Volkswagen официјално ја претстави седмата генерација на Golf која ја туркаат сите четири тркала преку прославениот погон 4 Motion , а движечката сила е ограничена на два дизелски мотори. Погонот на четири тркала кај новиот Golf повторно го обезбедува системот на Haldex кој припаѓа на подобрената петта генерација, од својот претходник е полесен за 1,4 килограми, реагира многу побрзо и е значително поштедлив. Системот е опремен со два вида заклучување на диференцијалите напред и назад. Првото е електронско заклучување на диференцијалите EDS за рамномерна распределба на вртежниот момент меѓу двете оски. Второто исто така е управувано од електроника, но е напречно (трансферзално) заклучување на диференцијалите, познато како XDS кое рамномерно го распределува вртежниот момент меѓу тркалата на иста оска. Под хауба на Golf 4Motion работат два мотори дизелите 1.6 TDI со 105 КС и 2.0 TDI со 150 КС кои му овозможуваат да биде еден најштедливите модели со погон на четири тркала со просечна ...
сите 2 | | | веќе видена

Првичните пресметки се обистинија Toyota повторно стои на врвот на светот и го носи приматот најголем производител на автомобили. По пехот во 2011, минатата година јапонците го победија GM Според бројките објавени од водечката економска агенција Bloomberg Toyota е лидер во светски рамки со 9.748.000 продадени возила во 2012 година, додека General Motors е на второ место со 458.000 возила помалку. Вкупната бројка на GM изнесува 9.290.000 возила, а веднаш зад него е концернот Volkswagen со вкупно продадени 9.100.000 нови возила. Интересно е што во однос на 2011 година Toyota продала безмалку 2 милиони возила повеќе. Јапонскиот гигант минатата година забележал раст од 23% споредбено со 2011 година кога се продадени само 7.950.000 нови возила. Големиот раст најмногу се должи на зголемување на продажбите на пазарите во Азија и во Индија. Toyota забележала најголем раст на пазарот во Индија, но на високо рамниште стојат и пазарот во Јапонија каде се продадени 2.410.000 возила и во САД каде до ...
| | веќе видена

Kia планира своите најлути сериски модели cee`d GT и pro_cee`d GT да ги прикаже за првпат во Женева, но за да го зголеми интересот ги открива првите детали еден месец пред почеток на салонот. Нацртани од новиот претседател и шеф на дизајн Петер Шрејер и двете изведби ги одликува храбар стил со агресивни елементи како с ветлечки диоди за возење дење во браник, две издувни цевки, бандажи од лесен метал од 18 инчи и црвени сопирачки клешти. Со поставување на нов браник со агресивна нота подобрена е аеродинамиката и токот на воздухот под и околу автомобилот, а маската која потсетува на муцка на тигар е украсена со неизбежното лото GT. Логото се повторува и во внатрешноста, а највпечатливо како детал во црвена боја стои на волан. Кабината е опремена со предни спортски седишта кои доаѓаат од специјалистот Recaro. Најважното се сокрива под хауба. Четирицилиндарецот од 1.6 литри со директно впрскување и турбо натполнење e навиен да испорачува 204 КС и 265 Nm кои кон предните тркала се испраќаат преку ...
| | веќе видена

По информацијата која минатата година пристигна од централата на Porsche во Цуфенхаузен дека марката подготвува конкурент на Ferrari 458 Italia и на McLaren MP4-12C доаѓа и првата фотографија. Секако Porsche не стои официјално зад фотографијата, но според инсајдери на марката приказот е веродостоен. Новиот модел кој се развива под кодно име FeFi , или Ferrari Fighter е поставен на сосема нова платформа. На неа треба да бидат поставени и новата генерација на Audi R8 и на Lamborghini Gallardo . Новата платформа во конструкцијата користи алуминиум, легиран челик, магнезиум, титан и карбон-фибер. Што се однесува до борецот на Porsche тој централно ќе пакува 3.9 литарски боксер со шест цилиндри и потпомогнати со четири турбо полначи со променлива геометрија, директно впрскување на горивото и издув со два режими на работа. Моторот треба да ослободува 650 КС кои преку седум степен роботизиран менувач со две спојки се испраќаат кон сите четири тркала и го исполнуваат спринтот од место до 100 km/h ...
| | веќе видена

