Citroen подготвува голем теренец за својата луксузна марка DS и го најавува преку концептот DS Wild Rubis кој кон крајот на месецот ќе биде претставен на салонот на автомобили во Шангај. Станува збор за возило кое во должина мери 4,7 метри, широко е 1,95 метри, високо е 1,59 метри и има меѓуоскино растојание од 2,9 метри. Габаритите одговараат на еден VW Touareg кон кого во суштина и цели Дивиот рубин на DS. Wild Rubis e поставен на платформата на DS5 и нуди погон на четири тркала преку познатиот хибриден систем на групацијата PSA кого покрај Citroen DS5 го користи и кросоверот Peugeot 508 RXH Тоа значи дека под хауба работи 1.6 литарскиот турбо бензинец навиен на 200 КС кои ги задвижуваат предните тркала, а кон него е приклучен и електромотор од 43 КС кој ги задвижува задните тркала. Кога двата мотори работат во симбиоза тогаш Wild Rubis го добива потребниот погон на четири тркала. Други технички детали за DS Wild Rubis не се откриваат, но затоа се знае дека моделот ќе заврши во серија. Од Citroen ...
сите 2 | | | веќе видена

Во предвечерјето на салонот во Шангај, Maserati одлучи да ги открие првите официјални фотографии и неколку детали за новиот спортски седан кој на сцена го враќа легендарното име на марката Ghibli Во Maserati се горди што новиот Ghibli ќе биде првиот модел во историјата на марката кој под хауба ќе носи дизел. Воедно го опишуваат и како поспортска алтернатива на поголемиот Quattroporte Иако многумина традиционалисти ќе се противат на одлуката во едно Maserati да работи дизел, сепак приликите на глобалниот пазар покажуваат дека спортските автомобили со дизел се роба која има своја публика. Дизелот V6 има зафатнина од 3.0 литри и два турбо полначи, истиот принцип важи и за бензинецот V6 кој исто така има зафатнина од 3.0 литри и два турбо полначи. Моќноста на моторите за сега не се открива. Се знае дека коњицата ќе биде моќна и ќе се пренесува до погонските тркала преку осум степен автоматик. Погонот ќе биде на задна оска, но по желба ќе може да се добие и погонот на четири тркала наречен Q4. Раководството ...
сите 3 | | | веќе видена

Од претставувањето на новата генерација на Renault Clio со нетрпение на пазарот се очекува неговата лута изведба RS која веќе беше прикажана минатата година на салонот на автомобили во Париз. Но, пред пристигнувањето на Clio RS кај купувачите од Renault Sport доаѓа една уште пожешка информација за малиот отровник. Имено верзијата која ќе го носи потписот на Gordini ќе има уште понавиен мотор. Renault Clio RS Gordini ќе биде најмоќната сериска изведба во историјата на моделот и под хауба ќе пакува сериозни 220 КС. Моќноста доаѓа од турбото од 1.6 литри кое во Clio RS остварува 200 КС. Погонот е напред преку шест степениот роботизиран менувач EDC, но по желба ќе се нуди и шест степен рачен менувач, кој во Clio RS не е опција. Понатаму Clio RS Gordini ќе има поинаков сетап на потпирањето со поцврсти пружини. Сопирачките се на Brembo, аеродинамичките елементи на каросеријата се нови исто како и предните тркачки кади на Recaro. Бојата како што доликува на Gordini е сина со две бели надолжни ленти. Clio RS ...
| | веќе видена

