Иако готвењето тестенини се чини премногу лесно, сепак постојат неколку трикови кои мора да ги знаете! Ако сакате вашите тестенини секогаш да бидат идеални, следете ги овие едноставни, но важни совети. Не додавајте масло во водата во која ги варите тестенините. Ако ставите масло, сосот нема да се впие во тестенините, туку ќе се разлие по чинијата. За да спречите тестенините да се залепат, доволно е само да ги промешувате во текот на варењето. Називот за тестенини „al dente“ доаѓа од италијанскиот јазик кој во превод значи „на заб“. Се користи за да се опише тестенини или зеленчук кои се готвени така што под забите ќе ја задржат својата цврстина. „Al dente“ тестенините не се многу меки, па се најдобри во комбинација со сос. Ако ставите малку сол во врелата вода, пред да ги ставите тестенините да се варат, тие ќе имаат посебен и подобар вкус. Меѓутоа, доколку сосот со кој планирате да ги зачините тестенините е солен, тогаш не солете ја водата. Никогаш не измивајте ги тестенините кои планирате да ги послужите ...
| | веќе видена

Уште едно интересно истражување… Психолозите ја открија врската помеѓу боите и сексот. Проблем е што повеќето мажи не знаат да набројат повеќе од три бои, а не пак да кажат која им е омилена. А и навистина, кој би размислувал за тоа? Но, психолозите се сложуваат дека сите ние потсвесно знаеме која боја ни одговара и кога ќе ја откриеме можеме да дознаеме какви сме во сексот. Како и да е, проверете дали психолозите се во право, прочитајте го текстот подолу и откријте дали вашата омилена боја навистина ја открива вашата перверзна страна. Црвена Црвената боја е симбол на страста, па така луѓето на кои им е омилена навистина уживаат во сексот. Тие имаат поагресивен пристап кон спротивниот пол. А кога ќе се спојат две личности кои обожаваат црвено, тие непрестано ќе експериментираат и пробуваат нови работи во креветот. Жолта Ако ви се допаѓа жолтата боја значи дека можете да го контролирате својот сексуален нагон во креветот и да дозволите партнерката да ја води играта. Никогаш нема да ја одбиете, но нема да ...
сите 2 | | | веќе видена

Ништо што е претерано не е добро, па така ни конзумирањето на најчистиот пијалок како што е водата, а бидејќи човековиот стомак не е „дупка без дно“ постојат граници чие преминување значи смрт. Истото важи и за другите пијалоци, како на пример кафето и алкохолот. Compound Interest донесе интересни заклучоци во врска со смртоносната количина на вода, кафе и алкохол кои навистина ќе ве изненадат. Тестирањето е правено на животни, а резултатите се едноставно пресметани и за луѓе. Таканаречениот „LD50“ параметар е основа на целокупното истражување, а значи „lethal dose 50%“ односно количина на хемикалии потребни да предизвикаат смрт во 50% од случаите. Така, колку е понизок „LD50“ параметарот за одреден пијалок, толку истиот е посмртоносен. Пресметките се правени за луѓе тешки 75kg. За смрт на 50% од луѓето потребно е 6 литри вода, 118 кафиња или 13 чаши жесток пијалок. Интересно е дека кај споменатите 118 кафиња, самото кафе не е проблем како што е водата содржана во толку голем број шолји кафе.
| | веќе видена

Лејди Гага важи за една од најконтроверзните пејачки на денешницата. Таа секогаш е уникатна на своите настапи, а општо и на секое нејзино појавување во јавноста. Овојпат, таа на аеродромот во Атина пристигнала облечена само во танга, покриена со мрежаста марама и метални школки на градите./p> Замислете како ќе изгледа на нејзиниот концерт во петок од турнејата The Artpop Ball… Меѓутоа, очигледно не се задоволила со папараците на аеродромот, па за да привлеќе уште повеќе внимание позирала топлес во луксузната бања во хотелот и фотографиите ги објавила на Instagram.
сите 15 | | | веќе видена

Србинката Дијана Милојковиќ на натпреварот World Next Top Model кој се одржа во Бејрут, Либан се здоби со титулите Мис Европа и Мис Спорт. Оваа убавица од Чуприје студира 2 факултети – последна година е на фармација, а веќе има магистрирано на економско-индустриски менаџмент. „Презадоволна сум со постигнатиот пласман. Да се добие наградата за Мис Европа на интернационален натпревар е огромна чест. Но, потајно ја посакував и титулата Мис Спорт, со оглед на тоа дека речиси цел свој живот се занимавам со тенис и танц“ – изјавила таа за tracara.com.
сите 19 | | | веќе видена

Млади девојки ширум светот го следат трендот на тверкање. На социјалните мрежи може да се најдат безброј фотографии и видеа од девојки кои тверкаат. Па се чини дека и македонските девојки не заостануваат и го следат трендот. Деновиве на интернет се појави фотографија од храбра девојка која тверка на полициско возило на МВР.
сите 8 | | | веќе видена