Обелоденети се скиците со кои Nissan ја патентира новата генерација на X-Trail и потсетуваат дека наликува на концептот Hi-Cross претставен на минатогодишниот салон на автомобили во Женева. Во моментот нема друи протечени информации за него, но се претпоставува дека покрај дизајнот новиот X-Trail ќе одговара на концептот и според димензиите. Тоа значи дека во должина ќе мери 4.660 mm, во ширина 1.850 mm и во висина 1.670 mm. Меѓуоскиното растојание е растегнато на 2.780 mm и благодарение на него во кабината ќе има место за трет ред седишта и за превоз на вкупно седум патници. Погонот ќе биде класичен и хибриден. Хибридниот систем треба да е составен од 2.0 литарски бензинец и електромотор кои заедно ќе генерираат моќност и вртежен момент еднакви на 2.5 литарец. Погонот е напред или на четири тркала, а менувачот е со континуиран преносен однос XTronic Се очекува новиот X-Trail да биде претставен на салонот во Женева каде ќе бидат откриени и повеќе информации за него.
| | веќе видена

Нема сомневање дека една од најочекуваните премиери на салонот во Женева е новата генерација на BMW M3 кој иако се чува во најголема тајност се појави на насловната страница на магазинот Car. Бидејќи фотографиите личат прилично автентично од BMW побрзаа да навeдат дека не се официјални и дека се дело на дизајнери соработници на магазинот. Но, се чини дека дизајнерите погодиле во центар. Како и да е BMW M3 наскоро ќе осамне пред светската јавност и со поголемата моќност, пониската тежина, поголемите димензии и уште понапредните технологии ќе го завземе приматот најдобар М3 на сите времиња. Се знае дека моторот е сосема нов, има шест цилиндри, турбо натполнење и генерира 450 КС, или 30 КС повеќе од актуелниот модел. Пониската тежина ќе ја подобри возната динамика, но исто така ќе ја намали и потрошувачката. Од новите технологии највпечатлив е сопирачкиот систем кој користи нова генерација на карбон-керамички дискови наречени BMW M Carbon Ceramic Brakes кои се развиени во соработка со Brembo и ...
| | веќе видена

За претстојниот салон на автомобили во Женева, Kia има намера да прикаже нов концепт кој според најавите на корејскиот производител ќе биде провокативен и ќе биде конкурент на Nissan Juke. Раководството на Kia во моментот не открива никакви детали за најавениот концепт, но затоа прикажува низа од тизер фотографии кои сокриваат, но и откриваат и низ кои сепак, може да се наѕре за што станува збор. Спортски и енергичен модел кој што зрачи со динамика од каде и да се погледне. Впрочем така истакнуваат и од Kia кои во своето соопштение дополнуваат дека моделот е наменет пред се за млади купувачи. Нема сомневање дека концептот е предвесник на серискиот модел којшто на пазарот ќе им конкурира на модели како Nissan Јуке Opel Mokka Renault Captur Ford Ecosport и Peugeot 2008 За останатите детали Kia повикува на трпение и ветува дека во целост ќе го разоткрие концептот во Женева.
сите 2 | | | веќе видена

Новиот очекуван бестселер на Skoda Rapid , пристигна во салоните на Porsche Makedonija подготвен на купувачите да им го понуди својот специјалитет: квалитетен автомобил по атрактивна цена. За Rapid пишувавме во повеќе наврати од неговото појавување како концепт , преку тестирањето на патеката Нирбургринг , до официјалното претставување , па и закитување со престижната награда Афто Трофеј Rapid e првиот модел што го носи новиот дизајнерски јазик на Skoda со остри линии и јасни и чисти површини. Едноставноста во дизајнот се повторува и во внатрешноста која импресионира со просторноста и комфорот. Безбедноста ја гарантираат петте ѕвезди добиени на проценката на Euro NCAP и го претвораат Rapid во одличен избор за млади семејства. Во таа насока одат и цените кои стартуваат од 10.380 евра за Rapid 1.2 Active. Најскапи варијатни се Rapid 1.4 TSI DSG со 122 КС и седум степен менувач со две спојки во најопремената изведба Elegance кој чини 16.840 евра и Rapid 1.6 TDI Elegance со 5 степен рачен ...
| | веќе видена