После бројни најави и прикажувања на автомобилски салони Lada ја претстави новата Kalina откривајќи ги првите официјални информации за во моментот најпопуларниот модел на марката. Новата Kalina ќе се нуди со два 1.6 литарски бензинци од кои едниот веќе работи во Lada Granta и во нејзината најмоќна варијанта кон предните тркала турка 120 КС . Послабата верзија има 8 вентили и ослобоува 87 КС. Таа е спарена со пет степен рачен менувач. Вториот има 16 вентили и ослободува 98 КС и се комбинира со автоматски менувач. Неговата помоќна верзија има 106 КС и е спарена со шест степен рачен менувач. Основната верзија на Kalina ќе се нуди со воздушна перница за возачот и ABS. Во поопремените изведби како стандард доаѓа системот за електронска стабилност ESC кого го испорачува Bosch. Производството стартува во мај, а продажбите во јуни. Но, на пазарот прво ќе се појават верзиите со највисоко ниво на опременост. Цените сеуште се непознати и како што велат од AvtoVAZ ќе бидат објавени непосредно пред стартот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако пазарот на автомобили во Соединетите американски држави е голтач на големи автомобили, со поскапувањето на горивата афинитетите на американците се менуваат и одат кон помалечките. Па така мераклиите за статистика, какви што се американците, одлучиле да проверат кој е најекономичниот автомобил на нивниот пазар којшто нема хибриден погон. Споредибте го посочиле Mitsubishi Mirage . Моделот премиерно во САД беше прикажан на салонот во Њујорк. Тој го носи три цилиндричниот 1.2 литарски бензинец опремен со технологијата на Mitsubishi , MIVEC. Моторот остварува 74 КС при 6.000 врт/мин и е спарен со пет степен мануелен менувач, или со менувач со континуиран преносен однос CVT, зависно од афинитетите на купувачот. Токму верзијата со менувач CVT е најекономичниот нехибриден бензинец со просечна потрошувачка од 5,8 l/100 km. Оваа верзија во град минува со 6,3 l/100 km, а на отворено и требаат 5,3 l/100 km. Продажбите на Mirage стартуваат на есен.
сите 3 | | | веќе видена

Дожд и кал измешани со адреналин е кусиот опис на настанот „Mitsubishi off-road 2013“ кој се одржа викендов на патеката за мотокрос во Орман, во организација на Mitsubishi Motors MakAutoStar. Настанот имаше за цел да ги едуцира, односно да ги обучи сите оние кои седат зад волан на некој од теренците на Mitsubishi. Да ги сознаат можностите и перформансите на возилата и како истите да се користат за безбедно и рационално возење. Учесници во овој дводневен настан беа вработени од домашна телекомуникациска компанија Т-Home кои секојдневно ги користат теренците на Mitsubishi во екстремни услови, но и вработени во други компании и приватни лица. Односно сите оние кои освен работно, возилата ги користат и за дополнително да го активираат адреналинот и вистински да ја почувствува страста на возењето на терен и совладувањето на тешките предизвици. „Кога пристигнаа и кога ја видоа патеката учесниците имаа недоверба дека истата ќе можат да ја минат со нивните возила. Но, откако ја совладаа патеката и нејзините замки со ...
сите 7 | | | веќе видена

Салонот на автомобили во Њујорк е сцената на која веќе традиционално се прогласува Светскиот автомобил на годината, а годинава титулата ја понесува седмата генерација на Volkswagen Golf. Во финалето „Автомобилот на годината за 2013 во Европа” застана над конкуренцијата која ја сочинуваа Mercedes A Класа Porsche Boxter/Cayman и Toyota GT86/Subaru BRZ Така Golf се закити со уште една титула и го потполни своето портфолио кое до сега покрај Автомобил на годината во Европа го красат и награди како „Најдобро возило за 2013”, „Авто Трофеј за 2012” и наградата на Top Gear – „Се што би ви било потребно од едно возило”. Покрај „Светски автомобил на годината” во Њујорк беа доделени и наградите „Најдобар спортски автомобил” која ја однесе Porsche Boxter/Cayman и ги победи Ferrari F12 Berlinetta и Toyota GT86/Subaru BRZ. „Зелен автомобил на годината” е Tesla Model S , а во категоријата „Најдобар дизајн” наградата ја однесе Jaguar F-Type . Лани „Светски автомобил на годината” беше Volkswagen Up! , a најспортски ...
сите 8 | | | веќе видена

Најспортскиот автомобил на светот кој годинава го слави својот 50-ти роденден пристигна во Македонија и може да се види и допре во салонот на застапникот на групацијата Volkswagen, Porsche Makedonija Porsche 911 e еден од најзначајните модели во историјата на автомобилизмот. Денес вози нова генерација која веќе ја претставивме и пишувавме за неа во повеќе наврати . Генерација која стана и Playboy автомобил на годината. Најмногу заради својата сестраност, дизајн кој не остарува и секогаш полн со врвна технологија, Porsche 911 е вечно млад спортски автомобил способен да исполни повеќе барања кое се исправуваат пред него. Не залудно неговиот креатор Фери Порше за него кажал: „911 е единствениот автомобил кој може да вози на Африканското сафари, на трките на Леман, или низ сообрaќајот во Њујорк.” Пет децении Porcshe 911 e срцето на марката и гордост на производителот од Цуфенхаузен. Само уште неколку модели на светот можат да се пофалат со олку долга традиција. Историјата вели Porsche 911 го ...
сите 3 | | | веќе видена