Во многу филмови, ТВ-серии, па дури и романи, водката е еден од омилените пијалоци на високата класа. Пиењето водка се одликува со елеганција, префинет вкус и стил. Не е чудно што многу богати луѓе, вклучувајќи големи бизнисмени, политичари и познати личности преферираат да пијат водка. Но, дали би платиле милиони долари за водка? Подолу е листа на топ 10 најскапи водки во светот. #10 Swarovski Studded Alize – $2000 Како да покажете дека навистина обожавате водка? Па, покријте го целото шише со Swarovski кристали. Претставена во 2007, ова шише водка покриено со Swarovski кристали беше креирано во чест на празникот св. Валентин, а беше промовирано како идеален подарок за вашиот/та партнер/ка кој/а обожава водка. Внатре се наоѓа Rose Alize , микс од француска водка, коњак, јагода, пасифлора и рози. Кој не би бил среќен да ја добие за подарок токму оваа водка? #9 Imperial Collection Super Premium Vodka – $2,400 Она што ја прави оваа водка толку уникатна и скапа е нејзиниот начин на точење. Шишето е позлатено и ...
| | веќе видена

Ако сакате да ги намалите масните наслаги и да ја постигнете идеалната телесна тежина, веројатно мислите дека треба да избегнувате мрсна храна бидејќи мастите се вашиот најголем непријател. Она што во тој случај би требало да го знаете е дека не сте во право! Како доказ за тоа ќе ви наведеме 2 сериозни факти кои се надеваме дека ќе го променат вашиот став кој мастите. Два вида масти Прво и основно што треба да знаете е дека мастите се делат на два вида – добри и лоши. Добри се нарекуваат незаситените масти, а лоши заситените. Заситените масти се причината поради која луѓето имаат таков став кон мастите, бидејќи тие се виновни за зголеменото ниво на холестерол во крвта, триглицеридите, доведуваат до кардиоваскуларни заболувања… Од друга страна се добрите, незаситени масти кои дури може да помогнат и при слабеење, а посебно се корисни за зајакнување на имунитетот. Меѓу нив спаѓаат маслиновото масло, рибиното масло (омега-3), а во голема количина може да се најдат и во јаткастите плодови или пак путерот од ...
| | веќе видена

Следејќи ги многубројните секс совети може само повеќе да се збуните, затоа држете се до овие 3 основни совети и имајте одличен секс. Секојдневно ве бомбардираат со совети за подобар секс? Не можете ни да ги запомните, а не пак да ги применувате? Без грижа, за одличен секс е потребно да ги знате само следните 3 совети. Опуштено Опуштеноста е нешто најважно во секоја секс приказна. Читајќи ги многубројните совети многу брзо ќе се заморите размислувајќи за огромниот број работи кои треба да ги правите во креветот. А кога партнерката ќе заклучи дека не сте опуштени, ни таа нема да може да се опушти. Исклучете го мозокот и бидете спонтани. Не размислувајте која маса треба да ја пробате, што треба да правите со раката и сл… Само препуштете се на страста и верувајте ни, се ќе дојде на свое место! Желба Кога ќе го прашате пријателот зошто не бил со некоја девојка за која сте сигурни дека би биле одличен пар, најчестиот одговор е: „ нема хемија“. Како во хармоничните врски, така и во сексот мора да постои таа хемија ...
сите 2 | | | веќе видена

Тренингот понекогаш навистина знае да биде монотон и досаден, па еден една идеа како да го направите поинтересен. Млад пар од Бразил својот тренинг го зачинува со малку секси активности и резултатот е неверојатен! Тешките вежби ги комбинираат така што ги прават истовремено и сето тоа наликува на предигра. Погледнете го видеото во кое имате одличен пример како да ги зајакнете мускулите, а и вашата љубовна врска.
сите 8 | | | веќе видена

Една од најдобрите тенисерки во светот – Серена Вилијамс во последно време не испушта прилика да објави провокативни фотографии на социјалните мрежи. Денес таа објави 2 фотографии на кои во преден план се нејзината нова фризура и градите. Првата фотографија е насловена „ми требаше промена“, а втората „ми требаше нешто свежо и ново…“, а и двете изобилуваат со бројни позитивни коментари од нејзините верни фанови.
сите 3 | | | веќе видена

Често се случува да сонуваме секс, но значењето на таквиот сон најчесто останува необјаснето. Откријте што вашите секс-соништа значат. Во потрага по место за секс Ако сонувате дека со партнерката барате место за секс, според експертите за сонови, тоа значи дека во вашата врска недостасува интимност. Исто така, тоа може да значи и дека во вашиот сексуален живот владее монотонија. И доколку во текот на целиот сон чувствувате мачнина, можно е да сте несигурни во однос на иднината на вашата врска, пижува RealBuzz . Секс со бившата Многу чест сон кој може да биде многу вознемирувачки и може да резултира со чувство на вина ако имате нова партнерка. Експертот за соништа Патриција Гарфилд открива дека таквите сонови се многу честа и нормална појава, а се резултат на потсвесното споредување на стариот со новиот однос. А доколку сте сами, тогаш постои можност таквиот сон да значи нерешени односи со бившата. Секс со непозната Ваквиот секс обично значи досада и желба за нови авантури. Ова може да биде начин на кој ...
сите 9 | | | веќе видена

