонезија, Русија и Јужна Африка каде побарувањата за евтини автомобили се огромни. Но, Nissan не исклучува Datsun K2 подоцна да се појави и на некои пазари во Европа. Поставен на платформата на Micra под хауба ќе го пакува 1.2 литарскиот три цилиндричен бензинец кој ги врти предните тркала. Друга моторна понуда нема да има со цел да се држи цената во подрум. Дизајнот е инспириран од стилот карактеристичен за Nissan, а во кабината ќе може да се минува од предните кон задните седишта и обратно, бидејќи рачката од менувачот и рачната сопирачка ќе бидат поставени на ...
| | веќе видена

Morgan , легендарниот британски производител кој не отстапува од класичните модели размислува за обновување на гамата, но само во технички смисол. Класичните форми остануваат. Прв на удар ќе биде триколката Morgan 3 Wheeler за која во компанијата одлучиле да модернизираат со нови мотори, технологии и да ја прошират понудата и со верзија со цврст кров, односно купе. Од Morgan сеуште не се сигурни во која насока да се одвива модернизацијата. Првата е да се искористи традиционалната шасија од челични цевки на која ќе се постават модерни технолошки понапредни компоненти. Втората насока би била проектирање на нова модуларна платформа од лесен метал, комбинација на алуминиум и тенкоѕиден високо легиран челик која би ја користеле и останатите модели, бидејќи актуелните платформи се доста стари. Според шефот на компанијата Чaрлс Морган и втората опција е финансиски оправдана бидејќи има се поголем интерес за нивните модели. Имено годинава се очекуваат дури 600 продажби само за 3 Wheeler, што е незапамтено за ...
| | веќе видена

Се попoпуларната класа на урбани кросовери од овој месец го доби својот најнов член, градскиот авантурист Peugeot 2008 кој од сега и официјално им е достапен на македонските купувачи. Најновото чедо на француската марка влегува во трка во сегментот кој во последните години бележи огромен раст. Урбаниот кросовер Peugeot 2008 уште пред почетокот на официјалната продажба ги надмина очекувањата. Имено, побарувачката е поголема отколку проектираното па затоа французите се најдоа во ситуација каде што мораа да го зголемат производството за да ги задоволат клиентите кои на невидено го имаа нарачано автомобилот. На нашиот пазар моделот 2008 се нуди во три нивоа на опременост, Access, Active, Allure. Уште во основниот пакет 2008 е опремен со поголемиот број на модерните сигурносни компоненти. Клима уредот и мултимедијаниот систем со екранот од течен кристал осетлив на допир доаѓаат како стандарден дел од второт ниво на опременост. Третото, најбогато ниво во себе ги содржи наведените состојки, а дополнително се фали ...
сите 3 | | | веќе видена

Volkswagen Passat влезе во Гинисовата книга на рекорди откако двајца новинари од американското издание Automotivenews успеаја со него да остварат просечна потрошувачка од само 3,011 l/100 km. Станува збор за изведбата Passat TDI Clean Diesel со која новинарите Вејн Гердес и Боб Вингер заминале од централата на Volkswagen America во Вирџинија на 7 јуни и се вратиле на исто место на 24 јуни минувајќи притоа 13.071 km. Патешествието ги водело новинарите низ 48 сојузни држави на САД кои притоа потрошиле 397,4 литри гориво. По пресметките излегло дeка екипажот успеал да мине со просечна потрошувачка од 3,011 l/100 km. Нормално целата операција се одвивала според пропозициите на Гинисовата книга на рекорди од каде по завршувањето на патувањето стигнала и толку посакуваната плакета за остварениот Гинисов рекорд. Стандардниот Passat TDI Clean Diesel кого го управувале Гердес и Вингер и кој влегол во Книгата на рекорди на Гинис го задвижува 2.0 литарски TDI со 140 КС спарен со 6 степен рачен менувач и во САД чини ...
| | веќе видена

Шведскиот производител претстави автомобил кој апсолутно сам наоѓа место за паркирање и сам паркира. Возилото сеуште е во експериментална фаза на развој, но не е далеку од сериско производство. Системот за автономно паркирање е вграден во цела флота на тестни возила Volvo V40 и јасно дава на знаење дека иднината е многу поблиску отколку што се мисли и дека наскоро автомобилите ќе паркираат сами. Идејата е генијална. Возачот вози до зоната во која сака да се симне. Излегува од автомобилот и преку посебен смартфон на Volvo му дава команда сам да се паркира. Автомобилот вози сам по паркинг, наоѓа место и се паркира. Сопственикот тогаш добива информација на смартфонот дека автомобилот е паркиран, а покрај информација се добива и приказ каде точно е паркиран. Кога ќе заврши состанокот возачот го повикува автмобилот и тој доаѓа да го собере. Елегантно нема што. Од Volvo откриваат дека системот за автономно паркирање е само дел од проектите на кои работи компанијата. Детали не се откриваат, но затоа се вели дека ...
| | веќе видена