Инженерите на Mercedes сеуште напорно тестираат со малиот кросовер на марката којшто на пазарот ќе им конкурира на Audi Q3 и на BMW X1 и ќе има отровна варијанта потпишана од AMG. Кросоверот GLA прилично се разликува од најмалиот модел на Mercedes, A Класа од кого на заем ја зема модуларната платформа. Тој има поголемо меѓуоскино растојание, поширок, повисок и подолг е од хечбекот со пет врати. Воедно има повисок клиренс кој му обезбедува непречено движење на терен, а во таа насока оди и масивната пластична заштита која ги штити праговите од удари на терен. Погонот е на четири тркала преку системот 4Matic , но обичните верзии ќе се нудат и само со погон напред. Во игра е и верзијата AMG која под хауба го пакува 2.0 литарскиот турбо бензинец со 335 КС. Се очекува Mercedes да го претстави GLA на салонот во Франкфурт. До тогаш се очекуваат и подетални информации околу моделот чија фотографија е направена за време на првите тестирања.
| | веќе видена

Иако предвиден премиерно да му биде прикажан на светот на 29-ти март, во Cadillac одговорните одлучија CTS да го откријат малку порано и да ги пласираат првите официјални податоци за него. Cadillac CTS игра во сегментот каде владее германската тројка Audi A6, BMW Серија 5 и Mercedes E Класа и прилично е успешен на домашно тло, односно на пазарот во САД. Идејата е новата генерација на CTS да напаѓа глобално. Како помош пристигнува новиот поагресивен дизајн од кого извира динамика и треба да им се допадне на клиентите надвор од САД, посебно на пребирливите европјани. Судејќи според ликот ова нема да биде проблем за CTS. Кон модерниот лик се приклучува и понудата на мотори. Основниот е 2.0 литарски бензинец со турбо натполнење кој остварува 272 КС. Овој мотор треба да ги задоволи најголемиот број на клиенти. Оние кои сакаат повеќе ќе се одлучат за новиот 3.6 литарски битурбо V6 кој испорачува 420 КС и 583 Nm меѓу 2.500 и 5.500 врт/мин и е спарен со осум степен автоматик Туркан од моќната коњица CTS до ...
сите 2 | | | веќе видена

Тоа е новата генерација на Range Rover Sport. Откриени се првите официјални фотографии кои ги публикуваше блогот Autofilou, a ги добил од свои инсајдери во седиштето на Land Rover. Првите фотографии од новиот Range Rover Sport беа обелоденети на 15-ти март од фирма која се занимава со затемнување на стакла, а сега еден ден пред официјалната премиера се појавуваат и фабрички фотоси од моделот. Премиерата всушност ќе се случи денес во 19:30 часот во Њујорк, или 30 минути после полноќ на 27-ми март според времето кај нас. Од Land Rover во најавата се децидни дека Range Rover Sport ќе биде најбрзиот модел во историјата на марката . Воедно ќе има најдобри динамички карактеристики. Под хауба на почеток ќе работат турбо дизел V6 со 258 КС и турбо бензинец V6 со 339 КС. Подоцна пристигнува и хибридниот погон со моќност од 333 КС, а круна ќе биде 5.0 литарскиот V8 со механички компресор и 550 КС. Моторот веќе работи во Jaguar XFR-S , a е најавен и за во знаменосецот Jaguar XJR
сите 3 | | | веќе видена

Инженерите на Alfa Romeo работат на развој на нов седан наследник на моделот 166, конкурент на BMW Серија 5 и на Mercedes E Класа и најважното за овој сегмент погонот ќе биде на задни тркала. Наследникот на Alfa Romeo 166, која се произведуваше од 1998 до 2007 година, ќе биде поставен на модуларната платформа на групацијата Fiat на која е поставен и помалиот спортски седан на Maserati, најавуваниот Ghibli Планот на групацијата е Maserati Ghibli да дебитира на светската автомобилска сцена во април на салонот во Шангај, но новиот седан на Alfa би пристигнал подоцна. Кога не се знае прецизно. Она што се знае е потврдата од шефот на групацијата Серџо Маркионе дека моделот треба наскоро да се појави на пазарот и дека покрај погонот назад ќе има опција за погон на четири тркала што го дозволува модуларната платформа. Новиот седан на Alfa ќе се произведува во фабриката во Торино. Под хауба ќе работат твинтурбо V6 бензинци и дизели со моќност од околу 300 и повеќе коњски сили. За во Европа ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

