Откако беше откриен првиот цртеж од родстерот на Toyota GT86 и предизвика низа од позитивни реакции сега љубителите на автомобили имаат прилика да се радуваат и на вистински фотографии. Јасно е дека станува збор за сериската верзија која напорно тестира на жешкото сонце во Јужна Африка, а е уловена од случaен минувач со камера од мобилен телефон заради што и фотографиите се со лош квалитет. Како и да е фотографиите потврдуваат дека во отворениот GT86 има 2+2 места за седење како и кај купето. Кровот неможе да се види, но затоа се гледа неговата прекривка од која може да се заклучи дека тој ќе биде од платно. Техниката ќе остане иста, боксерот со 200 КС и 205 Nm напред, а погонот назад за широка насмевка при возење . Концептот GT86 Open Concept ќе биде претставен во Женева, а ако се биде во ред тогаш брзо се очекува и серискиот модел.
| | веќе видена

Нема сомневање дека специјалистите од Alpina со нетрпение ја очекуваа новата генерација на серијат 3 на BMW и после една година напорна работа ја најавуваат отровната Alpina B3 Bi-Turbo. Покрај вообичаениот визуелен тјунинг направен со многу вкус и без непотребни елементи кои би ги нарушиле складните пропорции на автомобилот , вообичаено за Alpina најважното се сокрива под хауба Доработен бензинецот твинтурбо од 3.0 литри е навиен толку многу што истискува 410 КС во дијапазон меѓу 5.500 и 7.000 врт/мин. Менувачот е познатиот 8 степен автоматик на ZF, со посебно пресметани преносни односи. Идејата е преносот да одговара на карактеристиките на доработениот мотор. Погонот е на задна оска и од Alpina за сега не го спомнуваат погонот на четири тркала xDrive. После опсежниот тјунинг B3 Bi-Turbo е способен да спринтува од место до 100 km/h за 4 секунди, но исто така е способен да штеди. Со оптимизација на сите компоненти постигнат е просек од 7,9 l/100 km или 20% помалку од претходникот. Повеќе информации и ...
сите 2 | | | веќе видена

Визиите лесно се исполнуваат кога контото е дебело. Тоа го докажува богат клиент од Источна Европа кој нарачал да се направи уникатен автомобил на основа на Mercedes SLS AMG Roadster. Нарачката отишла кај американската компанија Gullwing America специјализирана за рачна изработка на модерни реплики на германската икона од средина на минатиот век Mercedes Gullwing Клиентот чие име останува деловна тајна нарачал да се направи модерна интерпретација на Mercedes 300S Coupe од 1955 година (W188) на основата на чичка нов Mercedes SLS AMG Roadster (R197). Речено, сторено. Специјалистите од Gullwing America идеите на клиентот ги преточиле во реалност изработена од рачно обликувани алуминиумски панели, а од дарателот освен механиката задржана е само внатрешноста. Новиот автомобил ја носи ознаката GWA 300 SLC и носи модерно обликувани форми, аеродинамичен под од карбон-фибер за создавање на негативен потисок и активен спојлер кој излегува при повисока брзина за поголема стабилност. Кај механиката измени ...
сите 4 | | | веќе видена

Toyota вети и го создаде наследникот на легендарната Corolla AE86 претворена во GT86, истото се случува и со уште една легенда, бесната Supra, за која се вели дека се развива најбрзо што може. Информацијата ја открива главниот инженер на проектот GT86, Тетсу Тада . Според него инженерите на Toyota забрзано работат на наследникот на Supra кој се развива во соработка со помош на инженерите на BMW. Работата на проектот забрзано почна откако Toyota и BMW потпишаа договор за соработка. Се вели дека новата Supra ќе биде поставена на модификувана платформа на GT86 , а ќе има потпирање конструирано од BMW. Сеуште нема информации за моторот. Во игра се неколку варијанти, па дури и хибриден погон. Но, она што се знае е дека Supra ќе пакува 400 КС , моќност со која располага прототипот што веќе тестира на Нирбугринг.
сите 3 | | | веќе видена