Напредниот систем за сопирање на Mitsubishi, Forward Collision Mitigation, кој се вградува во новата генерација на Outlander ја доби наградата на EuroNCAP која се доделува за „Напредна технологија”. Системот Forward Collision Mitigation функционира така што детектира пречки на патот и автоматски иницира сопирање на возилото и помага при спречување на евентуален судар. Овој систем за прв пат е воведен во Outlander минатата година кога кросоверот на Mitsubishi благодарение на конструкцијата на каросеријата RISE освои максимални 5 ѕвезди за безбедност на EuroNCAP Независната европска организација за проценка на безбедноста кај автомобилите EuroNCAP за секоја нова пријавена технологија формира комисија од експерти кои го разгледуваат функционирањето на системот. Критериумите за анализа се строги. Се разгледува начинот на функционирање на технологијата, нејзиниот развој, тестирање, искуства од возачите, ефикасноста на системот и доколку се дојде до заклучок дека станува збор за исклучително вредна ...
сите 2 | | | веќе видена

Со ждрепка во која беа извлечени паровите во категоријата за мажи ветерани стартуваше тенискиот турнир Seat Open 2013 кој се одржува по трети пат со тенденција да прерасне во традиција. Прв пат тенискиот турнир Seat Open се одржа во 2010 година кога собраните средства од котизацијата на пријавените натпреварувачи беа донирани за помош на децата од детска кардиологија. После една година пауза во 2012 година се одржа вториот Seat Open од кого собраните средства беа донирани за помош при отворање на новиот ургентен центар при Клиниката за Детски Болести – Скопје. Годинава собрани средства ќе бидат донирани за отворање на центарот за деца со аутизам при здружението ВО МОЈОТ СВЕТ. Аплицирањето во категориите за аматери мажи и жени, деца и двојки е сеуште отворено и сите заинтересирани можат да аплицираат на интернет страницата www.seat.com.mk или директно во тенискиот клуб АБЦ до 27.06.2013 кога во 19 часот ќе бидат извлекувани ждребките за овие категории. Seat и застапникот Ka-Dis ги повикува сите тенисери ...
| | веќе видена

На годинешната изложба Outdoor која отвора врати на 12 јули, а се одржува во германскиот град Фридрихсхафен, BMW ќе претстави нов концепт на хибриден автомобил со моќност од 190 КС. Хибридот е наречен Active Tourer Outdoor Concept и за сега од него има само цртеж и информација дека станува збор за комфорен автомобил со динамичен дизајн, високо ниво на практичност и со интелигентен мултимедијален систем BMW ConnectedDrive. Останатите детали за сега се тајна. Се претпоставува дека Active Tourer Outdoor Concept се потпира на веќе претставениот Active Tourer Concept чиј хибриден погон е составен од 1.5 литарски турбо бензинец и електромотор. Вкупната моќност е рамна на 190 КС и 200 Nm, а електромоторот црпе енергија од пакет на литиум јонски батерии. Оваа комбинација дозволува спринт до 100 km/h за помалку од 8 секунди и максимални 200 km/h.
сите 4 | | | веќе видена

Се појави Mercedes SLC. Наследник на SLS AMG и конкурент на Porsche 911. Оваа поевтина, но подеднакво бесна изведба на спортистот на Mercedes веќе тестира во околина на Штудгарт. Покрај пониската цена SLC ќе биде и значително покомпактен од моделот што го наследува. Според информациите развојот е во напредна фаза, а моделот ја носи кодната ознака С190. Моторот ќе биде поставен напред, а погонот е назад. Сеуште не се знае дали може да се очекува и изведба со погон на четири тркала како кај Porsche 911, но затоа има првични информации за моторната понуда. Основната верзија под хауба треба да пакува 3.0 литарски битурбо V6 со 377 КС. Останатите изведби, како што пишувавме , ќе носат 4.0 литарски V8 битурбо со 485 и 550 КС, додека ултимативниот Black Series ќе пакува масивни 585 КС. Сите мотори ќе бидат спарени со седум степен автоматик. Има најава и за цените. Основниот модел би чинел од 109.000 евра, додека за моќникот со 550 КС ќе треба да се издовјат 145.000 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Алијансата Renault-Nissan ја претстави својата нова модуларна платформа CMF која според пресметките на раководството ќе ги намали трошоците за развој на нови модели за околу 30% до 40%. Полното име на платформата гласи Common Module Family и е создадена за да дозволи максимална флексибилност при создавањето на нови модели бидејќи не е типичен тип платформа кaков во моментот користат повеќето производители. CMF е така наречена смеша од неколку различни големи модули: моторен оддел, преден мост, заден мост, кокпит и електричен систем. И секој од овие модули ќе може да се комбинира на најрзаличен начин, спрема потребите. Така многу лесно можат да се градат секакви автомобилски форми од хечбек, преку ван и седан, до кросовер. Исто така нема ограничување и за големината за што говори следниот пример. Првите модели што ќе бидат поставени на CMF додаѓаат уште в година. Тоа се Nissan Rogue кој се нуди на пазарот во САД, Nissan Qashqai и X-Trail. Потоа следат наследниците на Renault Espace, Scenic и Laguna. На CMF ...
сите 4 | | | веќе видена