За време на снимањето на рекламниот спот за купето од Серија 3 , кое според новата номенклатура на BMW е крстено како Серија 4, се направени и првите фотографии од новиот модел. Интересно сериската верзија на Серија 4 е идeнтична со концептот BMW 4 Coupe кој се појави на салонот во Детроит . Тоа значи дека купето е 29 mm подолго, 44 mm пошироко и 16 mm пониско од својот претходник. Под хауба на почеток ќе работат само два мотори и двата со турбо натполнење. Основниот е 2.0 литарскиот четирицилиндарец со 245 КС, а втор во понудата е 3.0 литарскиот шест цилиндарец со 306 КС. Менувачот е рачен со шест степени, а со доплата се добива и осум степениот автоматик. Погонот е на задна оска, а по желба се добива погонот на четири тркала на BMW , xDrive. BMW 4 Coupe на пазарот треба да се појави на средина на летото, поточно во јули, а неговата отворена верзија BMW 4 Cabriolet на пазарот пристигнува една година подоцна.
сите 6 | | | веќе видена

Во срцето на британската автомобилска индустрија Ковентри ја возобновуваат легендарната спортска икона Jaguar E-Type давајќи им модерна интерпретација на класичните линии на убавецот. Станува збор за компанијата Lyonheart Cars основана во Ковентри чија идеја е да ја оживее традиционалната британска градба на автомобили која е синоним за ретки, ексклузивни и рачно изработени супер луксузни спортски автомобили. Нацртан од дизајнерите Роберт Пал и Бо Золанд моделот Lyonhearth K има за цел да го врати сеќавањето на легендарниот Jaguar E-Type и да им овозможи на ентузијастите повторно да уживаат во британската класика. Секој дел од Lyonhearth K е развиен, конструиран и рачно изработен во Англија. Каросеријата е рачно обликувана од алуминиум и се нуди во две варијанти како купе и како кабриолет со мек склоплив кров. Кровот се крева/спушта со притискање на копче. Операцијата трае 12 секунди и се изведува до брзини од 50 km/h. Дизајнерите одлучиле во кабината да не користат вештачки материјали само кожа, фурнир, ...
| | веќе видена

Благодарение на свои извори во седиштето на Mercedes во Штудгарт изданието AutoWeek открива дека во кабината на новата S Класа има најмалку 156 копчиња за управување со напредната техника. Покрај овие 156 копчиња во кабината се поставени и два огромни дисплени кои со доплата можат да станат четири. Но, да почнеме со набројување на копчињата и каде се поставени низ кабината. Се вели дека на воланот има 12 копчиња, 23 на вратата кај возачот и уште 13 на вратата кај совозачот. Под централниот екран од 12,3 инчи има 19 копчиња, а до инструментите кои всушност се екран со иста големина има уште 3 копчиња. За управување со системот за проветрување се поставени 4 копчиња, 3 копчиња има на внатрешниот ретровизор и 10 копчиња на конзолата во предниот дел на таванот. По 15 копчиња има на задните врати. На централниот гребен меѓу задните седишта има 9 копчиња. Плус 2 копчиња служат за управување со проветрувањето назад, 3 копчиња се поставени за отворање на држачите за чаши и 4 копчиња има на конзолата на таванот ...
| | веќе видена

Jaguar ја прикажа првата официјална фотографија од лутата изведба на својот знаменосец XJ која според традицијата на марката на ознаката ќе и биде додадена препознатливата наставка R. Новиот Jaguar XJR премиерно ќе биде претставен кон крајот на овој мецес на салонот во Њујорк. Она по што XJR се разликува од обичниот XJ е далеку поагресивниот лик од кого зрачи динамика. Таа пак доаѓа од 5.0 литарскиот V8 дополнет со механички компресор кој успева да испумпа 550 КС. Моторот е идентичен како во помалиот XFR-S кого успева до 100 km/h да го катапултира за 4,6 секунди. Какви ќе бидат перформансите на XJR од Јaguar сеуште не откриваат. Но, ако се знае дека неговиот за нијанса послаб брат XJ Supersport со 510 КС лови темпо 100 за 4,9 секунди, тогаш кај XJR истата дисциплина би била на ниво на XFR-S. Секако крајната брзина би одела преку 300 km/h, но како и кај XFR-S се очекува да биде ограничена токму на 300 km/h.
сите 6 | | | веќе видена