После успехот на Duster кој преку ноќ се претвори во еден од најпродаваните модели на Dacia , но и на алијансата Renault-Nissan каде припаѓа романската марка Nissan спрема изненадување. Имено јапонскиот производител се подготвува на пазарот да испрати евтин спортски теренец којшто според објавените скици би требало да биде дизајнерски микс од Dacia Duster и Nissan Patrol Сличноста со Duster повеќе ја открива задникот кој има идентично задно стакло и испапчувања на каросеријата, во кои кај Duster се вметнати задните светла, кои пак, кај новаков од Nissan се продолжени со уште еден пар сместен во вратата. Првите скици се објавени на Facebook страницата на Nissan и се преклопуваат со размислувањата на раководството на компанијата за нов теренец поставен на платформата В0 која го носи Duster. Романскиот теренец на некои пазари се продава под беџот на Dacia, а на некои под беџот на Renault. Размислувањето е зошто не би се продавал и под беџот на Nissan. Кабината, барем колку што може да се наѕре низ задното ...
| | веќе видена

Спортското купе за активни луѓе на BMW кого светот го познава под ознаката Х6, а се појави во 2008 година добива свој наследник кој на пазарот треба да се појави во текот на следната година. Според извор од компанијата новиот Х6 суштински ќе се разликува од другите спортски теренци на BMW, вклучувајќи ја и новата генерација на Х5 на чија платформа ќе биде поставен. Анонимниот инсајдер наведува дека BMW во иднина сака спортските модели да имаат поиндивидуален лик којшто ќе ги разликува од попрактичните модели во гамата на марката. Новиот Х6 ќе биде поставен на нова конструкција изработена од високо легиран челик и композитни материјали заради кои ќе биде далеку полесен од актуелниот модел без оглед на поголемите димензии. Должината од 4.877 mm ќе нарасне на 4.910 mm. Голем дел од олеснетите компонентите ќе бидат земени на заем и од актуелната Серија 5 . Основните верзии за потпирање ќе користат пружини, додека верзиите со поспортска нота ќе носат адаптибилно воздушно потпирање. Во игра е и нов ...
сите 3 | | | веќе видена

Новиот мал моноволумен на Ford, B-Max , освои најмногу поени во финалето на реномираните награди Autobest и зад себе ги остави своите најголеми конкуренти Skoda R а pid и Peugeot 301 При изборот кој автомобил ќе биде Autobest за 2013 година жирито ги подели своите гласови на следен начин. Седуммина го изгласаа Ford B-Max на прво место, тројца го изгласаа Rapid на прво место, а Peugeot 301 не доби ниту еден глас за прво место. Така Ford B-Max убедливо ја однесе победата и во вкупното бодување освои 830 поени, наспроти Rapid кој освои 736 поени и Peugeot 301 кој освои 662 поени. Четврти во поредокот е Fiat 500L со 638 бода и на петто место е Dacia Lodgy со 636 бода. Овој 12-ти избор на Autobest се оддржа во Атина, локација намерно одбрана заради најголемата загрозеност од економската криза, а со цел оживување на економијата преку директно инволвирање на автомобилската индустрија.
сите 4 | | | веќе видена

Новиот Gran Turismo од серијата 3 на BMW ги комбинира динамиката и спортските гени на седанот со практичноста и повеќенаменските квалитети на комбито и нуди многу повеќе простор и комфор. После петката, тројката е второто GT во гамата на BMW кој кого дизајнерите успешно ги измешале елементите од седанот и комбито, но додале и некои уникатни елементи како не пример понагласените бубрези и врати без рамка Линијата на кровот е понакосена и течно преоѓа во петта задна врата која го сокрива и активниот спојлер. Тој автоматски се подига при брзини поголеми од 110 km/h , а се собира кога брзината ќе падне под 70 km/h. BMW 3 Gran Turismo е поголем од Серија 3 Sedan и Touring . Во должина мери 200 mm повеќе, повисок е за 81 mm , а меѓуоскиното растојание е растегнато за плус 110 mm. Така просторот за нозе на задната клупа е поголем за 70 mm Димензиите ветуваат поголем комфор и поголем багажник кој во основната поставка има волумен од 520 литри, или 25 литри повеќе од Серија 3 Touring а со ...
сите 5 | | | веќе видена