Во изборот Автомобил на годината во Црна Гора во организација на Motosport Magazin пикапот на Great Wall , Steed 5 се закити со специјална награда за сооднос меѓу цена и квалитет. Манифестацијата која се одржува по четврти пат од осамостојувањето на Црна Гора во 2006 година има тенденција да прерасне во традиционален настан како дел од автомобилската индустрија во оваа мала држава. Годинава изборот за Автомобил на годината 2013 отиде во рацете на Fiat 500L, а наградата за возило со најдобар сооднос меѓу цена и квалитет му припадна на кинескиот пикап Steed 5. Жирито при врачување на наградата потенцираше дека Great Wall Steed 5 е возило кое за многу кусо време успеа да ги освои срцата на црногорските купувачи што е реткост на тамошниот пазар. Наградата ја прими компанијата Монтелада дилер за Црна Гора на македонскиот импортер за Great Wall , компанијата Toltu. Taa голем стимул во продажбата на Great Wall како на црногорскиот така и на македонскиот пазар. Воедно докажува дека возилата на Great ...
| | веќе видена

Новата марка Qoros создадена од кинеско-израелскиот конзорциум има за цел да ја освои Европа и во таа насока на претстојниот салон во Женева ќе прикаже два концепти и еден сериски модел. Станува збор за сериската верзија на седанот GQ3 која ќе го пробива мразот на пазарите на Стариот континент и за концепт на кросовер наречен Cross Hybrid и на комби наречено Estate Concept. Сите три модели се поставени на иста платформа која според потпретседателот на компанијата Фолкер Штајнвашер е модуларна и дозволува на неа да биде поставено цело семејство на автомобили. Дизајнот на трите модели е развиен под диригентската палка на главниот дизајнер и извршен директор на компанијата Герт Хилдебранд кој своето искуство го стекнувал во BMW и во Volkswagen. Во моментот најмногу информации има за концептот Cross Hybrid кој како што вели името има хибриден погон составен од класичен мотор кој ги задвижува предните тркала и електромотор задолжен за задните тркала. Овие две движечки единици можат да работат ...
| | веќе видена

Во подготовка е нова генерација на Audi TT за кое од Инголштад велат дека ќе биде поставено на сосема нова платформа и што е уште поважно ќе има сосема различен пристап кон дизајнот. Информацијата ја открива главниот дизајнер на Audi, Волфганг Егер, кој наведува дека дизајнот на купето ќе биде поостар и повпечатлив што е дел од новата стратегија на марката за различен дизајн на различни модели. Иако промените во дизајнот ќе бидат сериозни, тие сепак, нема да бидат радикални како што тоа се случи со моделите на BMW во времето на Крис Бенгл, категоричен е Егер во своето излагање. Новото Audi TT ќе биде поставено на модуларната платформа на групацијата, MQB и погонот ќе биде на предни или на четири тркала. Под хауба ќе работат 4 и 5 цлинидрични мотори, а најмоќната изведба TT RS под хауба ќе пакува 400 КС. Егер открива и дека Audi го замрзнува проектот R4 , спортист со централно поставен мотор, којшто требаше да ја пополни празнината меѓу TT и R8. Затоа новата генерација на Audi TT ќе биде ...
| | веќе видена

Во сенка на големиот салон во Детроит се одржа и малку познатиот салон на автомобили во Монтреал, Канада каде Honda го претстави својот нов концепт на градски автомобил наречен Gear Од Honda сметаат дека токму малку познатиот салон во Монтреал е вистинско место за започнување на нова приказна. Gear е мал градски автомобил којшто е наменет за младите купувачи. Концептот Gear за сега е претставен само како макета и за него не се знаат никакви подробности. Не се знаат ниту намерите на Honda со него, односно дали е во план негово сериско производство. „Автомобилот не пука од стил, но тоа и не е намерата. Тој е едноставен и евтин. Токму таков каков што им е потребен на младите клиенти на Honda,” истакнува Дејв Марек, директор на дизајн во американското развојно одделение на Honda. „Малите возила по правило се или практични и евтини, но досадни, или пак, се многу интересни, но се скапи. Со создавање на Gear, целта ни е да ги обединиме најдобрите елементи кои и се потребни на младата публика која ...
| | веќе видена