BMW планира на светот да му ја прикаже освежената Серија 5 на претстојниот салон на автомобили во Шангај на 20-ти април, но првите фотоси од обновениот модел веќе се појавија на интернет. Според германскиот магазин Auto Zeitung кој ја објави веста на фотографиите не е прикажана кинеската варијанта, туку глобалниот модел кој ќе се продава низ цел свет влучувајќи ја и Европа. Забележливи се мали козметички измени кои се однесуваат на нов браник со хромирани акценти и нови светла за магла. Предните светла имаат нова оптика со понагласени светелчки диоди. Измените во задниот дел се однесуваат на нов браник и на нови издувни цевки. Лесни дотерувања претрпела и внатрешноста, а во понудата влегуваат и бандажи од лесен метал со различен дизајн. Моторите и менувачите нема да се менуваат. После седанот се очекува измени да претрпат и комбито Серија 5 Touring и изведбата GT.
сите 3 | | | веќе видена

Знаменосецот на Mercedes плени со својата појава и со технологијата. Така било од секогаш. Појавувањето на секоја следна генерација на S Класа е единствено доживување на љубителите на автомобили. Mercedes ја најавува премиерата на новиот знаменосец на 15 мај, но на интернет веќе се појавија првите фотографии и информации за луксузната лимузина која е уловена за време на снимање на рекламен спот. Достоинствена и верна на своето наследство новата S Класа ги следи формите кои традиционално се врзуваат за неа, иако носи сосема нов модерен дизајн кој ја прави уште повпечатлива и полуксузна од своите претходници. Масивната маска, предните светла со LED технологија, извајаниот задник украсен со помали светла и издув вграден во браникот и флуидната, но динамична странична линија ја прават новата S Класа далеку поелегантна. Од техниката тука е новото потпирање наречена Magic Body Control кое преку камери го следи патот и го прилагодува сетапот спрема условите на патот пред автомобилот да дојде до местото со ...
сите 2 | | | веќе видена

Престижното американско тјунерско ателје Callaway дава своја визија на тема Corvette Stingray со која супер спортската икона се претвора во Shooting Brake со уникатен стил и повеќе простор. Од Callaway новото комби го нарекуваат AeroWagon бидејќи без оглед на обликот на задникот тоа сеуште нуди одлична аеродинамика со која не се нарушуваат динамичките карактеристики на Corvette Stingray Задникот е изработен од композитен материјал засилен со карбон-фибер и покрај уникатниот стил нуди доволно простор во багажникот за превоз на торба за голф, или пак, торби за одмор за двајца. Оваа доработка новите сопственици на Corvette Stingray ќе ги чини 15.000 долари без да се нарушат перформансите на моќникот со 450 КС и крајна брзина од преку 320 km/h. Нарачките можат да се направат преку интернет страницата на Callaway, а првите китови за доработка ќе бидат подготвени на лето.
| | веќе видена

Реномираниот инситут за истражување на пазарот J.D. Power во своето најново истражување кое беше презентирано годинава го издвојува Porsche AG како најдобра европска автомобилска марка. Деталната студија која ја подготви J.D. Power истражувајќи го пазарот во изминатите години се заснова на анализа на задоволството на купувачите од квалитетот на возилата во првите три години од испораката на ново возило. Во деталниот прашалник кој им е упатен на купувачите се оценуваат различни категории како на пример: задоволството на клиентот од надворешноста на возилото, потоа возачкото доживување зад волан, оценка за моторот и менувачот итн. Според сите категории возилата на Porsche предничат во однос на конкуренцијата и токму затоа не треба да чуди зголемената побарувачка за моделите од Цуфенхаузен, посебно на пазарот во САД. Таму Porsche минатата 2012 година забележа раст од дури 20% во однос на 2011 година, а трендот за зголемена побарувачка стои и во Европа и Азија. Глобално растот на продажби минатата година ...
сите 2 | | | веќе видена

next