Chevrolet го најавува својот нов спортски седан означен како SS кој ќе дебитира за време на тркачкиот викенд на настанот Sprint Unlimited Race што се одржува на патекета Daytona во Флорида. Информацијата ја пласира потпретседателот на компанијата, Џим Кембел, и според него Chevrolet SS на пазарот во САД ќе се обиде да превземе дел од купувачите на BMW M5 Освен сериската верзија на Daytona International Speedway ќе се појави и тркачката верзија на Chevrolet SS која ќе се натпреварува во серијата NASCAR Sprint Cup Chevrolet SS e поставен на основата на новата генерација на австралискиот Holden Commodore . Во моментот од Chevrolet не откриваат никакви податоци за SS Се знае само дека под хауба ќе работи новиот 6.2 литарски V8 EcoTec 3 кој за првпат забрмчи во новата генерација на големите пикапи Chevrolet Silverado и GMC Sierra Кембел открива дека за SS е предвидена и послаба верзија со 3.6 литарски V6. Премиерата ќе се случи на 16 февруари. До тогаш треба да се задоволиме само со ...
сите 2 | | | веќе видена

Honda на салонот во Женева ќе го прикаже концептот од кој ќе биде најава за комби изведбата на новата генерација на Civic , а заедно со него и CR-V во кого работи новиот 1.6 литарски дизел i-DTEC Првиот тизер за комби изведбата на Civic Honda го објави минатата година во септември. Сега на ред е вториот тизер заедно со најавата за концептот кој во целост ќе наликува на сериската верзија на Civic Wagon. Комбито е наменето за купувачите кои имаат потреба од поголем багажен простор се велат од Honda Под хауба ќе работат бензинците 1.4 и 1.8 со 99 и 140 КС, модернизираниот дизел од 2.2 литри и 150 КС како и новиот 1.6 i-DTEC Моторот испорачува 120 КС и 300 Nm и го носи приматот најлесен дизел во класата чија ниска тежина позитивно влијае на управувањето и возната динамика на автомобилот. Honda за во Женева го најавува и концептот на NSX за кого ова ќе биде европска премиера. Што се однесува пак до Civic Wagon тој на пазарот треба да се појави кон крајот на годината.
сите 3 | | | веќе видена

Повпечатлив, со понапредна техника и побогата опрема доаѓа втората генерација на Auris и го открива новото лице на марката која свртува лист и се насочува кон создавање на динамични автомобили. Auris го опишавме при првото претставување кое се случи пред премиерата во Париз. Она што може да се види при првиот контакт со компактот се значително поквалитените материјали во однос на претходникот и побогатата опременост, но и попривлечниот дизајн на кабината. Пример е основното ниво Terra кое нуди повеќе опрема од второто ниво Luna кај претходникот. Тука автоматскиот клима уред е стандард, како и електричното лумбално местење на возачкото седиште, местењето по висина на совозачкото седиште и греењето на седиштата. Нивото Luna пак се добива со екран од течни кристали осетлив на допир од 6,1 инч на кого се прикажува сликата од камерата за возење наназад. Секако сето ова доаѓа во пакет со вообичаената електрика и електроника чие набројување би одземал премногу простор. Но и без тоа факт е дека Auris е ...
| | веќе видена

Минатата година Ford објави дека работи на ултимативната изведба на Focus која ја носи наставката RS и дека проектот би требало да биде завршен до крајот на годината, а би се појавил на пазарот во 2014. Меѓутоа најновата информација вели дека развојот на проектот Focus RS ќе се оддолжи за кусо време и се очекува екстремниот хечбек да се врати на сцена една година подоцна односно во 2015 година. Информацијата доаѓа од потпретседателот на европското одделение на Ford и шеф на одделот за развој, Барб Самарџиќ. Според него клиентите на Ford се многу заинтересирани за лутите изведби на обичните модели на марката во повеќе сегменти. Во моментот се размислува за останатите модели, додека на проектот Focus RS се работи со полна пареа. Под хауба ќе работи турбо бенизнец од 2.3 литри и четири цилиндри кој ќе биде навиен на 350 КС . Подоцна истиот мотор ќе се вградува и во европската верзија на уште една американска икона Mustang. Погонот ќе биде на предна оска преку самозаклучувачки ...
| | веќе видена