Корејскиот производител на автомобили SsangYong годинава планира на пазарот да испрати наследник на својот голем моноволумен Rodius . Моделот во некои држави ќе се нарекува и Stavic Во моментот SsangYong ги објавува првите официјални скици од новиот Rodius и дава сосема малку информации. Rodius ќе седум места за седење и засилено подвозје кое ќе му овозможи да се движи по лоши патишта, а по потреба и надвор од нив. Големиот моноволумен ќе има голем багажник и комфорна кабина, а движечката сила ќе бидат два мотори. Дизел од 2.0 литри и бензинец од 3.2 литри. Други податоци нема. Од SsangYong велат дека наскоро ќе објават повеќе детали за новиот R о dius , а стартот на продажбите го закажуваат за првата половина од годината.
| | веќе видена

Вториот концепт на Honda/Acura којшто е најава за новата генерација на NSX предизвика војна кај корисниците на бидејќи некои објавија дека таа е копија на концепт на Audi од пред 20 години. Според некои од учесниците во спорот што се води на интернет, претставената Acura NSX е прекопирана од концептот Audi Quattro Spyder кого производителот од Инголштад го претстави на салонот во Франкфурт во 1991 година. Целата мешаница ја предизвика извесен Метју Феникс од својот профил на каде напиша: „Не мислите ли дека Acura NSX премногу наликува на Audi Quattro Spyder ” Разбирливо Audi побрза да реагира и веднаш го објави на својот профил. Сето ова предизвика спор меѓу фановите на двете марки кој сеуште трае. Некои отидоа до таму што објавија дека концептот Audi Quattro Spyder премногу личи на втората генерација на Nissan 300ZX која се појави во 1989 година. Концептот Quattro Spyder имаше погон на четири тркала, а го задвижуваше V6 бензинец поставен централно во шасијата. За него се вели дека ...
| | веќе видена

O дговорните од AvtoVAZ го исполнуваат ветувањето дадено при претставување на новиот модел Lada Granta дека автомобилот ќе добие и своја спортска верзија која ќе им биде понудена на купувачите. Спортската Lada Granta веќе вози . Први можеа да ја испробаат руските новинари кои се сосема задоволни од моќноста и возната динамика на првиот сериски спортски модел на Lada Lada Granta Sport ја задвижува атмосферски 1.6 литарец кој кон предните тркала преку пет степен рачен менувач турка 120 КС и 160 Nm , доволни да забрзаат до 100 km/h за 9,5 секунди и до максимални 197 km/h. Granta Sport има постегнато подвозје носи спортски браник напред, интегриран дифузор во задниот браник, спојлер на капакот од багажникот, леснометални бандажи од 16 инчи обуени во нископрофилни гуми и спортски предни седишта. Од AvtoVAZ сеуште не го објавуваат списокот на останатата опрема како и цената, иако инсајдери на производителот велат дека таа ќе изнесува 429.000 рубљи, или околу 10.625 евра. Производството стартува во ...
| | веќе видена

Од спортскиот оддел на Audi, Quattro GmbH , пристигнува најлутото купе со пет врати RS7 Sportback кое ја носи техниката од неодамна претставениот Audi RS6 Avant и блескаше на салонот во Детроит. Со своите 560 КС и 700 Nm извлечени од новиот битрубо V8 од 4.0 литри и погон на четири тркала, RS7 Sportback Audi им фрла ракавица в лице на BMW M6 Gran Coupe и на Mercedes CLS 63 AMG Менувачот е 8 степен автоматик со две спојки, а перформансите се на ниво на RS6 Avant , или преведно 3,9 секунди до 100 km/h и ограничена максимална брзина на 250 km/h во основниот пакет. Опцијата Dynamic Package го подигнува ограничувањето на максималната брзина до 285 km/h, а со опцијата Dynamic Plus Package, RS7 Sportback вози со 305 km/h. И покрај страотните перформанси RS7 може да оствари просек од 9,8 l/100 km Полна контрола обезбдедува воздушното адаптибилно подвозје кое може да го спушти RS7 Sportback за 20 mm и сопирачките дискови со брановиден облик од 390 mm кои можат да бидат доградени со ...
сите 2 | | | веќе видена

