Coca Cola ќе започне со производство и продажба на млеко Fairlife кое ќе се продава по двојно повисока цена од обичното млеко. Двојно повисоката цена ја оправдуваат поради фактот што млекото на Coca Cola ќе содржи повеќе протеини, помалку шеќер и нема да содржи лактоза. “Ќе биде потребно време за овој производ да се изгради како бренд и нема веднаш да биде „златна кокошка“, но тоа ќе се случи со тек на време. Сигурни сме во тоа” – наведуваат од Coca Cola . За да бидат сигурни дека нивното млеко ќе биде прифатено на пазарот тие осмислија креативна и секси реклама. Еве како ќе изгледаат рекламните постери за Fairlife млекото. Најпрво млекото ќе се продава во САД, за подоцна да се прошири и низ другите држави.
сите 7 | | | веќе видена

Научниците откриваат дека бакнувањето може да го подобри вашиот имунолошки систем. За време на бакнувањето партнерите споделуваат милиони бактерии и така го подобруваат имунолошкиот систем кој ги штити од болести. За еден бакнеж од 10 секунди се разменуваат 80 милиони бактерии поради што некои бакнувањето го сметаат за нехигиенско. Меѓутоа, констатирано е дека е поверојатно да се разболите од не толку интимен контакт како што е на пример ракувањето. „Сознанието дека при страствен бакнеж од 10 секунди разменуваме преку 80 милиони бактерии можеби делува како нездраво и ризично особено на почетокот на сезоната на настинки и грип. Меѓутоа, вистината е дека бакнувањето има многу поволности и за двајцата партнери“ – објаснува Шерил Киршенбаум, автор на книгата The Science of Kissing.
| | веќе видена

Чудно, но вистинито. Ви претставуваме 4 начини кои помагаат да ги намалите килограмите додека спиете. Доцен тренинг Заборавете ги утринските тренинзи во теретана. Најдобро време за вежбање е после работа. Од работа, веднаш во теретана и вашиот метаболизам може да се забрза за 15 часа, според списанието International Journal of Sport Nutrition . А не е лошо да вежбате и навечер пред спиење. Доцниот тренинг ќе го забрза согорувањето на мастите додека спиете и ќе ви обезбди цврст сон. Ладен туш Ладниот туш не само што ги ослободува млечните киселини после вежбање туку и според едно истражување за списанието PloS ONE , 30 секунди ладна вода го активираат вашето тело и го забрзуваат согорувањето на мастите. Кога телото ќе се активира може да согори дополнителни 400 калории додека спиете. Зелен чај Флавоноидите кои ги содржи зелениот чај го забрзуваат вашиот метаболизам, па ако денес сте испиле 3 чаши, ќе согорите 3,5% повеќе калории во текот на ноќта додека спиете, а оваа информација е според истражувања за ...
сите 4 | | | веќе видена

Бијонсе иако пред само два дена објави ново видео, денес повторно не изненади со уште едно. Во новиот видео спот на Бијонсе се појавуваат 3 од најпознатите модели на денешницата. Џоан Смолс, Џордан Дан и Шанел Иман… За режисер на видеото, Бијонсе го избра Рики Саиз со чија помош го долови посакуваниот воајеризам и еротска сексуалност. Режисерот вели дека инспирација добил од познатиот видео спот за Freedom, од Џорџ Мајкл во кое се појавуваат супермодели како Наоми Кембал и Синди Крафорд. Сексуалноста во видеото кулминира кога Џоан Смолс и ја лиже градата на Бијонсе. Тоа било импровизирано од страна на познатиот модел и всушност добро се вклопило во целокупното сценарио. Видеото завршува со сцена во која Бијонсе парадира на модна писта, а фотографите се обидуваат да ја фотографираат од секој можен агол.
| | веќе видена

Со правилна и здрава исхрана може да спречите многу болести, односно да го подобрите вашиот имунитет. Шери домати Шери доматите содржат флавоноли, антиоксиданти кои се борат против слободните радикали во телото, кои предизвикуваат рак. Црвен цитрон Цитронот содржи многу ликопен, еден од најмоќните антиоксиданти, па трудете се да пиете што е можно повеќе цеден сок од црвен цитрон. Лук Истражување за магазинот Analytical Biochemistry открива дека луѓето кои јадат лук имаат значително намален ризик од заболување од рак. Сигурно дека не ви препорачуваме да го јадете во петок навечер пред излегување во град, но добро е да го вметнете во секојдневната исхрана. Морков Освен што се богати со бета каротен, морковите содржат и фалкаринол, неоддамна откриена супстанца за која се верува дека штити од рак. Школки (остриги) Не само што се природен афродизијак, туку тие се богати и со цинк, кој е од особено значење за подобрување на имунитетот.
сите 2 | | | веќе видена

