На 03.11.2018 (сабота) во организација на Њуменс Бизнис Акцелераторот, а во партнерство со Стопанска банка АД – Скопје, ќе се одржи натпреварот NASA Kids Space ...
сите 15 | | | веќе видена

Автомобилската компанија Toyota објави денеска дека повлекува повеќе од 1,6 милиони возила во светот поради проблеми со воздушните перничиња. Toyota првично ...
сите 12 | | | веќе видена

NASA можеби смисли решение за повратно патување на Марс. Имено, досега недостатокот на гориво при враќањето на Земјата претставувало голем проблем за ...
сите 3 | | | веќе видена

Извршниот директор на компанијата „Амазон“ и најбогат човек во светот, Џеф Безос, за два дена загуби 19,2 милијарди долари, кога акциите на неговата компанија ...
сите 7 | | | веќе видена

Безбедноста и приватноста низ цела Европа се широко дискутирани прашања. Секоја недела носи вести за нови сајбер напади или протекување на податоци кои влијаат ...
сите 11 | | | веќе видена

Енергетската ефикасност на чисто електричните автомобили драматично и несразмерно се намалува со зголемување на брзината, но австриските власти сепак процениле ...
сите 8 | | | веќе видена

Посетителите ќе можат да го видат посебниот инфо камион на „Ваилант“, во кој ќе бидат претставени најактуелните производи, како и современите технолошки ...
сите 69 | | | веќе видена

Берн Гомберт е одговорен за дизајнот и развојот на механички делови кои се користат во роботиката. Една од најинтересните примени е кодот на високоосетливи ...
| | веќе видена

next