Во Lamborghini историјата се повторува во однос на популарноста на Aventador . Имено како што беше распродаден новиот знаменосец на марката, така е распродадена и неговата отворена верзија. На Lamborghini уште за време на премиерата на Aventador му успеа да ја распродаде целата продукција за една година нанапред. Нарачките и депозитите фрчеа во обид на клиентите да седнат во Aventador што побрзо. Истото се случува и со неговата отворена верзија Aventador Roadster Без оглед што цената почнува од 300.000 евра Lamborghini добил толку многу нарачки што доколку го нарачате во моментот ќе го добиете дури следната 2014 година на лето. Aventador Roadster беше прикажан пред повеќе од два месеци кога од Lamborghini најавија дека првите примероци ќе стигнат до клиентите на лето годинава. Од тогаш нарачките не престануваат и списокот постојано се зголемува. Како и неговиот затворен брат Aventador Roadster го користи 6. 5 литарскиот V12 со 700 КС и 690 Nm кои кон сите четири тркала се испраќаат преку ...
| | веќе видена

Спортското одделение на BMW, M GmbH , почнува да работи на помоќна верзија на новата генерација на М5 која ќе може да им се спротивстави на конкурентите од Штудгарт и од Инголштад. Целата приказна ја започна Mercedes со најмоќната изведба на новиот Е63 AMG 4 Matic S-Model која под хауба пакува 585 КС. Audi побрза да одговори на фрлената ракавица и го најави RS6 Avant Plus чиј V8 ќе биде навиен на 406 КС. На ова не останува иумн ниту BMW. Од спортскиот оддел М најавуваат дека почната е работата на подобрена и помоќна верзија на новиот М5 кој на пазарот се појави од неодамна и нуди врвна возна динамика. Сепак, таа не е доволна бидејќи во спринтот до 100 km/h е најспор. За оваа операција на М5 му се потребни 4,4 секунди , додека RS6 Avant го спушта времето на 3,9 секунди. Најдобар секако е Е63 AMG 4 Matic S-Model со 3,6 секунди. Во моментот нема прецизна информација за колкаво ќе биде зголемувањето на моќноста, но од американското одделение на BMW од каде доаѓа информацијата велат ...
| | веќе видена

Откриен е првиот цртеж преку кого Toyota ја прикажува отворената верзија на купето GT86 која беше најавена минатата година, а ќе биде претставена на салонот на автомобили во Женева. Отвореното купе ќе го носи името Toyota GT86 Open concept и како што може да се забележи од цртежот ќе има четири, односно 2+2 седишта, а не две како што би се очекувало од еден родстер. Иако концептот е многу блиску до сериската изведба која веќе тестира во развојните одделенија на компанијата зелено светло за производство на отворениот GT86 сеуште нема. Од Toyota велат дека ќе се чека реакциите на публиката по претставувањето. Доколку се е во ред сериската верзија на родстерот GT86 би се појавила пред крајот на годината, а продажбите би стартувале на пролет 2014 година.
| | веќе видена

Индискиот гигант Tata планираше да ги почне своите операции во Европа уште минатата година , но заради слабите продажби на Стариот континент беше принуден да ја одложи својата инвазија. Сепак, спорото опоравување на пазарот дава позитивен сигнал и од Tata доаѓа информација дека одговорните во групацијата планираат наскоро да се почне со производство на возила во Романија. Намерата е да се инвестира околу 1 милијарда евра во модернизирање на поранешната фабрика на Nokia во градот Клуж-Напока во која би работеле околу 5.000 вработени и би произведувале, автомобили, автобуси и камиони. Со производството во Романија која е членка на Европската унија Tata ќе ги избегне давачките за царина, а воедно ќе има продобивки и од релативно евтината работа сила. Во европската фабрика на Tata треба да се произведува новата генерација на Nano која ќе биде инспирирана од концептите Pixel и Mega Pixel и нема да го носи приметот најевтин автомобил на планетата.
| | веќе видена