Audi го повтори успехот од минатата година на најтешката трка на издржливост и повторно славеше на 24 часа Леман со хибридниот R18 e-tron, а со него до врвот отиде и неприкосновениот Том Кристенсен. Годинешниот успех е девета победа за Кристенсен на 24 часа Леман што го прави апсолутен рекордер по број на победи на оваа легендарна трка. Неговиот партнер во екипажот Мекниш ја забележа својата трета победа, а Дувал прва во кариерата на Леман. Со годинешниот триумф на 81-то издание на 24 часа Леман, Audi ја забележа својата 12 победа во последните 14 години. На пиедесталот застана уште еден екипаж на Audi со R18 e-tron Марк Хене, Лука ди Граси и Оливер Џарвис стигнаа да третото место. Тимот што ги раздели екипажите на Audi и припаѓа на Toyota. Нивниот хибрид Toyota TS030 со помош на Стефан Сарацин, Ентони Дејвидсон и Себастијан Буеми стигна до второто место. Воедно ова беше прво качување на победничкиот пиедестал за Toyota на 24 часа Леман. Вториот екипаж на Toyota заврши на четвртата позиција додека петти ...
сите 9 | | | веќе видена

Chevrolet конечно ги открива спринтерските способности на новата генерација на Corvette Stingray . Поточно податокот важи за нејзината најлута изведба која се перчи со високоперформансниот пакет Z51. Мерењата одат вака: Од место до 60 mph, или 96 km/h, спринтува за 3,8 секунди. Од 96 km/h до целосно застанување сопира за 107 стопи, или 32,6 метри. И успева во свијок да оствари странично забрзување од 1,03 G. Сето ова е постигнато на патеката Virginia International Raceway долга 4,2 милји, или, 6,76 километри која Corvette Stingray Z51 ја сврте за време 2:51.78. Тука беше измерен и ловот на четвртина милја или 402 метри кој изнесува 12 секунди со излезна брзина од 119 mph, или 191,5 km/h. Пакетот Z51 кој чини 2.800 долари и вклучува електронски контролиран самозаклучувачки диференцијал, подмачкување на моторот преку сув картер, ладење на диференцијалот и менувачот и уникатен аеродинамички пакет. Како опција тестната Stingray Z51 носела и потпирање со магнетно управување и контрола на тракција за високи ...
| | веќе видена

Продолжува приказната за 30 милионитиот Golf и неговите седум генерации кои го претворија во најуспешниот европски автомобил на сите времиња и го доведоа до статус на автомобилска икона. Golf IV (1997-2003) : Под водство на искусната рака на поранешниот шеф на дизајн на групацијата, Хартмут Варкус, создаден е дизајн кој го поплочи патот кон иднината на VW. Денес, експертите го сметаат Golf IV како дизајнерска икона и пионер на модерниот дизај на серијата. Но Golf IV беше воедно и инженерски подвиг со воведување во сериско производство на новите технологии како: електронска прогрма на стабилност ESP (1998) и менувач со две спојки DSG (2002). Golf V (2003 до 2008) : Тоа беше генерацијата на Golf чиј комфор, динамика и пред сè квалитет, ги засени останатите конкуренти. За 35% поголемата отпорност на усукување, или торзиска крутост, се должи на ласерски заварената каросерија. Петата генерација на Golf дебитираше во 2003 година, а во 2007 година беше основа за првиот Golf BlueMotion со потрошувачка на гориво ...
| | веќе видена

Од производните ленти на фабриката на Volkswagen во Волфсбург се симна 30 милионитиот примерок на Golf . Модел којшто е репер во класата и ниже успеси од почетокот на производството во 1974 година. Статистиката е интересна наука. Таа вели дека во изминатите 39 години секој ден по 2.000 купувачи седнувале зад волан на нов Golf. Воедно Golf e најуспешниот европски автомобил на сите времиња. Само еден ден откако шефот на VW, Мартин Винтеркорн во име на Golf официјално ја прими претижната награда „Автомобил на годината во Европа за 2013” од фабриката излезе Golf TDI BlueMotion со бројката 30.000.000. Автомобилот што на себе го носи рекордот ќе биде изложен во фабриката, потсетувајќи ги вработените за историска вредност на Golf и влијанието на неговите седум генерации. Патешествието на почна во 1974 година. Golf I (1974-1983) : Преминот од Буба (Beetle) во Golf беше револуција за VW кој тргна по стапките на тогаш успешните модели во таа класа Fiat 128, Honda Civic и Toyota Corolla. Од автомобил со мотор и ...
сите 2 | | | веќе видена