Секојдневното пијанчење со друштвото може да го зголеми ризикот од висок крвен притисок. Според новите американски истражувања, младите мажи (околу 26 години), кои признале дека биле под дејство на алкохол најмалку еднаш месечно, а пиеле по 5 или повеќе алкохолни пијалоци, имале 70% повисоки шанси да заболат од хипертензија, за рзлика од мажите кои не пиеле алкохол толку често и го голема количина. Научниците не се сигурни на кој начин претераното конзумирање на алкохол може да влијае врз вашиот крвен притисок, но имаат една теорија. „Пијанчењето може да предизвика промени во вашите крвни садови, што може да створи подлога за развивање хипертензија“ објаснува Сара Твичел. Поранешните истражувања пак, алкохолот го поврзуваат со намален проток на крв. Следниот пат кога ќе седнете со друштвото пробајте да останете само на два алкохолни пијалоци. Истражување за магазинот BMJ открива дека умереното конзумирање алкохол го подобрува нивото на добар холестерол и го намалува ризикот од срцев удар.
сите 4 | | | веќе видена

Адријана Лима повторно позираше гола за потребите на календарот „Пирели 2015“. Бразилката Адријана Лима е една од најпосакуваните жени во светот и е позната по својот сексапил и љубовта кон боксот. Таа годинава повторно се фотографираше за потребите на календарот „Пирели 2015“ и вели дека е пресреќна што по трет пат ја има можноста да работи на овој проект. На фотографиите таа е стегната во црни латекс ракавици, а од облека нема ништо, туку е целосно гола.
сите 8 | | | веќе видена

Популарната пејачка овојпат ја гледаме во опуштено издание. Денес Бијонсе го објави видео спотот за песната 7/11. Во видеото таа се појавува во многу опуштено издание со неколку девојки, а сето тоа изгледа неверојатно секси.
сите 20 | | | веќе видена

Кој прв го доживува сексуалниот врв, мажите или жените? Спротивно на популарното мислење, жените први го доживуваат сексуалниот врв. Според најновите истражувања на компанијата LoveHoney, жените секусалниот врв го доживуваат на 26 години, а мажите малку подоцна, на 32 години. Во истражувањето учествувале 1000 испитаници од двата пола, на возраст од 18 до 65 години. Научниците сексуалниот врв го дефинирале како доба во која сексот е најдобар. ДОбиените резултати го побија мислењето дека мажите го доживуваат сексуланиот врв на 18, а жените на 35 години.
сите 2 | | | веќе видена

Џими Кимел објави продолжение на интересното видео во кое популарните читаат навредливи твитови кои се однесуваат на нив. Луѓето лесно се осудуваат да твитнат погрдни зборови за другите, а забораваат дека секој има чувства.
| | веќе видена

Веруваме дека сте го слушнале изразот „ванила секс“, но и ако не сте бидете сигурни дека го имате пробано. „Ванила секс“ е стариот добро познат начин на водење љубов. Станува збор за мисионерска поза, која освен секс вкулучува и длабоки и долги бакнежи. Тоа е нежно и емотивно водење љубов кое најчесто се Веруваме дека сте го слушнале изразот „ванила секс“, но и ако не сте бидете сигурни дека го имате пробано.јавува на самиот почеток на секоја врска. Во „ванила сексот“ нема простор за експериментирање, пробување различни пози или фетиши. Ниту пак може да се употребуваат секс-играчки. Називот е добиен по сладоледот, бидејќи најчесто вкусот на сладолед од ванила е обичен и малку досаден, па така се опишува и овој вид на секс. Меѓутоа, ова не мора да биде точно бидејќи без разлика на позата, сепак може да ви биде убаво и пријатно ако вие самите така се чувствувате. Па така, без разлика на описот и името на овој вид секс вие слободно уживајте во него. И уште нешто: Овој начин на водење љубов може да биде ...
сите 4 | | | веќе видена

Компирот е зеленчук кој прехранил и спасил многу наши предци, а сепак и денес некои го сметаат за „празен“ зеленчук кој не содржи ништо хранливо. Дали ова е вистина? Според некои истражувања, констатирано е дека пржениот или печениот компир не се корисни за здравјето, а тоа е резултат на агресивната термичка обработка кои ги уништува сите вредни состојки. Треба да се има на ум дека истото важи и за другите продукти, бидејќи и тие ги губат здравите својства при висока температура. Едно е сигурно – компирот не е „празен“ зеленчук. Ако на пример го варите со лушпа, компирот ги задржува сите свои вредности, како што се на пример фенолните соединенија, чија застапеност во компирот е слична со застапеноста во брокулата. Компирот содржи флавоноиди, кои се заслужни за здраво срце и крвни садови, како и за заштитата на организмот од рак и болести на белите дробови. Многу луѓе не знаат дека компирот содржи и витамин Ц кој штити од голема листа на болести. Тој исто така содржи и витамин Б6, како и здрави влакна. Може ...
| | веќе видена

Видеото е снимано во Вашингтон, каде рекреативното пушење марихуана неоддамна се легализираше. Трите весели баби решиле за прв пат да пробаат марихуана и изгледаат како навистина да уживаат.
сите 10 | | | веќе видена