Чудовиштето кое доаѓа од Brabus е претставено на салонот на автомобили во Катар. Поставено на основата на Mercedes G65 AMG нуди моќност која може да се мери со најдобрите болиди на светот. Brabus 800 Widestar е изграден околу 6.0 литарскиот битурбо V12 . Енерганата генерира моќност од масивни 800 КС при 5.500 врт/мин и камионски вртежен момент од мрсни 1.420 Nm при 2.100 врт/мин. Меѓутоа испораката на вртежниот момент се контролира и е ограничена на 1.100 Nm за да се зголеми векот на трансмисијата. Сепак, ова не му пречи на црно обоеното чудовиште да се катапултира од место до 100 km/h за 4,2 секунди. Максималната брзина која лесно стигнува до 270 km/h од безбедносни причини е ограничена на 250 km/h. Погонот како што и доликува на легендарната G Класа е на четири тркала, а менувачот е автоматик со 7 степени на пренос. Одводот на врелите издувни гасови оди преку посебно изведени два издувни водови со интегрирани куќишта на двата турбо полначи кои продолжуваат во издувни со цевки од ...
сите 2 | | | веќе видена

Новиот голем и луксузен спортски теренец на Great Wall Hover H6 е прогласен за SUV на годината во Кина за 2012 кого жирито го опиша како претставителен и надежен модел со модерен дизајн. Интересно жирито составено од експерти на Кинескиот центар за автомобилски технологии и научно истражувачка дејност и од автомобилски новинари беше едногласно при одлуката. Луксузниот теренец Hover H6, кој во Кина го носи името Haval H6, се очекува наскоро да пристигне и на нашиот пазар кон крајот на летото, а во иднина ќе се произведува и во фабриката на производителот во Бугарија. Great Wall Hover H6 го задвижуваат два мотори. Првиот е 2.0 литарскиот турбо дизел со 150 КС и 300 Nm познат од пикапот Steed 5 Вториот е бензинец и исто така е нов продукт. Има зафатнина од 1.5 литри и турбо натполнење. Бензинецот испорачува 150 КС и задоволува норма Euro 5. И двата мотори се спарени со шест степен рачен менувач, а подоцна се очекува и шест степен автоматик. Погонот е на две или на четири тркала. Гаранцијата како и ...
| | веќе видена

Купето со пет врати кое минатата година го најави рускиот производител ТагАз како евтин спортски автомобил наменет за младата публика може да се нарача по цена од 10.300 европски банкноти. Таганрогскиот автомобилски завод – ТагАз при најавата лани откри многу малку за својот проект под кодна ознака PS511 Повеќе детали има сега пред стартот на продажбите кои се закажани за март. ТагАз веќе ги има отворено списоците за нарачка на Aquil а како што гласи името на моделот. Тоа не е избрано случајно. На латиснки Aquila значи орел, а ликот на автомобилот потсетува на оваа раскошна и моќна птица. Какви се перформансите сеуште не се знае. Но, беснотилаци не се очекуваат бидејќи под хауба работи 1.6 литарски бензинец со 107 КС кој се произведува по лиценца на Mitsubishi. Моторот е спарен со 5 степен рачен менувач. И тоа е се што се знае за техниката. Освен дека Aquila користи потполно нови технички решенија кои до сега се користеле само кај тркачки автомобили со што се смалува масата. Иако Aquila не е мал ...
| | веќе видена

Audi планира на своите клиенти да им понуди уште помоќна изведба на новиот RS6 Avant која ќе биде одговор на новиот Mercedes E63 AMG кој во моментот е најмоќниот од големата германска тројка И додека E63 AMG во спортската S изведба се перчи со 585 КС, RS6 Avant и M 5 нудат „само ” 560 КС. Меѓутоа наскоро перчењето на „мечката ” треба да биде минато и победата да отиде во Инголштад Тоа ќе се случи откако моќноста на 4.0 литарскиот V8 битурбо во RS6 ќе скокне од 560 КС на сериозни 609 КС. Колкав ќе биде скокот на вртежниот момент од сегашните 700 Nm. Не се знае ниту колку ќе се скуси времето потребно за спринт од место до 100 km/h кое во моментот RS6 Avant го исполнува за 3,9 секунди. Но, се очекува RS6 Avant Plus , како што ќе гласи името на помоќната верзија, да го победи пуленот на AMG и неговите 3,6 секунди. Audi за првпат ја претстави помоќната изведба на RS6 означена со наставката Plus во 2004 година. Таа тогаш беше помоќна за 30 КС и стоеше уште пониско до земја со ...
сите 4 | | | веќе видена

next