Skoda ја открива спортската верзија на својот најмал автомобил во понудата Citigo Sport која заради разиграноста во дизајнот наменета е пред са за млада публика, но од него не треба да бегаат ни возрасните. Мал, симпатичен, Citigo Sport ќе има се допадне и на младите семејства. За око запнува новиот преден браник кој нуди доза на агресивност, леснометалните бандажи Auriga од 15 инчи и налепниците на каросеријата. Во насока на спортското доживување оди и уредувањето на кабината каде седиштата со нагласени страници се преслечени во двобојна црвено-црна ткаенина и на средина имаат сиви ленти на средина и на рабовите. Воланот е обложен со кожа прошиена со црвени шевови исто како и заштитата на рачката од менувачот. Иако ја носи наставката Sport и е наличен со воинствени бои, Citigo не е набиен со дополнителна ергела. Под хауба работи истиот трицилиндарец од 1.0 литри со моќност од 60, или 75 КС. Skoda сеуште не открива кога ќе го сврсти во официјалната понуда и колкава ќе биде цената. Но, се ...
| | веќе видена

Новата генерација на BMW X5 сосема случајно се појави на Facebook страницата на Diecast Empire , дилер на кинески производител специјализиран за правење на лиценцирани модели од метал. Се претпоставува дека кинеската компанија Jadi Modelcraft која ги произведува моделите од метал ги добила скиците за новиот X5 за да изработи копија која ја сврстила во каталогот за 2013 година. Од Минхен сеуште нема реакција за настанатиот превид и иако нема гаранција дека објавените цртежи се веродостојни сепак може да се забележи дека измените направени на BMW X5 се сосема логични. Моделот користи дизајнерски елементи од новата Серија 3 како предните светла кои се протегаат до „бубрезите ” на BMW и силно профилираната хауба која потсетува на купето од Серија 4 . Додека одзади свелтата личат на оние од Х3 Без оглед на ситуацијата со објавените цртези од моделот, во BMW забрзано се работи на развој на нова генерација на Х5 која се води под кодна ознака F15 и треба да се појави годинава, најверојатно на ...
| | веќе видена

Volkswagen објави дека повеќе нема да купува други автомобилски марки, но сепак, портфолиото на групацијата ќе се зголеми за уште една марка која ќе биде евтина и ќе нуди само три модели. VW планира да создаде сопствена евтина марка, по примерот на Nissan кој во својата понуда го враќа Datsun Првиот модел од оваа марка ќе се појави на пазарот за околу две години. За да се оствари ниска цена на моделите кои ќе бидат поставени на платфромата PQ која го носи и актуелниот Polo, целото поризводство ќе се одвива во К и на а во понуда ќе бидат седан, хечбек и миниван. Цената на седанот би почнувала од 7.000 евра, на хечбекот од 7.500 евра, а на миниванот од 8.000 евра. Се размислува и за мал кросовер чија цена би стартувала од 9.000 евра. Цените се далеку пониски и од најмалиот Up! Евтините модели ќе се продаваат на пазарите во Кина, Индија и Русија и за да се задржи ниската цена ќе се нудат со многу ниско ниво на опременост. Дури и опциите за кои ќе се доплаќа ќе бидат лимитирани само на ...
| | веќе видена

Jeep одлучи да го модернизира својот знаменосец Grand Jerokee само две години откако новата генерација се појави на пазарот. Новините не се драстични и се направени за освежување на моделот. Дизајнерите го освежиле ликот на теренецот со постаување на нови светла чиј облик е инспириран од светлата на Chrysler 300 , а се оплеменети со светлечки диоди за возење дење. Нова е и маската со седум отвори и браникот. Сега Grand Jerokee делува многу посериозно и има доза на агресивност. Одзади исто така измени претрпеле светлата кои имаат нов облик и оптика и секако браникот во кого се вкомпонирани аглестите цевки од издувот. Во кабината измените се однесуваат на централната конзола која има нов информациски систем кој зависно од нивото на опрема може да има екран осетлив е на допир со големина од 5 или од 8,4 инчи. Сега и инструментите се заменети со екран од течни кристали со големина од 7 инчи. На него се прикажуваат сите потребни информации од работата на возилото. Kaj механиката најголема новина е новиот ...
| | веќе видена

next