Оние кои никогаш немаат вежбано само со сопствената тежина сметаат дека овие вежби се премногу лесни. Секако дека се лажат. Меѓутоа, доаѓа момент кога оние кои се одлучиле на ваквиот вид на тренинг сфаќаат дека телото веќе им се навикнало на некои од тие вежби. Затоа, ние ви претставуваме 4 едноставни начини да ја отежнете секоја вежба со сопствената тежина. Менувајте ја положбата „Колку е поголема тежината на телото во однос на мускулите кои работат, толку е вежбата потешка. На пример, подигнете ги нозете кога правите склекови“ – објаснува тренерот Би Џеј Гадур. Намалете ја стабилноста „Минимизирајте го контактот со земјата, подигајќи ја ногата или пак стеснете ја подлогата на која се потпирате доближувајќи ги дланките или стапалата“ – предлага Гадур. Менувајте го темпото „Забавете ја фазата на спуштање на 3 секунди или во крајната долна положба од вежбата задржајте се околу 4 секунди“ – вели Гадур. Комбинирајте неколку вежби Колку повеќе мускули активирате толку повеќе ќе си ја отежнете работата. Пробајте ...
| | веќе видена

Контроверзната Ријана доминира во германскиот TUSH магазин. Овојпат не се работи за разголени фотографии како за магазинот Lui, поради кои и беше деактивиран Instagram профилот. Во оваа фотосесија главниот акцент е ставен на нејзината долга бела коса. Мора да признаете дека и со малку повеќе парчиња облека таа сепак изгледа прекрасно.
сите 3 | | | веќе видена

Продуктите богати со влакна се делотворни во борбата против вишокот килограми, бидејќи ве одржуваат сити и го подобруваат вашиот дигестивен систем, а исто така се и непресушен извор на енергија. Малини Можеби не сте знаеле, но една чаша малини содржи количина на влакна која ја има во дури 3 парчиња леб. Ова вкусно овошје може да ви помогне да ја згаснете желбата за слатки, а да не ги прекршите правилата за здрава исхрана. Малините исто така содржат и половина од препорачаната дневна доза на витамин Ц. Авокадо Авокадото е познато по високото ниво на монозаситени масти, кои се добри за срцето, а и исто така е и одличен извор на влакна. Едно авокадо содржи 9g влакна, што го прави одличен избор за секој маж, чија исхрана е базирана на намален внес на карбохидрати, а сака да конзумира продукти богати со влакна. Чија семе Чија е растение кое е богато со нутриенти, омега-3 и омега-6 масни киселини, витамини Ц и Б и влакна. Ви препорачуваме да додадете од ова семе во вашиот smoothie или да ги конзумирате со ...
сите 3 | | | веќе видена

Сара Чафак е 24-годишна убавица од Финска. Таа во 2012 година ја доби титулата Мис на Финска, а покрај тоа е и куварка – ѕведа на малите екрани. Има свое ТВ шоу на 24 Kitchen и изготвува бројни вкусни специјалитети. Исто така, Сара Чафак е популарна на социјалната мрежа Instagram.
сите 3 | | | веќе видена

Прескокнувањето на доручекот може да влијае позитивно врз вашата линија. Спротивно на досегашното верување, доручекот не е најважниот оброк . Всушност, доколку го прескокнете доручекот тоа може да влијае позитивно врз неколку работи, меѓу кои и слабеењето, пренесува Fitness Mercola . Со тоа се продобрува чувствителноста на инсулин и лептин што на телото му помага побрзо да ги согорува мастите, покажуваат најновите истражувања. Долгиот период на постење нуди неколку здравствени поволности, како што е зајакнување на имунитетот, покажува едно од последните истражувања. Порано се веруваше дека прескокнувањето на доручекот може негативно да влијае врз слабеењето, па дури и дека може да добиете на тежина, меѓутоа се покажа дека таквата теорија не е точна. Добиени се заклучоци дека: 1. Редовниот доручек не ви помага да ослабнете. 2. Редовниот доручек не го забрзува метаболизмот. 3. Фруктозата помага да се таложат масните наслаги. 4. Постењето со прекини дава подобри резултати ако се намалат или исклучат ...
| | веќе видена

Популарната Jenny from the block приреди вистинско шоу на вчерашниот настап на Fashion Rocks . Џенифер Лопез доминираше на сцената изведувајќи го својот последен хит Booty , тверкајќи и плескајќи се по задникот. На црвениот тепих таа се појави во секси креација на Versace и изгледаше одлично.
сите 13 | | | веќе видена

next