Мажите кои се напиваат по некоја чаша, јадат месо и не пушат цигари ги имаат најбрзите и најспремни „пливачи“ (спрематозоиди). Според најновите истражувања, честото пиење големи дози на алкохол може да влијае на сексуалниот живот, но повременото пиење по неколку чаши всушност може да ја подобри плодноста, како и самиот секс. Од друга страна, мажите кои пијат кафе и други кофеински пијалоци имаат помали шанси да добијат дете, додека пак резултатите од друго истражување покажуваат дека конзумирањето месо ја подобрува спермата која кај оние кои конзумираат месо е многу погуста за разлика од вегетаријанците и веганите. Група научници од Универзитетот Рочестер во Њујорк проучувале 753 мажи кои биле на третман за зголемување на плодноста од 2003 до 2011 година. За целите на истражувањето тие биле испитувани во врска со нивните секојдневни навики, како што се конзумирањето алкохол и цигари, а и за нивното сексуално здравје. Просечната возраст на испитаниците била 35 години. Околу 73% од нив пиеле алкохол, додека ...
| | веќе видена

Секој 19 ноември се одбележува меѓународниот ден на мажите заради подигање на свеста за здравјето на машките деца и мажите, промовирање на рамноправноста помеѓу половите и истакнувањето на позитивните машки примери. Ви го честитаме празникот! Одбележувањето на овој ден е прилика да се истакнат постигнувањата на мажите и нивниот придонес за општеството, семејството, бракот и работата. Исто така, секој 19 ноември се потсетуваме дека и машките деца и мажите се предмет на дискриминација , па затоа е потребна едукација и општествена акција за урамнотежување на половите. Бројните истражувања покажуваат дека животниот век на мажите во просек е 7 гоини пократок од животниот век на жените, а тоа е резултат на тешката физичка работа, поради што припадниците на посилниот пол би требало да посветуваат повеќе внимание на сопственото здавје. Денот на мажите почнува да се слави од 1999 година и прв пат е одбележан во Тринидад и Тобаго, а подоцна добива поддршка и од бројни организации во Австралија, Азија, Африка, Европа и ...
сите 2 | | | веќе видена

Најубавите жени во светот се соблекоа за потребите на еден од најлуксузните и најексклузивни календари во светот „Пирели 2015“. Познатите сексипилни диви во суперсекси изданија позираат пред објективот на фотографот Стивен Мишел. За стајлингот е одговорна Карин Ројтфелд, поранешна уредничка на француското издание на „Вог“. Промоцијата на „Пирели 2015“ се одржа во вторникот во Милано, Италија. Некои се со повеќе, некои со помалку парчиња облека на себе, а сите изгледаат неверојатно секси.
сите 7 | | | веќе видена

Ви претставуваме 5 факти за порнографијата кој сигурно не ги знаете… 1. Снимањето на првите порно филмови почнало веднаш после првите филмови. Кога браќата Лумиер во 1896 година го снимиле првиот филм неможеле ни да замислат дека таа технологија за кратко време ќе почне да се користи и за снимање порно филмови. Само седум години подоцна Алберт Киршнер го снимал Le Coucher de la Marie, стриптиз филм, а веднаш после него почнала да се снима и вистинска секс „акција“ во која еден од главните ликови бил Киршнер. 2. Гледањето порно филмови може да предизвика губење на меморијата! Тоа е добиено како резултат од истражување објавено во Journal of Sex Research. Испитувањето било извршено врз 20 мажи во своите средни 20ти години од животот. Им биле покажувани фотографии од различен сексуален карактер, а тие требале да селектираат „да“ или „не“ за да одговорат дали истата фотографија им била покажана претходно. Дури 33% од одговорите биле погрешни!! 3. Недела е ден кога најмногу се пребарува порнографија на интернет. ...
сите 3 | | | веќе видена

„По улиците се шири мирисот на печени костени“, најчесто пишувана реченица во есенските есеи, а еве ви сега и причини поради кои треба да конзумирате костени… Доцната есен е време кога костенот има посебна магија бидејќи што друго може да ги загрее ладните вечери како топол чај и печени костени? Костенот расте на дрво кое може да живее и преку 500 години, но важно е да се прави разлика помеѓу див и питом костен, бидејќи само питомите се јадат. Токму тие се едни од првите плодови кои човекот почнал да ги јаде и иствремено се најздравиот избор кога е во прашање храна која се конзумира во ладните денови. Иако спаѓа во групата јаткасти плодови, костенот има свои карактеристики што го прави специфичен. Имено, ниеден друг член на групата јаткасти плодови не содржи витамин Ц, а освен тоа содржи и витамини А и Б, неколку вида минерали како калиум, фосфор, калциум, магнезиум, железо, манган… Најдобрата придобивка од костените е тоа што благодарение на дебелата кора витамините и минералите се задржуваат и при термичка ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонката Катарина Ивановска е светски позната на модната сцена и може да се пофали со многу соработки со познати списанија како Vogue, Elle, Vanity Fair, а исто така има соработувано и со брендови како Gucci, Dior, Roberto Cavalli, Valentino, D&G … 26-годишната Катарина Ивановска на својот Facebook профил објави фотографии од фотосесија направена во Скопје. Таа позираше пред објективот на Дарко Мораитов, а фотосесијата е насловена Dare to Love me. За стајлингот е заслужна Јелкица Слободан Поповска и Катарина изгледа многу секси .
сите 4 | | | веќе видена

next