После прогласувањето за најекономичен не-хибрид во САД и поставениот рекорд со потрошувачка од само 3,38 l/100 km , Mitsubishi Space Star ја добива и наградата за најеколошки автомобил во Франција. Признанието кое го доделуваат французите се однесува на заштита на животната средина за возила со мотор со внатрешно согорување (МВС), хибридни и електрични возила и лесни комерцијални возила. Категориите одат вака: - Возила со моќност под 100 КС - Возила со моќност над 100 КС - Хибриди и plug-in хибриди - Електромобили - Лесни комерцијални возила Победникот во секоја категорија се избира преку мерење на емисијата на СО 2 , емисијата на азотни и емисијата на хидрокарбонатни соединенија. Победата во класата на возила до 100 КС отиде под хаубата на Space Star Неговиот бензински мотор емитува СО 2 од само 92 g/km. Воедно потрошувачката од 4,0 l/100 km и ниската емисија на штетни материи му ја донесе француската еколошка титула.
сите 2 | | | веќе видена

Наследникот на најпродаваниот Lamborghini на сите времиња , Gallardo, се појави на интернет, поточно на Facebook страницата на извесен Shmee150 кој вели дека го снимил автомобилот за време на тест. Деталите на автомобилот се тешко видливи бидејќи е прекриен со камуфлажа, но може да се види новиот облик на каросеријата со пофлуидни линии и големите отвори за воздух во предниот браник. Страничните отвори и горе и долу се чинат исто така огромни, но се маскирани и не може да се одреди нивната големина. Иако маскирани се препознаваат и нови светла од кои светлина емитираат светлечки диоди. Централно во шасијата ќе работи модернизирана верзија на 5.2 литарскиот V10 кој ќе биде навиен на околу 600 КС. Погонот ќе биде на четири тркала преку менувач со две спојки и седум степени на пренос од Aventador Конструкцијата ќе биде од карбон-фибер и алуминиум и ќе ја намали тежината на супер автомобилот на околу 1.500 kg. Специјалните верзии кои ќе се нудат само со погон назад ќе имаат дури и пониска тежина. Концептот на ...
сите 7 | | | веќе видена

Land Rover со новата генерација на Freelander дизајнерски се доближува до актуелниот хит Evoque и влева големи надежи во новакот кој на пазарот би пристигнал во 2015 година. Големата популарност на најновото модернизирано издание на Freelander кое во првите пет месеци од 2013 година забележало раст на продажбите од 36% во споредба со истиот период лани ги натерало одговорните да дадат зелено светло за развој ан уште подобар модел. Затоа новата генерација ќе биде технолошки понапредна и ќе биде изградена од полесни, а поиздржливи материјали како што е новата генерација на Range Rover и на Range Rover Sport Кабината исто така ќе профитира од модерната технологија со која постоечките копчиња ќе бидат заменети со екран осетлив на допир преку кого ќе се управува со функциите и со мултимедијалниот систем на спортскиот теренец. Под хауба ќе работи нова генерација на мотори кои ќе се произведуваат во новата фабрика за мотори на Land Rover во Волверхемптон, Велика Британија во која компанијата инвестира 500 ...
| | веќе видена

Луна парк во Скопје е место каде Peugeot приреди големо дружење со сите посетители на паркот и заштитните лица на Еуроимпекс и вљубеникот во Peugeot брендот: Влатко Лозаноски – Лозано Тој со своето присуство ги радувше најмалите подарувајќи им Peugeot боенки и балони со неговиот потпис. Воедно беше промовирана новата интернет страница на Peugeot Македонија. Дружењето со семејствата кои деновите од викендот ги минуваат во паркот докажа дека интересот за Peugeot 208 и Peugeot 301 е сè поголем. Затоа беше организирано тест возење и приредена забава ú за најмалите ú за нивните родители. „Акцентот го насочивме кон Peugeot 301, кој во рамките на манифестацијата Автомобил на годината, ја понесе титулата Најадекватен автомобил за Македонскиот пазар.“ „Во периодов сме активни и со специјална понуда за овој модел кој со плински уред со четири години гаранција чини 10.990 евра. Интересот е сè поголем, а нас тоа нè радува,“ изјави Ивана Манчева, Маркетинг директор во Еуроимпекс. Кај Peugeot 301 сè е во знакот ...
сите 2 | | | веќе видена

next